DENÍK ZE ŠKOLKY

Tady najdete, milí rodičové, deníčky z naší lesní školky. Snažíme se opravdu poctivě psát deníčky každý den, abyste věděli, co s dětmi děláme. Ale občas se tak zapomeneme u her, že na deníčky nezbývá prostor. 

Tak nám to odpusťe. :-) 

Školní rok  2020/2021

Středa 30. června - Společný den s rodiči v Sedmikvítku

-lanové překážky

-výroba lapačů a obrázků

-valná hromada

-bubenický workshop pro děti i dospělé

Úterý 29. června - Terka + Terka T.

Dnes si v kroužku povídáme o tom, jak se máme, a co nás dnes čeká. Dnes máme ve školce psa Fíbí. Když na vycházce dosvačíme, objevujeme Pelíškovy stopy, které nás dovedou až do hnízd. Skřítek Pelíšek se vrátil do Prachovských skal. Zanechal nám však po sobě suroviny na výrobu lapačů snů. Pak si někdo vyrábí, někdo se učí, nebo zkušeně pracuje s kladívkem, hřebíky a pilkou.

Odpoledne si díky pohádce vzpomeneme na Dinďu a v kruhu, s přáním všeho dobrého, se loučíme se Samíkem. Ke konci školky pracujeme s kinetickým pískem.

Pondělí 28. června - Terka + Kája

Dnešním tématem jsou slunéčka sedmitečná. Už víme, proč jsou užitečná, a hledáme je po lese. Na lesním hřišti objevujeme loutku čarodějnice, se kterou se učíme zacházet.

Skládáme puzzle o proměnách hmyzu, o kterém jsme si v červnu povídali. Vzpomínáme na žáby, mloky, mravence, včely a berušky. Odpoledne máme ochutnávku předškolní přípravy, která nás čeká až příští rok. Po odpočinku sázíme sazenice dýní a věříme, že nám rostlinky před dušičkami alespoň jednu dýní nadělí. Jinak máme napilno. Užíváme si Leontýnky pasování i narozeniny.

Pátek 25. června - Nikča + Denisa/ Terka

Dnešním hlavním úkolem bude sběr devatera svatojánských bylin na čajovou nebo třeba i lektvarovou směs. V kroužku si povídáme o svatojánské noci, o tom, co je to bylinka a jaké byliny děti znají. Ukazujeme si také herbář, který s sebou bereme do lesa a hledáme podle něj rostlinky. Zamíříme na Skalku, nejprve v pláštěnkách, ale déšť naštěstí brzy ustává. U pavoučího mostu na nás navíc vykoukne velká ropucha, která pár dětí i vyděsí. :-)

Na Skalce zase máme štěstí na svatbu a hodně bylinek. A na zpáteční cestě do jurty také na hodně borůvek, které jsou tak v podstatě jako předkrm k obědu v podobě palačinek. Na oběd se k nám také přidává Terka, která přišla vystřídat Denisu.

Odpoledne vyrábíme a zdobíme papírové pohárky, porcujeme bylinky a pohárky si jimi plníme. Po odpoledním kroužku pozorujeme s napětím hasičský zásah. Nahoře v ulici někdo o kanál protrhl olejovou vanu, a tak se hasiči snaží zastavit příval vody z dešťů smíchané s olejem.

Čtvrtek 24. června - Terka + Péťa

Před ranním kroužkem tvoříme obrázky z barevného písku.

Dnes se na kruhu bavíme o živlu voda. Pokládáme otázku, co pro děti voda představuje a děti se zájmem odpovídají. Po plavecké rozcvičce se vydáváme k zadnímu zámeckému rybníku. Po cestě nás zaujme rozvodněný potok a spád vody - vodopád. Když si v cíli dopolední procházky dáváme svačinu, dohání nás Lea s rodiči.

Po svačině lovíme v rybníku. Najdeme spoustu vodních pavoukovců, vidíme motýlice podobné vážkám, vylovíme larvu chrostíka... Kdo chce, hraje honící hru na užovky a žáby. Také si malujeme nasbírané kamínky a užíváme si hezké Svatojánské počasí u vody. Zpět jdeme po dosud neprobádané cestě okolo druhého břehu rybníka. A asi proto, že je dnes úplněk, tak si děti hrají na vlčí smečku, která se svolává vytím.

Po obědě si předškoláci a školáci vyrábějí peněženku z tetrapaku a opakujeme si, co se kam a jak třídí a také proč. S Pelíškem shrnujeme den, který děti, stejně jako průvodci, shledávají moc příjemným a klidným.

Středa 23. června - Katka + Terka

Již od rána se bavíme trháním hadrů na úzké proužky. Netušila jsem, že u toho může být tolik legrace:0) Na kroužku si povídáme zajímavosti o pavoucích. Děti přidávají své zážitky. Jdeme na dětské hřiště, kde tvoříme z připravených barevných proužků pavučinu. Dětem se proužky líbí a používají je má výrobu ocásku pro jejich hry na honění, kdy jsou zvířátky. Holky se učí plést copy. Pozorujeme pavučiny na stromech. Odpoledne zkoušíme z čar vytvořit pavučinu a pak si ji podle chuti vybarvit.

Úterý 22. června - Nikča + Denisa

Po dlouhém dusnu přichází vytoužený déšť a ochlazení a my si povídáme v kroužku o deštném pralese - ukazujeme si, jak vypadá, jaká zvířata v něm žijí, proč je důležitý pro naši planetu... Poté následujeme tok vodního proudu až k potoku u Káji Maříka a hřiště Pod květinou, kde se zastavujeme na svačinu a hru, než nás přijdou vystřídat děti z Neposedného tygříka. Přesouváme se k potoku, kde zkoumáme dno, okolí a vyrábíme lodičky na závod z papíru a z tenkého dřeva. První závod bohužel dopadne potopením všech plavidel, ale při druhém pokusu s papírovými loďkami jsme úspěšnější. Závodníci dostávají dokonce medaile podle umístění a potlesk. Pak se vracíme na oběd a ani u toho nezmokneme. Pouze někdo trochu čvachtá po procházkách v potoce a kanálech. :-D

Po obědě již napasovaní předškoláci vyprávějí dětem i průvodcům pohádky a poté vystřihujeme a lepíme na mapu světa zvířata nakreslená v pátek.

Pondělí 21. června - Peťa + Denisa (+ Jasmína)

Slunovratové pondělí. Zdá se, že nás dnes čekají velké výzvy. Děti jsou velmi živé a jakoby zapomněly všechna naše pravidla. Né všechna, jen některá. Více je dnes musíme zvědomovat. :-) Průvodkyně jsme dneska tři - Peťa, Denisa a nová zájemkyně Jasmínka, která s námi bude po prázdninách.

Máme téma vody, a tak se vybaveni síťkami, určovacím klíčem a lupami vypravujeme na Skalku k rybníku. A tom to teprve žije! Pulci už dorostli pořádné velikosti a těch vážek! Jsou modré, zelené... nacházíme také znakoplavku. Je velké teplo, tak se kluci zaujati živočichy do rybníku noří skoro až po pás. Mezitím Denisa s dětmi vyrábí lodičky z papíru, ty si ale pustíme zítra v potoce, z rybníka by šly těžko lovit.

Jo, a na Jasmínu se těšte. Na středeční rozlučku bohužel nestihne dorazit, ale dětem se ohromně líbila a nám taky. :-)

Pátek 18. června - Nikča + Denisa

Ještě před ranním kroužkem si většina z nás popovídá v rámci logopedické depistáže s paní logopedkou, než si kroužku ukážeme mapu světa ze včerejška a pokračujeme tak v tématu světa a cestování. Je dusno už od rána, a tak co nejdřív vyrážíme schovat se do lesa, kde kreslíme, vybarvujeme a tiskneme razitka zvířat, nebo si něco nakreslíme na doma. Obrázky zvířat použijeme později na kartonovou mapu světa - budeme je umisťovat podle toho, kde žijí. Než se ale vrátíme na oběd, ještě se ochladíme hrou na mrazíka, na kterou jedinou, zdá se, máme ještě dostatek energie. :-D

Po obědě začínají pasovaní školáci pracovat na vybarvování mapy světa temperami, kterou dokončují předškoláci po pohádce o Bobovi a Bobkovi na cestách. Po odpoledním kroužku a svačině se ještě osvěžíme a vyřádíme s vodními děly.

Čtvrtek 17. června - Denisa + Nikča/ Kája

Začínáme téma světa - co kde můžeme vidět, jak to tam vypadá, co kde žije... V kroužku si povídáme o tom, kam se kdo chystá na dovolenou během léta, a pokud je to někde v Čechách, ukazujeme si to místo na puzzlích mapy Čech, které jsme ještě před kroužkem složili. Pak si také prohlížíme v atlasu světa, kde se naše země nachází, a dozvídáme se, že je to ve světadílu Evropa. V rozcviččce nasedáme do takového evropského safari autobusu, který nás rozveze do různých míst a za různými zvířaty. První zastávka je camp u Krkonošského lesního hřiště, kde hrajeme hru s poznáváním a zkoušením si zvuků zvířat. Dostaneme se ještě do slovenských Tater, kde si zahrajeme na baču, ovce a vlka.

Po obědě Nikču střídá Kája, která přináší mapu světa na kartonu. Moc ale už nemáme na práci s ní náladu a místo toho pokračujeme ve hrách na zvířata.

Středa 16. června - Katka + Zuzka

Krásné počasí doprovází naši dobrodružnou výpravu z Kytína zpět do jurty. Vize byla jít od hřiště v Kytíně podél potoka až k třetímu rybníku. Zkoušíme najít cestu, ale zjišťujeme, že je úplně zarostlá, a dětem tráva dosahuje nad hlavy. Vzdáváme tuto variantu a vracíme se k hřišti. Cesta, kterou jdeme, vede kolem pivovaru přes pole směrem k ohradníkům ve Stříbrné Lhotě a tam se teprve napojujeme k potoku. Během svačiny pokračujeme v tématu o mravencích. Každé dítě dostane na ruku jednu ze dvou vůní - lisbea a tea tree - a má zjistit, ke které skupině mravenců patří. Celou cestu hrajeme hru s kolíčkem. Podstata spočívá v tom, že se snažíte nemít kolíček na sobě. Pokud zjistíte, že vám ho někdo dal, nenápadně ho připnete na někoho jiného.

Dorazili jsme k potůčku, je tu chládek a spousta zábavy. Některé děti čistí potok ve stráni, některé pracují na odstranění kamenů v jedné z tůní, další se jen brodí, loví žábu nebo si dělají koule a boty z bláta. Ve stínu podél potoka putujeme až k třetímu rybníku. Za pochodu hrajeme hry štronzo a na lávu. Od třetího rybníka už jen přes louku k lesu a do jurty. Na louce se z nás stávají letadla a když už nás to nebaví, přeskakujeme hromádky slámy. Na louce tvoříme kytičku pro oslavence. Po chutném obědě nás čeká báječná oslava narozenin plná vodních hrátek a skvělého zákusku ve formě jahod s čokoládou.

Po dnešku vím, že pokud dáte výpravě přízvisko "dobrodružná", tak se to může vyplnit. Dnes jsme šli z poloviny jinou cestou, ušli kolem 12800 kroků, z dopoledního výletu se stal celodenní, ale díky obrovské pomoci našich dětí - Honzíka, Verunky a Míši a fenky Ginger a také díky skvělé náladě všech dětí jsme to zvládli s lehkostí a radostí, přestože to bylo opravdu náročné. Děti, máte můj obdiv.

Úterý 15. června - Terka + Nikča, Ríša + Lada

Velký den dnes nastává pro od-zářijové školáky a předškoláky. Budoucí školáci se totiž potkávají v Řevnicích spolu s Ríšou a Ladou, odkud je čeká putování přes Babku a Skalku až do školky, kam dorazí v odpoledních hodinách.

Mezitím děti ve školce na jejich příchod a slavnost pasování připravují v lese pasovací hůl - do její výzdoby se zapojují všechna děvčata, zatímco kluci se pouštějí do sekání netýkavek a hledání vhodné větve na slavnostní bránu. Ve stínu stromů si ještě můžeme nechat Terkou a Nikčou pomalovat obličej a stát se tak například Elzou, hasičem nebo batmanem... Dále jdeme natrhat na louku květiny na kytice a po obědě kreslíme pro skoro-školáky obrázky. Terka s Nikčou provedou poslední zahradní i úpravy, než se dostanou i k osobním. :-)

Když budoucí školáci za téměř netrpělivého očekávání svých rodin, dětí i průvodců dorazí, uvítáme je písničkou, a pasování může začít! Všichni školáci a předškoláci projdou zkouškou odvahy a rovnováhy, zdravého úsudku, když se poznají v hádance, a také odrecitují slavnostní přísahu. Za to vše si potom víc než zaslouží bohaté občerstvení a drobné dárky. :-)

Pátek 11. června - Nikča + Denisa

Dnes se budeme zabývat včelkami, jejich rolemi v úlu a prospěšností pro přírodu i pro nás. V ranním kruhu si posíláme plástev v medu, říkáme si, co kdo o včelách víme a jestli nás už nějaká bodla, a ukazujeme si obrázky na malované plástvi od Terky. V rozcvičce kromě zkoušky hmatu a čichu, kdy rozpoznáváme včelí vosk a svíčku, také vítáme Martinu, která s námi dnes stráví den - představujeme se jí pomocí "Bumtarata na buben". V lese jako pilné včelky sbíráme sice ne pyl, ale materiál na bosý chodníček, který nám vzniká na zahradě. Nasbíráme dvě tašky šišek a tašku klacíků, ale chodníček toho pojme ještě víc. Při sběru procházíme i svatyní, kde malou bosou stezku tvoříme i v jedné ze spirál, a rovnou si ji zkoušíme projít. U svatyně si zahrajeme také hru na vývoj včely - od larvy a mladušky ke královně.

Po obědě předškoláci pracují na grafomotorických listech, zatímco malí odpočívají u Včelky Sluněnky. Po odpočinku mají všichni možnost vyrobit si jednoduchou papírovou včelku nebo vyzkoušet bosý chodníček. Všechny děti dnes mají spoustu energie a elánu, k nimž přispěl možná i sladký oběd a dezert v podobě sušenek a jahod, které přinesli Bruno a Zuna k svému svátku.

Úterý 8.června - Terka + Denisa

Dnešní ranní kroužek proběhl svižně, a tak byl čas na muziku. Téma dne je sv. Ján - patron nejen rybářů, ale všech lidí dobrého srdce. Rytmizujeme píseň o Janovi pomocí dřívek a zpíváme další známé písně dle výběru dětí. Umí jich hodně a to je skvělé, to mě těší. Nakonec podběhnou vytvořený most a jdeme k opravdovému mostku pod zámkem. Svačíme v zámecké zahradě. Jdeme se podívat na nádvoří zámku. Dětem se moc líbí výstava obrazů. Povídáme si o bájném fénixovi i o dracích, které jsou na obrazech. Rozhlížíme se po nádvoří a popisujeme si symboly. Vidíme šlechtický znak, vztyčenou českou vlajku, vstupní vysochané pilíře se strážci a sochy lvů. Děti vše nejdříve přehlédly, ale na druhé zastavení popisovaly nejmenší detaily se zájmem.

Po cestě zpátky se zastavíme na mostku pod zámkem. Kdo chce, dotvoří a dostříhá obrázky z pondělí. Tvorba en plein air děti zaujala :-). A koho ne na moc dlouho, ten je lapen potokem a dobrodružstvím mezi kameny a tekoucí vodou. Někdo maluje štětcem vodou na suché kameny, nebo šplhá, kam a jak dovede. Ale hlavně vytváří performance jednu za druhou v boji o zachování suchého oděvu.

Obědváme venku, odpočíváme opět pod olší. Čteme si pohádky dle výběru dětí. Eliška pracuje s pracovními listy o životním prostředí pro předškoláky. Vše krásně zvládne. Po pohádce pokračujeme všichni spíše v klidové činnosti. Užíváme si dovezený písek a kamínky, u toho posloucháme relaxační hudbu. Některé děti se ve dvojicích masírují.

Když uklidíme naše odpočinkové zázemí, zpíváme písničky za doprovodu ukulele a před odpoledním kroužkem si necháme na přání nabarvit obličej barvičkami. Elza a želvy Ninja jsou populární - v tom jsou děti jednotné a každého jedinečnost se slévá do jedné party. V kroužku si pak připomínáme den a kdo chce, reflektuje, co se mu líbilo a případně nelíbilo. Den byl opravdu moc fajn.

Pondělí 7.června - Terka + Tereza

Dnes jsme si v kroužku pověděli, jak se každý z nás máme. Na rozcvičce jsme si v říkance připomněli Světový den životního prostředí. Opět jsme si vyzkoušeli, jak funguje koloběh vody. Vydali jsme se do lesa. V lesním rigolu jsem si hráli na vodní predátory a statečné rybáře. Já jsem jako průvodce-predátor, snad na jednu výjimku, byla dětmi poražena pokaždé. Pak jsme se vydali k modřínovému hájku. Cesta k němu téměř celá zarostla a ještě jsem z dálky zaslechla jako první zvuk divočáka. A tak jsme pro dnešní den udělali velkou nenápadnou a rychlou otočku zpět na pěšinu. Reflektovali jsem svůj procítěný strach. Přeci jen jsme vkročili do míst, které patří zvěři víc, než nám.

Vzali jsme s sebou materiál na tvoření, a tak jsme si vyrobili tzv. draky - ruličku s krepákem na provázku. Točili jsme pak s výrobky velké kruhy. Dětem se líbil šustivý zvuk roztočené hračky ve vzduchu, i efekt setrvačnosti v točení. Všichni si vyzkoušeli, jak je dobré koukat kolem sebe, před sebe i zase. Bez soustředění točící pojka totiž končila v něčích zádech, nebo se neroztočila.

Zážitků bylo na dopoledne dost, a tak se vracíme do zázemí. Dáváme si oběd a odpočíváme pod olší. Tereza čte pohádky a Tereza č.2 chystá bazének a barvy na mokré tvoření.

Po odpočinku sestavíme lidský řetěz a nádobami plníme bazén. Nádoby si posíláme z ruky do ruky. Za odměnu si vodu děti užijí. Nechybí stříkací vodní děla a velká legrace z osvěžení během slunného dne.

Když všechnu vodu vyčerpáme, začneme si připravovat limonádu, abychom "dotankovali" svá žíznivá těla. Kopřiva, meduňka, máta, sedmikráska... mňam. Kdo chce, může před odpoledním kroužkem tvořit mokré kresby na velký formát čtvrtky. Na kruhu si zopakujeme co jsme zažili a jde se na svačinku.

Pátek 4. června - Nikča + Terka

V sobotu bude Světový den životního prostředí, a tak začínáme probíráními, co to vlastně to životní prostředí je, protože někteří dané slovní spojení slyší poprvé. Poté přemýšlíme, jak můžeme přispět k tomu, aby kolem nás bylo hezky, a nakonec si připomínáme čištění studánky z minulého pátku či koloběh vody. V rozcvičce se rozpohybujeme jako dešťové kapičky a pak už se vydáváme vybaveni spoustou podsedáků, šátky, svícny a vodou na lesní hřiště, protože nás čeká oslava narozenin Aničky. Té většina z nás stihla něco nakreslit či vyrobit a na hřišti mají ostatní ještě také možnost obrázky dodělat. Poté, co dorazí Aniččina rodinka s dortem, může oslava začít. Po skončení hrajeme různé hry, jako cukr-káva limonáda..., Honzo vstávej, na slepou bábu, nebo golfový turnaj. Každý si svou zábavu zkrátka najde.

Odpoledne kromě spousty dětí odchází i Terka. Zbylé děti odpočívají u víly Amálky, zatímco předškoláci pracují na stavu a obrázku koloběhu vody. Venku pak všichni vyzkouší brčky a akrylovými barvami vodní obrázek - někomu vyjde potůček, někomu spíš rybníček. :-) A protože sluníčko dne pořádně praží, nezapomeneme si dát malou spršku a zalít záhonky.

Čtvrtek 3. června - Petra + Terka

Konečně nám počasí dovolilo vypravit se letos poprvé na skály. Vítáme Štěpánku, mamku Barči, která s sebou přivezla i staršího Matyáše, a která nám dneska bude pomáhat. Počasí je hodně teplé, ale děti lezou o 106. Aspoň kousek vylezl každý a většina až nahoru. U karabiny máme schovaný poklad v pytlíčku a to je tedy velká motivace.

Při odpočinku jde Peťa s předškoláky na výpravu kolem skal, po cestě hrajeme slovní fotbal a taky rýmovačku. Partu doplňuje i Jindra, který už brzy bude předškolák a nechce se mu odpočívat u pohádky.

Odpoledne ještě pořád lezeme, zkoumáme slepou stezku, trénujeme rovnováhu na slacklině, šplháme po laně a zkoušíme i prusíkovat (lezení po laně za pomocí tenkých lan). Byl to prima den.

Středa 2. června - Katka + Denisa

Máme krásný slunečný den. Ráno se učíme druhou sloku písně "Už je jaro" a vymýšlíme k ní pohyb. Představujeme si slova "AHOJ" a "LES" a seznamujeme se s písmenky. Také navazujeme na program z minulého týdne. Ti, co s námi nebyli, si mohou vyrobit štětce. Ti, co je již mají, můžou jít hned malovat. Jdeme na lesní hřiště, dětí hrají své hry, postupně se zapojují do výroby štětců a po skupinkách chodí malovat k prasečím lázním. Zkoušíme malovat různými štětci - z jehličí, mechu a šišek, obtiskáváme rostliny a své prsty. Poté natahujeme šňůru v lese, děti věší obrázky kolíčky k provázku, aby jim uschly. Některé děti chtějí malovat pastelkami, tak tvoří své výkresy a jako nástěnka jim slouží prolézačka, na kterou je přilepily izolepou. Obědváme venku, spaní začíná Denisa meditací a pokračuje čtením knihy "Hrdinové ze zahrádky". S předškoláky hrajeme hru "Umí prase létat", kde se dozvídají různé zajímavosti o zvířatech. A protože nám konečně zbyl čas, dostáváme se ke stavbě domu z kartonu. Šroubováky děláme díry a provázky jednotlivé kusy svazujeme. Děti to moc baví a přestože jsme střechu nestihli udělat, svačinka probíhá v domě :o) Na odpoledním kruhu zpíváme jednotlivá písmena slova "AHOJ". Vnímáme, jak samohlásky jdou zpívat lehce a souhlásky se zpívají hůř, a proto k nim přidáme samohlásku. Takže asi takto: "ÁÁÁ, HÍÍÍÍÍ (jako smích), OOO, JÉÉÉÉ (údiv nad něčím pěkným)" a potom už jen AAAHOOOJ, je to legrace a tak to má být. :o))

Úterý 1.června - Terka + Nikča

Dnes je skvělý den - den dětí! Úplně na začátek barvíme planety Sluneční soustavy a dokončujeme tak pondělní vesmírné téma.

Na ranním kroužku se dětí ptáme, jaká mají přání a představy o dnešním dnu. Padají různé návrhy a my se pokoušíme najít jejich průniky. Procvičíme se jako kočky a koníci. Děti se do rozcvičky s chutí zapojí. Dopoledne vyrážíme nejdříve do zámecké zahrady na svačinu. Hrajeme si s kamínky, povídáme si o zámeckých zahradách a vysvětlujeme si, proč se zde na trávník nevstupuje. Od zámku se přesunujeme na zmrzlinu do Malého mnicha, což bylo přání naprosté většiny dětí. :-) Vracíme se okruhem kolem zámeckého rybníka. Trochu nás zmáhá teplo a děti dnes také hodně padají. Tak se střídavě radujeme a tišíme bolístky a odřeninky. Obědváme venku. Mladší děti odpočívají po obědě u pohádky v jurtě a předškoláci mají jiný program. Připravují stopovačku na lesní hřiště a zde vymýšlejí pro děti hry. Mají k dispozici různý materiál a pomůcky. Vše se povedlo, stopovačka a hry byly milé.

V odpoledním kroužku shrnujeme den a říkáme si, co se nám dnes líbilo. Dnešní dětský den byl opravdu akční a takový, jaký si ho děti samy vymyslely.

Pondělí 31.května - Terka + Kája

Dnes si k rannímu kroužku bereme glóbus. Povídáme si o tom, čeho jsme jako planeta Sluneční soustavy součástí, ukazujeme si jakou barvou jsou vyznačena pohoří, pouště, oceány...

Rozcvičíme se pozdravem Slunci a hrajeme na honěnou, aby nás nevcucla černá díra.

Svačíme v poklidu na lesním hřišti. Pak skáčeme z meteoritu na Zem a putujeme kousek k ohništi pod Skalkou. Tam natáhneme lana a šplháme/slaňujeme na/z kamenitého příkrého svahu. Bez lana bychom to nedokázali. Zopakovali jsme si, jak je důležité být v náročném terénu pozorný na každý svůj krok a zároveň, jak je nutné vnímat ostatní kolem sebe a třeba zavolat "pozor, jdu, kámen" atd. Všichni byli opravdu stateční a šikovní.

Obědváme venku a odpočíváme v jurtě. Posloucháme čertí pohádky a opravdu všichni jsou po náročnějším dopoledni v klidu. Odpoledne mají děti možnost zapojit se do výtvarné aktivity, kdy malují tmavý černý vesmírný prostor. Planety necháme zase na příště.

Pátek 28. května - Nikča + Kája

Ke konci května patří krásná a prospěšná tradice čištění studánek. V ranním kruhu si nejprve povídáme o tom, co studánka vlastně je, jak se liší od studny, a zda známe nějaké lesní studánky v okolí. Zřejmě nejbližší je ta u Skalky, k níž zamíříme s hrabičkami a lopatkami. Na Skalce se posilníme svačinou, a pak už scházíme po asfaltce ke studánce, u které nás překvapí nově udělaná cedule, stříška a přilehlé posezení. Také vidíme, že je tam co čistit - hlavně hodně spadaného a zetlelého listí či větví v nádrži i vytékajícím pramenu, ze kterého je tak spíš bahniště. Odhrabáváme tedy koryto potůčku ze studánky a odstraňujeme nánosy listí, až voda volně může odtékat. Poté si zazpíváme písničku Studánko rubínko a provedeme kouzlo, které přivolá čistou vodu ve formě deště. Naštěstí pro nás jen mírného. I tak raději nasazujeme pláštěnky a vydáváme se na oběd.

Odpoledne posloucháme příběh o Skřítkovi Šípkovi a jeho cestě za studánkovou vílou. Poté kreslíme obrázky pro Ríšu, který dnes slaví páté narozeniny. Oslava je trošku kratší kvůli nadšení z veganských donutků, které všem moc chutnají. :-)


Čtvrtek 27.května - Terka + Denisa

Dnes jsme se opět přiblížili k tématu smysly. Nejdříve jsme podle čichu (navoněné kapesníčky) našli, ke které skupince patříme. Pak jsme se rozcvičili pomocí zrcadla. Jedna řada dělala pohyby a druhá je napodobovala. Poté jsme se vyměnili. Když jsme se vynadívali do zrcadel, procvičili jsme si svou sluchovou orientaci. Pak jsme vyrazili do místa pěkně ukrytého mezi smrky, kde je měkký mechový koberec. Tam jsme posvačili a zahráli si stopovačku.

Předškoláci dostali instrukce i mapu a vyrazili - pro jistotu i s telefonem - připravit bojovku pro mladší děti a průvodce. Vše se krásně povedlo. Po chvilce jsme se shledali na pavoučím mostě, odkud jsme společně pokračovali až na Skalku.

Po cestě jsme potkali mladou slečnu na invalidním vozíku. Děti se jí hned bezprostředně začaly ptát, jak se jí přihodilo, že nemůže chodit po nohou. Slečna dětem vyprávěla o svém závodění na motorce a ukazovala, kde jsou na zátylku dva velmi důležité obratle, které si pádem z motorky poranila. Poděkovali jsme a pokračovali - zahráli si pexeso, svezli se v kárce, kterou jsme našli, lovili pulce... Na zpáteční cestě počkali předškoláci na pavoučím mostě a my, mladší děti s průvodci, jsme je pomocí šipek navedli do místa, kterému říkáme Svatyně.

Předškolákům se zdálo, že malé děti čekají na povel "vyražte po šipkách" moc dlouho, a tak použili možnost záchrany a zavolali průvodcům, aby se ujistili, že jde vše podle plánu.

Odpoledne jsme si s předškoláky povídali o tom, jestli ví, kam půjdou do školy a jaké mají představy o výuce a učení se ve formátu ZŠ.

Odpoledne hrajeme hry na zahradě. Slepou bábu, dojíme naší kravičku stavění si z kinetického písku. Nacházíme také místo pro nový provazový žebřík.

Předškoláci v odpoledním kroužku sdílejí své pocity a vyprávějí o tom, co prožívali, když byli v lese na chvíli sami. Také je položena otázka, jak se jim líbí volnost a svoboda programu, a proč je potřeba dodržovat pravidla, abychom si svobodu mohli užívat všichni s ohledem na druhé.

Úterý 25.května - Terka + Nikča

Dnes jsme měli krásné téma rodina. V raním kroužku jsme si ukazovali fotografie své rodiny, případně prarodičů a dalších členů širší rodiny. Po rozcvičce jsme se vydali do hájku a tam hráli běhací hry na vítr a kytičky, kradli jsme si šišky z hnízd a házeli šiškami na strom. Také jsme si vysvětlili a ukázali rozdíly mezi kopřivou dvoudomou a hluchavkou bílou. Děti květy hluchavky ochutnávaly a obíraly. Až květy uschou, uděláme si z nich dobrý léčivý čajík.

V další části lesa nás čekalo divadlo: hráli jsme si na svatbu. Vdávala se Rozárka Š., která si za muže vybrala Maxíka. Ostatní byli svatebčané ze zvířecí i fantazijní říše.

Po obědě jsme si odpočinuli v jurtě při čtení pohádek s tématikou rodiny. Pak nám ještě zbyl čas na odpolední tvoření základu těla včelky a dodělání motýlů z předešlého dne.

Děti si dnes den užívaly. Bylo nám společně dobře. Vládla dobrá nálada a mír.

Pondělí 24.května - Terka + Kája

Dnes byl celý den o našich pěti smyslech. Nejdříve jsme se jich společně dopočítali, uvědomili si je a více zvědomili. Na rozcvičce jsme hráli první hru na použití sluchu a pak se vydali do lesa. Svačinka probíhala na pavoučím mostě. Kde jsme přichystali slepou stezku a vyrobili si kukátko - dalekohled. Odpoledne jsme tvořili barevné motýly a učili jsme se uzel, nebo dojili naší sedmikvítkovou kartonovou krávu. Věnovali jsme se tak hmatu - jemné motorice - a orientovali jsme se i jinými smysly než zrakem, který využíváme nejvíce. Den byl plný aktivit, vybrat si mohlo každé dítě dle své aktuální preference. Ke tvoření bylo nabídnuto opravdu hodně a těšíme se, až ochutnáme smrčkový sirup, který jsme dnes připravili k macerování.

Pátek 21. května - Nikča + Denisa

V kroužku si povídáme o domácích zvířatech - jaké zvíře máme třeba doma sami, kolik jich máme, nebo jaká domácí zvířata známe... Kromě rozpohybování celého těla dnes také zařadíme mluvnickou rozcvičku - vydáváme různé zvířecí zvuky a rozhýbeme jazyk. Pak už je nejvyšší čas vyrazit směr Stříbrná Lhota k výběhům s krávami a telátky. Vidět jich tolik a zblízka je pro nás zážitek. Navíc při obcházení výběhu nalézáme i čtyři telata, která z výběhu utekla a pásla se hned vedle. Trochu se jich bojíme, ale pomalu a potichu je nakonec v pořádku obejdeme. Stihneme si také zahrát hru na mámu krávu, která hledá po sluchu své telátko.

Na zpáteční cestě v lese poblíž školky potkáváme policejní auto, které nám k našemu nadšení zatroubí a zabliká. Protože do školky přicházíme po dlouhé cestě později, posouvá se nám trochu oběd i odpočinek, takže po pohádce, při níž usne téměř rekordní počet dětí :-D, stačíme jen odpolední kroužek a volné hraní na zahradě.

Středa 19.května - Katka + Kája


Po zpívání písniček na ranním kruhu čteme příběh o tulákovi a jeho hůlce. Děti vymýšlí, k čemu je taková hůlka užitečná. Mluvícím předmětem je hůlka Harryho Pottera a děti mají možnost pronést zaklínadlo. Takže se ze mě stala asi 7x kočka a 2x kluk, děti se náramně bavily.🙂 Poté chceme hrát hry s lanem, ale končíme u zapálené přetahovačky. Vyrážíme na lesní hřiště, kde si děti volně hrají, a kdo má chuť, oškrabává škrabkou svoji hůlku. Ke spaní nám usilovně prší tak, že čtení Káti a Škubánka není slyšet, proto ho střídá zpěv ukolébavky. Po odpočinku část dětí zůstává tvořit uvnitř a část je venku a zdobí hůlku fixami a vlnou.

Úterý 18.května - Terka + Nikča

Dnešní den je ve jménu ptactva. V ranním kroužku si povídáme o ptáčcích a o tom, jak vznikají vajíčka. Nejdříve vypadá téma pohlavního rozmnožování jako tabu, pak si ale společně popovídáme o námluvách až po sezení na vajíčkách. Rozcvičku máme s říkankami o ptáčcích. Svačíme na lesním místě zvaném pokojíček. Pokračujeme dále do lesa a hrajeme hru na dravce a jejich ukradená vajíčka, které loupí dvě skupinky cizích ptáků. Děti si vybraly druhy kosa a vránu. Hra děti baví, téměř všichni se zapojí. Po obědě se čtou krásné pohádky o zvířátkách a kdo nestihl na ranním kroužku, má možnost si teď vyrobit svého pestrobarevného visacího ptáčka. Některé děti mají zájem o nářadí v boudě, a tak vyrobíme s pár nadšenci věšáček na oblečení k naší kadibudce.


Pondělí 17.května - Terka + Denisa

Dnešní téma mláďátek začínáme v kruhu diskuzí o tom, jaké zvíře je naše oblíbené. Pracujeme s interaktivní knihou na téma Zvířata na statku a prohlížíme karty lesních zvířat, ke kterým přiřazujeme jejich mláďata. Na rozcvičce se učíme novou básničku o kočce s pohybem a pak hrajeme hru "Všechno lítá, co peří má".

Na dnešním výletě vyrážíme do hnízd. Svačíme v lese pod kopcem a pak proti proudu rozvodněného lesního potůčku na kopec. Hrajeme zde hru na ovečky, které se pasou a reagují útěkem na vytí vlka. Ostatní zvuky zvířat ovečky nechávají v klidu.

Nakonec na přání dětí si zahrajeme na rodinu, která jde chystat těsto na palačinky, ale ve spíži na ně čeká krvavé koleno. Po obědě zalézáme do teplé jurty, odpočíváme při vyprávěné pohádce a sušíme oblečení. Po odpočinku děti vytvoří dvojice na masírují se. Vlastně plní palačinky (plochu zad) dobrůtkami na přání (pohyby rukou po zádech). Odpoledne si pochováme Pelíška a jdeme svačit.

Pátek 14. května - Nikča + Terka

I dnes si užijeme deště, i když už ne v takové míře, jako v předchozích dnech. Probereme si dnes ryby, žáby a jejich mláďata, a ukážeme si na krátkých videích, jak se z vajíčka vyvinou v dospělce. Proces růstu žáby je opravdu zajímavý - na ten si v lese také zahrajeme hru, při které si zároveň procvičíme "kámen, nůžky, papír". Nezapomeneme si ani zahrát na Rybičky - rybáři a zaskákat si v loužích. :-D

Po obědě si za bubnování kapek o střechu jurty čteme pohádky s rybí tématikou, předškoláci pracují na gramotorických cvičeních a obrázcích, a poté mají i ostatní prostor pro kreslení, ale i hry nebo skládačky. Pak už je čas jít ven na výlov rybníka, který vznikl namísto pískoviště.

Čtvrtek 13. května - Terka + Péťa

Prší prší, jen se leje... už druhý den, tak měníme naše lezecké plány a uděláme vodní program se vším všudy. Voda je dnes náš živel. Ráno zahajujeme výrobou prutů a lovením ryb z pískoviště, které se na čas stalo rybníčkem. Pak se po dešťové rozcvičce vypravujeme k Zámeckému rybníku, kde natahujeme přístřešek a lovíme různé bezobratlé živočichy, které určujeme podle klíče. Našli jsme různé znakoplavky a nymfu vážky. Zkoumáme je novými mikroskopy. A pak už jsme pořádně promoklí a zmrzlí, tak se přes louku u koní vracíme do školky jako vodníci. Odpoledne se nám nechce z vyhřáté jurtičky, a tak si všichni čteme pohádky o kocouru Modroočkovi, malujeme, stavíme ze stavebnic a z karimatek domečky a taky se necháváme opečovávat Terkou při palačinkových a pizza masážích. A to bylo bájo. :-)

Středa 12. května - Katka + Kája

Na kruhu si povídáme jednak o zmrzlině😊, ale i užovce, pulcích a čolcích, které můžeme vidět v rybníčku na Skalce. Ukazujeme si obrázky užovky s žábou v puse, čolka s krásným hřebínkem a životní cyklus žáby. Dnes bez rozcvičky vyrážíme ihned na Skalku, vidět je naživo. Po cestě na nás lili vodu z konve, ale děti natěšené na stavění stanového přístřešku, kde si dáme svačinu, trhly rekord ve výstupu na vrchol. Svačinku si s chutí snědli v suchu pod plachtou. Vyrobili jsme z cedníku, klacku a izolepy 2 podběráky a šlo se lovit. No čolci se schovali před hlukem, ale prvních 5 dětí je ještě stihlo zahlédnout. Pak už následoval výlov pulců a to se dětem velmi dařilo. Pulce jsme dali do sklenice, abychom je mohli pozorovat. Na závěr děti rozhodly, že je zase vypustíme😊 Po příchodu se v jurtě kupily hromady mokrého prádla a po vyčerpávajícím převlékání si většina dětí užívala sucho a teplo ve spacácích. Četli jsme Krysáky a Káťu a Škubánka. Na závěr dne jsme si vyrobili hudební nástroj vyluzující zvuk komáří. Děti procvičovaly foukání, protože slintání zvuky nevyluzuje.


Úterý 11. května - Nikča + Petra

Ve včerejší tématice lesních zvířat a mláďat dnes pokračujeme povídáním si o medvědech a divokých prasatech. V knížkách si ukazujeme, jak různé druhy medvědů a prasat vypadají a jak se vyvíjejí jejich mláďata... V rozcvičce se rozhýbeme po medvědím způsobu a venku zase hledáme po medvědím a prasečím potravu - tedy alespoň tu rostlinnou, protože k obědu si jako další přílohu uděláme salát. Sbíráme tedy fialky, sedmikrásky, smrkové výhonky, pampelišky, bršlici, hluchavku a rezekvítek - nejprve v lese, pak na louce u výběhu koníků, které jsme navštívili minulý týden. Tam si také stihneme vyrobit květinové náramky, věnečky nebo papírové kelímky. Sluníčko dnes pálí jako v červenci, a tak se před obědem rádi osvěžíme a namočíme vodou a doplníme zásoby do lahví. Salát z nasbíraných rostlinek zakápnutý citronovým olejem ochutná jen několik z nás. Ostatní by si dali spíš zmrzlinu. :-D Po předškolní přípravě a pohádce o Medvídkovi Brumlovi a Třech prasátkách si můžeme mimo jiné venku ve stínu kreslit progreskami na kameny či na papír, nebo se pustit do pletí jahodového záhonku.


Pondělí 10. května - Terka + Denisa

Dnes si v kruhu povídáme mjn.o rozdílech u srnců a jelenů. Rozcvička se nakonec musela zkrátit kvůli nepozornosti některých dětí a tak jsme ušetřili čas a po dlouhé době vyrazili až na Skalku. Na vršku hrajeme chodí pešek okolo, rozdělujeme se na tři skupinky a v těch hledáme symboly zvířat. Také zkoumáme pulce v jezírku. Zpět jdeme koňskou stezkou po hřebeni a zahrajeme si hru krvavé koleno. Odpoledne barvíme odřezek po kácení stromu a vzniká nám meloun. Dnes máme ještě problém se mezi sebou všichni dohodnout a respektovat se, ale je vidět, že ve školce se s jarem utužují kamarádské vztahy, sílí a to je velmi podpůrné pro každého jednotlivce.

Pátek 7.května - Terka + Niky

Dnes si v ranním kroužku zopakujeme informace o květnu a povídáme si o svátku všech matek. Děti povídají o tom, jaká je jejich maminka. Maminky, všechny jste podle dětí hodné a krásné :-)

Po rozcvičce s hraním si se slovem maminka a s anglickými říkankami se vydáváme do remízku před lesem, který vede ke Skalce. Vyrobíme zde přání pro maminky ke dni matek. Používáme přírodniny a tvoříme na jehličí. Protože je poměrně chladno a u klidné tvořivé činnosti některým začne být i zima, zahrajeme také pár honiček a zkoumáme život v napršených blátivých jamách po vykácených stromech

Protože jde dnes hodně dětí po obědě domů, obědváme venku pod přístřeškem. Zvedá se vítr a jemné kroupy nám bubnují na střechu nad hlavou. Ještě, že máme k obědu sladké lívance. Po obědě odcházejí děti s Niky do jurty na pohádku. Terka odchází, tak jako většina dětí po obědě. Zbylí dva předškoláci pracují pak během odpočinku na grafomotorických cvičeních, poté si všichni v malém počtu ještě chvíli užíváme různé hračky a hry v jurtě, na které jindy nezbývá tolik času a prostoru. O to důslednější nás však také čeká úklid. :-D

Čtvrtek 6. května - Peťa + Denisa
Dneska je s námi poprvé Bertík, brácha Aničky. Být ale ve školce bez maminky je pro něho ještě dost náročné, tak se domlouváme, že si ho vyzvedne dřív, na cestě do lesa.
Ranní kruh věnujeme seznamovací hře Bumtarata - některé děti ještě neznají Denisu, která nám vypomáhá na záskoky, a taky Bertíka. Po zábavné rozcvičce už sbíráme batůžky, lana a vydáváme se na Skalku. Tam si trénujeme sílu a obratnost při šplhání, zdolávání náročného terénu a vyjednávací schopnosti při houpání. :-) Kdo chce, hraje s Péťou Kimovku, učíme se pojmenovat přírodniny a zapamatovat si, které jsme schovali. Pomocí aplikace poznáváme jarní květinku pryšec a zjišťujeme, že její šťáva je jedovatá. Holčičkám se moc líbí.
Pomalu se otepluje, tak obědváme venku. Pak se tradičně rozdělujeme na odpočívače a předškoláky - ti dnes zkoumají přírodniny pomocí hmatu, učí se rozpoznat stromy, vyhledávají listy na zahradě a pak je zkouší kreslit. Zajímavé bylo pozorovat, jak si poradily s technikou kreslení, když si nevěděly rady, jak list nebo květ nakreslit. Obkreslily ho přes papír. :-) Pak ještě hrajeme kočičí pexeso a odpolední čas se věnuje většina dětí stavbám na hromadě hlíny.

Středa 5. května - Katka+ Denisa

Ráno se scházíme na kroužku, zpíváme novou píseň "Už je jaro". Ukazujeme si pampelišku a sedmikrásku i s kořenem, děti si všímají rozdílů mezi kořeny. Pojmenováváme části rostliny a děti hádají, která část pampelišky je jedlá. Ochutnáváme společně listy pampelišky a vnímáme jakou má chuť. Říkáme si o jedlých a jedovatých rostlinách a pravidlech ochutnávání. Jako rozcvičku máme hry s lanem, hrajeme "na sekačku", která dělá různé pohyby a nesmí se dětí dotknout a přetahovanou. Na procházku se vydáváme za rostlinami na louku. Po cestě máme domluveno setkání s Michaelou a jejími dvěma koňmi. Děti se dozvídají zajímavé informace o Endží a Kolorce, které se od nás nechají pohladit. Poté pokračujeme po louce, kde sbíráme pampelišky na olej a hluchavky, z kterých sajeme šťávu z květů. Hrajeme silovou hru "na želvy". Po obědě čteme o Viktorce a dědečkovi. Předškoláci chystají z natrhaných pampelišek olej, který bude dárkem pro oslavence a pokračují v práci na modelu domu. Odpoledne slavíme Samíkovy 4. narozeniny, na které se připojili i rodiče. Podávají se výborné tvarohové koláčky z Hraštice a jahody.

Úterý 4. května - Terka + Nikča

Pokračujeme ve vítání máje úpravou májky a vytvořením cedule. Také dřevěné prvky na naší zahradě rozkvétají díky křídovému nátěru. :-) V kruhu si připomínáme s pomocí nového obrázku, který se vyvěsí u stolu, jak se chováme venku na vycházce - že se držíme skupiny vždy tak, abychom na ostatní viděli a slyšeli je, že čekáme na rozcestí a že chodíme po ulici na kraji silnice ve štrůdlu. Štrůdl si dnes také pořádně procvičíme, protože zamíříme k zámeckému rybníku, kde se nasvačíme a namalujeme květinové obrázky - květiny přitom použijeme jako barvy a zkoušíme, jaké odstíny dokážou vytvořit. Cestu na oběd vedeme přes zámeckou zahradu, po dlouhé době opět otevřenou, kterou nadšeně proběhneme.

Po obědě menší děti odpočívají u pohádky o Sněhurce, zatímco předškoláci pracují na nedokončeném projektu z února, na 3D kartonovém modelu domu. Poté máme čas si něco ještě nakreslit, pohrát si na zahradě a povyprávět Pelíškovi, co jsme dnes zažili.

Pondělí 3.května - Terka + Nikča/ Zuzka

Ráno začínáme jako obvykle kroužkem. Děti jsou klidné a poslouchají. Povídáme si o měsíci květnu a o tom, co pro nás symbolizuje. Při rozcvičce se učíme novou jarní písničku a proběhneme se po zahradě skrze překážkovou dráhu. Vydáváme se na svačinu tradičně na lesní hřiště. Děti přirozeně tvoří skupiny, ve kterých si hrají. Také s pomocí průvodce zdolávají lesní klády ve výšce, nebo hrají lesní kuželky. Najdeme smrček, který opracujeme nožíky. Zbavujeme ho větví, abychom ho přetvořili v májku.

Po cestě do jurty jdeme okružní cestou a poznáváme jarní květiny. Violky lesní, jaterníky podléšky, smetánky lékařské...

Obědváme v jurtě, která je hezky vytopená. Čteme pohádku O Kohoutkovi a slepičce a O Rybáři. Po odpočinku protáhneme těla a jdeme ven stavět a zdobit naši májku. Povíme si o tradici kradení májky a o jejím nočním hlídání. Pak si hlídání a kradení vyzkoušíme ve hře Chodí pešek okolo. Koho pešek bouchne, ten je hlídač májky, který nám musí utéci a ještě se k májce vrátit jako do domečku. Jenom tak ji uhlídá. Pak si při hře na zlatou bránu zopakujeme naučenou píseň a ještě necháme děti hrát si na zahradě jak kdo potřebuje.

V odpoledním kroužku vítáme skřítka Pelíška a každý mu něco pošeptá do ouška. Pak už jen svačinka a den nám ve školce utekl, jako zloděj utíká s májkou.

Pátek 25. února - Nikča + Terka

Dnes se zaměříme na povolání, která se uplatní při stavbě domu. V ranním kruhu si ukazujeme knížku o tom, jak se takový dům může stavět, z čeho, že je zapotřebí architekta, zedníků, instalatérů, elektrikářů a tak dále. V lese si takový větvový dům dnes také postavíme a je dobře, že na takovou složitou práci máme dneska tři dospěláky - je tu s námi Denisa, která bude ku pomoci dětem i průvodcům. A že se nám stavba podaří ohromná. :-) K tomu si zahrajeme i na Probuď spící krávu, nebo po cestě na oběd na různé katastrofy, které mohou poškodit domovy - bouřku, vichřici a povodeň. Po obědě pracují předškoláci na kartonovém domečku, zatímco menší děti odpočívají u vyprávění O třech prasátkách, na níž si ukážeme, z jakého materiálu domeček vydrží nejdéle. Poté si užíváme sluníčka na zahradě, hraní s fenkou Phoebe, kterou přivezla Terka, a odpolední kroužek.

Čtvrtek 25. února - Lada + Terka

Opakování je matka moudrosti - proto se dnes vracíme ke složkám integrovaného záchranného systému. Povídání o hasičích, policajtech a záchranářích není nikdy dost, mnozí k nim vzhlíží, a někteří touží se v dospělosti dokonce v některé z nich realizovat :-) A navíc se vždy dozvíme nějakou novou zajímavost navíc.

Po "hasičské rozcvičce" (hasiči musejí mít k výkonu svého povolání výbornou kondičku - a my chceme být jako oni :-)) se vydáme do lesa. Posilníme se na obrácené lávce, kde si hrajeme na lovení ryb harpunou, a potom se opět pokusíme o dobytí Skalky :-)

Cestou se zastavíme na krátký odpočinek na pavoučím mostě, kde Terka vytáhne kartičky s čísly, ze kterých skládáme telefonní čísla IZS (112 - 150 - 155 - 158), a určujeme, ke které složce patří. Nakonec si je zkoušíme vyťukat do mobilu. Přes Skalku se pak hřebenovkou vracíme do jurty. Sluníčko svítí a hřeje, a tak se stejně jako včera rozhodneme naobědvat venku. Hřejivé paprsky se nám dokonce zalíbí natolik, že si vyndáme karimatky na zahrádku, a při čtení pohádky se oddáváme sluneční lázni :-)

Po odpočinku si za jurtou stavíme domeček. Následuje odpolední kroužek, svačinka, a pak zpátky do domečku dokončit poslední detaily, než přijdou rodiče. Mezitím se střídáme na houpačce, kde jsme objevili houpání ve skupince, které je náramně zábavné! A to tak, že se nám skoro ani nechce domů :-)

Středa 24. února - Lada + Terka

Dnes se věnujeme divadlu (když holt nemůže Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi). Povídáme si nejen o hercích, ale i o osvětlovačích, zvukařích, kulisách, nápovědě, kostýmech - zkrátka o všem a o všech, kdo k divadlu patří. Na rozcvičce napodobujeme předváděné cviky - zvonici, gorilu, a spoustu různých více či méně krkolomných pozic :-)
Náš smělý plán vystoupat za slunečného počasí na Skalku bere za své na Pavoučím mostě, kde nám svačinka a hraní zabere víc času, než bylo v plánu :-). Na žádost dětí se tedy přesuneme na lesní hřiště, kde se houpeme, prolézáme, a v roztomilých zvířátkových čepičkách hrajeme Boudo, budko, kdo v tobě bydlí? Na závěr Terka namaluje všem zájemcům na obličej "kukuče" na přání, a už je nejvyšší čas se vrátit na oběd.
Po obědě a po partičce Pexesa, probíhá aktivní divadélkový odpočinek v jurtě, zatímco předškoláci se u venkovního stolečku věnují svým sešitkům s úkoly k procvičování paměti a grafomotoriky.
Po zbytek jarního odpoledne hrajeme volejbalo-fotbal. Góly do branek soupeře padají všemi možnými způsoby, ale za to s obrovským zápalem :-) A už je čas na odpolední kroužek a svačinku - a hurá domů! :-)

Úterý 23. února - Lada + Bětka

Po vzdušných a námořních profesích se dnes věnujeme povoláním v pozemní dopravě. Tedy řidičům autobusů, tramvají, trolejbusů, kamionů,... Dozvídáme se, že "řidičům" vlaků se říká strojvůdci, a povídáme se i o řidičích ve stavebnictví (např.jeřábníci, bagristi,...) nebo v zemědělství (traktoristi,..).

Po rozcvičce, kde si mimo jiné zahrajeme i na vláček, se odebereme na vycházku do lesa. Dnes musíme věnovat pečlivý výběr trase, protože s sebou máme i kočárek s Kájou. Po svačince uprostřed kopce se musíme pro neschůdnost terénu vrátit zpět na lesní křižovatku, kde se pustíme do staveb domečků pro skřítky. Sbíráme klacíky, mech, kůru - a pod rukama nám postupně vyroste celé skřítkové městečko :-)

Vyhládlí se vracíme na oběd do jurty, a po obědě opět odpočíváme při našich 365 pohádkách. Ze spacáčků se postupně přesouváme ke stolečku, kde malujeme různé dopravní prostředky. Venku mezitím vysvitlo sluníčko, a tak se na zbytek odpoledne přesuneme na zahradu, kde si hrajeme až do příchodu rodičů.

Pondělí 22. února - Terka + Nikča

Nejen zahrada naší školky potřebuje zásah úklidové čety, a tak se pro dnešek stáváme popeláři a pracovníky správy města. Začínáme povídáním si o odpadu a o tom, jak se třídí a co se s ním děje. Poté pokračujeme rozprostřením pilin na kritická blátivá místa a sbíráním odpadků cestou do lesa a v lese. Na lesním hřišti také hrajeme hru na recyklování.

Odpoledne vytváříme z materiálu, který by se už jinak vyhodil, tedy z prázdných krabiček, lahví a obalů, umělecké dílo - v našem případě robota. A musíme se pochválit. :-)

Pátek 19. února - Nikča + Zuzka

Kromě tématu vodních profesí pokračujícího ze včerejška dnes přidává Nikča další, protože dnes slaví narozeniny. Opět se tedy vydáváme do lesa jako "rybovolecká posádka", která loví do tašek/ sítí rybky jehličnatky, jež pak poklademe na blátivá místa na zahradě. Kromě sběru/ lovu a navigační hry na maják, skály a námořníky, stihneme také udělat dort z přírodnin pro Nikču, zazpívat jí oslaveneckou písničku a v neposlední řadě si také pohrát na tlapkovou patrolu.

Po obědě zůstávají ve školce všeho všudy tři děti. :-) Zpíváme si písničku Tři citrónky a užíváme si prostoru a hraček v jurtě, než je čas zazpívat Pelíškovi (což dnes zaznamenáme na video), povědět si, jak jsme prožili dnešní den, a vyrazit ven se pohoupat a nasvačit.

Čtvrtek 18. února - Lada + Nikča

V ranním kroužku navazujeme na včera otevřené téma - povolání. Dnes se věnujeme vodním povoláním - dozvídáme se, kdo je námořník, kapitán, kormidelník,, navigátor, plavčík, ale i rybář, a dostaneme se i k pirátům :-)

Rozcvička probíhá v rybářském duchu - třeba nahazujeme prut, navijákem navíjíme chycenou rybu, podběrákem ji vylovíme a vhodíme do kbelíku. Dojde i na oblíbenou hru Rybičky, rybáři jedou.

Poté odcházíme na lov ryb do lesa. Nebojte, nejde o následek nekonečného lockdownu, vaše děti jsou s námi i nadále v bezpečí :-) Ryby jsou "převlečené" za chvojí, které sbíráme, abychom je vhodili do rybníčků, které nám vznikly na zahradě po intenzívním sněhotání.

Po obědě všichni znavení plavčíci a rybáři odpočívají u pohádek. Na odpoledním kroužku zůstáváme ve velmi komorním složení (5 dětí) - v naprosto pohodovém duchu si povídáme, zazpíváme, a vydáváme ven na svačinku - vzduch je provoněný jarem a příjemně nás zahřívají sluneční paprsky :-)

Úterý 16. února - Katka + Lada

Dnes se koná již od rána setkání dětí a průvodců v maskách. Já vítám děti v převleku za hroznové víno, kuličky jsou zelené balónky a děti se těší až si odpoledne jednu kuličku odnesou :0) Na zahradu přichází Batmani, pejsek, nevěsta, dvě princezničky, král, rytíř a jeden kocourek Mourek. Na ranním kroužku si povídáme o masopustu a každé z dětí představuje svou masku. Poté máme tanečkovou rozcvičku, zkoušíme s dětmi tančit ve dvojicích Mazurku, což je výzva :0) Sníh začíná tát a tak využíváme možná poslední den sněhu na bodování. Mokrý sníh je perfektní na stavění iglů, většina dětí se zapojuje a vzájemně spolupracují:0) Po obědě čteme pohádky a předškoláci si stříhají a malují svoji rybičku, tvorba navazuje na téma předešlého dne. Na odpoledním kruhu se téma masopustu přirozeně propojilo s povídáním o zdravé výživě a děti sdílí, co zdravého rády jedí. Pak už jen písnička o Pelíškovi a společný úklid jurty a jdeme na svačinku.


Pondělí 15. února - Lada + Denisa

Věděli jste, že na světě existuje 24-26 000 druhů ryb? Jsou mezi nimi nenasytní predátoři i neškodný potěr. Žijí v oceánech, řekách, rybnících, nebo taky v akvárku. Některé jíme my, některé jedí nás, a pohledem na některé se kocháme... a dozvídáme se ještě spoustu dalších zajímavostí o podvodním světě.

Ani dnes nás mráz nešetří, a tak spěcháme na rozcvičku, a po ní se opět vydáváme s boby na kopec v lese. A když jsme už dostatečně vybobovaní, vezmeme stečí náš krpál a tradičním zahřívacím okruhem se vracíme zpět do jurty.

Po obědě odpočíváme při pohádkách, a z teplých spacáků se nám moc nechce 😊

Na odpoledním kroužku barometrem zhodnotíme den, a pak odcházíme si ještě na chvilku pohrát a nasvačit se ven.

Pátek 12. února - Katka + Lada

V neděli slavíme svátek Sv.Valentýna. Legenda praví, že Valentýn byl kněz, který se postavil nařízení římského císaře, které zakazovalo oddávání vojáků. Císař potřeboval vojáky na bojišti, a ne doma se svými rodinami. Valentýnovi se zamilovaných vojáků zželelo, a navzdory císařskému nařízení je tajně oddával. Za což byl stíhán, vězněn, a nakonec popraven (jo, tak to končí, když odporujete vrchnosti :-( ). Na jeho počest se slaví Sv. Valentýn - svátek zamilovaných.

Láska nás hřeje u srdce, ale tělíčko v dnešním mrazu potřebuje rozcvičku! Rychle na ní, pro batůžky, boby, a vzhůru na kopec užívat si zimních radovánek. Dnes nás doprovází sluníčko a azurově modrá obloha, takže mrazivé štípance do tváří tolik nebolí :-) Po hodince sáňkování se i dnes vydáme strmým výstupem vzhůru k hřebenu - už ve středu se nám tento krpálek osvědčil jako úžasný zahřívací systém :-) Dojdeme až na lesní křižovatku Mníšek x Stříbrná Lhota, kde nasedneme na boby a svištíme skoro až do jurty :-)

Po obědě odpočíváme tradičně u pohádky. Předškoláci vyrábějí své "valentýnky" - obkreslujeme, vystřihujeme a lepíme... Odpoledne oslavujeme Eliščiny narozeniny, na kterých samozřejmě nechybí trůn, náš narozeninový ceremoniál a společné přáníčko :-) Oslavu završí výborné zákusky, po kterých se nám i dnes dělají boule za ušima.

A teď už pojďme domů, horká vana čeká! :-)


Středa 10. února - Katka + Lada

V ranním kroužku děti pomocí hádanky objevují nového predátora - sovu. Říkáme si vtipy o sovách a poté si povídáme o zajímavostech o sovách. Zkoušíme otočit hlavou jako sova, mluvíme o jejích nehybných očích, děti si tipují jaká je délka těla největší a nejmenší sovy. V knížce si ukazujem Výra velkého a Kulíška trpasličího. Mluvíme o tom, kde sovy obvykle bydlí a že jejich hnízdo poznáme podle vývržků, které se povalují pod stromem. Na rozcvičce si opakujeme písničku s pohybem "Když jsem já sloužil to první léto."

Je velký mráz a spousta sněhu, a proto vyrážíme bobovat na blízký kopeček. Brzy nám je zima a podnikáme výšlap na hřeben, abychom se zahřáli. Klouzavý povrch je pro děti výzvou, ale všichni kopec i se zimní výbavou nakonec zdoláváme. Pak už jen kousek po hřebeni a jízda v různých uskupeních dolů z kopce až k panu Moštíkovi.

Po obědě se děti těší, že se zahřejí ve spacáku. Čteme pohádky. Odpoledne je pro děti připravena možnost si omotat srdíčka z kartonu vlnou a udělat z nich závěs na klacek. Povídáme si o tom, že se blíží svátek sv. Valentýna a kdo chce, může srdíčko darovat někomu koho má rád. Dokončovat jsme ho měli v pátek, ale děti si srdíčka chtěly už ten den darovat svým milovaným, takže si je odnáší domů.


Úterý 9. února - Katka + Lada

V ranním kroužku si povídáme o domácích a hospodářských zvířatech. Dozvídáme se, jaký je rozdíl mezi domácími mazlíčky a parťáky versus zvířátka,která chováme proto, že nám přinášejí nějaký užitek. Na závěr se učíme písničku Když jsem já sloužil..., a volně s ní pak přecházíme na rozvičku a pro zahřátí předvádíme kačku blátotlačku, jak husa chodí bosa, nebo tele hubou mele (to nám jde obzvlášť dobře :-)).

No a pak hurá pro zaparkované boby a sáňky a vyrážíme na kopec. Pěkně mrzne, tak se musíme pořádně hýbat, abychom se zahřáli. Na zpáteční cestu se rozdělíme na dvě skupiny - cestičkáře a průzkumníky. Cestičkáři se vydají po cestě, průzkumníci se prodírají houštím a křovinami. Do jurty se vracíme hladoví a s růžovými tvářičkami :-)

Po obědě si čteme pohádky o zvířátkách - O třech kůzlátkách, Zvířátka a loupežníci, a další. Jsme promrzlí, a tak vydržíme ve spacáku docela dlouho.

Dnes oslavujeme Mikyho narozeniny - část dětí mu připravuje v jurtě přáníčko, a část jde ven připravit oslavenci trůn. Mikymu jsme popřáli, zazpívali, a na závěr jsme si "přiťukli" úžasnými muffiny :-)

A teď už rychle domů do teploučka!!! :-)

Pondělí 8. února - Nikča + Zuzka

Doslova přes noc nasněžila hromada sněhu, a tak mnozí máme co dělat, abychom se vůbec dostali do školky. V kroužku posloucháme písničku Měsíce - o měsících v roce, povídáme si o ročních obdobích a snažíme se přiřadit vždy několik obrázků k danému ročnímu období. Připomínáme si také pravidla, která visí u stolečku, protože na udržení klidu u ranního kruhu musejí někteří z nás zapracovat. Písničku se pak učíme ještě při rozcvičce a přes den, i v lese, kde si opět po pár týdnech pořádně zabobujeme. Zaženeme tím i zimu, která se do pár z nás pořádně dala. Zato Zuzka s Nikčou se při cestě do jurty zahřejí pořádně během tahání bobového vláčku. :-D Po obědě zopakujeme pohádku z minulého pondělí O dvanácti měsíčkách a příběh z Andělských pohádek a obě pohádky si rozebereme.

Po odpočinku si můžeme zahrát hru s ročními obdobími, kdo nestihl minulý týden nakreslit svíčku hromničku, má také možnost, nebo si může vyrobit papírové brčko a trénovat plíce foukáním do papírových kuliček.

V odpoledním kruhu hodnotíme, jak se každému za sebe podařilo dodržet pravidla na obrázku a jak jsme si užili den, než si ještě užijeme boby na zahradě.

Pátek 5. února - Nikča + Luna

Terku a Bartíka dnes ve školce nahrazují Luna s Ríšou. V kroužku si společně povídáme o třech obrázcích, které přinesla Nikča a které se týkají školkových pravidel, zejména těch u sezení venku u stolu. Jde o tři respekty: ke druhým, ke stolu a k pravidlům ranního a odpoledního kruhu. Ode dneška budou u stolku také viset, abychom si je mohli připomenout nejen slovně, ale i vizuálně.

V lese budeme mít za úkol nasbírat chvojí na blátivá místa na naší zahradě. Ve štrúdlu do lesa dnes procvičujeme pospolitost i tím, že si posíláme "hlasitou poštu", určité slovo, které se má opakováním dostat až na konec. V lese svačíme v pokojíčku, na místě s hustým smrkovím, kde si zahrajeme také bumtarata na buben, abychom si lépe zapamatovali jméno Luny a ona zase naše jména. Poté pokračujeme směrem k hnízdům a svými lasery jako policajti nebo hasiči zaměřujeme a sbíráme smrkové větvičky do tašek. Poblíž hnízd objevíme nové stavby z větví, a tak se u nich zastavujeme a vylepšujeme je. Cestou na oběd hrajeme hru na Bouřku, vichřici a povodeň, než je zase čas se sestavit do dvojic do štrúdlu.

Po obědě posloucháme Krtkovy příběhy, protože jsme ráno pozorovali, jak vyhrabává na zahradě pod jurtou hromádky. Před odpoledním kroužkem si ještě můžeme něco nakreslit nebo pohrát v jurtě, než si venku užijeme pořádné blátiště, na jehož části naneseme větvičky z lesa.

Čtvrtek 4. února - Petra + Lada

V ranním kroužku si dnes povídáme o místě, kde v pravěku žil lidský predátor - o jeskyních. Že se nachází převážně ve vápencovitém terénu, o tom, jak vznikají, o krápnících, o propastech, o podzemních říčkách - a vše si máme možnost prohlédnout na obrázcích v knížce. Po rozcvičce se opět seřadíme hezky do štrůdlu, a způsobně ( :-) :-) :-)) se odebíráme do lesa. Dnes s sebou máme dvě lana, budeme trénovat šplhání.

Na Pavoučím mostě si z jednoho z nich zapleteme pěknou pavučinu, skrz kterou prolézáme. Po svačince vyšplháme na Skalku (ti odvážnější to berou s Petrou "terénem". Nahoře Petra vyrobí z jednoho lana houpačku, a druhé uváže kolem stromu. Kdo chce, houpe se, kdo chce, šplhá a slaňuje.

Čas ani dnes není k zastavení, a blíží se čas na oběd. Odpočíváme při četbě Křemílka a Vochomůrky, a předškoláci se s Petrou vrací do lesa, kde zdokonalují svou fyzickou kondičku. Odpolední kroužek i svačinka proběhnou venku, a pak se pomalu začneme rozcházet domů.

Středa 3. února - Katka + Lada

Dnes si v ranním kroužku povídáme o dalším predátorovi - o kočce. Jak kočička vypadá, jak a co loví, dojde i na vtipy o kočkách a myškách. Při rozcvičce si hrajeme na kočku a na myš, nebo cvičíme při písničce z "kočičích bratrů".

Po raketě si jdeme do šatny pro batůžky a s pomocí kamarádů, které o to hezky požádáme, si je nasadíme a zapneme přezky. Hned poté se u branky řadíme ve dvojicích do štrůdlu, v němž budeme odteď pravidelně chodit po okolních ulicích, abychom byly připraveni, až to bude možné, třeba na výlet do města. Ve štrůdlu pak jdeme až k lesu. Pro některé z nás je to hodně těžké, ale pokaždé, když kolem nás projede auto (a že jsme dnes potkali hned dvě!! :-)) si připomeneme, jak je to důležité i pro naši bezpečnost. Na rozcestí pod lesem štrůdl rozpustíme a odebereme se na lesní hřiště. Po svačince se každý věnuje tomu, co ho baví - kluci si hrají v domečku, někdo se houpe, někdo šplhá po lanech a kládách, další staví s Katkou narozeninové dorty z mechu a šišek.

Čas nám uteče jako voda a je čas pomalu myslet na návrat na oběd. Po obědě odpočíváme při četbě dalších z 365 pohádek, a předškoláci pracují na svých úkolech. Ani dnes nás energetický přetlak neopouští, a tak se postupně odebíráme vypustit ho ven.

Začíná poprchávat, pak pršet, nakonec lít jako z konve, ale nic z toho nám nezabrání zkoumat (nejen) klacky jedinou louži na zahrádce :-) Mezitím se honíme, jezdíme s Tatrovkami a šplháme po čem se dá. A už je čas na odpolední kroužek, kde si mimo jiné přečteme pohádku "O koťátku, které zapomnělo mňoukat", která se nám moc líbila. Zbývá už jen se nasvačit, a hurá do vyhřátých domovů! :-)

Úterý 2. února - Zuzka + Lada

Dnes se scházíme v plném počtu a jsme plni energie. V ranním kroužku se nám začíná nedostávat palet a boxovacích pytlů pro všechny zájemce, a tak se rozhodneme zkrátit jej na minimum, a přejít na rozcvičku, kde se Zuzkou cvičíme jako zvířátka podle jógových kartiček.

Po raketě se vydáváme na Skalku. Svačinka se tradičně "podává" na Pavoučím mostě, kde si chvilku pohrajeme, a pak pokračujeme v cestě. Na Skalce se pokocháme výhledem na městečko, na vyžádání dětí si odhlasujeme hru Krvavé koleno, zašplháme si po kmeni spadlého stromu, zaběháme, a okruhem se vracíme do jurty.

Po obědě odpočíváme při četbě pohádky, a předškoláci kreslí a vystřihují svíčky hromničky, které si pak vylepíme v šatně na okna.

Přestože jsme si dnes dopoledne udělali docela dlouhou procházku, dětem se dnes moc dlouho ale odpočívat nechce. A tak chvilku cvičí podle Zuzčiných kartiček, a pak se postupně přesouvají vybít energii na zahradu. Oblékání nám zabere spoustu času, a tak dnes ani nestihneme odpolední kroužek. Sotva si připravíme svačinu, už se začínají objevovat první rodiče..


Pondělí 1. února - Terka + Nikča

V ranním kroužku si povídáme o tom, co nás čeká v měsíci únoru. Nejprve o Hromnicích, o významu a symbolice potřeby světla a ohně. Mluvíme také o masce, kterou děti rozeznají na měsíčních hodinách. Povídáme si o tom, jestli někdy byly děti na karnevale, a pokud ano, s jakou maskou. Ti co nebyli, poví, za co by rádi šli. Během povídání uvidíme kosa, jak zobe z keříku poblíž stolu bobule. Pak na rozcvičce cvičíme dle říkanky - Ten náš kos chodí bos.

Vydáme se do lesní svatyně, rozděláváme si zde oheň a hledáme březovou kůru na zátop do jurty. Hrajeme honičky na kočky a myši. Myšky probíhají spirálou do svých domečků před kočkou. Objevujeme vysoké vyvrácené kořeny, již dříve pokácených stromů. Šplháme na ně.

V jurtě pak už po obědě čteme pohádku O Dvanácti měsíčkách a ještě nějaké další. Děti poslouchají a odpočívají. Po odpočinku mají čas si před kroužkem nakreslit svíčku hromničku nebo si pohrát s kostkami. V odpoledním kroužku, po zazpívání písničky našemu skřítkovi Pelíškovi, vytvoříme z rukou barometr a vidíme, jak se komu která činnost za celý den líbila/nelíbila.

Pátek 29. ledna - Terka + Nikča

V poslední společný lednový den rekapitulujeme, o čem jsme si v lednu povídali, hráli si, vyráběli a jaká nová pravidla jsme vytvořili - přibyly totiž odpočinkové zóny u ranního a odpoledního kroužku, probírali jsme predátory a kořist v přírodě i v sobě samých... Dnes si zvířecí tématiku připomínáme v ranním kruhu ještě zvířecí obrázkovou knihou a zkoušíme určit, jaká ze zobrazených zvířat v zimě hybernují.

Počasí nám dnes opravdu nepřeje... celý den prší, do lesa se statečně brodíme rozbředlým sněhem, loužemi a blátem. Po svačině na lesním hřišti si zahrajeme v krátkosti divadélko na vlka a tři prasátka a na spícího medvěda, ale zima a mokro nás přemůže a vracíme se usušit do jurty. Oběd si dáváme tentokrát výjimečně už kolem 12 hodiny, ale protože nás odpoledne čeká ještě oslava Ondrových narozenin, je to tak lépe - máme alespoň více času na vlčí pohádky (O červené Karkulce, O vlkovi a sedmi kůzlátkách a O třech prasátkách), kreslení obrázků pro Ondru, volnou hru v jurtě a zpívání si medvědí písničky. A také na samotnou oslavu, kterou zakončíme pochutnáním si na ovocném bezlaktózovém dortíku. :-)

Čtvrtek 28. ledna - Petra a Lada

Po ranním kroužku a rozcvičce vyrážíme ke krmelci. Jsme moc rádi, že už kopec a relativně dlouhou cestu k němu zvládnou i nejmenší děti :-) I tak si ale raději v polovině kopce dáme svačinku, abychom si cestu rozdělili.

U krmelce si chvilku hrajeme - šplháme, prolézáme a honíme se. Potom zkusíme odlévání stop. Nejprve musíme ve sněhu najít nějakou vhodnou - musí být zřetelně vidět a být dostatečně hluboká. Nakonec najdeme dvě. Střídáme se v míchání sádry, a když má tu správnou konzistenci, vlejeme ji do obou stop. Než sádra zaschne, malým mikroskopem zkoumáme brouka i sněhové vločky. Páni.. odkrývá se nám úplně nový svět, pro lidské oko jinak neviditelný! Mezitím sádra stihne zaschnout a obě stopy nožíkem opatrně vyloupneme. Bohužel jedna se nám nalomí, a cestou do jurty ji dorazíme úplně :-(

Z kopce nám to po zledovatělé cestě, zasypané tenkou vrstvou prašanu pěkně podkluzuje, což zpáteční cestu dělá zábavnou :-) Po obědě odpočíváme při našich oblíbených "365 pohádkách", zatímco někteří předškoláci pracují na svých knihách anebo jdou s Petrou na zahradu malovat vodovkami do sněhu, k čemuž se postupně přidávají další odpočaté děti. Originální výtvory však bohužel chvilku po jejich dokončení smyje déšť, který se zničeho nic spustí :-(

Odpolední kroužek a svačinka probíhá venku, kde si pak až do příchodu rodičů za mírného sněžení hrajeme.

Středa 27. ledna - Katka a Terka

Dnes jsme si v kroužku povídali o dvou vlcích v nás, o zlém a dobrém. Také o tom, že je dobré starat se o toho dobrého vlka v nás, aby se nám pospolu ve smečce dobře žilo. Děti jeden po druhém reflektují, jak se projevuje jejich dobrý vlk. Rozcvičku máme dnes v podobě dvou stanovišť. Venku má první skupina dětí za úkol vyrobit kouli z papíru a trefit se vlkovi do otevřené tlamy. Na druhém stanovišti děti staví z jenga kostek hrad a pak postupně tahají jeden po druhém kostky z jeho konstrukce. U toho experimentálně ověřujeme co se děje se stavbou, když z ní ubíráme materiál. Zjišťujeme když každý ubereme jen dvě kostky, stavba padá. Analogicky si tento pokus vztahujeme k zlému vlkovi, který porušoval pravidla své smečky a byl vyhnán smečkou do ústraní. Povídáme si o tom, jaké je porušovat společná pravidla, jak se pak vše bortí fungování skupiny, jako se bortila smečka, ze které byl vlk vyloučen. Povídáme si jak je to v některých ohledech těžké žít a přežít sám ve světě bez druhých.

Vyrážíme do lesa, svačíme na lesním hřišti. Hrajeme si hru na jelena a vlka. Honíme se a stopujeme. Pak se vytím svoláváme, někdo stihne ještě párkrát sjet kopec na bobech, a vyrážíme na oběd. Přichystáme si vše potřebné a společně poobědváme. Odpoledne čteme pohádku o Kmotře lišce. Děti si sami vzpomínají na pohádky, kde se zlý a krutý skutek stal vlkovi osudným. (O Červené Karkulce, O Kůzlátkách). Dnes nikdo moc v klidu dlouho nevydrží a tak společně stihneme vyrobit svou knihu. Děti samostatně tvoří jednoduchou vazbu a ilustrování knížečky je baví.

Odpolední kroužek a svačina probíhá venku před jurtou. Kdo nevydrží v kroužku celou dobu, může odběhnout na palety nebo k pytli. Tam si chvilku od skupiny odpočine a pak se navrací zpět do kruhu. Dnes byl klidný hezký den a svítilo nám Slunce, zima nám nebyla, bylo nám dobře.

Úterý 26. ledna - Lada + Katka

Ráno konečně můžeme pověsit na strom zmrzlé ozdoby z minulého týdne :-) Pak si povídáme podrobněji o medvědech. Kdo jsou šelmy, kdo savci, že medvědi mají znamenitý čich, ale nic moc zrak a sluch, k čemu mu slouží nezatahovatelné drápy, že je fajn si na cestu do hor připnout na batoh rolničku, protože nemají rádi hluk a spoustu dalších zajímavostí. Zazpíváme si písničku Medvědi něvědi.... při ní se přesuneme na rozcvičku a hrajeme na medvědy.

Začíná posněhávat a vydáváme se na vycházku k rybníku, abychom se vyhnuli Skalce, kde se dnes mají odstřelovat divočáci. Cestou si na vyžádání popěvujeme chytlavou písničku o medvědech :-)

K rybníku docházíme již za hustého sněžení. Opatrně našlapujeme a klacky zkoušíme pevnost ledu. Hozený kámen sice po ledu sklouzne, ale pod klacky se po chvíli mění v břečku. Dodržujeme od něj tedy úctyhodný odstup, a po chvíli se vydáváme dál. Abychom se nevraceli stejnou cestou, ustanovujeme průzkumnickou jednotku, která se po hrázi vydává směrem k louce, přes kterou musíme přejít, abychom se napojili na cestu pod lesem. Cestou procházíme kolem starého stromu s širokááánským kmenem. Rozpřahujeme ruce ve snaze kmen obejmout a stavíme se kolem něj - a abychom to dokázali, muselo se nás tam postavit celkem jedenáct!!!

Do jurty se vracíme jak sněhuláci, a po obědě odpočíváme pří pohádce. Předškoláci pracují na svých komiksech, a někteří na výrobě puzzle z plat od vajíček. Postupně se přidávají i ostatní děti, a za chvíli máme barvy až za ušima :-) Pak v rychlosti odpolední kroužek, a už spěcháme ven na svačinku a užít si čerstvě napadaného sněhu. A to už se ve vrátkách objevují první rodiče...

Pondělí 25.ledna - Lada + Nikča

V ranním kroužku si nejdříve prohlížíme hudební knížku o zvířátkách, o nichž si chvilku povídáme a z níž se naučíme písničku "O čem se zdá medvědům". Potom si přečteme jednu krátkou povídku, v níž všechna slova začínají od písmene "D", z knížky od nevidomé Petry Zelenkové, se kterou jsme měli možnost se seznámit vloni na podzim, když k nám do školky přijela představit svou vodící fenku Viky, která jí pomáhá zdolávat každodenní strasti svého handicapu. Vyzkoušíme se zavázanýma očima osahat několik předmětů, a definujeme, které jsou hladké, které drsné, a které pichlavé. Později si jich pár ještě najdeme v lese a určujeme, který je který (větvičky, klacíky, kameny..) Po rozcvičce se vydáváme do lesa. Cestou nás doprovází téměř jarní sluníčko, které mění sníh v rozbředlé bláto. Hopsáme z jedné louže do druhé (a že jich je! :-)) - a rozhodně je na nás vidět, že se jich nebojíme :-) V lese si zahrajeme několik her - Honzo vstávej! nebo Na medvěda a kachničky, a pak se pomalu vracíme na oběd. Ve spacáčcích odpočíváme při četbě pohádek, zatímco předškoláci pokračují v práci na svých komiksech.

Po odpoledním kroužku, který dnes máme venku, si vychutnáváme svačinku a hrajeme si až do příchodu rodičů.

Pátek 22. ledna - Nikča + Katka

Dnes si užijeme přímo jarní počasí! Na boby už bohužel není dost sněhu a taje nám i sníh v pytli Predátorovi, ale v teplejším počasí si alespoň bez nutnosti rukavic před ranním kroužkem můžeme ještě vyrobit záložky do knížek s bambulkou. Ledové bábovky jsou stále v tekutém stavu, ale během kroužku zkoušíme jiný pokus s ledem, a to jeho reakci se solí. S pomocí soli totiž vylovíme kousek ledu ze sklenice, aniž bychom se ho dotkli. :-) Venku si pohrajeme chvíli na lesním hřišti a poté poznáváme na kartičkách různá zvířata, předškoláci také zkoušejí přečíst jejich celé názvy, a poté co na kartičky přivážeme kousek provázku, Katka s Nikčou nám je poschovávají tak, abychom je mohli zase vystopovat.

Po sladkém obědě menší děti odpočívají u pohádky Kocourek se vrací, zatímco předškoláci pracují každý na vlastní komiksové knížce. Po odpočinku si ji mohou začít vyrábět i ostatní, nebo si místo toho dodělat, kdo to přes týden nestihl, záložku do knížky.

Čtvrtek 21. ledna - Peťa + Ríša

Po dlouhých prázdninách je s námi ve školce zase Ríša, z čehož jsou dost děti nadšené. V ranním kruhu si povídáme o zvířatech, která můžeme potkat v zimě, která spí a kde. Vydáváme se do lesa stopovat zvěř a zkusit odlít nějakou stopu ze sádry. Nejvíc stop objevujeme psích (některé vypadají jako od medvěda) a taky prasečích. Prasečí stopu nakonec odlijeme a docela se nám to napoprvé daří. Kdo by se na ni chtěl podívat, je v jurtě. Ale rádi bychom stopy odlévali i jindy, když jsou ve sněhu tak pěkně vidět. Třeba najdeme i srnčí nebo zaječí? Kdo ví... A třeba příště dojdeme ke slibovanému posedu, kam jsme dnes nedošli, protože nám to hodně podkluzovalo.

Odpoledne plyne příjemně u pohádky, kreslení a hraní na hudební nástroje.

Středa 20. ledna - Lada + Katka

V noci bohužel nemrzlo, takže naše ozdoby i bábovka nadále plavou ve vodě :-( Tak snad zítra..?

Téma predátorů zůstává nadále oblíbené, takže dnes si v ranním kroužku povídáme o jednom z nich - o jezevci. Dozvídáme se, že žije v noře, jaké vydává zvuky, když je spokojený nebo naštvaný, špatně vidí, a také co jsou to "mršiny", kterými se živí, a spoustu dalších zajímavostí. Při rozcvičce si vyzkoušíme, jak to má jezevec s orientací náročné. "Jezevci" zavážeme oči, a honí ostatní. Na zledovatělé zahradě je to velká výzva, ale chtějí si to vyzkoušet skoro všichni :-)

Po svačince na kopci se opět vrháme na boby - dnes svítí sluníčko, a sníh začíná tát - kdo ví, jestli to zítra ještě bude možné, tak toho musíme využít! Cestou na oběd se rozdělíme na dvě skupinky - jezevce a stopaře. Skupinka jezevců vyráží s předstihem, a rozhodně nehodlá stopařům nic ulehčit! Kličkují sem a tam po lese, až nakonec najdou svou "noru". Jenže tým zdatných stopařů noru s jezevci nakonec objeví :-)

Hladoví slupneme dnešní oběd a honem do spacáku a na pohádku :-)Předškoláci se opět věnují svým úkolům nebo výrobě záložek.

Hudební nástroje nás baví, tak i dnes zpíváme a "hudebničíme". Potom si vychutnáme svou svačinku a odcházíme domů.

Úterý 19. ledna - Lada + Katka

Ráno Katka přinese ledovou bábovku a ledové ozdoby. Společně si jich také několik vyrobíme - z ovesných vloček, různobarevných bobulí, lístečků a kousků smrkových větviček. Po vzoru pohádky "Jak pejsek s kočičkou pekli dort" si pak společně "zaděláme" na sedmikvítkovou ledovou bábovku - dáme do ní písek, plátky pomeranče a citrónu, a spoustu dalších "dobrot", které nasbíráme na zahradě, a vše zalijeme vodou. Tak snad v noci bude mrznout, aby se nám dobře "upekla" :-)

Po rozcvičce vyrážíme se sáňkami a boby na kopec do lesa, a oklikou se pak, stopujíce novou kořist a prodírajíc se mezi smrčky, vracíme na oběd. Nejen že nám kořist lesem kličkovala křížem krážem, ale když jsme ji konečně objevili, ještě nás začala koulovat!! :-) Nakonec ale po nerovném boji podlehla přesile :-)

Unaveni uléháme po obědě k naší dnešní pohádce, zatímco předškoláci se věnují práci ve svých sešitech a vyrábí záložky do knihy. Odpolední kroužek jsme dnes pojali hudebně. Každý si vybral svůj hudební nástroj, a učíme se bubnovat, chrastit a chřestit do rytmu písniček, které si společně zazpíváme. A pak už následuje svačinka a hurá domů!

Pondělí 18.ledna - Terka a Nikča

V ranním kroužku si povídáme o možnostech topení. O elektřině, plynu, palivu. Povíme si o funkci našeho boxovacího pytle, kterému říkáme Predátor. Vysvětlujeme dětem, že pokud je na ně kroužek dlouhý, mohou si jít po jednom zaboxovat, nebo zaskákat na palety. Pak se opět k ostatním připojí. Po rozcvičce, při které zpíváme a opakujeme cviky jeden po druhém, vyrážíme do lesa.

Svačíme pod kopcem ve směru k hnízdům. Když posvačíme, vyrážíme na cestu až do hnízd. Tam si hrajeme hru na predátora. Děti hledají průvodce - nehledají ho podle zraku, ale podle vzorku bot. Sledují trajektorii. Pak jsou nabízeny 3 možnosti, jak kořist na predátora zareaguje. - Zmrzne strachy, zahájí protiútok nebo bude utíkat.

Bobujeme ve spojeném vláčku z bobů až k jurtě. Po obědě čteme skřítkové pohádky a tvoříme s modelínou, kreslíme oblé a ostré trajektorie kočky která loví myš. V odpoledním kroužku reflektujeme co se nám ne/líbilo. A opět kdo nemůže v kroužku vydržet, může odejít na chvilku na zónu koberce a tam se uvolnit, poválet, pozorovat z povzdálí. Pak se připojí. Svačíme venku a současně vítáme naše rodiče.

Pátek 15. ledna - Terka + Nikča

Na téma predátorů navazujeme povídáním si o tom, že vlastně největším predátorem na Zemi je člověk a že každý z nás po našich prapředcích lovcích zdědil určitou část osobnosti, která se potřebuje občas projevit a vybít. Musíme k tomu jen zvolit vhodný způsob. Takový jeden si dnes hned po kroužku společně vyrobíme: boxovací pytel! Ten náš zkoušíme naplnit prašanem, kterého je teď všude na zahradě spousta, a pak pytel, který rovnou nazveme "Predátor", zavěsíme ke stříšce u stolku a testujeme, co vydrží. V rámci rozcvičky se pak ještě protáhneme jako pejsci, sněhuláci i batmani a vyrážíme ven s boby a sáňkami, které si stále užíváme. Dnes k obvyklému sjíždění kopečků přidáváme bobový autobus, kdy se propojí několik bobů za sebe a zapřáhnou se do nich průvodkyně. :-D

Po obědě předškoláci pracují na tkalcovských stavech nebo pracovních sešitech v domku, zatímco menší děti odpočívají u vyprávění, pohádek a relaxační hudby v jurtě. V odpoledním kroužku Pelíškovi pak vyprávíme každý o tom, zda a jak se dnes projevoval náš predátor. :-)

Čtvrtek 14.ledna - Petra + Lada

Nejen pro děti, které včera nebyly ve školce, si zopakujeme všechno, co jsme se včera dozvěděli o predátorech, a povídání ještě doplníme o další zajímavé novinky. A po sněhové rozcvičce se vydáváme s naší pojízdnou flotilou do lesa. Dnes pro změnu směrem k Pavoučímu mostu. Abychom se u svačinky mohli zahřát, zkusíme rozdělat oheň. V zasněžené krajině a s mokrým dřevem je to výzva, ale pomocí větviček ze smrkových soušek, kterých je nedaleko několik, se nám to společnými silami nakonec podaří :-)

A pak už se zase věnujeme naší oblíbené zimní kratochvíli - nahoru, dolů - nahoru, dolů... Není divu, že nám dokonale vytráví, a s chutí se pouštíme do oběda.. a pak do spacáku.. a pohádky.. a pak hraní.. a komu nestačilo bobování v lese, jde si ještě zabobovat na zahrádku :-)

Středa 13. ledna - Lada + Katka

Dnes si v ranním kroužku povídáme o predátorech. Kdo jsou, proč se jim tak říká, a kdo je jejich kořist. Ukáže se, že jich společně známe docela dost!

Po rozcvičce se i dnes vydáváme do lesa na kopec s boby a sáňkami - sněhu se zkrátka nemůžeme nabažit! :-) Po svačince střídavě supíme do kopce a svištíme dolů, a cestou zpět do jurty si zahrajeme na kořist a predátory. Katka se stává zajícem, a predátoři se po chvíli vydávají po jejích stopách. Zajíc si s námi pěkně pohrával, kličkoval tu v lese vpravo, tu vlevo. Ale nebylo mu to nic platné, naši zdatní stopaři ho nakonec stejně dopadli v jeho doupěti! Dinďa se v roli zajíce zhlédl a chtěl si ji také zkusit. Jenže jeho stopy jsme ztratili ve změti ostatních na vyšlapané cestičce, takže se nám nepodařilo nalézt jeho úkryt v lese - tento zajíc nám úspěšně pláchnul :-)

Odpoledne opět zatoužíme po teple uvnitř spacáku a našich oblíbených pohádkách...

Úterý 12. ledna - Lada + Nikča/Terka

Pokračujeme v povídání o knížkách. Dozvídáme se, co jsou ilustrace a kdo je ilustrátor. Pár si jich ukážeme, a pospícháme se zahřát rozcvičkou. A pak každý pro své boby a sáňky a hurá na svah užít si další zasněžený den :-)

Po návratu do jurty dáme usušit ke kamnům promočené oblečení a po obědě si ve vyhřátých spacácích užíváme dnešní odpolední nášup pohádek.

Po té si až do příchodu rodičů hrajeme s kostkami nebo malujeme - jak je komu příjemné :-)

Pondělí 11.ledna - Terka + Nikča

Ráno začneme s novým tématem, jímž je - Moje kniha. Ptáme se dětí jakou mají oni svou oblíbenou knížku. Na rozcvičce pak rozhýbeme těla ve dvojicích i samostatně. Křížíme ruce a nohy, až se nám motají hlavy ze složitých křižmých cviků. Zpíváme anglicky a česky písničku o sněhulákovi. Hemisféry jsou propojeny, v rukou svíráme řemínky od bobů a sání a vyrážíme na lesní kopec. Vybíráme úzkou spojovací cestu, která přes víkend namrzla a je dobře sjízdná. Nejdříve posvačíme, a pak každý podle své libosti jezdí. Nahoru pěšmo dolů po zadku. Oblíbené jsou sáňky i průvodkyně a tak se ani na chvilku nezastavíme a společně v pohybu neúnavně zakoušíme zimní podmínky.

Vracíme se do školky, po obědě uleháme do spacáčků a posloucháme pohádky. Po odpočinku si prohlížíme knížky zapůjčené z dobříšské knihovny i ty z naší knihovničky. Pracujeme s počátečními písmeny slov a třídíme hračky, které vracíme na svá místa. Odpoledne jsme klidní. V kroužku shrnujeme den a už se těšíme domů do vyhřátých domovů. Dnešní den byl hezký, děti ve svém středu a relativním poklidu přijímají podněty od průvodců i naopak.

Pátek 8.ledna - Terka + Nikča

Dnešní téma je význam Tříkrálové koledy a souvislosti s vítáním Ježíška. Bavíme se o tom co je štědrý a lakomý čin. Po dynamické rozcvičce se přesouváme na náš lesní svah. Posvačíme a pak směle šlapeme znova a znova do kopce, abychom si užívali euforii z jízdy na bobech a sáních v zasněžené krajině.

Odpoledne čteme pohádku O Třech králích. Předškoláci si kreslí vlastní postavu krále. Kresbou postavy trénují jednu s dovedností zralého předškoláka. Pak si vymalovávají tříkrálové omalovánky pro radost, zpívají a zkoušejí si vyťukávat slabiky koledy..

V odpoledním kroužku se ptáme dětí jaký byl jejich dnešní spontánní štědrý či lakomý čin a konečně rozbalujeme dary od Tří králů, které jsou určeny pro všechny děti ve školce.

Dnes to byla prima jízda 😉

Čtvrtek 7. ledna - Lada + Petra

Všude je dnes úplně bílo, tak jak už jsme to hoooodně dlouho neviděli :-) V ranním kroužku dnes s Petrou definitivně uzavíráme téma vánoce 2020, zazpíváme si, lehce si protáhneme tělíčka, a už se nedočkavě stavíme do kroužku u branky, každý se svými boby, sáňkami či podsedáky - a hurá na kopec!!! Vydáváme se na louku do Stříbrné Lhoty. Cesta lesem je docela dlouhá, ale jsme tak natěšení na první letošní sáňkování, že ji zvládneme poměrně rychle. Louka je celá pokrytá vrstvou kyprého sněhu. Nejdříve si ho budeme muset trochu udusat, aby se sáňky rozjely. Na to je třeba se posilnit, a hned po svačince rychle na to! Děti si vytvoří dvojice, vždy se jeden veze a druhý ho z kopce táhne, společně pak vytáhnou boby nahoru na kopec a vystřídají se. Tak to běží celé dopoledne, které nám uteče jako voda - ostatně jako vždy, když děláme to, co nás baví :-)

Do jurty se vracíme s červenými tvářičkami a - mokří. Čí oblečení se nejde sušit ke kamnům - horní háčky, spodní háček, srovnat botky.. čas k tomu potřebný se prozatím nijak nekrátí, ale ono to přijde... :-) :-) :-)

I dnes po obědě - předškoláci nepředškoláci - po obědě hupky dupky do spacáčků, pořádně zachumlat, a odpočíváme při pohádce... Díky o něco málo pozdějšímu návratu z kopce, "tréninku" v šatně - i dnes se vezeme na vlně "skluzu", charakteristické pro tento týden (ale jde o dobrou věc! :-)). Odpolední kroužek následuje tedy bezprostředně po odpočinku, pak svačinka, a honem domů vyprávět mamince a tatínkovi,, jak jsme si dnešní sáňkovačku užili! :-)

Středa 6. ledna - Lada + Katka

Dnes se v ranním kroužku ještě jednou přivítáme s Katkou (některé děti mezi námi včera nebyly). Opět se každý představí a řekne něco o sobě.

Dnes máme Tříkrálový den, a tak si zavzpomínáme na minulý rok, kdy jsme v tento den obcházeli Mníšek a pořádali sbírku. "Letos je korona, tak nikam nemůžem", se stoickým klidem proneslo jedno z dětí. A tak si alespoň zazpíváme písničku My tři králové jdeme k vám... Tak snad napřesrok...

Je chladno a dokonce začíná lehce sněžit, a tak se jdeme zahřát rozcvičkou, a pak výšlapem na Skalku. Při svačině na Pavoučím mostě nám začíná být zima, a tak se snažíme co nejrychleji pokračovat v cestě. Kopec nás trochu zahřeje, a než nás dojde Katka s menšími dětmi, naučíme se nahoře zatím hru "Honzo, vstávej!"

Přituhuje a chumelí čím dál tím víc, tak se rozhodneme hned pokračovat v cestě. Okruhem se vracíme zpět do jurty. Popobíháme, poskakujeme, a z kopce válíme sudy v čerstvém sněhu, takže při příchodu jsme pěkně promáčení. Ale nic naplat - pořádek musí být, takže i dnes trénujeme - jeden háček bunda, druhý kalhoty, spodní batůžek, botičky pod háčky... Jen mokré věci odneseme usušit do jurty. I předškoláci jsou promrzlí, a touží se po obědě zakutat do svých teplých spacáků.. a tak všichni odpočíváme při poslechu dalších dobrodružství tří krysáků z vizovického smetiště...

Úterý 5. ledna - Lada + Jirka/Katka

V ranním kroužku se přivítáme s Jirkou, který je tu dnes namísto Ríši. Holčičky, ale i kluci, jsou šťastní za nový mužský element v našich řadách :-). Každý se představí a prozradí o sobě jednu věc, kterou chce, aby o něm Jirka věděl.

Po rozcvičce se odebereme na lesní hřiště, kde se nasvačíme, a pak už se věnujeme jen našim překážkovým dráhám, oblíbené provazové houpačce, a nebo prolézáme a všemožně se zakliňujeme v domečku z větví (odkud nás vždy nějaký dospělák musí odháknout :-)).

Po návratu na oběd do jurty i dnes trénujeme, že na vrchní dva háčky s naší fotografií patří bunda a kalhoty, a na ten spodní batoh - pokud z něj budeme potřebovat něco vyndat, nespadne nám pak všechno oblečení na zem. Stejně se snažíme uspořádat i botičky, pokud možno pod naším věšáčkem, a bačkůrky pod lavičku. Trénink nám zabere hodně času, a bude ještě nějaký čas trvat, než si na to zvykneme, ale pevně věříme, že se to jednoho dne podaří :-)

Když se posadíme ke stolu, přivítáme se s naší novou průvodkyní Katkou, která přišla vystřídat Jirku. Dneska už druhá nová tvář! Oběd, odpočinek, i odpolední kroužek se z výše uvedených důvodů ani dnes neobešli bez příslušného skluzu... Tak rychle domů k maminkám a tatínkům, za dnešek už bylo změn víc než dost! :-)

Pondělí 4. ledna - Terka + Nikča

Vítáme se v novém roce 2021, v ranním kroužku si povídáme o tom, jak jsme prožívali Vánoce a jaký dárek nás nejvíce potěšil. Rozcvičíme se zimními sporty. Rolbujeme, lyžujeme, bruslíme. Moc nás to baví a imaginace funguje skvěle. V lese se zarazíme na lesním hřišti, kde si po svačině hrajeme všechno možné a s Terkou v malých skupinkách Kimovu hru na paměť. Pak už je nejvyšší čas se vrátit na oběd. Přípravy na něj nám zaberou v nové šatně a kvůli potřebě mnoha z nás si odskočit o něco déle, a tak máme se zpožděním i odpočinek a odpolední kruh. Přesto však většina z nás stihne vytvořit hezká PF Nového roku. V odpoledním kroužku si říkáme, jak jsme se dnes přes den cítili - pomáhají nám medvídci, kteří zastávají různé emoce. Kroužek dokončujeme, až když přicházejí rodiče, a teprve s hromadným oblékáním nastává to pravé dobrodružství... :-)

ROK 2020

Středa 23.prosince - Lada a Ríša

Tak dnes je nás doslova a do písmene PĚT (což není ani pět a půl :-)) Takže hned u ranního kroužku může každý vyjádřit své přání, jak by chtěl strávit dnešní den. Koneckonců je to poslední den tohoto podivného roku ve školce, a tudíž nejvhodnější den na plnění přání :-)

Den patří dnes Maxíkovi, který projevil přání se vrátit na Dračí hřiště, kteréžto přání rezonuje s přáním všech ostatních. Takže hned po rozcvičce bereme příslušné souřadnice. I dnes si to tu užíváme a potkáváme tu i další kamarády - Daníka s Viktorkou :-)

Po obědě přicházíme o většinu přítomných, a tak zbylá posádka usíná při pohádkách..

Tak všem krásné vánoce a hlavně - SVOBODNÝ ROK 2021!!!!!

Úterý 22.prosince - Lada a Ríša

I dnes se scházíme v nižším počtu než obvykle - předvánoční přípravy vrcholí a doma se hodí každá ruka navíc :-) Svůj den má Anička, a je naší milou povinností jí splnit přání strávit dopoledne na Dračím hřišti.

Po ranním kroužku a rozcvičce se odebíráme na svačinku na Pavoučí most, a odtud rovnou do cílové destinace :-) Pískoviště, hřiště, houpačky, klouzačka, autíčka - každý si tu najde to své. Zahrajeme si společně pár oblíbených her a hurá na oběd!

Při odpočinku splňujeme Maxíkovi přání v podobě četby Boba a Bobka - tito dva neohrožení ušáci jsou jeho velkými oblíbenci :-) Při odpoledním kroužku se bohužel opět vracíme k tématu "ubližování", které je v poslední době naší horkou bramborou... tak snad se nám snad konečně podaří toto téma uchopit za správný konec.

Pondělí 21. prosince - Terka a Nikča

Ve výjimečně skrovnějším počtu se scházíme nejprve v jurtě, kde máme část ranního kroužku a povídáme si o dnešním dnu, který obsahuje dvě zvláštní astronomické události - je zimní slunovrat a k večeru bude možné (za dobrých podmínek) spatřit "Betlémskou hvězdu". Z adventního kalendáře si vytahujeme úkol, že si máme o nejkratším dnu v roce rozdělat oheň a načerpat z něj světlo a sílu. Zamíříme tedy do svatyně, kde se u ohýnku nejdříve zahřejeme, pohrajeme si, vyčistíme svatyni od napadaného listí a opravíme kamenné spirály v rámci vánočního úklidu. Nakonec kolem ohniště vzpomínáme, co jsme spolu od září zažili a připomeneme si to formou písniček. Nesmíme zapomenout ani na píseň "Moje malé světýlko".

Po obědě odpočíváme u adventních pohádek a Krysáků, přičemž většina z nás usíná. Ti, co zůstanou vzhůru, si pak kreslí a pomáhají roztřídit kostičky a lego do správných boxů - vše se nám totiž pomíchalo. Na odpolední kroužek nás zůstalo pár, a kromě sdílení toho, co se nám přes den líbilo a nelíbilo, ještě můžeme vyslovit svá přání do příštího roku. Všichni se shodujeme na tom, že chceme v příštím roce pohodu, sníh a zdraví. :-)

Pátek 18.prosince - Terka a Nikča

V kroužku si povídáme o příběhu narození Ježíška. Ostatně z adventního kalendáře si dnes vytáhneme úkol zahrát si, povyprávět a zazpívat o této slavné události.

Rozcvičíme se taneční a zpívací rozcvičkou, vylosujeme den pro Ríšu V. Ten pak vybírá místo, kde dnes trávíme dopolední program, a to dračí hřiště, kde si nejprve hrajeme každý jak potřebujeme. Některé děti si samy zorganizují fotbálek na vymezeném hracím poli. Po svačině si přehrajeme příběh narození Ježíška v rolích a kostýmech.

Cestou zpět se trochu loudáme, proto nakonec obědváme později. Po obědě si čteme Adventní pohádky, O zlatém zvonečku a další příběhy. Nechybí ani kapitola z oblíbené knihy Krysáci. Po odpočinku někdo zůstává v jurtě a prohlíží si knížky v kroužku s jedním průvodcem. Zbytek je na zahradě z druhým průvodcem, tam si děti samy staví skrýš a dovádí. Odpoledne stručně shrnujeme společný den. Reflektujeme, co se nám nelíbilo a jak se po celém dni vlastně cítíme. Den byl náročnější na pozornost a vzájemnou ohleduplnost mezi dětmi, přesto nechyběly legrácky a radosti.

Čtvrtek 17. prosince - Peťa a Ríša

Dnes je den pro Mikyho a ten si přeje hrát si na hasiče. Odhlasujeme si proto ideální místo pro rozdělání ohně - u hnízd, kde budeme oheň hasit. Rozbalíme další den z kalendáře, kde na nás vykouknou indické františky. Indické proto, že mají vůni vonných tyčinek. Taky si povídáme o zimním slunovratu. Rozcvička je jak jinak než hasičská. Do lesa si také bereme pytlík panenských jablíček, abychom s nimi ozdobili zvířátkům vánoční stromek. Oheň je prima a sváča na něm opečená je ještě lepší.

Odpoledne trávíme zpíváním koled, čtením pohádky a jamováním s hudebními nástroji. Taky v odpoledním kruhu využíváme karty emocí pro zhodnocení dne.

Středa 16.prosince - Lada a Ríša

Dnešní vzkaz v adventním kalendáři vyhlašuje zprávu "Den čisté kadibudky II". Stále se nám totiž nedaří ji po sobě uklízet, často se děti vrací s tím, že ji po sobě někdo neuklidil, a museli ji uklidit po někom jiném. Což jim samozřejmě není příjemné, takže to musíme ještě trénovat. Děti tedy po návratu z lesa opět chodí na WC ve dvojicích, kdy druhý z dvojice vždy zkontroluje, jestli je po opuštění vše v pořádku.

Dnes je Maxíkův den, a Maxík si vybere strávit jej na hřišti. Po rozcvičce jdeme nejdříve na Lesní, kde se nasvačíme, pohoupáme, prolezeme po lanech a větvích, a pak se přesuneme na Dračí hřiště.

Odpoledne opět odpočíváme s kamarády "Krysáky", a potom si malujeme a vystřihujeme. Máme k dispozici staré výtisky Sluníčka, takže kdo chce, může si z nich vyplnit různé úkoly. Až do odpoledního kroužku je pak prostor pro volnou hru.

Úterý 15.prosince - Lada a Ríša

Dnes adventní kalendář skrývá povídku s obrázky, podle kterých doplňujeme chybějící slova. Jde nám to hezky, společnými silami správně uhodneme postupně všechna :-) "Svůj" den dnes losováním připadne Jindrovi.

Hned po rozcvičce se na jeho přání vydáváme na Skalku, kde si zahrajeme Jindrovy oblíbené hry - Rybičky rybáři jedou a Krvavé koleno. Potom se okruhem vracíme do jurty na oběd. Je prima, že menší nové děti už si začaly zvykat na delší procházky :-)

Po obědě odpočíváme při pohádce o Krysácích - děti jsou unešeny jejich dobrodružným životem na smetišti :-)

Kdo už nechce odpočívat, sedne si ke stolečku, kde malujeme, vystřihujeme a povídáme si, a pak se postupně přesouváme na zem a až do odpoledního kroužku si hrajeme s oblíbenými hračkami. Dnes nám nedaří udržet pozornost, takže převážnou část odpoledního kroužku strávíme jejím trénováním...

Pondělí 14. prosince - Terka a Nikča

Z Adventního kalendáře si vytáhneme úkol naučit se další koledu. Tentokrát Pásli ovce Valaši. Po rozcvičce, kde natahujeme své končetiny jako hvězdy do všech stran, vylosujeme den pro Honzíka. Honzík vybírá místo výletu. Začínáme na lesním hřišti.

Svačíme a pak si hrajeme hru na přání - o policajtech a zlodějích. Nakonec se přece jen dostaneme i ke zpívání koled. Moc nám to jde a je u toho legrace. Hrajeme i na improvizované hudební nástroje z klacků, kmenů stromů nebo termosek. Zase nás to na chvilku všechny propojí. Nakonec dopoledne ještě obejdeme menší okruh po lese a už se těšíme na teplo jurty.

Po obědě posloucháme kocoura Mikeše, protože nemůžeme najít Knihu Kocourek Mikeš. Nakonec se nám jí povede najít a tak nechybí ani čtená kapitola pohádky. Odpoledne hrajeme na ukulele Pásli ovce Valaši, nebo vyrábíme dekorace z papíru. Odpolední kroužek probíhá v klidu a vzájemném respektu.

Pátek 11.prosince - Terka a Nikča

Dnes jsme si v kroužku povídali o Svaté rodině, protože jsme našli nabarvený kamínek s Josefem, Marií a Ježíškem. Ujasnili jsme si, kdo je kdo, a připomněli jsme narození Ježíška jako symbolu lásky a zázraku.

Pak jsme měli za úkol najít emotivní kartičky, protože nám náš Adventní kalendář dnes prozradil, že tématem dne jsou emoce. Děti pak rozklíčovaly jednotlivé významy emotivních smailíků. Hledáním a běháním po zahradě jsme se dostatečně zahřáli a vyrazili jsme na procházku. Svačíme na lesním hřišti. Povídáme si o pohádce Medvídek Pů a o tom, jaké emotivní ladění vlastně jednotlivé postavy pohádky mají? Protože jsme před odchodem vylosovali Den pro Barču, tak právě ona určila, že bude skvělé zahrát si Krvavé koleno. Hra děti baví.

Po svačině a hraní na hřišti jsme vyrazili k Pavoučímu mostu. Připravena byla hra evoluce emocí, ale děti se tak perfektně zabavily spontánní hrou v okolí pod Skalkou, že jsme je nechali hrát si, jak jen chtějí. Naopak jsme se i my průvodkyně přidaly, lezly na stromy, otrhávaly kůru z padlých bříz a užívaly si ono teď a tady.

Oběd v jutě byla skvělá odměna za velmi dobrodružné dopoledne. Následoval odpočinek při čtení pohádky Krysáci. Po odpočinku jsme vyráběli první dekorace na ozdobení zahrady - v tom budeme také příští týden pokračovat. V odpoledním kroužku se znovu vracíme k emotivním kartičkám a shrnujeme den. Děti celou větou říkají "Zrovna se cítím..." a zároveň ukazují na danou emotivní kartu. Zároveň mají potřebu říci, co se jim dnes líbilo a co ne tak, jak jsou již od září zvyklé.

Čtvrtek 10. prosince - Peťa a Ríša

Dnešní den věnujeme Daníkovi, protože před pár dny oslavil šesté narozeniny. Přeje si vydat se na Skalku s lany, tak si ještě před odchodem přečteme, co máme v kalendáři a vyrazíme. V kalendáři máme za úkol postavit skřítkům domeček. Cesta na Skalku je dnes cílem a moc času nám nahoře nezbývá. Děti moc baví šplhat po laně ve srázu a taky si povídat s kolemjdoucí slečnou, která mezi děti úplně zapadla.

Po příchodu do jurty se ze všech sil snažíme uspořádat své věci v provizoriu šatny tak, aby neležely úplně všude a mohli jsme je odpoledne zase najít. Zdá se, že je to těžký úkol a je to výzva i pro průvodce. Už se těšíme, až bude šatna hotová a každý najde své místečko. Odpolední odpočinek uteče tak rychle, že skoro nestíháme připravit oslavu Daníkových narozenin. Ale co to? Oslavenec usnul a není k probuzení. Naštěstí se to nakonec podařilo a my můžeme s Danem oslavit jeho den.

Středa 9. prosince - Lada a Ríša

Dnes máme v adventním kalendáři zvláštní úkol - Den čisté kadibudky! Co to znamená? Zkrátka se stále potýkáme s problémem, že kadibudka bývá často počůraná... jenže - nikdy to "nikdo nebyl".. Tak jak z toho ven? Jednoduše - dnes doprovází každého jeden z patronů, který zkontroluje, jestli je po odchodu vše v pořádku. A patroni se doprovázejí navzájem. Výsledek je úžasný - kadibudka zůstává po celý den v naprostém pořádku! :-) I když jsme v jednom případě udělali "kozla zahradníkem" - dvojice skončila preventivně raději ve křoví... nicméně došlo k přiznání, domluvě a následné sebereflexi :-)

Svůj den má Eliška a jejím přáním je návštěva Lesního hřiště. Dáme si tam svačinku, hrajeme si, a houpeme se na naší oblíbené lanové houpačce. Po obědě při odpočinku zvítězili (konečně :-)) nad Bobem a Bobkem Krysáci. Užíváme si dobrodružství se sympatickými hlodavci, a pak postupně odkládáme spacáky a přesunujeme se buď ke stolečku s pastelkami nebo k oblíbeným hrám.

Úterý 8. prosince - Lada a Ríša

Dnes nám úkol z adventního kalendáře ukládá za úkol naučit se písničku Vánoce vánoce přicházejí. Vtipných slok je spousta, ale refrén je chytlavý, a během ranního kroužku zpívají už skoro všichni :-)

Svůj den má dnes Diňďa a ihned po hasičské rozcvičce na jeho přání mu plníme přání následující - zjistit, jestli už zamrznul rybník. Cestou zjišťujeme, že co mrazem už prošlo určitě, jsou šípky a trnky, takže si dopřáváme vitamínovou nálož na posílení imunity :-) Na rybníku se místy leskne zledovatělá krusta, ale vysvětlíme si, že ta nás neudrží, a než budeme po rybníku moci bezpečně chodit, musí mrznout ještě mnohem víc!

Jedí kachny mrkev? Zkusíme to, a zdá se, že oranžová pochoutka se jim zamlouvá :-)Po společné svačince s kachničkami to vezmeme okruhem přes louku zpět do jurty na oběd. U odpoledního odpočinku nám po velkém naléhání opět dělají společnost Bob a Bobek. Odpoledne je pak čas na volnou hru, a u odpoledního kroužku si znovu společně osvěžíme Vánoce, vánoce přicházejí :-)

Pondělí 7. prosince - Nikča a Terka

Nejen z adventního kalendáře se dozvídáme, že má dnes školku navštívit Mikuláš se svou nadpřirozenou družinou. V krabičce kalendáře je však navíc úkol, že si máme připravit pro Mikuláše nějakou písničku nebo básničku. Některé si tak cvičíme během rozcvičky i dál během dne. Povídáme si také o tom, na co se obvykle Mikuláš ptá - na naše chování během roku, a jak si myslíme, že jsme se doposud chovali. Na dobrém a ohleduplném chování chceme zapracovat i dnes, ale zřejmě kvůli nervozitě z Mikuláše a hlavně čertů, se to ne každému daří. Někteří dokonce chtějí sníst jablíčka a zrníčka, která opět neseme do lesa pro zvířátka. Mohou to ale vynahradit nějakým hezkým gestem pro Josífka, jehož jméno jsme dnes vylosovali v nové adventní hře - koho v daný den vybereme, ten může mít přes den různá přání a ostatní pro něj můžou udělat něco pěkného.

Po poledním odpočinku a krátkém odpoledním kroužku vstupuje do jurty Mikuláš, čert a tři andělé. Nejprve se bojíme, ale brzy se osmělíme a zpíváme jim písničky, které jsme se prozatím ve školce naučili. Nakonec jsme i obdarováni balíčky s dobrotami a ozdobami. :-)

Pátek 4.prosince - Nikča a Terka

Dnes jsme již podruhé v tomto roce navštívili prostory přírodovědné skupiny Čejka. Ranní kroužek je v příjemném teple uvnitř. Povídáme si o Mikuláši, čertu a andělovi. Pak se za doprovodu ukulele společně učíme krásnou lidovku O čertovi a Káče. Venku pak tancujeme při písni, abychom se připravili na procházku po Mníšku. Začínáme svačinkou a následnou honičkou na hřišti Pod květinou. Odtud pokračujeme rovnou cestou, kde objevujeme Daníkovu zahradu a dále sezení udělané z pokácených topolů. Tady postavíme čertího sněhuláka a jdeme k náměstí. Zastavujeme se v průchodu plném dekorací na Vánoce. Dorazíme i k zámku, kde hrajeme na mrazíka.

Všem nám vyhládne a moc si užijeme sladký oběd. Po něm odpočíváme při čtení pohádek O Rosničkové víle a O Popelce. Něžnost dívčích postav vyvážíme dynamičtější jógou. Poté relaxujeme a posloucháme meditaci. Předškoláci mezitím pracují v přírodovědné místnosti, učí se rozpoznávat zvířecí stopy.

V odpoledním kroužku hodnotíme trochu netradiční den, který se podle slov dětí i průvodců vydařil.

Čtvrtek 3. prosince - Peťa a Ríša

Tak nám trochu opožděně přijel Martin na bílém koni a všichni (kromě řidičů) z něho máme velkou radost. Už od rána se koulujeme a válíme se v tom krásném bílém a mokrém snížku. V adventním kalendáři nacházíme úkol: Máme si zahrát na Mikuláše a obdarovat hladová zvířátka v lese nějakými dobrotami. Tak jdem na to! Předtím si ale zacvičíme pořádnou sněhovou rozcvičku a pak popadneme boby, jablíčka a mrkvičky a vyrážíme do lesa. Náš oblíbený bobovací kopec není tak zasněžený, jak jsme čekali, ale to vůbec nevadí, protože zmrzlé listí klouže taky. Kdo zrovna nebobuje, krájí jablíčka a mrkev, a komu je zima, může se ohřát u ohýnku. A zima teda je pěkná!

Pak už je čas na oběd, ani se nám nechce z bobovačky zpátky. Ale vyhřátá jurta a spacáčky a pohádka je moc prima. Ríša s Danem během odpočinku vyrobili kousek krmítka pro ptáčky. No a odpoledne se vyklízí jurta, protože zítra dostane nový kabátek! Jupíí!

Středa 2.prosince - Lada a Ríša

Teplota opět osciluje kolem nuly, a tak krátce po zahájení ranního kroužku otevíráme adventní kalendář s číslem 2. Dnes nás čeká Expedice Hřebenovka s krmením ptáčků v lese. Vydáváme se ke krmelci, kde, někteří zmoženi, jiní promrzlí, vytahujeme z batůžků svačinku. Rozprchneme se vyhledat vhodné pařezy, na které každý nasype trochu zrní pro ptáčky, kterým se v téhle zimě nehledá potrava vůbec snadno.

V tuto chvíli s Ríšou usuzujeme, že vzhledem ke stavu promrzlosti naší výpravy trasu zkrátíme, a vydáme se zpět k jurtě. Cestou dosypeme ptáčkům zbytek zrní, a rychle do tepla!

Po obědě opět odpočíváme u pohádky, a odpoledne si hrajeme a malujeme.

Úterý 1.prosince - Lada a Ríša

Dnes mrzne až praští. Po rychlém ranním kroužku se zahřejeme rozcvičkou a tradá do lesa! Ještě před odchodem nacházíme v adventním kalendáři první úkol - nasbírat v lese větvičky a přírodniny, které odpoledne použijeme na výrobu adventního věnce.

Na lesním hřišti se v rychlosti nasvačíme, pohoupeme a opět se uvádíme do pohybu. Cestou si zahrajeme pár her, a když máme tašku plnou potřebných věcí, vracíme se do jurty.

Po obědě odpočíváme opět u Boba a Bobka, kteří jsou poslední dobou velmi žádaní (když už nemůžeme cestovat v reálném životě, tak alespoň s králíky v klobouku :-). A kdo už nechce odpočívat, přesune se ke stolečku a pomáhá s adventním věncem. Odpoledne je pak čas na volnou hru.

Pondělí 30. listopadu - Terka a Nikča

Poslední listopadový den se připravujeme na advent a Vánoce. Podíváme si o první adventní neděli, blížícím se příchodu Mikuláše s čertem a andělem, a také zda mají děti doma adventní kalendáře. Vypadá to, že spíš ne. :-D Do školky si však jeden dnes společně vyrobíme. V lese hledáme na základ adventního kalendáře velkou větev a abychom ji našli, projdeme se až k hnízdům, kde si chvíli pohrajeme. Vhodnou větev nacházíme až cestou na oběd. Odpoledne odpočíváme u příběhu o Mikulášovi, ale také u pohádky Karlík a továrna na čokoládu. Poté vyrábíme z ruliček od toaletního papíru závěsné krabičky na náš větvový adventní kalendář. V každé krabičce se během prosince objeví nějaké překvapení, na které se už těšíme! :-)

Pátek 27. listopadu - Terka a Nikča

Dnes jsme si v ranním kroužku povídali o Adventu a také o různých druzích ptáků, kteří u nás zůstávají i v zimě. K dispozici jsme měli dřevěné realistické 2D napodobeniny vybraných druhů. Děti pak se zápalem kreslily, nebo s pomocí průvodců psaly svá Vánoční přání, která se měla týkat obecného přání pro nás všechny nebo pro celou komunitu školky. Je nám zima, a tak se zahřejeme se hledáním nabarvených kamínků s motivem adventního věnce a jmelí.

Po taneční rozcvičce vyrážíme do lesní svatyně, kde svačíme a společně připravujeme a zapalujeme oheň k "adventní spirále". K ohýnku docházíme po spirále ve dvojicích, každý z jedné strany, a své papíry s přáníčky pálíme. Kouř, který z ohně dýmá, jistě předá kouřový signál až nahoru Ježíškovi. Okolo ohně si pak povídáme o Betlému - jak vypadá a kdo do Betlému patří. Řekli jsme si něco o historii a Judské země. Společně jsme si zazpívali písničku Anděli můj.

Odpoledne odpočíváme při čtení legendy O svatém Mikulášovi. Po odpočinku tvoříme společně 2 adventní věnce. V odpoledním kroužku zapalujeme adventní věnec a shrnujeme den. Měli jsme se pěkně, bylo nás málo a měli jsme na sebe více času a pozornosti. Panovala předadventní pohoda, klid a mír.

Čtvrtek 26. listopadu - Péťa a Katka

Ríša doma marodí, tak ho střídá Katka, kterou už některé děti znají. Katka pracovala v montessori školce a s dětmi ji to moc baví. Po ranním kroužku, kdy si zase povídáme o jeho smyslu (děti už dobře ví, proč ho vlastně děláme) a taky o dobrých skutcích, si děti odhlasují, že chtějí na lesní hřiště dělat oheň. Kromě toho, že se učíme, kde a jak oheň v přírodě můžeme dělat, učíme se také, jak ho rozdělat a jak ho správně uhasit, aby neuškodil lesu.

Odpolední čas chtějí všichni odpočívat, tak si čteme v jurtě.

Středa 25. listopadu - Lada a Rady

I dnes venku mrzne. U ranního kroužku si povídáme o nadcházejícím měsíci prosinci (kdy o něco prosíme a vyjadřujeme naše tužby a přání. Každý řekne, jaké je jeho nejniternější přání, které by děti chtěly, aby se jim splnilo.. Většina si přeje konec korony... tak doufejme, že nezůstane Vesmírem nevyslyšeno... je neuvěřitelné, jak citlivě dětské dušičky toto téma vnímají a prožívají..

Po rozcvičce se vydáváme na Skalku. I tady je vše namrzlé.. Abychom se zahřáli, hrajeme na Mrazíka ( :-)), Rybičky, rybáři jedou, a nakonec se jdeme podívat na Poustevnu. Cestou zpátky si chvilku pohrajeme na hřišti u stánku s občerstvením, a hurá do jurty na oběd!

I dnes se rádi zavrtáme do spacáků, a spolu s Králíky z klobouku Bobem a Bobkem procestujeme celý svět :-)

Úterý 24. listopadu - Lada a Terka

Dnes je venku zima, takže po dlouhé době zůstáváme na ranní kroužek v jurtě. Povídáme si o vodě, v jaké formě ji známe a můžeme se s ní setkat v přírodě (déšť, led, mlha, ...) Po rozcvičce pak vyrážíme na procházku lesem přes louku k rybníku. Na louce nás čeká doslovné "Ledové království" - namrzlá jinovatka všude, kam se podíváš.. viz fotečky ve fotogalerii :-)

Vymrzlí jsme hned po obědě zalezli do teplých spacáků a odpočívali při Honzíkově cestě. Odpoledne jsme pak malovali a vystřihovali draky (podobné, jaké pouštěl Honzík v knížce) a vyráběli mu dlouhý ocas :-)

Pondělí 23. listopadu - Nikča a Terka

V ranním kroužku se vracíme k základům a povídáme si o tom, proč vlastně společné kroužky ve školce děláme a proč je u nich důležité v klidu poslouchat, kdo zrovna hovoří. Kroužek a rozcvičku dnes výjimečně máme v jurtě, protože den začal deštěm. Na svačinu ale již vyrážíme na lesní hřiště, kde se vyběháme, pohrajeme a jdeme dál lesním terénem, přičemž hledáme zvířecí úkryty na zimu, kamínky a šišky.

Po obědě odpočíváme u příběhů Krysáků a Andělské písničky, a poté se pouštíme do výroby vánočních ozdob na stromeček - zvonečků z kapslí do kávovaru. Kdo nechce vyrábět, kreslí si, nebo hraje v jurtě. K odpolednímu kroužku se dostáváme o něco později, a kromě hodnocení dne hodnotíme i sebe navzájem, když předáváme šišku tomu, kdo nás potěšil, a kamínek tomu, kdo nás nepotěšil.

Pátek 20. listopadu - Terka a Nikča

Začínáme společné ráno povídáním o tom, jak je každý den jiný. O tom, že máme každý z nás nárok mít různé nálady. Vyjmenujeme si, co vše nás ovlivňuje: počasí, snídaně, spánek a spousta dalších věcí. Ukazujeme si obrázky koníků, na kterých jde jasně poznat, jestli jsou rozzlobení, radostní, smutní či veselí. Otázka do ranního kroužku zní: Jak se dnes mám? Také si ukazujeme obrázky popisující jednotlivé aktivity ve školce.

Poté rozcvičíme naše těla, pozdravíme Slunce - pohybem :-) - a jsme připraveni na vycházku. Dojdeme posvačit na lesní hřiště. Tam trénujeme koordinaci na překážkách nebo se houpeme na lanové houpačce. Hrajeme honičky na kocoury, myšky a psy. Obejdeme jen malý okruh lesem. Nacházíme skrýš s podzemní chodbičkou. Chvilku si tu pohrajeme uvnitř a okolo stavby, nebo nás zaujme hra rybičky rybičky rybáři jedou.

Vracíme se spokojeni zpět k jurtě. Dáváme si sladký oběd. Po něm odpočíváme při stromové pohádce a hrajeme  na ukulele Don't worry, be happy. Předškoláci pracují s Niky venku, konečně se sejdou všichni tři spolu.

V odpoledním kroužku hodnotíme den a opět se dětí ptáme, jak se cítí po celém dni ve školce.

Čtvrtek 19. listopadu - Peťa a Ríša

Po dlouhé době bereme spousty lan a jdeme si do lesa vyrobit lanový fun park! Taky pořádnou lanovou houpačku a slacklinu. Uvazováním a následným prolézáním trávíme celé dopoledne až do oběda. Ale prostor je i na stavění domečků a vyřezávání větví.

Středa 18. listopadu - Ríša a Lada

Dnes nás celý den doprovázelo sluníčko na modré obloze bez jediného mráčku :-) Na ranním kroužku jsme si povídali o včerejším státním svátku, o studentech, o svobodě, a o tom, co se odehrálo před 31 lety.

Po speciální "hasičské rozcvičce" jsme se odebrali na vycházku na Skalku, kde jsme hráli naše oblíbené hry, které si děti samy vybraly (Krvavé koleno, Rybičky - rybáři jedou).

Po obědě menší děti odpočívaly v jurtě při Honzíkově cestě, zatímco předškoláci s Ríšou trénovali předškolní přípravu. Na odpoledním kroužku se věnujeme tématu "komunikace" - některé děti používají k zahájení komunikace s ostatními dětmi takové prostředky, jako je např. bouchnutí. Vysvětlujeme si, že pokud si chceme hrát s ostatními dětmi, je vhodné zvolit např. větu: "Mohl bych si s tebou hrát?"

Úterý 17. listopadu - státní svátek

Pondělí 16. listopadu - Terka a Nikča
V ranním kroužku si povídáme o demokracii a o tom, jak je možné realizovat velké věci, když se lidé společně rozhodnou pro změnu. Pokládáme dětem otázku, co by oni sami ve školce, nebo ve svém životě, chtěly změnit. Dozvídáme se spoustu praktických věcí, ale také spoustu dalších zajímavostí dle představivosti každého dítěte, která jak víme, nemá hranic ani konců. :-)
Je nám dnes trochu zima. Jdeme se projít k mýtince pod lesem a dáváme si svačinku. Poté hrajeme lesní pexeso, nebo pobíháme mezi pařezy. Pak dojdeme k okraji velkého lesa pod Skalkou a měníme se v rybáře, když hrajeme rybičky rybičky rybáři jedou. Po cestě sbíráme přírodniny abychom si mohli vyrábět lucerničky. Zpíváme si písničku o světýlku, aby nás společný zpěv zahřál a stmelil. Nakonec obědváme venku. Po obědě pracuje Niky s předškoláky a ostatní poslouchají pohádku a snaží se odpočívat.
Odpolední kroužek probíhá venku při písničce skřítka Pelíška, kdy hodnotíme den. Některé děti jsou u kroužku velmi neklidné a vyrušují, tak pomáhají s úklidem před svačinou. Rodiče ale přicházejí záhy.

Pátek 13. listopadu - Terka a Nikča

V ranním kroužku společně shrnujeme téma sv. Martina otázkou, co si kdo o něm a jeho příběhu pamatuje. Rozcvičku máme mnoharozměrnou. Některé děti s nadšením pozorují, jak se staví předsíňka před jurtou, současně probíhá koňská rozcvička a přidáváme pozice různých bojovníků, abychom se lépe vžili do postavy sv. Martina. Také zpíváme tematickou písničku.

Dnes se jdeme podívat až na Skalku. Jde s námi i Jeroným, nový člen školky. Svačíme u pavoučího mostu a na vrcholku hrajeme různé hry. Nejdříve si bereme koňské ohony v podobě šátků, které si zastrkujeme za kalhoty, také si zahrajeme hru O Martinovi a žebrákovi, pak i na slepou bábu. Ze Skalky jdeme horní vyhlídkovou cestou a kdo chce, má zavázané oči šátkem a nechává se vést druhým. Zakoušíme tak lesní terén poslepu a s důvěrou k našemu průvodci.

Obědváme venku. Po obědě odpočíváme v jurtě při hře na kytaru a pak při čtení pohádky. Kdo neusne, vytváří poté z obrázků koní puzzle, které následně složí znovu v obraz. Na předškolní přípravě také tvoříme obdobné puzzle obrázky, mluvíme o technice proláži a vyplňujeme cvičení na rozpoznání předmětů, které k sobě patří. V odpoledním kroužku zpíváme novou píseň o světýlku a hodnotíme den.

Čtvrtek 12. listopadu - Peťa a Ríša

Dnešní den je netradiční. Scházíme se ve vypůjčeném prostoru přírodovědného klubu Čejka, protože se na zahradě školky staví nová předsíň/ šatna. V přetopeném prostoru klubovny se nám dlouho zůstávat nechce a i když je venku nevlídno, jdeme hned ven i na ranní kroužek. Povídáme si o sv. Martinovi a o dobrých skutcích, které jsme pro někoho udělali. A protože jsme ještě nebyli na hřbitově, jdeme zavzpomínat na zemřelé na ten náš místní. Na něm se dozvídáme, že asi nejslavnější hrob patří Marii Wagnerové, která psala pod pseudonymem Felix Háj knížky o Kájovi Maříkovi. Taky se podíváme k hrobu Ríšovy rodiny a povíme si o márnici a rozptylové loučce.
Po obědě si odpočineme, něco si nakreslíme a pak jdeme řádit ven, na hřiště Pod květinou.


Středa 11. listopadu - Ríša a Lada

Dnes máme svátek sv. Martina, a tak si u ranního kroužku o něm povídáme. A i když jeho bílý kůň je zatím v nedohlednu, teplo zrovna není (a dlouho nebude), takže se hned po rozcvičce vydáváme přes lesní hřiště, kde posvačíme a chvilku si pohrajeme, směrem k hnízdům, a cestou sbíráme březovou kůru na roztopení kamen.

I dnes po obědě si všudypřítomná šedošedá šeď vybírá svou daň, a při pohádce usínají i chroničtí nespáči. Po probuzení si děti až do příchodu rodičů malují nebo hrají v jurtě.

Úterý 10. listopadu - Ríša a Lada

Počasí je nadále pošmourné, takže ráno se scházíme na poslední chvíli. A když už jsme u té všeobecné ospalosti, u ranního kroužku si povídáme o snech. Téma, které pohladí na duši, ale tělo nezahřeje :-) Hned po rozcvičce se proto vydáváme na "Bedlovou stezku". Cestou si hrajeme na "Bezzubou babičku", velmi autenticky znázorněnou Ríšou, a užíváme si slovní hříčky. Děti jsou z nové hry nadšené:-)

Procházka je dlouhá, do jurty se vracíme ve 12,30 hodin, pořádně roztopíme kamínka, a po obědě téměř všechny děti při pohádce usínají. "Nespavci" si mezitím u stolečku malují a nalepují obrázky. Někteří rodiče si své děti vyzvedávají doslova přímo ze spacáku, tak nám pobyt na čerstvém vzduchu svědčí :-)

Pondělí 9. listopadu - Terka a Nikča

Blíží se svátek sv. Martina, který zatím svůj příjezd ohlásil nočními mrazíky a hustou mlhou. Povídáme si o prvních známkách zimy, o Martinově životě, jeho slavném bílém koni a také se učíme o Martinovi a předadventním období novou písničku. Pokračujeme "koňskou rozcvičkou" - překážkovým závodem, který si opakujeme i v lese po svačině, abychom se zahřáli. Někteří by si rádi dovyrobili kokedamu, kterou nestihli v pátek, a tak sbíráme další mech na její výrobu, a než se vrátíme na oběd, stačíme si zahrát také divadlo o tom, jak se Martin podělil o svůj plášť se žebrákem.

Odpoledne si po pohádce můžeme pohrát v jurtě a nakreslit obrázek koníka mrazíka pomocí suchých pastelů, voskovek a klovatiny.

Pátek 6. listopadu - Terka a Nikča

Ráno jsme se bavili o změně přírody na podzim, o opadaném listí, o tom, jak většina jehličnanů neopadává, o dubu či o ořešáku a jejich specifikacích. Děti krásně mluvily o svých zkušenostech s podzimním listím. Ukázali jsme si sušené tobolky některých léčivek a okrasných květin (černucha, echinacea, mák, levandule). Povídali jsme si také o rýmovníku eukalyptovém.

Na rozcvičce jsme si hráli na poletující semínka, která se shlukují ve skupinky po 2,4,4 etc. V lese jsme došli k místu, kterému říkáme pokojíček, a odebrali trochu mechu na odpolední výrobu kokedamy. Na rozcestí pod hnízdy jsme si zahráli krvavé koleno, polívka se vaří.... a na mrazíka. Vracíme se k jurtě, jíme uvnitř. Po obědě děti poslouchají pohádku O Smolíčkovi. S předškoláky nacvičujeme grafomotoriku, kdy se snažíme zachytit trajektorii padajícího listí rovnými i zaoblenými čárami. Děláme cvičení na počítání slabik jednotlivých slov. Daník a Maxík hrají hru na rozpoznání počátečních písmen slov. Přicházejí na to, že jejich jména končí na písmenko K a pokračují v hledání dalších společných věcí a zájmů. Když mladší děti začínají odcházet z jurty na zahradu, začínáme vyrábět kokedamy. Dvě si vyrobí Daník, dvě také Jozífek, Já s Nikčou i Rozárka. Další si vyrobíme v pondělí. V odpoledním kroužku zpíváme Pelíškovi a hodnotíme den.

Čtvrtek 5. listopadu - Ríša a Péťa

Ráno nás přivítalo pěkným mrazíkem, tak se potřebujeme pořádně hýbat, abychom se zahřáli. V ranním kruhu si ještě krátce připomínáme oslavu Dušiček a povídáme si, na koho jsme při nich vzpomínali, kdo už s námi není. Téměř každý z nás si vzpomněl na někoho blízkého, ať už to bylo zvíře nebo někdo z rodiny či známých.

Po rozcvičce jsme se vydali k Hnízdům vybaveni pilkami, noži a fixami, abychom si tam vyrobili dřevěné panáčky. Slíbili jsme si, že si z nich postupně uděláme rodinku a zahrajeme třeba i divadlo. Na fotkách uvidíte, jak se nám daří. Ještě přidáme barvy a možná i nějaké oblečky.

Oběd si dáváme ve vyhřáté jurtě a čteme si pohádku o třech prasátkách a taky o Krysácích. Mezitím Ríša s Daníkem vyrobí mini jezírko z kýble pod vodovodem, abychom neplýtvali vodou a mohli jsme si ji nabírat na různé hry.

Středa 4. listopadu - Ríša a Lada

Po ranním kroužku jsme se vypravili na Lesní hřiště. Ríša vzal nářadí, a děti rýče a kbelíky na zeminu. Některé atrakce se nám častým používáním začaly trochu rozpadat, a tak se Ríša za podpory malých pomocníků rozhodl zasáhnout. Jiné děti si mezitím užívaly při lezení a houpání na lanech, a další sbíraly šišky a plnily kbelík hlínou, kterou jsme vyryli. Lada objevila na internetu video, na kterém z borových šišek, které se zasadí do hlíny a pravidelně se zavlažují, začnou po čase vyrůstat šlahouny, a z nich může po čase vyrůst nový strom. Tak jsme se rozhodli to vyzkoušet.

Odpoledne jsme opět odpočívali při pohádce ve vytopené jurtě, a po odpočinku pokračovali ve hrách se stavebnicemi. A také samozřejmě zasadili šišky - tak uvidíme, jestli nám z nich něco vyroste! :-)

Úterý 3. listopadu - Ríša a Lada

I dnes se před námi sluníčko celý den schovávalo. Zato louží bylo všude kolem spousta, takže jsme si procházku lesem měli čím zpestřit :-) Bylo vidět, že si včera děti hru na Krvavé koleno užily, neboť se jí dožadovaly i dnes. Po příchodu na Skalku tedy sundaváme batůžky a ponořujeme se do hry. Když jsme se dostatečně vystrašili a vyběhali, byl pomalu čas k obědu.

Po příchodu do jurty jsme se vrátili v různém stádiu promočení, tak jsme si zatopili, a odpolední odpočinek strávili v příjemně vytopené jurtě. Tam se nám tak zalíbilo, že jsme tu zůstali po zbytek odpoledne, a hráli si se stavebnicemi.

Pondělí 2. listopadu - Nikča a Terka

Dnešní pošmourné počasí odpovídá času Dušiček a my si o tomto svátku a o tom, jak jsme ho doposud prožili a na koho zavzpomínali, povídáme v ranním kroužku. Protože k němu patří také strašidla a zdravý strach, obvzlástě k jeho anglosaskému pojetí, v lese si zahrajeme dnes již tzv. "retrohru" Krvavé koleno, ve které se ukáže, že se jen tak něčeho nezalekneme. Poté dojdeme také na tajemné místo pod Skalkou, kde se dají nalézt dokonce meteority. :-) Po obědě odpočíváme u pohádky Zákeřné keře a Honzíkovy cesty a poté můžeme opět s rodiči zapálit svíčku v dušičkovém oltářku a prolézt pavučinou.

Pátek 30.října - Terka a Nikča

Dnes jsme si v kroužku povídali o dýni. Jak roste, co se z ní dá využít, kde se pěstuje. Povídali jsme si o složení půdy a o živočiších, kteří v půdě žijí. Navázali jsme rozcvičkou. Udělali jsme skupinky po dvou a děti si v nich házely míčkem. Počítalo se kolikrát si hodíme bez spadnutí. Pak jsme se trefovali do basketového koše a nakonec si zazpívali anglickou písničku "Five little ghosts jumping on the bed".

Dopoledne jsme opět navštívili lesní hřiště a pak cesta pokračovala do lesní svatyně a končila až na druhém okraji lesa. Po cestě jsme hráli hry, sbírali lístky na tvorbu růžiček z javoru.

Po výborném sladkém obědě odpočíváme u pohádky "Zákeřné keře". Venku i po 14h vytrvale prší. Děti si tedy hrají v jurtě nebo pomáhají s věcmi na dušičkový oltář. Odpolední kroužek probíhá ještě v jurtě. Našeho skřítka Pelíška vítáme mezi sebe jeho písničkou, kterou už děti umí.

Lehce po 15h narychlo připravujeme venkovní hru " pavoučí síť " a dušičkový oltář. Rodiče nám pomáhají aby bylo vše rychle připraveno. Jsme rádi a v pondělí rituál pro ty co nebyli zopakujeme a za příznivějšího počasí doufejme :-). Vše se nám dnes nakonec vydařilo velmi dobře.

Čtvrtek 29. října - Terka a Ríša

Dnes jsme si v kroužku povídali o jablku jako pokladu podzimu, ze kterého můžeme udělat koláč, mošt, zavařeninu, křížaly atd. Také jsme se bavili o dýních. O tom, co má dýně uvnitř a také o tradici vydlabávání dýní a zmínili se o nadcházející Dušičkové slavnosti. Na rozcvičce jsme si házeli s jablkem a míčky o různé váze a pak si vzpomněli na čápy, kteří nás brzy opustí. Protáhli jsme si svá těla do tvarů čapích nohou a zobáků. V lese jsme posvačili na lesním hřišti pak jsme si tu i hráli a nakonec doběhli do lesní svatyně. Tam si zase hráli a odtud už vyrazili k jurtě.

Odpočívali jsme v teple při četbě pohádky a hřálo nás teplo od kamen. Nakonec jsme poslouchali vyprávění Pejska a kočičky o Státním svátku 28.října. Odpočinek přešel ke hře v jurtě. Po ustání deště jsme uzavřeli den venku v kruhu. Společně s námi tam byl i skřítek Pelíšek, který se přes den toulal lesem a hledal dušičkové světýlko. Zazpívali jsme mu jeho, pro nás novou, píseň ke které jsme přidali pohyby.

Středa 28. října - státní svátek

Úterý 27. října - Lada a Ríša

V ranním kroužku si povídáme o ptáčcích - kteří odlétají na zimu do teplých krajin a kteří u nás přezimují. Na vycházce v lese pak ptáky pozorujeme a snažíme se je rozpoznat. Kromě opeřenců si cestou naši pozornost získá i vysoká jabloň, z níž se na nás směje spousta červených jablíček, a zmocní se nás mlsná :-) Nejdříve se snažíme zatřást větvemi, ale spadne jich jen pár.. a tak se Ríša neohroženě vrhne do samotné koruny, odkud dětem, na které se nedostalo v první vlně, jablíčka shodí. Spokojeně chroupajíc pokračujeme kolem rybníka pomalu zpět do školky na oběd. Po obědě odpočíváme při pohádce O Palečkovi a Honzíkově cestě. Odpoledne si pak hrajeme na zahradě, odkud si nás po svačince pomalu začnou vyzvedávat rodiče.

Pondělí 26. října - Nikča a Terka

V kroužku probíráme, co nás v nadcházejícím týdnu čeká za svátky a oslavy, protože se jich teď blíží více: středeční státní svátek, Dušičky / Halloween, ale také oslava narozenin. Připomínáme si písničku o sv. Václavovi, dáváme rozcvičku a vyrážíme do lesa. Tam nacházíme tajemné šipky, které nás dovedou k hnízdům, kde se v menší klackové stavbě ukrývá malý skřítek! Prozrazuje nám, že se jmenuje Pelíšek a že ho sem odvál vítr z dalekých Prachovských skal, jichž je ochráncem. Nabízíme mu přístřeší, alespoň dokud neskončí zima, a Pelíšek rád přijímá. Dokonce nás poté, co mu po obědě na odpočinek vytváříme pelíšek, učí veselou písničku. Odpoledne tedy trávíme s Pelíškem převážně v jurtě, kde také skládáme puzzle mapy České republiky, zpíváme si a hrajeme.

Pátek 23.října - Terka a Lada

V ranním kroužku jsme si dnes povídali o všech, kdo se starají o naše zdraví a bezpečnost, když se dostaneme do nesnází - o záchranářích, hasičích a policii.

Na vycházku do lesa se s námi vydal plyšový pejsek, který se svou díky své neopatrností dostal hned do tří svízelných situací. Nejdříve na něj spadla větev a pochroumal si packu, pak spadl v prudkém srázu, skutálel se dolů a zůstal v bezvědomí, a nakonec se stal aktérem dopravní kolize. Zjistili jsme, v jaké situaci musíme zatelefonovat o pomoc na to správné telefonní číslo, naučili jsme se ošetřit krvácení, zabalit zraněného do termoregulační folie, vyzkoušeli si srdeční masáž, a řekli si, kdy je nebezpečné se zraněným manipulovat.

Po obědě jsme si pak užívali zaslouženého odpočinku v jurtě při pohádce o "stromovém doktorovi" - datlovi, který díky svým schopnostem pomohl veverce zachránit její strom, na němž měla svůj domeček.

Čtvrtek 22.října - Péťa a Ríša

Využili jsme krásného dne, a vyrazili na skály do Černolic. V raním kroužku jsme si zopakovali jak se na skalách a v jejich blízkosti máme chovat Na jednu z lezeckých cest Petra umístila pytlík plný pokladů, a tak byl o lezení ještě větší zájem než obvykle. Dokonce i někteří zarputilí nelezci se osmělili, a za chvíli už se mohli radovat z pokladu. Ten, kdo zrovna nelezl, mohl si s Rady vyrobit příšerku z listí, nebo si třeba pohrát na pískovišti.

Po obědě jsme si přečetli pohádku o ztraceném kocourkovi a ještě chvíli si zalezli.

Středa 21.října - Péťa a Nikča

Přípravné práce na šatně u jurty jsou již ráno hotové, a tak máme opět ranní kroužek klasicky u venkovního stolu a pokračujeme ve včerejším tématu - stromy a stromový keltský horoskop. V lese kromě svého stromu poznáváme i různé další podle listů či jehličí a šišek. Procházíme lesním terénem z lesního hřiště přes svatyni až k Vesničce, kde opravujeme klackové domečky a hrajeme si. Po cestě si zpíváme také anglickou podzimní písničku. Odpoledne Daník, dnes jediný předškolák, pracuje na stavu, zatímco ostatní poslouchají pohádku Zákeřné keře. Poté si buď hrajeme venku, nebo vyrábíme listové vitráže či si kreslíme.

Úterý 20.října - Terka a Nikča

Děti přicházejí do školky, kde na pozemku pozorují bagr a celou přípravu na stavbu přístřešku před jurtou. Ranní kruh máme na lesním hřišti. Zjišťujeme který strom je koho dle keltského horoskopu. Tyto stromy pak v lese hledáme. Je nám zima, hrajeme na mrazíka a dojdeme okružní vycházkou až do naší lesní vesnice.

Po obědě, který máme venku pod přístřeškem, se s námi loučí Nikča, která výjimečně odchází dříve. Odpočinek probíhá uvnitř jurty. Děti naslouchají vybraným kapitolám z knihy Škola Malého stromu. Po probuzení bubnujeme na zahradě na dřevo paličkami a snažíme se jeden po druhém opakovat rytmus toho, kdo zrovna zvukový patern hraje ostatním. V odpoledním kroužku shrnujeme den a opakujeme si anglickou písničku co jsme si zpívali dopoledne.

Pondělí 19. října - Terka a Nikča

Po týdenních covidových prázdninách otevíráme téma stromů, protože na zítřek je v Čechách určen Den stromů. V ranním kroužku si povídáme, proč jsou stromy důležité a jak jsou užitečné, co všechno lidem a zvířatům poskytují. Na procházce poznáváme druhy stromů podle určovacích klíčů a chytrých karet, ochutnáváme bukvice a sbíráme barevné listy. Z těch si odpoledne po pohádce O veverce Zrzečce můžeme vyrobit "listové vitráže", takové přírodní ozdoby do oken.

Pondělí 12. - pátek 16. října  -  Sedmikvítek zavřený

Pátek 9.října - Terka a Nikča

Při ranním kroužku si povídáme o dnešním chystaném plánu uvařit si oběd. Díváme se na naučné video o pěstování a sklízení brambor. V duchu sklizně probíhá i rozcvička, při které naše těla klíčí, rostou, průvodci dělají vozíky, aby svezli děti a děti dělají trakaře, které vodí průvodci . Vydáme se směrem k náměstí. Svačíme v zámecké zahradě. Potom Nikča s předškoláky, Danem a Maxem, kupuje suroviny na oběd. Zbytek skupinky sbírá kaštany a barevné listí okolo kostela. Děti okolo náměstí hledají také obchod kde se dá koupit chleba, kde je k dostání káva a zmrzlina a kde se nachází veterina.

Před obědem krájíme koupenou zeleninu. Odpočinek je dnes kratší, protože oběd, zejména jeho příprava, nás zdržela. Předškoláci si s Terkou povídají o hodnotě peněz, o bohatství a chudobě i o solidaritě mezi lidmi. Počítáme nuly od 10 do trilionu. V odpoledním kroužku hodnotíme den a loučíme se s úsměvem.

Čtvrtek 8. října - Peťa a Terka

Ve školce je netradičně s Peťou místo Ríši Terka. Navíc Bártík má dnes speciální den - slaví narozeniny! :-) Terka brzy ráno připravila pro všechny děti cestu za pokladem plnou zajímavých tvůrčích úkolů. Tak se na ni po ranním kroužku a narozeninové rozcvičce vydáváme. Nejdřív se máme seřadit do hada od nejmenšího po největšího a jít potichu lesem. I tak těžký úkol krásně zvládáme a díky tomu můžeme slyšet rozličné zvuky z lesa i mimo něj. Pak tvoříme mandalu - land art, stavíme domek pro skřítka a taky dáváme Bártovi narozeninového hobla. Poklad objevujeme pod pavoučím mostem a v něm samé dobrůtky! Ty si společně rozdělíme do ručně vyrobených papírových kelímků a pochutnáme si na nich odpoledne. U mostu si ještě prolezeme na lanech a už šupity na oběd, který je dneska venku. Užili jsme si krásný pohodový den.

Středa 7. října - Ríša a Lada

Dnes na nás zpoza mraků občas nesměle vykoukne sluníčko. U ranního kroužku si povídáme, kdo má rád jaké ovoce a zeleninu, a kde roste - jestli na stromě, v zemi, či na keři. Na vycházce si pak všímáme záhonků, jabloní a hrušní v zahradách, a keřů na loukách a všude kolem nás. U rybníka si pak dáme svačinku, a na nedaleké louce cestou ke školce objevíme úžasnou luční tělocvičnu - snopy slámy! Šplháme, přeskakujeme je, padáme a náramně se u toho bavíme. I dnes po obědě všichni uléhají znaveni k odpočinku a po pohádce hurá na zahradu, kde si hrajeme až do příchodu rodičů.

Úterý 6. října - Ríša a Lada

Dnes je od rána deštivo a pošmourno, a tak si u ranního kroužku povídáme, kdo co rád dělá, když je doma a venku prší. Někdo lenoší, někdo si hraje nebo prohlíží knížky, někdo se dívá na pohádky. Po krátké rozcvičce pod přístřeškem se vydáváme do lesa, abychom se zahřáli. Dnes jsme se rozhodli zkontrolovat krmelec, jak je pro zvířátka připraven na zimu. Chůze do kopce, který k němu musíme vystoupat, nás zahřeje, a menší děti z něj rozbolí nožičky - delší chůzi ještě musíme pořádně protrénovat :-)

V krmelci je vše, jak má být, seno je pro zvířátka připraveno, dokonce i dvířka do něj jsou opravena. Chvilku si tu poskotačíme, a vydáme se zpět do školky na oběd. Díky dešti i vydatné procházce jsou všichni unaveni, a po obědě uléhají k pohádce a odpočinku, a mnohým se podaří i usnout :-)

Pondělí 5. října - Nikča a Ríša

Dnes slaví svátek Eliška a navíc je Mezinárodní den úsměvu, a tak jmenovkyni mezi námi přejeme vše dobré a povídáme si o tom, co nás přiměje k úsměvu. Dále si v chytré knížce ukazujeme, jaké potraviny a v jakém poměru by měl člověk denně sníst a pokoušíme se přijít na to, odkud se různé suroviny berou. Je pro nás totiž vlastně záhada, jak se do obchodu dostane třeba taková paprika nebo maso. Dozvídáme se tak o tom, co dělá řezník - a v lese si na řezníka, který se snaží ulovit prasátko nebo kuřátko, také zahrajeme - ale nic drastického, nebojte. :-) Po obědě někteří z nás usínají u pohádky o víle Amálce a bubnování kapek deště na střechu jurty, zatímco předškoláci pracují na úkolech a ukazují si více z knížky o jídle a o člověku.

Pátek 2. října - Nikča a Terka

V ranním kruhu si povídáme o tom, co obnáší měsíc říjen a také o tom, co nám která zvířata dávají a jak je využíváme, protože je Světový den hospodářských zvířat. V rozcvičce se dokonce naučíme, jak obstarat všechna zvířata na statku a pak se vydáváme na jeden statek podívat - do Stříbrné Lhoty. Mají tam velké stádo krav, které sledujeme s bázní a údivem :-). Pro většinu z nás je to totiž poprvé, co vidíme tato velká zvířata opravdu zblízka. Házíme jim popadaná jablka, jichž je kolem dost, a zpíváme si o tom, jakou mají krávy a další zvířata řeč. Po cestě na oběd sbíráme listy vybarvené podzimem, protože z nich odpoledne mohou ti, kteří chtějí, vyrábět obrázky zvířat. Většinu ale baví honěná s drobnými papírovými motýlky od Radky, která také dnes vedla lesní dopoledne pro předškolkáčky. :-)

Středa 30.9.Terka a Ríša

Ráno si povídáme o dešti a větru. Dětí se ptáme, jaký z živlů mají rádi a proč. Rozcvičíme se tím, že se sebe děláme větrnou elektrárnu, která se se po nabití vydává do lesa. Svačíme na bezpečném místě s dohledem na lesníky, kteří zrovna v lese kácí stromy. Potkáváme muže, co právě staví "oplocenku" pro novou lesní školku. Tu stromovou :-).

Když pokračujeme dál v naší procházce. Objevujeme nový kout lesa. Nacházíme spoustu jam, které vznikaly vlivem těžby železa, když se podloží Skalky místy propadalo. Také objevuje zbytek staré kolejnice, kudy se vytěžená hornina svážela do kovohutě. Dopoledne je tedy dobrodružné. Hrajeme si v jámách, kde děláme čertíky a schováváme se uvnitř a objevujeme. O poledním klidu čteme pohádky uvnitř jurty. Pak nás čeká opravdu moc krásná oslava narozenin Bruna a Zuny. Je stále hezké počasí a tak slavíme venku. Děkujeme za vydařený den. :-)

Úterý 29.9. - Peťa a Ríša

Užíváme si další propršené dopoledne, tentokrát některé z nás zaskočí mokré počasí trochu víc - máme takový počůraný den :-). Nálada je typicky předúplňková, tak je těžké se chvíli soustředit na nějakou činnost. Chceme pokračovat ve stavbě lesního hřiště, ale nakonec přes trvalý deštík jen natáhneme další lano na houpačku a prolézačku a vyrábění necháme na jindy. Ríša vytváří provizorní přístřešek ze svého ponča, tak se můžeme schovat aspoň na svačinku. Děti velmi bavila hra na: Hádej, jak dělá žirafa? Btw, děti mají domácí úkol: Mají s rodiči zjistit, jak dělá žirafa. :-) Odpovědi předejte Ríšovi. :-)

Odpoledne trávíme zabalení do spacáčků u příběhů o smyslech zvířat. Tentokrát si vyprávíme o chuti a hmatu. Minule jsme si povídali o zraku.

Pondělí 28.9. - státní svátek


Pátek 25.9. - Nikča a Péťa

Po dlouhé době se slunce schovalo a již od rána vytrvale prší. Naším dnešním cílem je kostel sv. Václava na mníšeckém náměstí, protože již v pondělí budou mít Václavové svátek a díky výročí smrti patrona naší země má i stát svátek. Ve skrovném počtu vyrážíme vybaveni pláštěnkami a holínkami, takže nám déšť vůbec nevadí, ale naopak jsme nadšení, že se můžeme brodit loužemi. V kostele hledáme sochu sv. Václava, připomínáme si, kdo byl, ale také si povídáme, proč existují kostely a co v nich lidé dělají. Zpět do jurty se vracíme přes zámeckou zahradu, kde si zahrajeme pár her. Odpoledne nás zbyde ve školce jen pár. Je tedy prostor na dozdobení marmelád z pondělí, na představení si nových knížek a také na modelovací písek, z něhož jsou kluci tak nadšení, že si ho na památku odnesou domů na oblečení a úklid písku z podlahy jurty trvá možná i déle než prvotní modelování. :-D

Čtvrtek 24.9. - Terka a Ríša

Ráno jsme si povídáme o tom, jaké roční období máme nejraději a proč. Rozcvička jóga (automasáž, žába, kočka, pes, pozdrav slunci). Výlet na Skalku se zastávkou na pavoučím mostě, zde svačina. Za Skalkou navštívíme prostor bývalého rybníku. Hrajeme si na kočku a na myš a pak na rybičky r... rybáři jedou s domečkem ve spirále. Někteří pak bosky, z důvodu příliš zabahněných bot, nebo po svých dolů stejnou cestou jako nahoru. Nováčci náročnou cestu zvládají dobře. Odpoledne posloucháme audio pohádku O pejskovi a kočičce a slavíme narozeniny Maxíka.

Středa 23.9. - Terka a Ríša

V ranním kroužku povídání o lesní zvěři v souvislosti s přicházejícím podzimem. Jak se zvířata chovají na podzim? Které lesní zvíře je tvé oblíbené? Práce s kartami zvířat. Přiřazení dle potravy, úkrytu, stop. Následuje delší rozcvička a výlet na Skalku. Svačina probíhá na lesním hřišti. Poté přesun lesem nahoru. Nakonec končíme na rozcestí před vrcholem, kde některé děti ,,bojovaly s Ríšou" a snažili se získat jeho provázek z kapsy. Zpět jdeme po zelené. Při odpočinku děti poslouchají vyprávěné pohádky o Vojáku a indiánce a také o Živé a mrtvé vodě. Děti také poznávaly vůni levandule před spaním a pomeranče po spánku. Aromaterapeutická pomůcka :-).


Úterý 22.9. - Nikča a Ríša

Navazujeme na včerejší program, tedy pokračujeme v seznamování se s osobností sv. Václava prostřednictvím písničky a vyprávěním o jeho životě k odpočinku, a vracíme se také ke "hnízdům", kde zpevňujeme stěny větvových domečků, abychom mohli příště položit střechu. Zastavujeme se také na dalším našem lesním místě - "vesničce", kde též stavíme klackové domky. Po obědě předškoláci připravují marmeládu, kterou jsme včera uvařili, na vánoční knoflíkový trh - vyrábějí a uvazují látkové pokrývky na víčka.

Pondělí 21.9. - Nikča a Terka

V ranním kroužku jsme si vyprávěli o sv. Václavovi a přivítali jsme mezi sebe Aničku. Ta zvládla celé dopoledne velmi dobře a bez pláče. Na procházce směrem k hnízdům jsme my průvodci a některé děti také sbíraly ostružiny na marmeládu. U hnízd jsme začali s rekonstrukcí zborcených vnitřků staveb a učili jsme se píseň o sv. Václavovi. Před obědem jsme pasovali Theu na patronku Barušky. Odpočinek doprovázelo loutkové divadlo na motivy legendy o sv. Václavovi a následovala pověst o Blanických rytířích. Odpoledne děti pomáhaly s krájením jablek na zmiňovanou marmeládu, jejíž vaření se započalo na ohništi na zahradě, ale kvůli velkému plamenu se dokončilo raději na sporáku :-)


Pátek 18.9. - Nikča a Terka

Místo do lesa dnes vyrážíme za trochou kultury, a to na mníšecký zámek a do jeho zahrad. Tam si dáváme sváču, hrajeme na schovku a potkáváme i staré známé. :-) Pak pokračujeme prohlídkou nádvoří a nahlédnutím do výstavy esoterických obrazů (hlavně mandal), než se vydáváme zpátky do jurty na oběd. Po cestě stihneme, kromě pár her, zkontrolovat, jaké plody kde rostou a z kterých bychom mohli vyrobit v pondělí marmeládu. Odpoledne téměř všechny menší děti usínají u českých pověstí, zatímco předškoláci pracují na hřebíkovo- bavlnkovo-dřevěném obrázku.

Čtvrtek 17.9. - Péťa a Ríša

Práce s nástroji nás včera tak bavila, že se hned u ranního kroužku dohodneme, že v tom chceme pokračovat. Dnes s sebou vezmeme navíc ještě sekeru. Práce nám jde od ruky, a tak máme před obědem druhou prolézačku hotovou, ale ouha - ztratilo se jedno kladivo. Nikdo z nás o něm nic neví, nikdo ho nikam neodnášel. Asi to musel být lesní skřítek. I tak si ale radši zopakujeme, že je třeba si na věci dávat pozor, a také je vracet na svá místa.

Po obědě jdou předškoláci na přípravu, a s ostatními si čteme Honzíkovu cestu. Nastává ale další problém, v knížce chybí stránky. I tak se ale všem líbí tak moc, že kdyby to šlo, s odpočinkem snad ani neskončíme. Pokud by někdo z vás měl tuhle knížku neporušenou, moc by nás zajímalo, co je na chybějících stránkách ;)

Středa 16.9. - Nikča, Terka a Ríša

Dnes za Ladu zaskakují hned dvě průvodkyně, ráno je to Nikča, a tu pak před obědem vystřídá Tereza, proto se nechceme moc vzdalovat od jurty. Rozhodneme se tedy, že si zopakujeme, jak se pracuje s některými nástroji jako je třeba pila nebo kladivo, a vyrážíme na lesní hřiště. Do oběda se naučíme jak řezat pilou, a někteří také zatloukání hřebíků. Stihneme postavit jednu prolézačku, a vytvořit základ druhé.

Po obědě se hraje loutkové divadlo, s předškoláky hrajeme Dobble, a také si povídáme co je to káva, a proč ji nemohou pít děti.

Úterý 15.9. - Peťa a Ríša

Lada odjela na pár týdnů pracovně do Itálie, tak ji zaskakuje Peťa. Rozhodli jsme se udělat dnes větší procházku - výlet k Zadnímu rybníku. Původní plán, že u něj natáhneme lano na lanové překážky tedy nevyšel, protože nám cesta trvala hooodně dlouho. Je vidět značný rozdíl oproti jaru, kdy už jsou všechny děti rozchozené a zvládneme i delší výpravy. :-) Tak trénujeme nožičky a sluníčko nám ohřívá hlavičky. U Zadního rybníka prozkoumáme roury, které jsou mimořádně vyschlé, a tak se jimi dá krásně prolézat. Zpátky to bereme přes louku pod Stříbrnou Lhotou.

Pondělí 14.9. - Lada a Terka

I dnes přišlo do školky jen 9 dětí, navíc od rána svítilo a hřálo sluníčko, a tak jsme se hned po ranním kroužku a rozcvičce vydali na vycházku do lesa. Došli jsme na lesní hřiště, a po svačince zkoušeli své dovednosti na lanových překážkách. Potom jsme pokračovali po "Bedlové stezce" ke kaštanové aleji, a okruhem zpět do školky na oběd. Cestou jsme hráli "golf" s šiškami, závodili v "kořenovém" autě, lezli po stromech, sbírali ostružiny, honili se a povídali si.

Po obědě všichni odpočívali při pohádce ve stínu lípy za jurtou. Po odpočinku jsme si hráli na pískovišti, nebo v jurtě s kostkami a hudebními nástroji. Na odpoledním kroužku jsme si povídali, co se nám na dnešním dni líbilo, a pak už na nás čekala svačinka a hurá domů k rodičům :-)

Pátek 11.9.2020 - Nikča a Terka

Dnešní den začal velmi pohodově. Čekal nás den jen s 9 dětmi. V ranním kroužku jsme si krom dalšího opakovali, jaké máme roční období. Povídali jsme si o končícím létu o sklizni o plodinách, které teď ještě dozrávají.

Po důkladné rozcvičce, na které se velmi aktivně podílel Dan, když nás učil jednu s verzí pozdravu Slunci s říkankou, jsme se vydali do "svatyně", kde jsme posvačili. Po cestě jsme hráli hru na sochy, které byly ozvučené a repetetivně se pohybovali, pak jsme tvořili společné sousoší a pomalu se přesouvali k vrcholku Skalky. Po cestě jsme hráli další různé imaginativní hry, s některými dětmi vymýšleli pohádku o drakovi, který v tamním lese žil. Došli jsme na vyhlídku a pohráli jsme si v domečkách, které tu zůstaly z léta.

Po obědě probíhal odpočinek a četba Starých českých pověstí s Nicole zatímco Max, Eliška a Dan měli předškolní přípravu s Terezou. Děti si označily své pracovní sešity a desky. Pro Dana přišla maminka a Eliška s Maxem malovali formy vycházející z tvaru ležaté osmičky. Dále jsme pracovali s didaktickými kartami o lese a přiřazovali potravu, stopy, detaily těla k danému zvířeti. V odpoledním kroužku jsme hodnotili den. Před příchodem rodičů děti pomáhaly uklidit prostor zahrady před a probíhala jejich volná hra. Dnešní den byl čas i na individuální práci s Eliškou a Maxem, větší pozornost měl i Josífek a Thea.

Čtvrtek 10. 9. 2020 - Péťa a Ríša

Někteří z nás byli po ránu ještě hodně smutní, a tak to vypadalo, že se k našemu dnešnímu cíli, na vyhlídku na Skalce, snad ani nedostaneme. Nakonec ale vše dopadlo. Hodně nám pomohl telefonický rozhovor s rodiči. ;) Na Skalce jsme si natáhli houpačku, a lano na lezení.

Po obědě čteme pohádku, a předškoláci hrají různé postřehové a smyslové hry po celé zahradě.

Středa 9. 9. 2020 - Ríša a Lada

Na ranním kroužku jsme si - mimo jiné - opět zopakovali dny v týdnu, pak jsme si protáhli tělíčka při rozcvičce, a potom vyrazili na procházku směrem k hnízdům. Tady jsme se i nasvačili, a při hrách si užívali krásného slunečného podzimního dne. Oklikou lesem jsme se pak vrátili do školky na oběd. Malé děti pak odpočívaly s pohádkou v jurtě, předškoláci se věnovali plnění svých úkolů - tentokrát překreslování různých obrazců, které namalovala malá šikovná opička - a šlo jim to moc dobře!
Potom jsme si hráli na pískovišti, s autíčky, houpali se - zkrátka každý dělal to, co ho baví! :-)

Úterý 8. 9. 2020 - Ríša a Lada

I dnes ráno odchod rodičů ještě pár dětí neslo těžce. Během ranního kroužku jsme si povídali o dnech v týdnu a snažili se zapamatovat, kolik jich je a jak jdou za sebou. Po rozcvičce jsme se vypravili na vycházku na Skalku. Cestou jsme sbírali ostružiny a hráli různé hry. Na Skalce se pak některé děti věnovaly pokračování stavby domečku, některé si povídali. Také se nám podařilo pozorovat úplně maličkou žabku. Po obědě se tradičně odpočívalo v jurtě při četbě pohádky, předškoláci si malovali, a odpoledne jsme si pak hráli na zahradě.


Pondělí 7. 9. 2020 - Nikča a Terka

Protože se dnes scházejí další dvojice nováčků a starších dětí, které se mohou stát jejich patrony, vznikají další dvojice patron - nováček a vyrábějí si korálkové přívěšky. Patroni při pasování naším vlastnoručně vytvořeným duhovým mečem poté slavnostně slibují, že budou o svého nováčka starat a pomáhat mu, pokud bude potřebovat a o pomoc je požádá.
V lese navštívíme lesní hřiště, kde kromě vyrábění lezeme přes lanové překážky a cestou na oběd nás dokonce zastihne povodeň, bomba nebo velký vlk! Odpoledne si po pohádce kreslíme, hrajeme se stavebnicí nebo s autíčky...


Pátek 4. 9. 2020 - Nikča a Terka

V ranním kroužku pokračujeme v seznamovacím duchu, jak je první školkový týden běžné. Kromě seznamování se mezi sebou poznáváme také pravidla - jak se máme chovat ve školce i v lese tak, aby se nám nic nestalo a aby nám spolu bylo dobře. Jdeme k hnízdům - jednomu z míst, kde jsme postavili domečky z větví, a na svačinu se zastavujeme na druhém takovém místě, které jsme pojmenovali Vesnička. U hnízd vznikají první dvě dvojice patron - nováček, kteří si jako "poznávací znamení" vyrábějí z korálků přívěšek na batoh (ostatní si mohou malý přívěšek s přírodninami vyrobit také) a patroni jsou před obědem oficiálně pasování mečem, který později odpoledne zdobíme pestrými temperovými barvami. Celý den včetně odpočinku dnes trávíme venku, protože sluníčko se rozhodlo ke konci týdne ukázat svou sílu a krásně hřeje.

Čtvrtek 3. 9. 2020 - Peťa a Ríša

Dnešní ráno bylo pro některé nové děti trochu náročnější, ale i ty si den ve školce nakonec taky užily. V ranním kruhu přidáváme k běžným jazykovým verzím trochu legrační, jako třeba Tuc tuc prase a podobně. :-) Na kruh vesele navazujeme vtipnými pohybovými říkankami a děti pak sami předvádí cviky, tak si krásně protáhneme celé tělo. Rozcvičku zakončíme Raketou a letíme celým Vesmírem až na Skalku. Na Pavoučím mostě tradičně posvačíme, pochytáme pár much, které se zachytily do pavučiny z lan a už stoupáme vzhůru. Na Skalce vyrobíme oblíbenou houpačku a uvážeme lano na šplhání a slaňování z kopce. Někteří kluci staví nový dům z té spousty uřezaných větví, které zbyly po kácení a taky tu vznikají nové domečky pro skřítky. 
Oběd si užíváme venku a pak už se rozdělíme - Ríša pokračuje ve včerejším čtení pohádky a Peťa s předškoláky hraje hry na paměť - Kimovku, hmatové hádanky - poznáš, co je v pytlíku? Pak hru: Přines něco kulatého, zeleného a tvrdého. A na závěr si ještě vytahujeme kameny s obrázky a vymýšlíme příběhy. Pak už mají děti prostor pro volné hraní. V odpoledním kruhu si ještě popovídáme o tom, co jsme dnes zažili a jak se nám to líbilo.

Středa 2.9.2020 - Ríša a Lada

Dnes bylo počasí příznivější, od rána svítilo sluníčko. Na ranním kroužku jsme si opět osvěžili jména, a pak si povídali o ročních obdobích.

Po rozcvičce jsme vyrazili na procházku do lesa. Tentokrát jsme se vydali ke hnízdům, kde jsme si hráli, a snažili se rozdělat oheň pomocí navlhlé březové kůry - a povedlo se!! Ríša v sobě nezapře zkušeného zálesáka :-)

Cestou jsme pak sbírali sladké ostružiny - mnozí z vás jste to při vyzvedávání vašich ratolestí určitě poznali :-)

Dnes už i nováčci smutněli o poznání míň, a velký dík za to patří starším dětem, které se jim ve všem snaží pomoci, čehož si malé děti nesmírně váží a snaží se starší kamarády napodobovat.

Po obědě se opět odpočívalo při pohádce v jurtě, a odpoledne jsme si hráli a povídali si na zahrádce.

Úterý 1.9.2020 - Ríša a Lada

První poprázdninový školkový den nás doprovázelo uplakané počasí. Sešly se děti, které se do školky těšily, a ihned po příchodu se zabraly do hry se "starými známými" kamarády, a přivítali jsme také několik nováčků, kteří potřebovali trochu času, aby se smířili se skutečností, že maminky a tatínkové opravdu musí odejít :-).

U ranního kroužku jsme se společně přivítali a představili se. Při rozcvičce jsme si kromě tělíček procvičili i paměť a zjišťovali, kolik jmen jsme si zapamatovali. Dopoledne jsme pak vyrazili na lesní hřiště, kde jsme si hráli, povídali, a lezli po lanech. A - samozřejmě - průběžně utírali slzičky :-)

Starší děti byly úžasné - snažily se novým kamarádům pomáhat a vtáhnout je do hry. U některých se to povedlo na jedničku, někteří budou potřebovat trošku více času - ale obecně můžeme říct, že na to, že se jednalo o první den, to nakonec všechny děti zvládly nad naše očekávání!!!

Po obědě se odpočívalo v jurtě při četbě pohádky, odpoledne jsme si pak hráli na zahradě.


Školní rok 2019/2020

Úterý 30. června - Ríša + Lada

Sluníčko se rozhodlo strávit s námi poslední školkový den. V ranním kroužku si povídáme - jak jinak - než o prázdninách, a předškolákům zpíváme poslední školkovou písničku na přání.

Ze tří nabízených alternativ si děti odhlasovaly návštěvu Dračího hřiště, kde jsme už dlouho nebyli. Pískoviště, houpačky, klouzačky, hřiště - nevíme, kam dřív :-)

Po obědě čte Ríša na zahradě pohádku a předškoláci si chtějí malovat. Postupně se k nám přidávají i odpočatí "pohádkáři", a vyrábí si papírové mobily a notebooky.

Kéž jim nadšení z této papírové elektroniky vydrží co možná nejdéle!!! :-)

Tak krásné prázdniny vám všem!!!

Pondělí 29. června - Ríša + Nikča

Již na ranní kroužek se k nám připojuje výjimečně Fabián (který s námi jinak bývá až u odpoledního kruhu). Ukáže se totiž, že mu dnes můžeme pomoci vymanit se ze svého zakletí v loutku a vrátit se zpět do lesa do funkce patrona Brd. Proces vysvobozování se ze zakletí začal už o svatojánské noci, kterou si připomínáme, a dnes je k tomu ještě potřeba zašeptat Fabiánovi nebo říct všem své tajné přání, odnést ho do skřítčího domečku v lese a pronést v naší lesní svatyni zaříkávadlo, které nám Fabián prozradí a které si musíme zapamatovat - a které funguje! Když se totiž vrátíme ke skřítčímu domečku, místo Fabiána je tam jen vzkaz z trávy: "Děkuji". Odpoledne oslavujeme narozeniny Leontýnky. Slavíme je převážně v jurtě, protože venku chvilkami prší.

Pátek 26. června - Všichni

Kromě dětí jsou dnes na celý den vítáni ve školce i rodiče - a o to více, pokud donesou něco dobrého k zakousnutí k obědu. :-) Po společném kroužku, rozcvičce, dopoledním lezení na lanových překážkách nebo vyrábění náramků a dalekohledů z roliček od toaletního papíru nám totiž všem pořádně vyhládne. Po obědě si mohou také malí i velcí odpočinout u pohádky, nebo si zvolit zábavu podle svého gusta. Místo tradičního odpoledního kroužku si dáváme hravý a divadelní s Terkou, která nás bere na výlet do kouzelné krajiny plné barevných šátků, voňavých květů a zvířat. Během jedné srážky s takovým zvířetem dokonce dojde k vytržení zubu! A nakonec si uvaříme pastelkovou polévku!

Úterý 23. června - Ríša a Lada

Krásný slunečný den, hned po ranním kroužku se vydáváme na Skalku, a odtud procházkou přes starý vypuštěný rybník, kde se nasvačíme a chvilku si hrajeme, zpátky do školky.

Dnes je tu s námi pomocník Martin, student předškolní pedagogiky, který nám pomáhá řešit naše malé i větší konflikty (bude tu s námi do čtvrtka).

Po obědě odpočíváme u pohádky O Sněhurce, předškoláci malují obrázky s výjevy z této pohádky (zjišťujeme, že se nám pohádky trochu pletou, splývá nám Sněhurka s Elsou z Ledového království... víme, na čem bychom měli zapracovat!). Odpoledne si pak hrajeme na zahradě.

Pondělí 22. června - Nikča + Ríša

Dnešní den se odehrává (i v dramatickém slova smyslu) v duchu pohádky o Popelce, kterou použijeme k takové prevenci šikany. Nejprve nám Nikča pohádku převypráví, protože se ukáže, že si ji téměř nikdo už nepamatuje nebo ji dokonce ani nezná. Poté si pár scén s Popelkou a její macechou, nevlastními sestrami a tatínkem zahrajeme a protože většinu z nás zaujali Popelčini malí přátelé holoubci, stáváme se takovou holoubčí nápovědou, díky které se Popelce podaří nalézt ta správná slova a ubránit se špatnému zacházení. Po obědě si vyrábíme loutky, abychom si zahráli také tuto pohádku jako loutkové divadlo. :-)

Pátek 19. června - Nikča + Lada

V ranním kroužku probíráme to, co se stalo včera odpoledne, ale také letní slunovrat, který spadá tento rok na sobotu. V naší lesní svatyni pak hlavně předškoláci a školáci sestavují letní kouzlo - písničku, do které vkládáme naše přání - co chceme od léta. A protože také chceme, abychom se k sobě všichni chovali do konce školky (a i poté) hezky, ke kouzlu přidáváme i slavnostní slib.

Po obědě kreslíme obrázky pro Jindru, který dnes slaví ve školce narozeniny a krom jiného si přeje od ostatních zazpívat originální písničku. Pochutnáme si i na krásných ovocných špízech a Jidáškách od Jindrovy babičky.

Čtvrtek 18. června - Petra + Lada

Po ranním kroužku se vydáváme do "vesničky". Cestou zjišťujeme, že v borůvčí se začíná modrat, a tak si vychutnáváme první letošní borůvky. Ve vesničce se nasvačíme, a pak pátráme po kešce, která tu byla umístěna v období karantény, a pár dětí v ní vymění své poklady :-)

Po obědě se dosud pohodový den překlopí do své nepříjemné fáze, která ovlivní naše bytí ve školce do konce školního roku. Otevře téma hranic mezi přípustné a nepřijatelné, a jakým způsobem v budoucnu vyvozovat důsledky, aby je pochopily všechny děti, a jakým způsobem postupovat v rámci prevence, aby bylo uděláno vše, co je v našich společných silách, abychom obdobným situacím předešli.

Pondělí 15. června - Ríša + Nikča, Petra + Inna

Čeká nás den velkých příprav na odpolední zlatý hřeb - pasování školáků a předškoláků. Letošní předškoláci začínají den s Petrou a Innou v Řevnicích, odkud pěšky vyrážejí společně na přechod přes brdský hřeben. Na oběd se zastaví na Babce, pokračují přes Skalku a kolem 15. hodiny dorazí do školky. Tam se na ně mezitím přichystají ostatní děti s Ríšou a Nikčou. Do lesa se vypravují hledat ohebné větve na oslavnou bránu a luční květiny do kytic pro budoucí školáky. Hned od školky však nacházejí šipky z klacíků a záhadné kousky vlny, tak je sledují a na jejich konci najdou skřítka Fabiána, který se tímto způsobem vrátil do Sedmikvítku alespoň na poslední dva týdny. Nejbližší louka s vhodným kvítím do kytic je na Skalce, kde si kromě trhání stihneme i trochu pohrát. Po obědě sestavujeme a zdobíme bránu, vážeme kytice a připravujeme se na příchod předškoláků i rodičů. Ríša a Nikča nás překvapí svými kostýmy - Ríša má dokonce helmu a meč, kterým školáky i předškoláky pasuje. I když některým budoucím školákům se do pasování moc nechce :-D.

Pátek 12. června Nikča + Lada

Dnešní den byl OSN vyhlášen jako Světový den proti dětské práci. V ranním kroužku si s dětmi povídáme o dětech, které žijí v tvrdých podmínkách a místo hraní a chození do školy jsou nucené pracovat. Pak nás Nikča naučí básničku, jak si správně mýt ruce, abychom z nich smyli úplně všechnu špínu. Po rozcvičce vyhlašujeme den naruby, čímž vlastně oslavujeme, že u nás si hrát můžeme. Anička a Maxík se tedy na dnešní dopoledne stávají průvodci, kteří rozhodnou, kam se vydáme, a co tam budeme dělat. Vítězí vesnička, kde se nasvačíme a hrajeme si v domečcích. Odtud později pokračujeme ke hnízdům, kde cvičíme rovnováhu na kládě, hrajeme si na cukrárnu, a také si musíme osvěžit pravidla hry s klackem, protože jsme na některá v období karantény trochu pozapomněli..

Po odpoledním odpočinku, kdy nás slunko a teplé počasí ani na chvilku neopustilo, se kluci rozhodli zahrát si na Tři malá prasátka. Během několika minut vznikla na pískovišti přehrada, ve které se dokázali rochnit hodinu..Jak jim u toho bylo, se můžete podívat na fotkách :-)

Předškoláci mezitím s Nikčou malovali, jak si představují školu.

S pískem až za ušima (někteří :-)), ale šťastní a unavení, odpoledne odcházíme domů.

Úterý 9. června - Lada + Ríša

Dnešní den se nese v pěstitelském duchu. Na bylinkovém záhonku nám přibyla šalvěj, a kousek nad ohništěm Ořešák Sedmikvítek, jak ho děti pokřtily. Na vycházku jsme se vydali ke kulturnímu domu, před kterým děti z místního kroužku zasadily spoustu rostlin a stromků. Společně se snažíme je rozpoznat, a přes les se pak vracíme zpět do školky na oběd.

Odpoledne pak mladší děti poslouchají pohádku (některé při ní i usínají), zatímco předškoláci a školáci pracují na stavech, malují, staví domečky na stromě a pod stromy, a vyrábí z hlíny domečky pro zahradní broučky.

Pondělí 8. června - Nikča + Ríša

Vyrážíme ještě jednou za otevíráním studánek, tentokrát je naším cílem zastřešená studánka u Skalky. Je vidět, že ji nevyčistil nikdo pěkně dlouho. Z vody vyndaváme hrabičkami spoustu zetlelého listí, kvůli kterému voda nevábně voní, stejně jako půda pod studánkou, kam odtéká do bahniště voda a vsakuje se tam. Proto vytváříme koryto potoka, aby to kolem nebylo tam podmáčené a smrduté. Na závěr ještě vykonáme studánkové kouzlo a zazpíváme jí písničku. Po cestě do jurty narazíme na naučnou stezku, kterou připravila Oáza a těšíme se na sladkou odměnu na konci, kterou slibují cedulky, ale bohužel ji už někdo snědl dávno před námi. Bude nám muset stačit oběd ve školce. :-) Odpoledne předškoláci pracují na stavech, nebo na obrázcích z prstových barev a ostatní na hlinkových kuličkách.

Pátek 5. června - Lada + Nikča

Ráno je sice lehce upršené, tak nasazujeme pláštěnky, ale naštěstí nezmokneme moc a po zbytek dne si užijeme i sluníčko. Dnes je mezinárodní den životního prostředí, takže v jeho znamení a zároveň v čase tradice otvírání studánek vyrážíme s lopatkami a hrabičkami k potůčku u zámeckého rybníku, abychom vyčistili vodu a okolí. Když jdeme zkontrolovat i malou vodní nádrž u potoka, Daník se při snaze ji prozkoumat nad ni nakloní tak, že ho převáží batoh na zádech a už je napůl v ní. Naštěstí jen na okamžik, průvodci ho hned vyloví a převléknou. :-D Po návratu do školky se učíme studánkovou píseň, pochutnáváme si na buchtičkách se šodó, odpočíváme u českých pověstí a kreslíme vodní obrázky...

Čtvrtek 4. června - Peťa a Inna

S Innou se nám zalíbily putovní dny, tak se dnes po ranním kruhu vypravujeme na vrch Babka, kde si chceme uvařit oběd. Je to trochu daleko, ale přesto zvládneme dojít až tam. Moc se nám hodí, že je na Babce jeskyně s ohništěm, protože když začínáme vařit, zrovna se spustí déšť. Děti nejen že pomáhají donést suroviny na oběd, ale také se většina z nich s námi pouští do přípravy oběda. Někdo nachystá dřevo a zapálí oheň, jiný krájí zeleninu a sýr. Oběd se vydařil a rozhodně stálo za to, sem všechno, včetně velkého kotlíku, donést. Moc jsme si pochutnali na našem oblíbeném mixu z brambor, červené čočky, zeleniny a navrch sýr. Mňam. Cesta zpátky byla ještě o něco náročnější, protože jsme unavení, ale zvládají ji i ti nejmenší. V louži nacházíme žáby a taky celou cestu hrajeme hru Co Jsem. V odpoledním kruhu jen v rychlosti shrneme, co se nám líbilo či nelíbilo, a už pelášíme za rodiči. Byl to prima den!

Úterý 2. června - Lada + Ríša

I dnes probíhá ranní kroužek pod azurovou oblohou. Dnes se vydáme do bývalé klášterní zahrady na třešně a pak k bývalému rybníku, schovaném o kousek dál za hustým porostem.

Vloudila se malá chybka - z třešní se nakonec vyklubaly jabloně s miniaturními nezralými jablíčky - ale to nám nemůže zkazit nadšení z dalších dobrodružství :-).

Na dně bývalého rybníka zbyly poslední zbytky vody - a v ní spousta věcí pro zkoumání (např.chcíplá žába..). Větší část už je úplně vyschlá, a povaluje se tu spousta kamenů, ze kterých se rozhodneme postavit spirálu. Všichni jsou pilní jak mravenečci - a jak se nám to povedlo, se můžete podívat na fotografie v naší fotogalerii :-). Vyzkoušíme si i hod kamínky na cíl, při kterém si všichni zúčastnění vedli na jedničku!!

"V rybníku" nám pořádně vytrávilo, a tak pospícháme do školky na oběd, který s chutí spořádáme.

Po obědě opět čteme venku pohádku a odpočíváme na karimatkách nebo při kreslení pod přístřeškem.

Odpoledne trávíme na houpačce, na pískovišti, a zakončíme jako vždy na odpoledním kroužku povídáním, co se nám za celý den líbilo či nelíbilo.

Pondělí 1. června - Lada + Ríša

V ranním kroužku si povídáme o dnešním Mezinárodním dni dětí. Dostali jsme nádherný dárek v podobě slunečného počasí, které nás doprovázelo celý den a zpříjemnilo naši procházku po lese.

Cestou, která stoupá ke krmelci, jsme se zastavili na svačinku na louce, kterou jsme pokřtili na Mravenčí louku, díky velkému mraveništi, jehož obyvatelům se příliš nelíbilo, že se někteří z nás přiblížili příliš blízko, takže si od nich vysloužili štípanec.

Zpět do školky jsme se vrátili přes Skalku, kde jsme se rozhodli pozdravit naše kamarády pulce, které jsme ve zdejším rybníku objevili minulý týden.

Dnes nás po dlouhé době čekal ve školce oběd. Byl dobrodružnější než obvykle - kdo chtěl, mohl si ho odnést na rozložené karimatky před jurtou nebo do svého "domečku".

Mnozí toho využili, takže jsme obědvali přímo v předpisových rozestupech :-).

Budeme v tom pokračovat i v následujících dnech.

Po obědě Ríša přečetl pohádku - někdo odpočíval na karimatkách, kdo chtěl, si maloval, a někteří předškoláci pokračovali v práci na svých stavech.

Odpoledne jsme si hráli na zahradě, dokud si pro nás nepřijeli rodiče.

Pátek 29. května - Lada + Petra

Dnes se od rána hlásilo sluníčko o svá práva. Stejně tak jako naše bříška, po všem tom putování po lese v těchto dnech. Vypravili jsme se kousek nad Skalku, kde se v lese schovává trampský přístřešek s ohništěm. A tam jsme jedli hady.

Že to zní děsivě?

Nebojte se, šlo o neškodné omotance z mouky a vody, obalené v cukru se skořicí, které jsme si opekli na klacku :-)

Zaměstnaly nás tak, že jsme ztratili pojem o čase, a zpátky do školky to stihli jen tak tak! Vrátili jsme se očouzení (někteří i pomalovaní jak Indiáni), ale s růžolícími tvářičkami a spokojení, jak se nám nejen hadi, ale celý den, krásně vyvedly! :-)

Čtvrtek 28. května - Lada + Inna 

Ranní déšť byl vlídný a ustal, jen co začala školka. A ještě nám nadělil náramné kaluže, ve kterých jsme se dosyta vyřádili. Voda nás láká ve všech podobách! Vyšlápli jsme si tedy až k Jezírku, kde na nás vykoukl vzácný mlok skvrnitý. Pozor na něj, nedotýkat se! Jed, který vylučuje, by vás mohl pěkných par dní potrápit. Cestou zpátky jsme si užili přírodní hádanky a protažení tělíček a pak už to bylo do školky co by kamenem dohodil. Nebo co by louží ošplouch?

Středa 27. května - Lada + Inna

Konečně! Po dvou měsících se opět setkáváme mezi vrátky do zahrádky. Počasí nám přeje a tak vyrážíme obhlédnout část lesa, kterou během karantény opečovávala Lada. Zapojila se totiž do boje s kůrovcem. Co že to ten kůrovec je? Proč s ním bojujeme? A jak poznáme, že napadl strom? Nejen o tom jsme si povídali. Stihli jsme si i otestovat rovnováhu na kládách, prozkoumat ledajaký kamen, ale hlavně pozorovat pulce a dokonce pijavice v rybníčku na Skalce. Do školky jsme vyrazili obutí neobutí s úsměvem na tváři. Tak to máme rádi!

Pátek 13.března - Zuzka + Lada

Při ranním kroužku si povídáme o datu "Pátek třináctého" - pro někoho symbolem smůly a pro jiného štěstí.. Bavíme se také o strachu, čeho se kdo bojíme, a jak je důležité s pocitem strachu pracovat..v tu chvíli ještě netuše, jak dalece aktuální téma otevíráme..

Na žádost dětí se vydáváme zpět do lesní "vesničky" - někteří chtějí pokračovat ve stavbě domečků, jiní si chtějí hrát na schovku. Po té se vydáváme do strmého kopce, který chrabě zvládají ii ti nejmenší, a procházkou se vracíme zpět do jurty.

Předškoláci se po obědě odebírají do domečku připravit přáníčka pro Elišku, která dnes slaví narozeniny, ti menší odpočívají při pohádce. Úderem 15,00 hodiny začíná oslava, kterou zakončíme spořádáním výtečného beránka, a rozcházíme se do svých domovů.. a ani v tuhle chvíli ještě netušíme, jak dlouho bude trvat, než se všichni znovu sejdeme..

Přejeme všem, ať toto nelehké období všichni ve zdraví překonáme, a budeme se moc těšit na společné hraní, učení a další společné procházky po lese!!!

Úterý 10. března - Lada + Richard

Lesní rodinka pokračuje i dnes, a občas na nás vykoukne i sluníčko:-). Vydáváme se na procházku do lesa, a všímáme si, jak stromy i keře začínají pučet, a jak první rostlinky zvědavě vystrkují hlavičky. Stihneme si zahrát i na schovku a nasbírat kameny, na které si odpoledne něco namalujeme.

Sotva dorazíme do jurty, spouští se mírný jarní deštík, který nám při obědě a odpočinku příjemně bubnuje do střechy. Přečteme si pohádku, a pouštíme se do malování na kameny z lesa. K předškolákům se postupně přidávají i ti menší, a každý se zaujetím štětcem promění svůj kamínek v umělecké dílo :-)

Pondělí 9. března - Richard + Nikča

Lesní škola funguje dnes spíš jako lesní rodinka - více než šest dětí dnes totiž nedorazí kvůli nemocem a dovoleným. Po cestě do lesa zkoumáme a určujeme jarní květiny na zahradách, nasvačíme se v "bunkru" na lesním hřišti, v němž se schováme před jemným deštíkem, a pak pokračujeme na nově objevené domečkové místo "Vesničku", kde začínáme se stavbou dalších dvou příbytků. Po obědě jsme v ještě skromnějším počtu - dva předškoláci s Ríšou pracují v předškolním domku, ve kterém přivrtávají poličku na knížky, a druhá dvojice s Nikčou odpočívá v jurtě. :-) Nakonec ještě zvládneme vytvořit sněženkové přání k MDŽ.

Pátek 6. března - Nikča + Péťa

V ranním kroužku si posíláme sněženku, s níž přejeme různé pěkné věci Maríně k dnešním narozeninám, ale také všem ženám k jejich mezinárodnímu dni, který nastane v neděli. V lese zakládáme nové domečkové místo, které pojmenováváme "Vesnička" a v kterém stavíme první příbytky z větví. Také hrajeme narozeninové hry na přání - Medvědí honičku a Mrazíka, tentokrát záchodovou variaci :-). Po sladkém obědě v podobě buchtiček se šodó vyrábíme pro Marínu přáníčka a kreslíme obrázky, a poté už nastává zlatý hřeb - oslava, která se tentokrát koná i s kouzlem - zmizení oslavenkyně z trůnu. :-D

Čtvrtek 5. března - Inna + Nikča

Po včerejším nabitém dni si dáváme "výšlapový" a objevný. Slunečný a skutečně jarní den nás motivuje k tomu překonat strmý terén od mostu pod Skalkou, kde většina šplhá zkratkou do kopce, místo pěšiny, a poté, co vyšplháme až na Skalku, se vydáváme směrem na hřebenovou cyklistickou cestu. Brzy ale sejdeme na cestu, která se mění v kouzelnou pěšinu, na níž najdeme větve roztodivných tvarů - takových, že si je nasbíráme a ve školce z nich uděláme výstavu. Krom toho ještě odpoledne plstíme z ovčího rouna kuličky či obrázky na filc, kreslíme si anebo jen tak vyspáváme až do odpoledního kroužku.

Úterý 3. března - Lada + Richard

Po ranním kroužku, kde si povídáme o jaru, zvířátkách, které se v lese pomalu probouzí a o pomalu rašících pupenech, vyrážíme do lesa tyto jevy pozorovat. Všichni zabaleni do pláštěnek kvůli urputnému dešti, neunikne naší pozornosti kromě výše zmíněného ani jediná louže. Kolem 11 hodiny mají někteří z nás louží už i plné boty, takže se raději pomalu vydáváme na ústup do jurty. Ta se po našem příchodu rázem mění v prádelnu/sušárnu. Kamna jsou obložená všemi našimi svršky, a čas, který nám zbývá do oběda, vyplňujeme hrami a malováním. Po obědě čeká menší děti odpočinek u obligátní pohádky, s předškoláky se věnujeme emocím - co to je, jaké známe, co je v nás vzbuzuje. Zajímavé téma, určitě se k němu budeme vracet..

Déšť nás neopouští ani po celý zbytek odpoledne, navíc oblečení a boty jsou stále mokré, a tak raději zůstáváme v jurtě. Hrajeme na páva, skládáme vlaštovky a malujeme si.

Pondělí 2. března Nikča + Richard

V ranních kroužku si nejprve povídáme o měsíci březnu a co přinese, ale protože pokračujeme v tématu povolání a řemesel, s mluvícím předmětem sdílíme, co bychom jednou chtěli dělat za práci. U kluků vede vlekař a policista :-). Do lesa zamíříme k hnízdům, kde si uspořádáme tržnici - po skupinkách si otevřeme obchody a stánky jako např. pekárna, dřevařství, kamenictví nebo "Vše z lesa zdarma" a za vyrobené peníze pak chodíme nakupovat. Po obědě si pro změnu můžeme vyzkoušet práci s vlnou a plstícími jehlami, kdy si uplstíme obrázek na filc nebo kuličku. Nějak se nám to vytváření ale protáhne, že nás pak někteří rodiče zastihnou ještě na odpoledním kroužku...

Pátek 28. února 2020 - Nikča + Karel

Za Ladu dnes zaskakuje výjimečně náš bývalý průvodce Karel, který do školky přivezl speciální keramickou hlínu. Pracuje totiž v keramické dílně spadající pod DDM v Praze a kromě odpoledního vyrábění rolniček (a případně dalších věcí, pokud je stihneme) z keramiky si povídáme, co se s keramickými výroky dělá, kde se vypalují, co vše se může z hlíny vyrobit... Dozvídáme se, jaký je rozdíl mezi povoláním a řemeslem, co za práci dělají naši rodiče a sami si trochu zapracujeme na lesním hřišti, kde pilkami ohlazujeme a připravujeme kládu na "novou" prolézačku a stačíme si i pohrát. Odpoledne rolničky vyrábějí hlavně předškoláci, protože všechny menší děti kromě jednoho usínají. :-)

Úterý 25. února 2020 - Lada+Richard

Dnes jsme se rozhodli vydat do lesa pozorovat, jaké škody po sobě zanechala vichřice. Netrvá dlouho, a nacházíme nejen dva vyvrácené smrky, u kterých pozorujeme mělce zarostlé kořeny, které byly příčinou, že neudržely nápor větru, ale hned za nimi nacházíme další nalomený strom, který drží jen díky tomu, že zůstal opřený o vedlejší břízu.

Ihned s Ríšou telefonujeme lesníkům, kteří slíbili, že odpoledne přijedou strom pokácet, aby na někoho nespadl.

Při odpoledním odpočinku dočítáme příběhy Hejkalky a předškoláci malují, vystřihují a hrají spojovačku.

Pondělí 24. února 2020 - Nikča + Richard

Vítejte piráti, kočky, dinosauři, kovbojové, indiáni, mnichové či pošťáci... zkrátka všechny maškary! Dnes si užijeme masopustní zábavu. Ríša v převleku mnicha nám na Skalce ukáže bývalý klášter a vysvětlí, k čemu sloužil, přičemž si u něj rovnou zahrajeme pár her a namícháme masopustní polévku. :-) Po obědě si ti, kteří nepřišli ráno dostatečně namaskovaní, mohou masku vytvořit, a v neposlední řadě si zazpíváme a zahrajeme na hudební nástroje. V odpoledním kroužku sdílíme nejen naše dojmy z dne, ale i s kostýmů

Pátek 21. února 2020 - Lada+Inna

Dnes je naším cílem "smutné" lesní hřiště, které potřebuje po zimě a větru poopravit. Vybavujeme se nezbytným nářadím a vyrážíme. Naráz jsou z nás architekti, tesaři i stavitelé mostů. Pokračujeme ve zvelebování domečku, s nímž před námi začaly už děti z Lipky, řežeme a sekáme větve a stavíme lávku mezi stromy. Jsme tak zabraní do práce, že si ani nevšimneme, že je čas na oběd. Dnes nám mimořádně chutná, při práci nám všem pěkně vytrávilo! :-)

Po obědě opět odpočíváme při četbě dalších Hejkalčiných dobrodružství, zatímco předškoláci tvoří u stolečku s Innou.

Čtvrtek 20. února 2020 - Peťa a Nikča

Za Innu dnes zaskakuje Nikča, která včera oslavila narozeniny a my je oslavíme s ní ve školce. V ranním kruhu Nikče posíláme přání a zpíváme písničku česky a anglicky a pak Nikča dostává nápad, že bychom mohli jít nakoupit ovoce a udělat si ovocný dortík. Vypravujeme se tedy do Alberta na náměstí a nakoupíme dobrůtky. Po cestě zpátky krátká zastávka na hřišti a ještě v komunitní škole Lipka, kde mají karneval. Inspirujeme se pro příští týden, kdy si chceme vyrobit masky i ve školce. Odpoledne probíhá v poklidu u pohádky a výroby dortíku, kreslení přáníček pro Nikču a hraní fotbalu.

Středa 19. února 2020 - Lada+Richard

Dnes jsme se rozhodli po dlouhé větrné odmlce vydat do lesa k "jámovým domečkům". Cestou přelézáme přes popadané stromy, které padly za oběť silnému vichru. Když dojdeme na místo, všimneme si, že se tu nachází několik stromů, opřených o jiné stromy, které ve větru zlověstně vržou, takže se raději rozhodneme vrátit zpátky.

V jurtě stavíme bunkr, kuličkovou dráhu, a spoustu dalších důmyslných staveb.

Po obědě pokračujeme s Hejkalkou v jejích dobrodružstvích, a odpočinku se rozhodnou aktivně zúčastnit naši dva školáci. Je nás i dnes jen osm, takže mimořádně svolujeme..

Úterý 18. února 2020 - Lada+Richard

Po ranním kroužku se vydáváme na Dračí hřiště, kde už jsme dlouho nebyli. Po svačince se chvilku kloužeme, houpeme, stavíme na pískovišti a prolézáme, a pak se přesuneme na hřiště, kde hrajeme oblíbenou hru Rybičky, rybáři jedou. Profukuje studený vítr, tak se při pobíhání rádi zahřejeme :-).

Odpoledne si čteme u odpočinku příběhy O Hejkalce, a protože je nás málo (jen 9 a z toho dva předškoláci), zůstáváme v jurtě všichni a předškoláci si při pohádce u stolku malují a vybarvují.

Pátek 14. února 2020 - Nikča + Lada

Pokračujeme v přípravách na masopust, ale nesmíme opomenout ani svátek zamilovaných. V ranním kroužku na stojáka (kvůli mokru a loužím kolem stolku, který zatím není pod ochranou plachty) prozrazujeme, koho máme rádi a komu bychom mohli dnes vyrobit valentýnské přání. V rozcvičce poprvé zkoušíme napínavou hru Paleček a obr. :-) Dopoledne obcházíme zámecký rybník, nasvačíme se v zámecké zahradě, zahrajeme si pár her a zaslouženě si zpátky v jurtě pochutnáváme na lívancích. Po obědě si malí i velcí mohou vytvořit valentýnky, předškoláci navíc pracují na masopustních maskách. Na závěr si v odpoledním kroužku vyzkoušíme tak trochu kouzelný hudební nástroj Fanfrnoch. :-)

Středa 12. února 2020 - Nikča + Richard

O víkendu se bude v Mníšku konat masopustní průvod, tak si v ranním kroužku povídáme, o čem masopust je, zda jsme už byli na karnevalu a jestli jsme na sobě měli masku či kostým. Dopoledne však podřídíme SNĚHU! Letošní zimu je poprvé dostatek vytouženého sněhu na bobování, a tak vytahujeme školkové lopaty a boby a vyrážíme do lesa. Počasí se celkem umoudřilo, už tolik nefouká, a v lese prašan v dopoledních hodinách drží. I když jak se blíží čas oběda, kloužeme se spíš už na blátě, což se výrazně projeví na našem oblečení. Také sněhulák, kterého jsme postavili, se rychle unavil a upadl. :-) Odpoledne předškoláci vyrábějí masky a společně pak v jurtě zkoušíme kuličkovou dráhu, kterou školce věnovali sousedé.

Úterý 11. února 2020 - Lada+Richard

Po včerejší vichřici, která nás připravila o část plachty u přístřešku, se přesto rozhodneme pro ranní kroužek pod jejím zbytkem. Mžouráme na sebe skrz sluneční paprsky, které nás dírou oslňují, a povídáme si, jak jsme kdo prožívali včerejší vichřici.

Po rozcvičce se rozhodneme pro Lanovkové hřiště, které se nachází v závětří mezi domy. Fujavice řádí i dnes, a tam budeme v bezpečí. Jenže ouvej, je nedobytně uzamčeno. Zatímco se děti pouští do svačinky, Ríša absolvuje obdivuhodně asertivní telefonát s hřišťovým referentem na úřadě, a po pár minutách je po překážce :-)

Na hřišti je to jak v pohádce O pejskovi a kočičce, jak sušili prádlo. Sluníčko -déšť - sluníčko - chumelenice - sluníčko... jenže kdo to v zápalu hry vnímá.. :-)

Po obědě přichází obligátní odpočinek s pohádkou v jurtě, a předškoláci připravují narozeninová přáníčka pro našeho dnešního oslavence - Tobíka. Pan král si užil svou hodinu slávy na trůně, a my ostatní výborného dortu od babičky :-).

Pondělí 10. února 2020 - Zuzka + Richard

Dnes je hlášený orkán Sabine, a tak jsme dnes ve velmi malém počtu dětí na návštěvě u Zuzky. Na ranním kroužku si povídáme jak se chránit, a kde se schovat před větrem a při bouřce. Po něm hrajeme různé deskové hry na paměť a motoriku, nebo si hrajeme v herně.

Před obědem si ještě uděláme krátkou vycházku do Nové vsi, kde vyzvedneme Honzu ze školy. Chvíli si hrajeme na hřišti, ale protože jsou blízko stromy, a pomalu se začíná zvedat vítr, jdeme raději počkat na autobus zpátky přímo na zastávku. Tam si ještě stihneme zahrát "Rybičky" a už jedeme autobusem na oběd. Po obědě předškoláci hrají paměťovou hru a ostatní poslouchají pohádku.

Pátek 7. února 2020 - Nikča + Inna

Protože se již příští víkend koná v Mníšku masopustní průvod, povídáme si, co to vlastně ten masopust je, o co v něm jde a co bychom mohli vypustit ze svého jídelníčku. Většinou se shodneme na sladkostech, spíš než na masu. :-) V lese ve svatyni v ohýnku spálíme adventní a zimní věnec, což bývá zvykem v období Hromnic, a opět si můžeme opékat svačinu. Poté čistíme svatyni od zetlelého listí, opravujeme kamenné spirály a při návratu do jurty si stačíme zahrát masopustní medvědí honičku. Po obědě se během odpočinku předškoláci dozvídají, jak to funguje ve vesmíru, proč má únor výjimečně 29. dní a letošní rok je tudíž přestupný. Vyrábějí k tomu modelínový model sluneční soustavy, který zkoumáme také u odpoledního kroužku.

Čtvrtek 6. února 2020 - Peťa + Inna

Věnujeme se dalšímu tématu měsíce - povoláním a řemeslům. V ranním kruhu si povídáme o různých povoláních a čím bychom chtěli být, až vyrosteme. V lese u hnízd pak povolání dramaticky ztvárňujeme a při hádání, kdo co dělá, si užíváme velkou legraci. U hnízd taky děláme oheň, je to naše oblíbená zimní aktivita. Děti se také učí, jak oheň založit a jak ho správně a bezpečně uhasit, aby neudělal škodu v lese. No, a zároveň si na něm můžeme upéct svačinu. :-)

Středa 5. února 2020 - Richard + Nikča

Svátek hromnic uzavíráme výrobou svíček hromniček, které již naši prapředci zapalovali jako ochranu proti zimním bouřím a plískanicím - i když takovým jsme se v letošní zimě dosud nedočkali. V ranním kruhu si posíláme a zkoumáme vosk, plástev a knot a pak už rychle jako blesk vyrážíme ven - a že po cestě ulicí ještě uvidíme také spoustu blesků, i když jen jako symbol na elektrických přípojkách u domů. Již během oběda se nám na kamnech rozehřívá vosk ze starých svíček, který jsme nasekali na malé kusy sekyrkou, a po odpočinku opakovaným namáčením střídavě do vosku a do studené vody vznikají duhové svíčky...

Úterý 4. února 2020 - Bára+Richard

Venku je dnes zima a hlavně deštivo, tak se rozhodneme udělat si ranní kroužek v jurtě. U kroužku se představujeme Báře a Jonatánovi, kteří se za námi přišli podívat. Rozcvičku jsme dnes udělali také trochu netradiční. V jurtě na zemi se různě protahujeme a zkoušíme hlavně takové cviky, na které je venku zatím příliš studená zem. Nejvíc nás bavilo, když jsme si postavili židle za sebe do hada, a prolézali jsme pod nimi :) Rychle se spočítáme u branky, a vyrážíme na náměstí vrátit knížky, které jsme měli půjčené z knihovny. Počasí je ale nevlídné, a tak pospícháme abychom nepromokli a nebylo nám moc zima. Vrátíme se akorát, když nám přivezou oběd. Po obědě odpočíváme u "Chytré kmotry lišky" a předškoláci pracují v domečku. Protože nám ještě zbývá čas, tak před odpoledním kroužkem ještě uspořádáme společný koncert kapel.

Pondělí 3. února  2020 - Inna + Richard

U ranního kroužku si opět povídáme o Hromnicích, říkáme si co jsou to hromničky (svíčky, které se dávaly do oken aby neuhodilo do domu, a také aby zaháněly zlé duchy). Také se představujeme Jáchymovi, který je dnes poprvé ve školce úplně sám. Po rozcvičce se vydáme na cestu do svatyně. Tam rozděláme oheň, a provedeme tu očistný rituál. Každý z nás dostane zapálenou svíčku, kterou odevzdá k ohni, a společně s ní odevzdá i nějaký svůj strach, nebo třeba vlastnost, které by se rád zbavil. Cestou zpátky se podíváme do lesního pokojíčku, a na domě si ukazujeme hromosvod. Po obědě někteří předškoláci ještě dokončují své příběhy, pak se hraje sluchové pexeso a nakonec vyrábíme krmítko pro ptáčky. Ostatní odpočívají u "Zasněžených pohádek"

Pátek 31. ledna 2020 - Nikča + Inna

Poslední lednový den jakoby se nesl ve znamení blížícího se jara - už od rána je kolem 10 stupňů. V ranním kroužku si povídáme o Hromnicích, přestupném roku, ukazujeme si, jak je to se sluneční soustavou a časem, abychom lépe pochopili, proč bude mít tento rok únor 29. dní. Do lesa s sebou bereme žaludy, jejichž část zasadíme na místě, které se nám zrovna líbí (o Hromnicích bylo zvykem vyhloubit první brázdu na poli, my alespoň zasadíme první semínko), a zbytek nasypeme divočákům na místo, kam rádi chodívají. Pak už míříme k jámovému domečku, pokračujeme ve stavbě a zbavujeme se vánočního stromku. Po obědě školáci (kteří mají jinak volno po vysvědčení) a předškoláci sestavují poslední příběhy, a menší děti dnes výjimečně v hojném počtu usínají u pohádky od Petra Síse. A pak už je vlastně čas na odpolední kroužek...

Čtvrtek 30. ledna 2020 - Inna + Péťa

Čtvrtek se nesl ve znamení městské výpravy. Po rozpačitém ranním honění, jsme se přece jen všichni našli a společně vyrazili do DOXu. A co že to je? No přece galerie, ve které jsme měli možnost spatřit obrazy z děl Petra Síse. Některé ve vzduchu, jiné na zemi nebo na zdech. Některé ve tmě, jiné na světle. Některé pohyblivé, jiné ne. Každá místnost nás přenesla z jedné knihy do druhé. A tak jsme se ocitli tu na "Ptačím sněmu", tu za "Zdí" a jindy pod hvězdným nebem, které možná zažíval "Pilot a Malý princ". Nejen to, nechte si vyprávět. Nebo se tam sami vydejte. Výstavu totiž prodloužili do 10/2, takže kdo nestihl, ještě může spatřit snové světy, které dřímou v každém z nás. Myslím, že mluvím za všechny, když řeknu, že stojí za to tuhle výstavu vidět!

Středa 29. ledna 2020 - Nikča + Richard

Po včerejší náhlé bouřce s vichřicí jdeme obhlédnout stav okolních zahrad, protože jsme dostali hlášení o spadlých stromech na některé ploty a domy. Míříme ke kulturáku, po cestě najdeme jen již rozřezanou vrbu jívu, která má již vyrašené kočičky, a spatříme pár zmateně pobíhajících veverek. U kulturáku se chvíli zdržíme - zahřejeme se nejdřív honičkou a pak následuje divadlo - dramatizujeme příběhy, které vytvořili předškoláci. Odpoledne pro změnu další příběhy předškoláci dokončují, hrajeme si s loutkovým divadélkem, štípeme dřevo nebo si malujeme...

Úterý 28. ledna 2020 - Lada + Ríša

I dnes se navzdory ranní mlze ukázalo sluníčko, které nás doprovází celé dopoledne. Vyrážíme na hřiště za domovem důchodců, které jsme se rozhodli pojmenovat jako Lanovkové - podle nejoblíbenější atrakce. Na rozdíl od Dračího hřiště je tu spousta odlišných hracích prvků, a každý si najde "to svoje" - kromě zmíněné lanovky je tu loď, u které se záhy střídá jeden kormidelník za druhým, dá se z ní sklouznout po tyči, je tu několik dřevěných překážkových drah - zkrátka po celou dobu máme všichni plné ruce práce :-).

Po obědě pár hrou zmožených dětí opět usíná, ostatní poslouchají pohádku, zatímco předškoláci se věnují své přípravě.

Kolem 14,00 hodiny se přehnala obrovská vichřice, která nám vyvrátila dveře od kadibudky z pantů.. naštěstí to byla jediná katastrofa, která nás potkala..

Pondělí 27. ledna 2020 - Lada + Ríša

Sláva, zdá se, že hlavní chřipkové tsunami pominulo, a scházíme se po dlouhé době téměř v plném počtu!

Dnes nás od rána zahřívají sluneční paprsky, v lese zpívají ptáčci - zkrátka je jak na jaře.

Vydáváme se na procházku - hřebenovku. Cestou si hrajeme na schovávanou, pozorujeme, jak sluníčko vypařuje z lesa vlhkost, a musíme dávat dobrý pozor na cestu - v místech, kam se sluníčko přes husté větve nedostalo, zbyla námraza, která proměnila asfaltovou cestu v souvislou klouzačku. Jsme však zkušení výletníci, takže až na pár natlučených kolínek všechny nástrahy hravě zdoláváme :-). Přes Skalku se pak vracíme zpět do jurty.

Po obědě čte jako obvykle Ríša pohádku, a několik zmožených pochodníků upadá do zaslouženého spánku :-).

Předškoláci pak v domečku vyplňují své úkoly.

Pátek 24. ledna 2020 - Lada + Inna

Dopoledne se vydáváme po modré značce vzhůru do lesa. Povídáme si, k čemu slouží turistické značky, a v jakých je můžeme potkat barvách. Po svačině hrajeme na Mrazíka, abychom se zahřáli, a pak vyrážíme směrem na Stříbrnou Lhotu. Tam si opět trochu zaběháme, a příjemně unaveni se vracíme na oběd. Sladká žemlovka je příjemnou odměnou za dlouhou procházku :-)

Dnes je nás opravdu málo, a tak školáci s předškoláky spolu s Innou uspořádají malovací maraton, a menší odpočívají při poslechu dobrodružství Křemílka a Vochomůrky. I dnes zůstáváme po zbytek dne v jurtě, kde si hrajeme s kostkami, malujeme či procvičujeme paměť, a snažíme se nerozšířit řady našich nastydlých kamarádů..

Čtvrtek 23. ledna - Nikča a Péťa

Protože máme celý měsíc téma knih, ráno si povídáme o oblíbených postavách z našich oblíbených knih. Pak se vypravujeme k rybníkům, svačíme na naší vrbě u Zámeckého a pokračujeme tajnou stezkou za Prostředním rybníkem až k Zadnímu. Překvapeně koukáme na úplně vypuštěný Prostředňák a vlastně jen díky tomu můžeme pozorovat, kudy rybníkem teče Bojovský potok. Po cestě Hrajeme hry Cukr káva, Na zloděje a na louce Mrazíka. Daník našel krásnou rybniční škebli v lesíku nad rybníkem. 
Předškolák odpoledne nezůstal žádný, je hodně dětí nemocných, ale zato díky chřipkovým prázdninám ve školách tu máme 3 školáky - prvňáka Honzíka, druháka Toma a třeťačku Beatku. Tak to máme pestré. Odpolední odpočinek proto trávíme spojený v jurtě a některé děti vypráví pohádku. Pak si čteme z knížky o sněžných pohádkách a děti s Nikčou vyrábí přáníčko pro Beatku k narozeninám.

Středa 22. ledna 2020 - Nikča + Richard

Od února k nám do školky začne chodit malý Jáchym, který se dnes poprvé s rodiči přichází do Sedmikvítku podívat a stráví s námi dopoledne. Poté, co se vzájemně představíme, se rozhodujeme, že mu ukážeme jedno z "našich míst" v lese - hnízda. Rozděláme si u nich ohýnek, abychom se alespoň trochu v teple nasvačili, a pak hnízda doplňujeme stavbou strážné věže, než se přesuneme ještě na lesní hřiště, na kterém zároveň zkontrolujeme, co vše bude potřeba vyměnit a postavit za prolézačky, protože se nám téměř úplně rozpadly. Po obědě se s námi Jáchym loučí, a my zkoušíme v jurtě pokořit rekord o nejvyšší věž z kostek, kreslíme si nebo hrajeme fotbal, který nás chytne natolik, že ani nechceme domů...

Úterý 21.ledna 2020 - Lada + Richard

Od rána je chladno, rozhodneme se tedy proti zimě "bojovat" pohybem - hned po rozcvičce se vydáváme na vycházku do lesa. V rychlosti se nasvačíme u krmelce, a svačinku nasypeme i ptáčkům, aby nestrádali. Okruhem se pak vrátíme zpátky na oběd do jurty. Odpoledne si předškoláci a školáci malují nebo hrajeme slovní fotbal, zatímco v jurtě Ríša čte pohádku. V herním duchu pak pokračujeme v jurtě po zbytek odpoledne, kde je nám u kamen příjemné teploučko :-)

Pátek 17. ledna 2020 - Nikča + Péťa

Dnes se účastníme na dlouhou dobu posledního Mladého vědce, kterého si parádně užijeme tentokrát díky pokusům s vlastnostmi vody. Vyzkoušíme si, co je to hustota a jak se dá ve vodě zjistit, jak voda i naše těla dokáží vést elektřinu, jak může fungovat povrchové napětí vody a nebo zkusíme odhalit barvu kyseliny a zásady pomocí šťávy z červeného zelí, která nahrazuje lakmusový papírek. Odpoledne předškoláci Aničce, která pro nás vymýšlela již pár let tak zajímavé pokusy, vytvářejí obrázek za celý Sedmikvítek, a také pracují dál na svých pohádkových příbězích. Malí si mezitím užívají zasloužený odpočinek.

Čtvrtek 16. ledna 2020 - Inna + Péťa

Stále v duchu knihy vstupuje do ranního kruhu otázka: "Jaký je váš oblíbený příběh / kniha?" Dozvídáme se, že někteří raději strašidelné, jiní pohádkové. Jedni raději Devatero pohádek od Karla Čapka a jiné teď oslovila kniha Co to tam mám? vydaná v nakladateství Svojtka&Co. Protože jsou s námi v kruhu tentokrát také Lucka s Josífkem, rovnou se domlouváme, že nám posledně jmenované dílko ještě dnes půjčí. Ale než se k němu dopracujeme, vydáme se protáhnout těla na Skalku. Tam objevujeme její skrytý hornický potenciál. Těžíme totiž všechno od hlíny přes kameny až po cihly. Kromě toho potkáváme také Hanku s Kenym. Po těžké práci metelíme do jurty, kde nás po obědě čeká několik zajímavostí. Předškoláci nám totiž představí svá díla a pak se vrhnou do jejich dokončení. Mezitím si poslechneme Pohádku psí (Devatero pohádek) a poté nakoukneme společně do knihy Co to tam je? Dozvídáme se, jaká místa na našem těle patří jenom nám, jak se jim říká a co dělat, když se nás někdo dotýká na místech, kde nám to není příjemné. Shodujeme se na tom, že si ji do školky pořídíme taky a někdy do ní zas nakoukneme, protože je moc zajímavá.

Středa 15. ledna 2020 - Richard + Nikča

Po včerejší návštěvě místní knihovny je další fází pokus o sepsání vlastní knížky. V ranním kroužku si ukazujeme knihy, které jsme ve školce vyrobili minulý rok, a dozvídáme se, jak taková knížka může vypadat a co by měl každý příběh obsahovat. Pak jdeme čerpat inspiraci na procházku do Stříbrné Lhoty, kde objevíme také malou knihovnu, která je ale otevřená jen odpoledne. Pozornost tedy věnujeme spíš opuštěným koňským stájím a výběhům s kravami. Po obědě, zatímco menší děti odpočívají a po dlouhé vycházce i některé usínají, se předškoláci věnují vytváření příběhů a jejich sestavení do jedné knížky. Jde ale o náročnou práci, vše nestihnou za jednu předškolní přípravu, proto budou pokračovat i další dny.

Úterý 14. ledna 2020 - Nikča + Richard

Ráno, než se všichni sejdeme, skládáme do dřevníku dříví, a protože nás to baví, dohodneme se, že v tom po raním kroužku budeme ještě pokračovat, a vytvoříme živý řetěz. Po rozcvičce jdeme do městské knihovny. Tam si dáme svačinu, povídáme si o tom, jak knihovna funguje, paní knihovnice nám přečte pohádku, a také nám půjčí nějaké hračky.

V knihovně se nám tak líbí, že se rozhodneme, že si zařídíme průkazku, a půjčíme si nějaké knížky. Po cestě zpátky se podíváme na betlém, a u rybníka narazíme na nutrii, která se s námi chce kamarádit. Nohy už nás bolí, a tak jsme rádi, když konečně dorazíme do jurty.

Po obědě čteme pohádku z nově půjčené knížky, a předškoláci zkoumají další knížku z knihovny.

Pondělí 13. ledna 2020 - Katka + Richard

U ranního kroužku si začínáme povídat o knihách. Zítra totiž jdeme do knihovny. Dnes je s námi po delší době Katka, tak jí připomeneme svá jména a hurá na rozcvičku. Katka nás učí nějaké nové cviky a říkadla. Po rozcvičce vyrážíme na procházku k Bibliobudce. Jestlipak víte co to je a také kde ji najít? Hlavně neplést s knihobudkou. Tu máme totiž v Mníšku také, a vyrážíme k ní hned po tom. Než k ní ale dorazíme, tak zjistíme, že jsme o jeden batůžek lehčí, a tak se rozdělíme na 2 skupiny. Katka a majitel batůžku odchází na loveckou výpravu, a my ostatní hrajeme zatím na louce na vlky a na písmenka. Když se opět shledáme, jdeme ještě společně ke knihobudce. Potom je už ale čas vrátit se na oběd. Po obědě předškoláci pracují v sešitech a na tkalcovském stavu a ostatní odpočívají a poslouchají pohádku.

Pátek 10. ledna 2020 - Lada + Nikča

Dnešní den je Mezinárodním dnem lachtanů, tuleňů a velryb. U ranního kroužku si povídáme o všech těchto zvířátkách s milým kukučem a spoustou zajímavých vlastností. Nikča přinesla knížku s obrázky a slyšeli jsme, jaké zvuky "vyrábí" velryba.

Téma mořských živočichů nás doprovází až na Skalku, kde si hrajeme na všechny oslavence, jimž patří dnešní den.

V jurtě nás čeká sladký oběd v podobě palačinkových trhanců s úžasnou marmeládovou omáčkou, nezbylo ani sousto :-)

Zmoženi uléháme do spacáků a při zajímavém čtení sladce odpočíváme, zatímco naši kamarádí řádí na horách...

Čtvrtek 9. ledna 2020 - Petra + Inna

Čtvrtek se nese ve znamení cestování do Prahy. Na Smíchově už na nás čeká Inna a společně vyrážíme na lezeckou stěnu do Holešovic, kde se dosyta vyřádíme. Někteří si zkoušejí poprvé obléknout úvazek a vylézt si do výšky navázaný na laně. Jiní testují sílu a hbitost svých paží na boulderové stěně, kde se neleze v sedáku na navázaný na lano, ale skáče do měkké žíněnky. Po obědě se vydáváme na dlouhou cestu tramvají, kde si někteří unavení dávají šlofíček. Jiní se zájmem naslouchají čtení z knihy Rajsa a tygr. Tentokrát volíme cestu na autobus přes náplavku a železniční most. Kocháme se zaliti slunečním svitem, pár nerozvážných zakusí "mokrost" Vltavy a pak už hurá do autobusu a ahoj příště, Praho!

Středa 8. ledna 2020 - Lada + Ríša

Dnes probíhal na Skalce odchyt divočáků, a tak jsme se raději vydali na opačný konec města - k rybníku. Naše domněnka, že jsme pro bezpečnost udělali maximum, bere brzy za své. Přes veškerá upozornění, týkající se tenkého ledu a zákazu vstupu na něj, našli se nevěřící Tomášové, kteří považovali za nutné v průběhu svačinky naši tezi prověřit.

Schválně, jestli uhodnete, jak to dopadlo..

Následoval obdobně urychlený ústup směr jurta jako onehdy, když v lese zaháněli divočáky..

I dnes bylo počasí uplakané, takže odpoledne jsme četli pohádky, malovali a hráli si - někdo na zahradě, někdo v jurtě - podle toho, kdo jak byl mokrý :-)

Úterý 7. ledna 2020 - Lada + Ríša

U ranního kroužku si povídáme, jaký dárek udělal dětem pod stromečkem největší radost. Jaká dřina vybrat jen jeden!! :-)

Po včerejším úspěchu tříkrálové sbírky jsme se rozhodli v ní pokračovat i dnes, ale ouha - všude už tři králové dorazili před námi, a tak se po prvních třech návštěvách rozhodneme pokračovat jen v procházce. I tak byla paní z charity s naším příspěvkem spokojená a všem koledníkům poděkovala :-)

Počasí nám moc nepřálo, a tak jsme odpoledne trávili střídavě na zahradě a hrami v jurtě.

Pondělí 6. ledna 2020 - Inna + Ríša

Ani letos nevynecháme příležitost si zakoledovat a přispět tak svým dílem na dobrou věc. Ráno si oživíme, jak to vlastně s těmi třemi králi bylo, u rozvičky probudíme své hlasivky a osvěžíme paměť zpěvem koledy a pak už pádíme zvonit, zpívat a radovat se. Nejdříve se však posilníme svačinou na kořenech staré borovice. Koledování nám jde jedna báseň, ale taky vyčerpává, a tak po obědě padneme do pelíšku s ušima nastraženýma na pohádku

Pátek 3. ledna 2020 - Lada + Nikča

Opatrně vyndaváme z nádob a obdivujeme ledové ozdoby ze včerejška, některé i zavěšujeme, ale protože je zhruba 5 nad nulou, dlouho vcelku nevydrží... Doufáme, že se nám alespoň na chvíli vyplní přání do nového roku a nasněží víc než jen lehký poprašek. Pro dnešek se vydáváme zkontrolovat krmelec nahoře na hřebeni, kde se schováme na svačinu do seníku a necháme zvířátkům zbytky od svačiny. Pak po hřebenové asfaltce pokračujeme směrem ke Skalce, hrajeme tříkrálovou obměnu Cukr-kávy-limonády a objevujeme lesní stezky. Projdeme se pořádně, a pár z nás to unaví tak, že u novoročního příběhu z Chaloupky na vršku usnou a spí až do odpoledního kroužku. Ostatní si mezitím mohou vyrobit koruny na pondělní tříkrálové koledování.

Čtvrtek 2. ledna 2020 - Péťa + Inna

První den ve školce v roce 2020. Ve skromném počtu sedmi dětí a dvou průvodců si šeptáme, co bychom si přáli v tomhle magickém roce zažít, vidět, slyšet,... Vydáváme se zkontrolovat hnízda a jedno u té příležitosti rozšíříme natolik, že se nás pod jeho střechu vejde všech devět. Na palouku obdivujeme paprsky slunce prosvítající skrz kouř ohně. Rozvíjíme obratnost na padlém kmeni a zpíváme si do kroku. Po obědě vypráví předškoláci i mladší děti příběhy. A odpoledne ještě stačíme vytvořit ozdoby ve vodě, které necháme do zítřka zmrznout. Jsme opět na cestě. Tentokrát v kulatém roce 2020. Za Sedmikvítek Vám přejeme vše dobré a čarokrásné!

Pátek 20. prosince - Nikča + Karel

Aneb poslední školkový den v roce 2019. Po dlouhé době k nám do školky alespoň na dopolední záskok zavítá bývalý průvodce Karel. Začínáme s ním pracovat na výzdobě jurty, a protože nám přiváží velmi užitečný dárek - nové dětské nářadí - rovnou ho vyzkoušíme při navršení další hlíny na podstavec u komína. U ranního kroužku hlasujeme, kam bychom se chtěli vypravit, když jsme spolu letos naposledy. Vyhrává Skalka a ukáže se to jako správný nápad, protože nejen že krásně svítí sluníčko a můžeme si vychutnat výhled na okolí, ale navíc se tam právě koná svatba, a tak chvilku pozorujeme, jak se svatebčané scházejí a vstupují do bývalého kláštera. Pak si stihneme zahrát pár her, než se vrátíme na oběd - který dnes vlastně sestává z tradiční štědrovečerní večeře. :-) Odpoledne posloucháme příběh o Ježíškovi, pracujeme na vánoční výzdobě jurty a jako zlatý hřeb nás čeká dárková tombola s hledáním toho správného, protože nám je skřítek Fabián schoval na zahradě...

Středa 18. prosince - Richard + Nikča

Jdeme zkontrolovat, jak se zakořenily stromky, které jsme nedávno zasadili s panem Jeřábkem na sídlišti, a protože je tam mimochodem také staré klepadlo na koberce, jež se dost podobá jesličkám, je to také vhodné místo pro divadlo o narození Ježíška. Kdo se ujímá rolí, je vybaven šátky - kostýmy, a představení může začít. Na jeho závěru si samozřejmě zazpíváme i pár koled. Náš nejvěrnější divák je kočička za oknem, které se divadlo líbí tolik, že ho s drobnou obměnou ještě opakujeme. Předškoláci odpoledne navazují výrobou betléma z modelíny, který si pak vystavujeme v jurtě.

Pondělí 16. prosince - Richard + Nikča

Týden začíná nezvyklým teplem, díky kterému nejprve zjišťujeme, jak je navršená hlína pod jurtou změklá a že bychom ji mohli použít k navršení kopečku na podstavec u jurtového komína, který má poměrně ostré hrany, které bychom tím zabezpečili. A tak si dáváme pracovní rozcvičku než vyrazíme na Skalku. Tam si procházíme kapličky křížové cesty s nedávno instalovanými reliéfy, a popisujeme si, co se na nich děje. Povídáme si o Ježíškovi a konci jeho života - a tím se dostáváme k jeho narození.

Po obědě vytváříme na předškolní přípravě origami stromečku a vytváříme šípkový řetěz, kterým zdobíme malý smrček na zahradě. Snad jej ptáčci najdou.

Pátek 13. prosince - Nikča + Petra

Vánoční svátky se nezadržitelně blíží, příští týden budeme ve školce společně v letošním roce naposledy, a tak je čas začít pracovat na výzdobě, která přispěje k vánoční atmosféře. Již ráno si ti, kteří přijdou dříve do školky, mohou vyrobit papírového andílka, který ozdobí jurtu nebo domov. Do lesa pak jdeme zkontrolovat, zda divočáci již snědli perníčky (zjistíme, že ano), a místo nich jim přisypeme kaštany, žaludy i něco ze svých svačin. :-) Pak se jdeme ještě podívat k hnízdům a protože se do nás dala docela zima, rozděláme si malý ohníček. Odpoledne zůstáváme sami s Nikčou, protože se Péťa musí vrátit k nemocné Beatce, a posloucháme vánoční příběh z Chaloupky na vršku, vyrábíme další andílky a zpíváme koledy, než si všimneme, že venku pěkně chumelí!

Středa 11. prosince - Richard + Nikča

V ranním kroužku si odhlasujeme, že se vydáme zkontrolovat stav námi ozdobeného stromečku na náměstí, zda ozdoby stále visí a jestli ubylo něco z kouliček pro ptáčky. Také chceme prozkoumat nově instalovanou dřevěnou sochu Mnicha. Po cestě si ještě uděláme zastávku v kostele, protože nás zajímá, jestli už v jesličkách odpočívá Ježíšek - ale zatím je na betlém v kostele moc brzy, musíme počkat do jeho narozenin. :-) Po svačině a prohlídce stromečku na náměstí se projdeme cyklostezkou pivovárkou až ke hřišti naproti restauraci u Káji Maříka a poté, co si tam na chvilku pohrajeme, se vracíme na oběd. Po obědě vyrábějí předškoláci vánoční přání, a některým menším dětem se tak líbí, že se do něj po pohádce pouští také.

Úterý 10. prosince -Richard+Lada

Od rána nás doprovází sluneční paprsky, kterým se úspěšně podařilo proniknout mrakům. Po rozcvičce vyrážíme na naše oblíbené Dračí hřiště, kde si dáváme svačinku a hrajeme si skoro celé dopoledne.

Cestou zpátky do školky si čteme popisná čísla domů, a procvičujeme si číslovky.

Po obědě si malé děti čtou s Ríšou v jurtě pohádku, zatímco předškoláci vyrábí s Ladou v domečku papírové vánoční stromečky.

V odpoledním kroužku si opakujeme pravidla lezení na stromy, na které někteří stále zapomínáme. Rozebíráme i téma rušení (při obědě, v kroužku), a připomínáme si, v jakém stavu opouštíme "kadibudku". Prosíme i vás, rodiče, abyste to dětem doma připomínali, některé děti po sobě neuklízí. Děkujeme!!

Pondělí 9. prosince - Richard+Inna

Ráno si v kroužku povídáme o vánočních tradicích, pak si trochu zacvičíme, a vyrazíme směrem k rybníkům. U prostředního se podíváme na kachny, a dáme si svačinu. Po svačině odcházíme směrem ke Stříbrné Lhotě. Po cestě koukáme na pasoucí se koně, a auta-veterány, která tu mají zaparkovaná asi majitelé statku. Na blízkém poli si zahrajeme na Mrazíka, a pokračujeme dál, až na křižovatku u Božích muk. Trošku si povíme, co to vlastně je, a pomalu se začneme vracet na oběd. Poslední zastávka je u dřevěné sochy, která se nám moc líbí. Po obědě předškoláci trochu potrápí své smysly, a ostatní si poslechnou pohádku "O chytré kmotře lišce." V odpoledním kroužku si ještě zopakujeme, co jsme dnes všechno zažili, a co se nám líbilo, pak už je ale čas jít domů.

Pátek 6. prosince - Lada + Nikča

Opět se po čase vydáváme do blízkého kulturního střediska na pokusy s Aničkou v rámci cyklu "Mladý vědec". Dnes si budeme hrát opět se vzduchem a vodou, ale trochu jinak než posledně. Zkusíme odpálit raketu pouze fouknutím do brčka, foukáním také rozpohybujeme míček v pet lahvi. Zkusíme vynořit nad hladinu ponorku, do které vniká voda, a v neposlední řadě vyzkoušíme kouzelný Pythagorův pohár.

Po sladkém obědě během odpočinku předškoláci trochu zapracují na tkacích stavech a poté v jurtě zpíváme vánoční koledy - při ranním kroužku většina z nás totiž prozradí, že žádné neumí, tak to musíme prověřit. :-)

Středa 4. prosince - Nikča + Richard

Po včerejším neúspěšném pokusu, kdy jsme nemohli dát do krmelce zvířátkům loňské perníčky kvůli myslivcům s puškami, to zkoušíme podruhé, a tentokrát už se nám podaří zanechat perníčky na několika místech, kam rádi chodí zejména divočáci. Sledujeme jejich stopy nejen na zemi, ale i na kmenech stromů, o které si drbou červenou hlinkou obarvenou srst. Vyšlapanou pěšinku od zvěře následujeme až za silnici vedoucí ke Skalce, pak je čas se vrátit na oběd. Po cestě nacházíme větvičku jmelí, kterou zavěsíme do jurty.

K odpočinku posloucháme příběh o tom, jak to chodívalo na Mikuláše z Chaloupky na vršku, a předškoláci si vyrábějí z papíru anděla.

Úterý 3. prosince - Lada + Richard

Náš adventní věnec je už v jurtě na stole, všude kolem nás leží první sněhový poprašek, a nastal tedy vhodný čas myslet na zvířátka v lese. Rozhodneme se vydat ke krmelci a ozdobit jim vánoční stromeček perníčky.

Sotva však ujdeme po cestě prvních pár stovek metrů, přeběhne nedaleko před námi přes cestu lovecký pes a po chvíli se v dáli ozve výstřel. Po minutě se rozhrne křoví a za ním se objeví rojnice myslivců, kteří zahánějí divočáky. Chvilku se oboustranně vzpamatováváme z nečekaného setkání, a sotva se dozvíme, co se odehrává, neztrácíme čas a uposlechneme radu udělat neprodleně čelem vzad a vrátit se zpátky.

Děti mají ze setkání s myslivci a z toho, jak se divočáci zahánějí, i z našeho následného ústupu velký zážitek, o kterém nadšeně vypráví ještě u odpoledního kroužku.

Pondělí 2. prosince - Lada + Richard

I dnes po ránu poměrně přituhuje, a tak než se nám vytopí jurta, vyrážíme hned po rozcvičce do Mníšku zakoupit svíčky na adventní věnec, který budeme odpoledne vyrábět. Obchůdek je maličký a dokonale naaranžovaný, takže abychom s 16 dětmi s batůžky na zádech nezpůsobili katastrofu, dovnitř jdou vybírat jen předškoláci, zatímco ostatní čekají s Ríšou před obchodem. Holky chtějí bílé, kluci zlaté, je to 3:3. Nezbývá než si střihnout. Napotřetí Aniččin "papír" zabaluje Tobíkův "kámen" a do batohu putuje vítězná bílá verze :-).

V rámci předškoní přípravy věnec ozdobíme čerstvě nasbíranými voňavými smrkovými větvičkami, šiškami a šípky, a při odpoledním kroužku obřadně zapalujeme první (bílou! :-))

Pátek 29. listopadu - Nikča + Lada

Hned po rozcvičce vyrážíme na náměstí. Ale ouha, déšť, který bychom rádi, aby ustal, naopak stále sílí. Na náměstí nezbývá, než se na svačinku uchýlit pod stříšku autobusové zastávky, kde se s námi dávají do řeči někteří cestující :-)

Pak ozdobíme "náš" vánoční stromeček, a hurá na nákup do Albertu! Odpoledne nás čeká výroba vánočního cukroví na Knoflíkový trh, tak je zapotřebí nakoupit nějaké dobroty. Kdo by to byl řekl, jaké dobrodružství může být jízda s nákupním vozíkem! :-)

Promočení, ale spokojení se vracíme do jurty, která se záhy po obědě začíná měnit v to nejlepší cukrářství v Mníšku. Co na tom, že kokos máme všude, za to máme spoustu fantastických kuliček. Tak ať vám všem chutnají!!! :-)

Středa 27. listopadu - Nikča + Richard

V plném počtu bereme všechny lopatky a hrábě, co ve školce máme, a jdeme pomáhat sázet ovocné stromky na sídlišti. Pan Jeřábek to prý dostal za úkol od města Mníšek a my jako lesní školka jsme na to ideální pomocníci. :-) Společnými silami zvládneme vysadit 3 stromky a ještě si mezitím zahrát na honěnou. Po obědě předškoláci pracují na výrobě ozdob na stromeček na náměstí, jehož zdobení nás čeká v pátek, a také se učíme další písničky na Adventní spirálu.

Pondělí 25. listopadu - Ríša + Lada

Dnes jsme se rozhodli vyrazit k "domečku v jámě". Les je opět ponořený v mlze, a navíc je sychravo. Cesta do kopce terénem sice zahřeje, ale ne všechny. Záhy po svačince se tedy raději kvůli zimomřivým kamarádům vracíme zpět do jurty, která je příjemně vytopená, a až do oběda si v ní hrajeme.

Po obědě se rozdělujeme na dvě skupinky - mladší zůstávají s Ríšou v jurtě s jejich pohádkami, zatímco předškoláci odcházejí s Ladou do "domečku" ke svým pracovním sešitům.

I dnes v odpoledním kroužku otevíráme téma rušení, a připomínáme si, že bychom se měli k ostatním chovat tak, jak chceme, aby se oni chovali k nám..

Pátek 22. listopadu - Lada + Nikča

V ranním kroužku si povídáme o nadcházejícím prosinci a co vše přináší za slavnosti a tradice. Samozřejmě také ale přináší zimu, a tak v lese sbíráme zásoby na zátop - březovou kůru. Je také potřeba si znovu pořádně zopakovat pravidlo Dost!, které používáme, když se nám něco nelíbí. Zdokonalujeme ho na Dost-stop! a procvičujeme ve hře. Po sladkých pirožcích s mlékem k obědu pokračujeme ve zpívání písniček k Adventní spirále, které doprovázíme hrou na hudební nástroje - dnes i na kytaru a ukulele. :-)

Čtvrtek 21. listopadu - Lada + Inna

Dnes jsou děti od rána ještě aktivnější než kdykoli jindy, a tak se ihned po ranním kroužku vydáváme na vycházku na "hřebenovku". Cestou se zastavíme v seníku s krmelcem, který si důkladně prohlédneme a trošku jej zvířátkům upravíme. Les dnes působí obzvlášť tajemně, je zahalen v mlze, a tak se musíme držet pohromadě.

Při odpoledním kroužku se všichni do jednoho jednomyslně shodujeme, že se nám nelíbí, když "ostatní" ruší.

No jo, ale kdo jsou tedy vlastně ti "ostatní".....? I sřítek Fabián v tom má trochu zmatek..

Středa 20. listopadu - Ríša + Nikča

Komín krásně vypadá i krásně topí, hurá! :-) Po měsíci přichází Terka s pokračováním programu o Indii. Z jejího minulého "dramaťáku" si pamatujeme překvapivě hodně a zejména to, že máme dnes rozveselit smutného velblouda. To se nám nakonec podaří, když splníme všechny úkoly včetně boje s opičím králem Hanumanem. Na oběd se však musíme vrátit zpět do Čech, protože se blíží slavnost Adventní spirála, na níž dnes nacvičíme nové písně.

Úterý 19. listopadu - Ríša + Lada

Dnes máme ve školce kominíky, kteří nám přišli spravit komín v jurtě a postavit nový v dřevěném domečku. Hurá, konečně si předškoláci budou moct zatopit v kamínkách! :-)

V jurtě ale celý den nemůžeme topit. Naštěstí od rána svítí sluníčko, a tak se hned po rozcvičce vydáváme na procházku na Skalku. Tady je opravdu nádherně, sluníčko nás hřeje, a každý se spokojeně věnuje své práci.

Po obědě dnes pro jistotu zůstáváme všichni v jurtě, aby někdo nedopatřením neskončil v komíně :-)

Během odpočinku si hrajeme, zpíváme, malujeme, a snažíme se všemožně zahřát.

Budiž nám odměnou, že večer jsou oba komíny na světě, a všichni se moc těšíme, až si zítra budeme užívat zaslouženého tepla! :-)

Pondělí 18. listopadu - Ríša + Lada

Od rána se nad Brdy plouží mlžný opar, ke kterému se po 8,00 hodině přidává vytrvalý déšť. Ranní kroužek tedy poprvé zahajujeme ve vyhřáté, a hlavně suché, jurtě.

Dnes máme tři hosty - 4 letou Emmu s maminkou a malou sestřičkou, které se k nám přišly podívat do školky, protože Emma by se k nám ráda přidala.

Za neutuchajícího šumu a povídání (dnes se nám pozornost rozlétá do všech světových stran) se snažíme si povědět něco o včerejším významném dni - 17. listopadu. Vysvětlujeme si, kdo jsou studenti, a za co vlastně bojovali.

Ale ze všeho nejvíc potřebujeme vybít spoustu přes událostí plný víkend nabyté energie, a tak se nepříznivému počasí navzdory vydáváme na krátkou procházku.

Po obědě Ríša s Tobíkem vyprávějí pohádky, zatímco v domečku probíhá s Ladou předškolní příprava.

Pátek 15. listopadu 2019 - Nikča + Lada

Voda, vzduch a jejich vlastnosti jsou hlavním tématem dnešního dopoledního "Mladého vědce" - zábavných a zajímavých pokusů s Aničkou Čiškovou. Kromě sodo-octové sopky a triku se skleničkou a suchým papírkem oslavíme i třídenní narozeniny vajíčka těsně předtím, než se vcucne do skleněné lahve, a tím si sfoukne do něj zapíchnuté svíčky. :-D Zazpíváme mu k tomu dokonce i spontánně anglicky. Odpoledne věnujeme oddechovějším činnostem - zpívání písní k adventní spirále, hraní fotbalu, kreslení a další zábavě...

Středa 13. listopadu 2019 - Nikča + Richard

Martin se svým běloušem dodržel svou tradici a přinesl sníh. Hned ráno (než zase roztaje :-)) tedy využíváme příležitosti a stavíme sněhuláky nebo hrajeme koulovanou. Také se zajímavě pracuje se sněhem a pískem. Akorát rukavice se nám pěkně promáčí, tak si zahřejeme ruce alespoň na svačinu v jurtě, než nám kamna rukavice osuší a pak jdeme do svatyně. Zopakujeme divadlo o sv. Martinovi i pro ty, kteří ho v pátek neviděli, chvilku si pohrajeme a po obědě se od martinské tématiky přesouváme k adventu, který pro školku započne adventní spirálou a zdobením stromečku na náměstí. Na stromeček vyrábíme první ozdoby - bambulky z bavlnek, a ke spirále cvičíme písničky "Byla cesta ušlapaná" a "Moje malé světýlko".

Úterý 12. listopadu 2019 - Ríša + Lada

Zítra, 13.11., je Mezinárodní den nevidomých. Celý den s námi tráví Petra, která přišla o zrak ve svých 10 letech po komplikované operaci, se svou "psí kamarádkou" Viky, která jí pomáhá zdolávat každodenní nástrahy světa "ve tmě". Dopoledne k nám přijdou děti ze školy z Lipky, a společně pozorujeme, jaký je Viky úžasný pomocník. Najde dveře i s klikou, sebere upadnutou slepeckou hůl i jakýkoli jiný předmět, upozorní na obrubník a všechny ostatní nerovnosti terénu, pomůže převést přes silnici. A taky si moc ráda hraje, miluje hlavně házení tenisákem :-)

Dozvídáme se, jak je důležité, pokud venku potkáme vodícího pejska, jej nehladit, neoslovovat jej - protože pejsek je v tu chvíli v práci a musí se plně soustředit na to, aby se postaral o svého páníčka nebo paničku, aby se jim něco nestalo.

Po obědě si děti vyzkouší se zavázanýma očima rozpoznávání různých předmětů, a společně se věnujeme Petřině oblíbené kratochvíli - navlékání korálků. I s otevřenýma očima máme plné ruce práce.:-)

Petře se s námi moc líbilo, a když budeme chtít, ráda k nám někdy přijde znovu na návštěvu.

Pokud byste se o světě nevidomých nebo Petře a její obdivuhodné tvorbě chtěli dozvědět více, můžete se podívat zde: https://www.petrazelenkova.cz/

Já osobně před ní hluboce smekám...

Pátek 8. listopadu 2019 -Nikča a Lada

V pondělí 11.11 oslaví svátek všichni Martinové, a tak se dnes něco dozvíme o sv. Martinovi, díky němuž vznikla spousta (mnohdy chutných - jako třeba husa, rohlíčky) tradic a s jehož svátkem spojují lidé i příchod zimy. V lese si zahrajeme divadlo o zřejmě nejznámějším Martinově dobrém skutku - jak se podělil o plášť se žebrákem. Pro velký úspěch si ho zahrajeme v různých obměnách rovnou třikrát. :-) Po vytouženém sladkém obědě, lívancích, tvoříme obrázky svíček a běloušů z klovatiny a suchých pastelů. Učíme se také písničku "Moje malé světýlko".

Středa 6. listopadu 2019 - Richard + Nikča

Po celé zemi ve školách stávkují učitelé, tak proč si neudělat takovou malou stávku i v Sedmikvítku?, říkají si ráno průvodci. Děti souhlasí, že převezmou část průvodcovských povinností na sebe, a tak se u ranního kroužku domlouváme, kdo si vezme na starost rozcvičku, počítání u branky, vycházku, vyprávění pohádky, odpolední kroužek... V zodpovědných úlohách se vystřídají všichni předškoláci, ale zdatně pomáhají i třeba Míša, Sebík, a Sárinka, kteří se také zapojují do role průvodců-asistentů.

Úterý 5. listopadu 2019 - Richard+Lada

Po ránu začíná být sychravo, takže Ríša vytápí jurtu, abychom po návratu z lesa měli kde spočinout a usušit lehce navlhlé svršky.

Dnes se vydáváme na vycházku k rybníku vyřezávat lodičky. Jenže díky dlouhodobě podprůměrným srážkám je suchou nohou dostupný ostrůvek, a tak je nutné toho využít k důkladnému průzkumu. Děti jsou do své činnosti tak zapálené, že se nakonec smiřujeme s tím, že své využití nakonec našly pouze dva nožíky. Občas je na místě projevit trochu flexibility :-).

Dnešní den se po obědové stránce významně vepsal do historie - nezbyl jediný knedlík, ni kapička omáčky, a dokonce ani kousek masa! Jo jo, u vody holt vždycky dobře tráví :-).

A protože z Ríši se už stal nefalšovaný odpočinkový expert, pohádky v jurtě jsou opět v jeho režii, a předškoláci včetně dobrovolných téměř předškoláků s Ladou v domečku vzorně (pravda, někteří vzorněji :-)) pracují na svých úkolech.

Pondělí 4.listopadu 2019 - Richard+Lada

Opět krásný podzimní den. Ráno se sice utápí v šedošedé šedi, ale kolem 9. hodiny se slunko tvrdošíjně hlásí o své slovo a průběžně se o svá práva hlásí po celý den 😊.

V ranním kroužku seznamujeme děti, které nebyly v pátek ve školce, se skřítkem Fabiánem a rekapitulujeme všechny úkoly, které jsme museli splnit, abychom ho vysvobodili ze zakletí..

Všechny se daří správně zodpovědět, jen musíme ještě trénovat, abychom je uměli uvést do praxe.. hlavně ten, nekřičet v lese, abychom neplašili zvířátka, která jsou tu doma..

Skřítek Fabián nás pak doprovází do lesa, aby dohlédl na stavbu domečků pro ostatní skřítky, kteří na rozdíl od něj (Fabián přečká zimu v naší jurtě) zůstanou v lese, a za mrazivých nocí se nebudou mít kam uchýlit..

Při odpočinku v jurtě Ríša čte pohádky, a (téměř všichni) předškoláci s Ladou v domečku pokračují vyplňováním svých sešitků.

Pátek 1. listopadu 2019 - Lada + Nikča

Halloween/ Dušičky jsou zde, a tak se mohou stát různé nadpřirozené věci... Jako třeba nalezení ohořelého vzkazu poté, co jsme uhasili oheň, který nás zahříval během svačiny. Napsal ho sám patron brdských lesů Fabián, kterého zaklel duch zlé čarodějky a který nás požádal o pomoc. Vydali jsme se na obtížný výstup, během něhož jsme museli splnit několik úkolů, abychom Fabiána vysvobodili. Což se nám nakonec podařilo! Je však zakletý v loutku, proto ho odnášíme do jurty, aby s námi mohl v bezpečí přečkat zimu až do doby, kdy bude mít slunce největší sílu a zakletí prolomí. Odpoledne s námi také oslaví Jindrovy narozeniny a možná i vydlabe pár strašidelných výrazů do dýní!

Čtvrtek 31. října 2019 - Peťa a Lada

Hned ráno po kruhu, kde si povídáme o našich babičkách a dědečcích, se vydáváme na první návštěvu Domova seniorů. Předtím jsme jezdili do Kytína, ale letos jsme navázali spolupráci v místním, protože Fabiánek, který tam chodil, už zanikl.

V jídelně v domově už je na nás nachystáno asi 15 babiček a dědečků. Mezi sebou u stolů mají volná místa pro děti. Ty jsou zprvu trochu ostýchavé, ale pak se osmělí a sednou si k nim. Ergoterapeutky mají pro nás nachystané tvoření a děti vyrábí obrázky společně s lidmi z domova. Přitom si povídají a je úžasné pozorovat to propojení generací. Jeden dědeček k tomu celou dobu hraje na klávesy. Návštěva se podařila, jedna paní nám řekla, že díky naší návštěvě úplně omládla. A příště by měli přijet oni k nám do jurty. 

Středa 30. října 2019 - Nikča + Richard

Hned po státních oslavách nastává další svátek - Dušičky neboli anglický Halloween, oba vycházející z keltské slavnosti Samhain. Povídáme si o duších, zda je máme a jak se to pozná, že je vůbec máme. :-) Každý si představuje takovou dušičku po svém. Jako dopolední cíl máme mníšecký hřbitov až na druhé straně města. Vzpomínání na duše, které už z našeho světa odešly, je neodmyslitelnou součástí Dušiček, a tak i my tam zavzpomínáme, zapálíme za ně svíčku a položíme na některé opuštěné hroby kytice, které jsme posbírali po cestě. Abychom stihli oběd, svezeme se nahoru k jurtě autobusem z náměstí. Po obědě odpočíváme u vyprávění o dobrém duchu a patronu Brd Fabiánovi nebo předškoláci pracují společně s pár školáky, kteří díky podzimním prázdninám zavítali na pár dní zpět do školky. :-)

Úterý 29. října 2019 - Lada + Richard

Při ranním kroužku si připomínáme včerejší státní svátek. Povídáme si o vzniku republiky, státní vlajce a znaku, a končíme zpěvem hymny.

Po rozcvičce odcházíme na dětské hřiště, kde si nejprve děti hrají samy, pak s Ríšou fotbal, a zakončujeme oblíbenou hrou Rybičky, rybáři jedou.

Po obědě se menší uchylují s Ríšou do jurty a čtou pohádku, předškoláci v domečku pokračují ve vyplňování úkolů ve svých pracovních sešitech.

Pátek 25. října 2019 - Nikča + Lada

Čechy čeká prodloužený víkend kvůli 28. říjnu - dnu, kdy vznikl stát Československo. Povídáme si proto o Čechách, naší vlajce, tvaru na mapě, státních symbolech... a zazpíváme si i hymnu. V lese hledáme lipové lístečky - opravdové i papírové v barvách trikolory, a společně vytváříme na velký papír Lípový strom. Po sladkém obědě nás celkem hodně odchází domů, ale ti co zůstávají, si odpočinou u českých pověstí a poté prozkoumat české mince :-). Zkrátka vlastenecký den.

Čtvrtek 24.října 2019 - Petra+Lada

Ráno i celé dopoledne probíhá zahalené do tajemné mlhy.

Po ranním kruhu se "vyzbrojujeme" lany a vyrážíme na Skalku. Petra má s sebou knížku o stromech, a tak cestou sbíráme listy, a podle knížky určujeme, který list patří k jakému stromu.

Po svačince na Pavoučím mostě se rozdělujeme na dva tábory - ti smělejší vyráží s Petrou vzhůru "terénem", my pohodáři, kteří se nebojíme nějakého toho krůčku navíc, se klikatíme po cestičce :-)

Na Skalce Petra upevňuje lana, a vytváří z nich dvě úžasné houpačky. Kdo se zrovna nehoupe, věnuje se dostavbě a údržbě svých domečků, vytvořených před pár dny, nebo objevuje krásy a taje lesa.

Cestou zpět do školky sbíráme houby a ostružiny, vysvětlujeme si rozdíly mezi jedlými a nejedlými houbami, i rozdíly mezi jedlými a nejedlými lesními plody.

Po obědě si čteme v jurtě pohádku, předškoláci se věnují školní přípravě.

Středa 23.října 2019 - Richard+Katka

Dnešní den je velmi netradiční, je tu s námi Katka, která dnes zaskakuje za Nikču. U ranního kroužku se Katce všichni představíme, aby nás trochu poznala, a povíme si, že dnes přijdou ještě Terka a Kamila, které pro nás mají připravené dramatizační dopoledne.

Ještě se protáhneme a rozhýbeme na rozcvičce, spočítáme u branky, a už jsou tu. V lese s nimi hrajeme různé hry s pohybem, a učíme se hrát různé role. Víme už třeba, jak se předvádí radost, zlost, smutek a další emoce. Také se dozvídáme spoustu zajímavých věcí o Indii, kde Kamila nedávno byla. Ani se nám nechce zpátky do školky, a tak si dnes oběd dáme výjimečně o chvíli později. Rozloučíme se ještě s Terkou a Kamčou, a zbytek dne ve školce již trávíme jako obvykle - u pohádky, nebo při školní přípravě. U odpoledního kroužku si opakujeme, co jsme zažili a říkáme si, co se nám líbilo nejvíc.

Úterý 22.října 2019 - Richard+Lada

Další krásný podzimní den :-)

Hned po ranním kroužku zahajujeme netradiční rozcvičku - pokračujeme přesunem naštípaného dřeva za jurtou do dřevníku. Záhy ho máme plně zaplněný polínky, přitom se vyřádíme na kolečku, proběhneme, a hlavně - zima už nás nemůže zaskočit! :-)

Odměnili jsme se procházkou na Skalku, kde jsme si hráli a stavěli domečky z větví. Tobík objevil příbytek červů, kde se jich hemžily snad stovky! Chvíli jsme je pozorovali, až nám ze všeho toho hemžení začal přecházet zrak. Při zpáteční cestě jsme sbírali ostružiny a potkali dalšího dřevorubce, který se snažil rozřezat pokácený strom. Jenže se mu v kmeni vzpříčila pila, takže z očekávané podívané nebylo nakonec nic :-( A tak jsme pokračovali zpátky do školky na oběd.

Při odpočinku v jurtě Ríša pokračoval v četbě dalších Mauglího dobrodružství, zatímco předškoláci se s Ladou v domečku usilovně věnovali plněním svých úkolů.

Před odpoledním kroužkem jsme si hráli na zahradě. Sluníčko nás pěkně hřálo, a tak jsme se věnovali vytvářením různých staveb na pískovišti, houpali se, šplhali, po čem to jen trochu šlo, a honili se.

A těch zajíců, co jsme za celý den pochytali! Kdybychom je všechny stáhli z kůže, bylo by na guláš pro celý Mníšek i s přilehlým okolím!!! :-) :-) :-)

Pondělí 21.října 2019 - Richard+Lada

U ranního kruhu si povídáme o barvách podzimu a hlavně o stromech. Vyjmenujeme si jaké známe. Do rozcvičky zapojíme také hromadu dřeva, kterou nám dovezli na topení, a tak se dřevník krásně plní. Po rozcvičce vyrážíme do lesa, kde koukáme na stromy a učíme se je od sebe rozeznávat. Štěstí nám přeje, a tak v lese narazíme na pana dřevorubce, který nám ukáže, jak se kácí stromy motorovou pilou, a také nám poví, co znamenají značky, které si dřevorubci kreslí křídou na stromy. Po obědě si čteme pohádku o Mauglím, a s předškoláky pracujeme v sešitech.

Čtvrtek 17. října 2019 - Nikča + Inna

V ranním kruhu probíráme zvířata, která se připravují k zimnímu spánku. Ukazujeme si jejich obrázky v knížce. Pak se rozhodujeme zkontrolovat stav jámového domku a pokračovat ve stavbě, aby byl na zimu co nejútulnější. Mezitím si nové dvojice patronů a nováčků stačí vyrobit také odznaky na batohy. Odpoledne zpíváme písničky s kytarou, hrajeme oblíbenou hru na sochy s hudbou a kromě vlastních obrázků kreslíme cedulky na finální várku marmelády na Knoflíkový trh. :-)

Středa 16. října 2019 - Nikča + Richard

Den naruby. Dopoledne trávíme na zahradě a v jurtě, protože zpracováváme bedly nasbírané včera. Obalujeme je jako řízky a na kamnech v jurtě smažíme... až na to, že než se kamna vyhřejí na správnou smaživou teplotu, chvíli to trvá, a tak mezitím zpíváme písničky o ježcích a medvíďatech, vyrábíme cedulky na marmelády (je to proces :-)) a hrajeme si. Bedly si nakonec dáme spolu s obědem, jako malou přílohu. A po obědě, odpočinku a předškolní přípravě vyrážíme na lesní hřiště, kde volnou hru zakončíme odpoledním kroužkem, načež je čas se vrátit zpět do školky...

Úterý 15. října 2019 - Richard + Lada

Počasí nám stále ještě přeje, a tak vyrážíme do lesa na listy, kaštany a šípky, abychom si z nich mohli odpoledne vyrobit skřítky. Podél lesa roste spousta Bedel, a tak je nadšeně sbíráme do jednoho z kyblíků, co jsme si vzali na kaštany. Práce nám jde rychle od ruky, a tak se rozhodneme, že se zastavíme na Dračím hřišti, a chvíli si pohrajeme. Po obědě odpočíváme u pohádky "Malá mořská víla" a předškoláci pracují v sešitech. Na odpoledním kroužku ještě proběhne pasování patronů pro zbylé nováčky.

Pátek 11. října 2019 - Nikča + Lada

Kdoulovou marmeládu dokončil Richard a my ji už dnes máme ve školce připravenou k ozdobení. Dopoledne vyrážíme nasbírat ten správný materiál - pěkné spadané listy a plody, které barví. U ranního kroužku si odhlasujeme směr rybník a zámek. Na zámecké zahradě se zastavíme u pomníčku věnovanému Karlu Gottovi, u nějž se zastavují lidé a přinášejí růže či svíčky. Ladě ukazujeme i zámecké nádvoří, protože ho ještě neviděla, a máme štěstí na výstavu panenek, a ne ledajakých. Představují totiž osobnosti z historie s odpovídajícími ručně šitými šaty. Můžeme si jednu vybrat a podržet ji v ruce, zatímco se s nimi vyfotíme. Po obědě nás zbude polovina, ale o to více si užijeme výrobu plátýnek na marmelády a zejména oslavu Fandových pátých narozenin. :-)

Středa 9. října 2019 - Richard + Nikča

Výroba marmelády č. 2 - Kdoulové z kdoulí, které jsme v pátek otrhali na Hančině zahradě. Dnes jdeme nejprve nakoupit ingredience: pektin, kyselinu citronovou, cukr, citronovou kůru... A hned po obědě předškoláci začínají kdoule krájet na malé kousky, aby se stihly na jurtových kamnech povařit a pasírováním zbavit slupek. Po konci pohádky menší děti pomáhají také, a to i s výrobou cedulek na sklenice. Bohužel nám kdoule nechtějí moc měknout, a tak se závěr výroby ve školce už nestihne...

Úterý 8. října 2019 - Richard + Lada

U ranního kroužku probíráme roční období, podzim a podzimní měsíce. Pak si zacvičíme, a naučíme se od Lady "Myšku tanečnici." Potom vyrážíme na lesní hřiště. Po cestě si dáváme svačinu na paloučku, kam chodíme dělat lanové překážky. Také nacházíme past na Kůrovce, kterou sem dali lesníci. Ukážeme si tedy jak past funguje, jak kůrovec vypadá, a řekneme si co dělá. Na lesním hřišti nás ale velmi záhy překvapí intenzita plánované "přeháňky," a tak se rozhodneme vrátit do jurty. Před obědem stavíme z kostek farmu, město a silnice pro auta. Odpoledne je vyhlášena soutěž o největšího spáče, (tedy, kdo první usne) které se dnes výjimečně účastní i předškoláci. S přehledem vyhrává Pepík, a od odpoledního kroužku si tak může odnést skleničku špendlíkové marmelády.

Pondělí 7. října 2019 - Richard + Lada

Přesto, že krásně svítí sluníčko, je ráno veliká zima, a tak se u ranního kroužku zahříváme v jurtě u kamen. Máme mezi sebou novou tvář, průvodkyni Ladu. Všichni se jí jak se patří představíme, a povíme si co kdo z nás rád dělá. Sluníčko venku už zemi trochu zahřálo, tak se i my zahřejeme rozcvičkou,(naučili jsme se nové říkadlo Had leze z díry) a vyrážíme na Skalku, abychom Ladě ukázali, jak je v Mníšku krásně. Tobík se zmínil, že by chtěl být průvodce, pro dnešek ale máme plný stav ;) tak souhlasil alespoň s funkcí navigátora, a bezchybně nás dovedl k pavoučímu mostu, kde jsme si dali svačinu. Po svačině jsme už jen vyšlápli kopec, a mohli se podívat na sluníčkem osvícený Mníšek, který navíc hraje všemi barvami podzimu. Ještě jedno překvapení nás tu čekalo. Byl to Honzíkův tatínek, který stejně jako my využil krásný den, a vyrazil na kolo. Ještě jsme si zahráli nějaké pohybové hry (nejoblíbenější je mrazík) a vylezli na povalený strom, pak už byl ale čas vrátit se na oběd. Po obědě odpočíváme u pohádky, a předškoláci pracují v sešitech.

Pátek 4. října 2019 - Inna + Nikča

Kdoulový den. Kdouli ochutnáváme a zkoumáme u ranního kroužku a následně se vydáváme poměrně dlouhou cestou za jejím zdrojem - kdoulovcem - na zahradu k Hance, jedné ze zakladatelek Sedmikvítku, která nás pozvala, abychom je nasbírali a zpracovali. Nadšeni úspěchem špendlíkovo-ostružinové marmelády jsme hned souhlasili. :-) Na zahradě jsou kromě onoho kyselého ovoce také prima prolézačky a trampolína. Poprvé s námi tráví den Marína, Bruno a Zuna, kteří stejně jako ostatní cestu téměř na druhou stranu Mníšku zvládnou s přehledem, a to i když má každý v batohu kdouli jako závaží. 

Odpoledne připravují předškoláci o přípravě kavárnu, kterou nazývají "Sedmikvítkův pohár" a do níž menší děti po odpočinku připraví kdoulový čaj a nakrájí kdoulové plátky. Při průzkumu spokojenosti zákazníků kavárny nás zastihnou první rodiče...

Čtvrtek 3. října 2019 - Péťa + Inna

Počasí pokračuje v duchu rozmarného podzimu a my po ranním plánování vyrážíme za pochutinami do dnešního oběda. Vaříme si totiž sami. Na ohni. V kotlíku. V té době ještě netušíme, že budeme mít nakonec obědy dva, neb mám ho doveze i Bionea. Obchod zvládáme s elegancí (slona v porcelánu) :) a do kotlíku tak může putovat řepa, dýně, batát, cibule, česnek, rajčata, brambory, mrkev dýňová&sezamová semínka a navrch balkánský sýr.

Středa 2. října 2019 - Nikča + Richard

V kroužku se bavíme o aktuálním i uplynulém měsíci, učíme se podzimní anglickou písničku. Pak se vydáváme vzhůru do kopce až na vyasfaltovanou hřebenovku. Nahoře v lese se zastavujeme na svačinu v pěkném krmelci, v němž se dá snad i přespat. Nacházíme také pěkné hřiby. Po dlouhé dopolední vycházce trávíme odpoledne převážně v jurtě. Slavíme totiž oslavu Maxíkových narozenin, během níž se spustil vydatný déšť, takže nás dnes rodiče výjimečně vyzvedávají uvnitř.

Pátek 27. září 2019 - Nikča + Zuzka

Místo zaskakující Inny zaskakuje Zuzka, jinak naše hlavní mailová komunikátorka. :-) U ranního kruhu posloucháme příběh o sv. Václavovi a také Svatováclavský chorál. V lese dvojice patronů a nováčků vyrábějí rytířské štíty se znakem orlice, které si mohou dozdobit i odpoledne - nebo si vybarvit Václava na omalovánkách. Poprvé letošní školní rok si také pochutnáváme na sladkém obědě, který bývá v nabídce pátečním menu, a jako obvykle jdou palačinky s domácí marmeládou na dračku.

Čtvrtek 26. září 2019 - Inna a Peťa

Máme speciální návštěvu z dalekého Švýcarska. Martin (náš bývalý průvodce) k nám zase po půl roce zavítal. Byl to prima slunečný den. Vyšlápli jsme na Skalku cestou i necestou, hráli si s lany a objevovali přírodu. Užíváme si obědy venku, dokud to jde. Předškoláci pak z nasbíraného listí, které už hraje barvami, tvořili a domalovávali jejich tvary. Martin nám vyčistil píštalku a teď zase pěkně hraje.

Středa 25. září 2019 - Nikča + Richard

Hned po příchodu do jurty se připojujeme ke zpěvu a hraní písničky, která se váže k podzimnímu období - Ježci. Lehce prší, na ranní kroužek a rozcvičku jsme ještě venku, ale sílící déšť nás zažene do jurty na svačinu. Ven k zámku jdeme vybaveni pláštěnkami. Hrajeme v zámeckém parčíku mimo jiné hru Meč a štít, což jsou i atributy sv. Václava, o němž si povídáme vzhledem k jeho blížícímu se svátku. Při odchodu nacházíme krásně zbarvené javorové listy, ze kterých vytváříme odpoledne ježčí obrázky.

Středa 18. září 2019 - Nikča + Richard

Cukr, pektin, gelfix, kyselina citronová, vyvařené sklenice... v ranním kruhu se dozvídáme, co je potřeba k výrobě marmelády, protože do ní se dnes pustíme. Vyzbrojeni kyblíčky trháme na cestě pod Skalkou ostružiny, ale z nich samotných bychom dost sladké pochoutky nevyrobili. Naštěstí Ríša ví, kde najít bohatý zdroj špendlíků, a tak odnášíme do jurty kyblíky plné. Už před obědem dáváme plody vařit, abychom směs odpoledne zbavili pecek a slupek. Pasírování nám jde krásně, jen to vaření v kotlíku jde pomalu. Sklenice marmeládou naplňujeme, až když přicházejí rodiče. Ale i tak někteří ještě horkou dobrotu odnášíme domů. Je totiž zvláštní, začarovaná přáními vyřčenými v odpoledním kroužku. Poznáte, až ochutnáte ;-).

Pátek 13. září 2019 - Nikča + Inna

U ranního kruhu zkoumáme gramofonovou desku. Mnozí ji vidíme poprvé a přemýšlíme, k čemu se to vůbec používá. A i když je původně na hudbu, my ji použijeme k něčemu úplně jinému. Ale to až odpoledne. Mezitím pobudeme chvíli v lese, kam tentokrát bereme i pilky a kladivo, abychom pokračovali ve stavbě jámového domku, kterou jsme započali ve středu. Do jurty se vracíme zvířecí pěšinkou členitým terénem, u něhož musíme projevit šikovnost i trpělivost. :-) Po obědě zůstávají ve školce pouze 4 děti s Nikčou. Po pohádce je čas na ráno zmiňovanou desku - a tu využíváme jako základ pro společně vyrobené hodiny, které rozzáří jurtu jako sluníčko!

Čtvrtek 12. září 2019 - Peťa a Inna

Tak jsme se konečně sešly ve čtvrteční kompletní sestavě a vyrážíme do skal, dokud je pěkné počasí. Jako doprovod je s námi Linda a Pepík, takže se nemusíme bát, když se děti vzdálí na pískoviště nebo na houpačku. Celé dopoledne lezeme a překonáváme své hranice a když nám přivezou oběd, tak se na něj hladově vrháme. Pohádka je pod stromy mezi Slepou stezkou a na závěr ještě výprava na krásnou vyhlídku s překonáváním lezeckého terénu.

Středa 11.září 2019 - Nikča + Richard

Počasí nám přeje, a tak hned po ranním kroužku vyrážíme do lesa. Na tajném místě nedaleko Skalky máme totiž postavený domeček v jámě ;) Tedy, měli jsme. Dřevorubcům, kteří nejspíš v blízkosti nedávno pracovali, spadl na střechu domečku kmen a probořil ji.

Nasvačili jsme se na uklidněnou, a hned potom se rozhodli, že kousek dál postavíme nový jámový domeček. Práce nám šla pěkně od ruky, a někteří se dokonce rozhodli nakreslit plán nového domečku. Takový domeček se ale nedá stihnout za den. Příště vezmeme i nějaké nástroje :) Po cestě na oběd čistíme les, a objevíme pár zajímavých věcí, jako je stará kramle, asi ještě z období důlní těžby, a polotovar k výrobě pet lahví (jestlipak víte, k čemu kramle slouží, a jak takový polotovar vypadá?). Odpoledne s předškoláky vypracováváme úlohy v pracovních sešitech, a všem to jde krásně od ruky. Ostatní v jurtě odpočívají a poslouchají bajky.

Úterý 10. září 2019 - Peťa a Richard

Dneska se hned po ranním kroužku vypravujeme do lesa stavět nízké lanové překážky. Pro některé děti, i pro Ríšu, je to úplně nové, některé už jsou zdatní překážkáři. Přecházíme také po slacklině a trénujeme rovnováhu. Taky věšíme oblíbenou houpačku z lan. Z fotek uvidíte víc. :-)

Pondělí 9.září 2019 - Nikča + Richard

Opět nám vychází na počátek týdne deštivé počasí. V lese proto hledáme vhodné úkryty, z nichž se solidně jeví most na cestě ke Skalce, u něhož se nasvačíme, a poblíž Skalky malá osada s domečky z větví, která tu zůstala po letním příměstském táboru. Některé domečky opravujeme, chvíli si na místě hrajeme, než je čas vrátit se na oběd. V té době také začíná pořádně pršet, takže je dobře, že včas stihneme dorazit do jurty. Po obědě předškoláci vymýšlejí návrh hodin, které se chystáme společně vytvořit, a své nápady ostatním představují v odpoledním kroužku.

Čtvrtek 5. září 2019 - Peťa a Monika

Některé děti si ještě nepamatují jména, tak si v ranním kruhu házíme míčkem. Kdo hodí, řekne jméno toho, komu hází. Výprava je dnes k Zadnímu rybníku, kde malujeme voskovkami a vodovkami. Den je krásný, nové děti občas potřebují své patrony a ti se své důležité role zhostili skvěle. Ale jak řekl Tobík Sebíkovi: Nebudu za tebe dělat všechno. O tom to opravdu není. Při odpočinku a dlouhé pohádce usíná většina dětí, předškoláci pracují venku a odpoledne jako vždycky zbude čas na volné hraní.

Středa 4. září 2019 - Nikča + Richard

Pomalu navykáme na školkový režim, zejména nováčkům se daří a dva, kteří s námi dnes jsou, zůstávají celý den. Vydáváme se k hnízdům, školkovým stavbám z větví, u nichž vyrábíme patronské odznaky na batůžky - stejný odznak z filcu má patron a jeho nováček. Odpoledne u kroužku završuje pouto patronská přísaha a pasování dozdobenou holí. Mezitím stihneme změřit hloubku pískoviště, nasbírat ostružiny, odpočívat u pohádky či se v případě předškoláků připravovat do školy.

Úterý 3. září 2019 - Peťa a Ríša

Sluníčko se na nás dneska směje a my se po ranním seznamovacím kruhu a rozcvičce vypravujeme s lany na Skalku. Svačíme u Pavoučího mostu a odsud se rozdělujeme na partu horolezců a partu stezkochodců. Děti, i ty nejmenší, výšlap zvládají parádně. Na Skalce natahujeme lana na houpačky, na šplhání a taky hrajeme hru na paměť, Kimovku. Po obědě navrhujeme pohádku všem, ale předškoláci už jsou tak natěšení na přípravu, tak s nimi jdeme pracovat a mají obdivuhodnou výdrž.

Pondělí 2. září 2019 - Nikča + Richard

První školkový i školní den se neobejde bez deště, a tak nás kromě průvodců v jurtě vítá i kapkový orchestr :-). Seznamujeme se s novými kamarády, prostředím i základními pravidly Sedmikvítku. Na lesním hřišti stavíme (či boříme) domečky pro skřítky, hrajeme fotbal a hru na zapamatování jmen, nacházíme i pár hub a vhodnou větev pro výrobu hole na pasování patronů - dětí, které do školky chodily už minulý rok a které se nyní ujmou nováčků. Ti jsou dnes moc stateční a naprostá většina (půl)den bez rodičů hravě zvládne. Odpoledne si pořádně odpočineme u pohádky o Človíčkovi a stačíme také vyzdobit pasovací hůl.