DENÍK ZE ŠKOLKY

Tady najdete, milí rodičové, deníčky z naší lesní školky i putovní skupiny. Snažíme se je opravdu poctivě psát každý den, abyste věděli, co s dětmi děláme. Ale občas zkrátka nezbývá prostor. Tak nám to odpusťe. :-) 

Školní rok  2021/2022

Pátek 12. listopadu - Kája a Martina

Dnešní den jsme začali kreslením toho, co rádi jíme k obědu a během dne. Pak jsme si vyprávěli o tom, jaké potraviny jsou zdravé a jaké ne. Společně jsme si prohlédli a povídali si o potravinové pyramidě. Pak jsme vyrazili v mlhavém, sychravém, ale magickém počasí na Skalku a po cestě jsme hráli hry a sbírali modřínové šišky na výrobu vánočních ozdob. Odpoledne jsme vyráběli vánoční ozdoby ze slaného tvrdnoucího těsta a hráli pohybové hry v jurtě. Den jsme zakončili zpěvem a někteří z nás se těší na nedělní vyrábění výrobků na Knoflíkový trh v Mníšku.

Čtvrtek 11. listopadu - Peťa a Nikča

Na svatého Martina, zima už nám začíná. Martin na bílém koni sice dnes nepřijel, ale i tak jsme si užili moc prima den. Ráno zahajujeme zpíváním nejen našich ranních písniček, ale i za doprovodu šamanského bubnu Svatomartinské a oblíbeného Michaela, kterého už všichni umí zpaměti. Taky si vyprávíme příběh o sv. Martinovi a o tom, co je štědrost (ukazujeme si na kartách ctností). Zkusíme být dnes k sobě štědří. A protože bílý kůň nepřijel, vypravujeme se ho hledat na louku. Ohrada, kde se obvykle pasou dva koníci, zůstala tentokrát prázdná, ale jednoho - hnědého koně nacházíme dole u statku. Tak že by byla zima na blátě? Doufáme, že ne. U Zámeckého rybníka se dělíme o jablíčka, která jsme našli po cestě, s kačenkami a už nás to táhne zpátky na oběd. Těšíme se do vyhřáté jurty. Odpoledne klasicky ve znamení odpočinku a vyrábění - Martin s koněm a zvonečky na vánoční stromek, který budeme zdobit na náměstí. Ještě si znovu zahrajeme na buben a jiné nástroje a zpíváme nově naučené písničky. Děti byly k sobě dnes velmi milé a štědré. Dělily se o svačiny, některé měly i dárky pro druhé, někdo pomáhal ostatním... Zdá se, že význam slova "štědrost" chápou velmi dobře. 

Úterý 9. listopadu - Šárka, Lenka

Většina dětí přišla toto ráno brzy, takže jsme měli čas navozit dřevo do jurty a poklidit zahradu. Na ranním kruhu jsme se tentokrát věnovali tématu nahoty a sexuality. S dětmi jsme se si povídali, jak se stavíme k nahotě doma a před lidmi. O vnímání svého těla a jeho funkci. Po kruhu jsme se zahřáli rozcvičkou, kdy si každý mohl zacvičit svůj oblíbený cvik. Pohybem jsme pokračovali i na louce směrem k Zadnímu rybníku. Házeli jsme si míčem, hráli kopanou a děti si to moc bavilo i s lítacím talířem. Při předškolní přípravě jsme se více věnovali sexualitě a přečetli si na toto téma několik knih. Na závěr přípravy si děti vyplnily ještě deníky na listopad. Odpoledne pak bylo poklidnější. Malovalo se na dýně a starší děti si tvořily nový domeček.

Úterý 9. listopadu-  putovní - Tereza

Dnešní den jsme odstartovali klasicky na lesním hřišti zpíváním, rozcvičkou, povídáním o tom, jak se máme. Zahráli jsme si na kusy a veverky a vyrazili směrem k Zadnímu rybníku. Cestou jsme se setkali se stálou skupinkou, řádili na balících slámy, házeli si míčem a frisbee. U rybníku byl celý program věnovaný svatému Martinovi, jehož svátek se blíží. Přečetli jsme si o něm pověst, vyrobili krásné koně z papíru a vlny a přes vodní hladinu ho vyhlíželi.

Pátek 5. listopadu - Martina a Kája

Dnes jsme navázali na dušičkové téma smrti tématem zrození člověka. Povídali jsme si o tom, jak vzniká člověk a o jednotlivých stádiích života. Pohybovou evolucí člověka jsme se též nechali inspirovat pro naši rozcvičku. Pak jsme vyrazili do lesa, kde jsme už dlouho chodili kolem zaneřáděného trampského stanoviště. To jsme celé uklidili od odpadků, opravili rozbitý přístřešek a vyčistili ohniště. Odpoledne předškoláci zkoušeli pracovat s pilou a vrtačkou. Pak jsme všichni společně vyráběli mini vánoční stromečky z papíru a třpytek na Knoflíkový trh. Stromečky se dětem ale nakonec tak líbily, že si je odnesli domů jako 1. vánoční dekoraci :).

Čtvrtek 4. listopadu - Tereza a Péťa

Dnešní den jsme pojali sportovně  a lezecky. Bereme lana na Skalku, kde se děti učí samostatně slaňovat - zatím ze strmého kopce. Nechybí ani oblíbená houpačka a spousta běhavých her. Odpolední čas věnujeme psaní nových deníků na listopad (předškoláci) a vyrábění. Také se věnujeme sekání dřeva, což obzvlášť některým dětem jde velmi dobře. 

Středa 3. listopadu - putovní - Šárka

Dnešní ráno jsme se šli s dětmi protáhnout na lesní hřiště. Zazpívali jsme si a v kruhu si zopakovali pravidla skupiny a jména nových dětí. Poté jsme vyrazili na procházku, kterou jsme zakončili na zahradě školky. Tam jsme vyráběli žížaly a šneky z modelíny, vyráželi z listů medvídky. A trénovali lézení na překážkách a na strom. Na oběd jsme se vydali do malého lesíka a nakonec si ještě pohráli na veterináře a obchod.

Středa 3. listopadu - Kája a Katka

Navazujeme na téma smrti. Jak můžeme zachránit někoho, kdo je ohrožený na životě? Téma prolínají hry na spolupráci. Čteme si pohádku o spolupráci - kde síla skupiny a chytrá hlava najde řešení. Zkoušíme situaci ve dvojici, kdy jeden je slepý a druhý ho vede bezpečně po cestě. Potom hrajeme na sirény, jedna skupina vytváří poplach a druhá se snaží přijít na to, kde se siréna vypíná. V lese si tvoříme z klacků a trika nosítka. Děti se pak vzájemně nosí, učí se naráz zdvihnout a opatrně neseného položí. Ve volné hře děti doslova perlí nápady. Obvazují pruhem látky ruku, tvoří závěs z dřeva a listů, opékají listové buřty, kutou zem, hází si s chorošem na dlouhé látce, řežou ala nožem z třísek od stromu. Zpátky do školky běžíme jako o závod. Předškoláci se po obědě starají o úklid - utírají nádobí, zametají pod stolem, utírají stůl. Na školní přípravě hrajeme divadlo o Palečkovi a šišce, na papíře hledáme slova začínající na S a poté hledáme v prostoru předměty na různá písmena. Zpíváme zvířata na S v obměně písně "Hadi, hadi, jak si vlastně povídáte." Odpoledne děti zkouší odpalovat míčky pomocí ze dřeva udělané houpačky. Na kruhu děti vypráví skřítkovi Peříčkovi, co se jim dnes nejvíc líbilo. A ty které ho ještě neviděly, se s ním seznamují: o)).

Úterý 2. listopadu - putovní - Tereza

Den začal pošmourným počasím, bylo proto potřeba se pořádně rozcvičit, zahřát a písničkou přivolávat sluníčko. Z lesního hřiště jsme se přesunuli na hřiště s klouzačkou, houpačkami a velkými stoly. Sluníčko se nakonec umoudřilo a my jsme se dali do tvoření dušičkových světýlek. Chvilku jsme si povídali o tom, co to Dušičky jsou a proč v ten den zapalujeme svíčku. Cestou zpět jsme objevili báječný kmen spadlého stromu a ještě si u něj zahráli pár her.

Úterý 2. listopadu - Tereza a Lenka, Martina

Dnešní den začínáme tvořením. Po vykreslení masek v podobě lebek objevujeme dopis od skřítka Peříčka. Ten nám napoví, co některé z nás po školce čeká. Dušičková slavnost. V kroužku si o dušičkách povídáme a pak se jdeme rozhýbat. Rosteme od semínka po stromy, opakujeme cviky vždy po jednom z nás po kruhu a děláme netopýří pozice a hrajeme si na braní dračích ocásků, když se spojíme v 2 těla draka a hlavičky draků si navzájem kradou ocásky. Vydáváme se pak na lesní hřiště. Tady posvačíme a hrajeme si hry, Na schovávanou, na babu, na mrazíka. Máme zadaný samostatný úkol. Najít v lese něco, co vypadá jako zbraň, něco co je krásné a co je heboučké. Přesunujeme se do bukové části lesa. Tam hrajeme variaci hry cukr káva limonáda, nahrazujeme časovou osou a posouváme se dopředu, dozadu i do stran, nebo čas zastavujeme. Předškoláci si vytvářejí netopýry na kolíček a mladší děti odpočívají při čtení pohádky. Okolo 14 h. odchází Terka a s Martinkou, která jí nahradí, děti dlabají dýně.

Pondělí 1. listopadu - Tereza a Kája

V dnešní den se v kroužku bavíme o tom, co je naše duše. Co můžeme udělat proto, aby naše duše zůstala čistá. Při rozcvičce se z miminka přes lezení, sezení a vstávání dostáváme do stoje. Stejně tak i se stromem klíčíme a rosteme, košatíme. Nakonec opakujeme po dítěti jeden pohyb, střídáme se tak po kruhu. Vyrazíme na cestu městem k hřbitovu. Svačíme u dětského hřiště na sídlišti a pak dojdeme až na hřbitov. Povídáme si o tom, jak se na hřbitově chováme. Vybereme jeden opuštěný hrob a ten vyplejeme, ozdobíme a zapálíme u něj svíčku. Při zpáteční cestě sbíráme velké javorové listy. S předškolačkami vyrábíme "Mou cestičku života". Mladší děti se k nám po pohádce přidají a tvoříme společně.

Pátek 29. října - Kája a Martina

Dnes jsme se sešli jen ve velmi malém počtu 7 dětí a odpoledne jen 5. Ráno jsme si v ranním kruhu povídali o státním svátku 28.10. 1918 Založení Československého státu. Mluvíme o státních symbolech jako je státní vlajka, trikolora, státní velký a malý znak a posloucháme státní hymnu. S velkou nástěnnou mapou ČR jsme se koukli, kde leží Praha, Mníšek pod Brdy, Sněžka či kudy protéká Vltava. Pak jsme vyrazili na prosluněnou louku nad mníšeckými rybníky, kde jsme strávili celé dopoledne na balících slámy. Děti si pro sebe navzájem připravily malá divadelní představení. Kluci pohádku O vlku a holky O pejskovi a kočičce, jak myli podlahu. Pak si sami zorganizovaly i malou výstavu uměleckých výtvorů z barevných kloboučků. Odpoledne jsme si odpočinuly u poslechu báje o Bruncvíkovi a pak si společně vytvořili malé lucerničky pro blížící se Dušičky.

Středa 27. října - Putovní - Šárka

Ráno jsme přivítali ve skupince několik nových dětí. Vyrazili jsme na lesní hřiště, kde jsme si zopakovali pravidla putovní skupinky. Na úvod si zazpívali a protáhli se na rozcvičce. Po společném malování dýní jsme vyrazili na procházku směrem Skalka. Po cestě si děti pohrály v lesních domečcích, zkoušely popolézt po několika stromech a na konci cesty jsme si vytvořili obrázky pomocí křídy. Během dne jsme trénovali, jak se chováme nejen ke svým kamarádům, ale i k přírodě.

Úterý 26. října - putovní - Tereza

Ráno jsme kromě nového dne přivítaly 2 nové klučičí posily naší putovní skupinky. Po zvířátkové rozvičce jsme se sešli se stálou skupinkou v lese u lanových překážek. Ty jsme si hodně užili, moc nás to bavilo, vyzkoušeli jsme si zase něco nového. Na oběd jsme se přesunuli k lesnímu hřišti, kde jsme se ještě protáhli, naobědvali a odpočinuli si. Než si nás vyzvedli rodiče, stihli jsme ještě nabarvit dýňové a jahodové bubáky z papírových talířů.

Úterý 26. října - Šárka a Péťa

Úterní ráno jsme se sešli malém počtu. Přesto jsme si den užili a před začátkem kruhu jsme si házeli míčem, abychom se protáhli. V ranním kruhu jsme si povídali o tom, co pro nás znamená kamarádství. A ven jsme vyrazili do nedalekého lesíka, kde se k nám připojila putovní skupina. Společně jsme pak trénovali na nízkých lanových překážkách obratnost, sílu, vytrvalost a koordinaci těla. Po obědě předškoláci trénovali správný úchop ruky a logopediku. Na závěr jsme si přečetly úryvek z paní Láry Fáry, pro pochopení textu. Odpoledne jsme se opěr věnovali míčovým hrám.

Středa 27. října - Kája a Katka

Při ranním kruhu se věnujeme tématu spolupráce - za jaké situace, v jakých profesích je jí zapotřebí. Následně si bereme klacíky a snažíme se pomocí spolupráce přemístit balón od jedné dvojice s klacíky k další. Po raketě jdeme do lesa, kde po cestě nacházíme hodně spadlých stromů, které poslouží jako prolézačky. Svačinu dáváme na pavoučím mostě a dále pokračujeme na Skalku. Tady vyrobíme z talířků a klacků pálky a ve dvojicích si pinkáme s balónky. Po obědě si předškoláci chvilku pracují na stavu a kdo chce si udělá grafomotorické listy. Poté hrajeme hru Twister. Odpoledne se někteří učí plést copánky, jiní sbírají ozdoby na náramek z lepenky.

Pondělí 25. října - Terka a Lenka/Péťa

Dnešní ráno nám připomnělo zimní čas, který se pomalu blíží. Před ranním kroužkem jsme si zahráli s papírovými loutkami legendu o sv. Martinovi. Otázka v kruhu byla: Kdo je můj kamarád? Děti jmenovaly ostatní děti ze školky, někdo členy své rodiny. Na rozcvičce jsme se učili píseň o svatém Martinovi a postupně po kruhu napodobovali cvik každého jednotlivce. Dopoledne jsme strávili v lese, postavili z lipových lístků želvu s ohromným krunýřem a při anglické říkance skákali do této nakupené hromady listí. Po svačince u borovicového vršku jsme vyráběli panenky ze sena a hrály hru na střežení zlaté hroudy. Při takové honičce jsme se pobavili a hlavně i zahřáli. Obědváme venku velmi zdravý a chutný oběd, poté se rozdělíme na menší a předškoláky. Předškoláci vítají Péťu, která vystřídá Lenku. Terka čte pohádku, paní Láry Fáry o nemoci zvané hádavka a mlátilka. Odpoledne si děti hrají na zahradě, obdivujeme listové vitráže, které předškoláci vyrobili a hrajeme všichni společně hru najdi tvar (trojúhelník, čtverec, kruh).

Pátek 22. října- Léňa a Martina

Při dnešním ránu jsme rozdaly hrábě a rýče a děti měly možnost zkrášlovat zahradu. Kdo měl chuť učil se přeskakovat a podbíhat lano. V ranním kruhu jsme si povídali o větru a jeho užitku pro nás lidi, ale také o jeho možných nebezpečích. Tělo jsme si protáhli jógovým Pozdravem Slunce a pak jsme vyrazili na dračí hřiště, kde jsme pouštěli draka, vyráběli si pytlíkové dráčky a hráli různé pohybové hry. Kdo neměl chuť se připojit, měl volnou hru. Po obědě jsme si vyrobili větrníky a den jsme zakončili písničkou skřítka Peříčka.

Čtvrtek 21. října - Šárka, Lenka, Terka

Při ranním kroužku jsme si připomněli výlet do Prahy, do divadla a pravidla, která se při něm dodržovala. Jako součást rozcvičky jsme uklidili celý pozemek Sedmikvítku po včerejší schůzce s rodiči. Ještě jsme se protáhli a proběhli a vyrazili na výpravu za drakem, na Dračí hřiště. Do lesa jsme dnes raději nešli, vzhledem k tomu, jak mocně foukal vítr. Po návratu a po obědě předškoláci trénovali tvary a počítání. Menší odpočívali s pohádkou, kterou přinesl dnešní vítr a pak i s paní LáryFáry. Probírali jsme počasí a vítr, vysvětlovali si, co je to meteorologická stanice a k čemu slouží. Společnými silami jsme pak postavili malý domeček, s kterým se užilo spousty legrace. Hra "Kdo v domečku přebývá" se opravdu povedla. Kdo chtěl, vyrobil si z různých tvarů kočičku a den jsme zakončili speciálním lektvarem.

Středa 20. října - Katka a Kája

Při ranním kruhu vyprávíme Katce, jak jsme se měli v divadle a na výletě a poté si opakujeme pověst o Šemíkovi. Následuje rozcvička, kdy utíkáme přes překážky jako Šemíci. Ven jdeme na hnízda, kde tvoříme. Obtiskáváme přírodniny, malujeme na plachtu a zdobíme barevně hnízda. Odpoledne předškoláci stříhají, lepí a barví si domeček, přičemž si opakují jednotlivé tvary. Odpoledne zkoušíme tvoření pomocí techniky zvané frotáž.

Středa 20. října - putovní - Šárka

Středeční ráno jsme se s putovní skupinou přivítaly v lesním hřišti. Při ranním kruhu si vysvětlily, jak řešíme emoce, jak se chováme ve skupině, v lese a na silnici. Rozcvičily jsme se na prolézačkách. A po svačince jsme se vydaly směrem ke školce, kde nás čekalo tvoření. Holky lepily listy, které si cestou nasbíraly. Zkoušely stříhat papíry a vytvářet hvězdičky. Po hodince tvoření si zkoušely lézt na strom, pohrály si v zázemí školky a vyzkoušely mimo jiné novou skluzavku, která se jim moc líbila. Po obědě jsme se vyměnily s hlavní skupinou a vyrazily nazpátek k lesnímu hřišti, kde holky odpočívaly při poslechu pohádky. Po odpočinku jsme trénovaly skřítka a ještě si pohrály na lesním hřišti.

Úterý 19. října - Šárka, Péťa, Kája

Úterní den byl ve znamení výletu do Prahy. Do divadla Minor. Ráno jsme se sešli společně na náměstí a vyrazili s průvodkyněmi, Péťou, Šárkou a Kájou, autobusem směr Praha. Tramvají jsme se přemístili na Lazarskou. Odtud jsme došli kousek do divadla, kde nás čekalo představení Mami už tam budem? Představení se dětem moc líbilo. Po skončení jsme si dali společnou svačinku v divadle a následně se přemístili na tramvaj, která nás popovezla na nábřeží. Odtud jsme se pěšky vydali nahoru na Vyšehrad. Zde jsme navštívili chrám sv. Petra a Pavla. Prošli si hřbitov Slavín a pověděli si o několika známých zemřelých osobnostech. Poté jsme se vydali na dětské hřiště, kde se děti pohrály a vyposlechly si pověst o Šemíkovi. Při blížícím se odpoledni jsme se vydali zpět k řece, abychom se na druhou stranu dostali přívozem. Pán nás ale bohužel nemohl vzít z kapacitních důvodů. Tak si děti alespoň užily krmení kachen a labutí a při zpáteční cestě přes most pozorovaly projíždějící vlaky. Některé děti usnuly únavou po cestě domů, ale všichni jsme se shodli, že to byl moc vydařený výlet.

Pátek 15. října - Martina a Kája

Ráno jsme se učili a opakovali různé druhy listnatých stromů. Poté jsme se rozcvičili a šli jsme na trávu u aleje, kde jsme se nasvačili a vyrobili bludiště a jiné obrazce z listí. Dopoledne jsme zakončili na Dračím hřišti. Předškoláci stříhali, lepili a domalovali listy a učili se základní čísla. Odpoledne jsme si všichni společně vyrobili masky z listí.

Čtvrtek 14. října - Péťa, Niky a Kája

Je nás zase malinko. Dneska zase zaskakuje Nikča a tu odpoledne střídá Kája. Vypravujeme se k hnízdům, kde chceme péct jablka. Trochu prší, tak se nám hodí i nový přístřešek, kde se můžeme v suchu nasvačit. Ohniště přesouváme do sušší části. Děti si pečení jablíček moc oblíbily a pochutnávají si na nich. Taky se učí najít si správný klacek a trpělivosti při opékání. Někteří opékají i listy.

Středa 13. října - Katka, Niky a Kája

Ranní kroužek začínáme opakováním tvarů - čtverec, trojúhelník, kruh, přidali jsme ovál a obdélník. Počítáme strany, hledáme rozdíly mezi kruhem a ovšem a také mezi čtvercem a obdélníkem. Hrajeme hru na hledání tvarů, tentokrát přiřazujeme dle tvarů a čísla, také počítáme, kolik máme kusů od každého tvaru. Na svačinku jsme došli na lesní hřiště, ale protože byla zima, slupli jsme ji a vyrazili nahoru na kopec. Na vrcholu tvoříme hnízdo dle jednoho z tvarů a hrajeme na loupení vajíček, ale nesmí tě u toho chytit dravci. Potom si děti vyžádali si zahrát krvavé koleno. Předškoláci trénují první hlásku, píší trojslabičná slova, číslice, datum. S ostatními děti tvoří oválný obličej, kde vlasy tvoří z listů. Přenášejí tvary brčkem a na závěr pořádáme závody ve foukání oříšku na bránu.

Úterý 12. října - Péťa a Kája (spojené skupiny)

V ranním kroužku si povídáme o tom, z jakým plodin můžeme vařit čaj. Děti překvapují svými znalostmi, daly toho dohromady opravdu hodně. Pak se vypravujeme na louku, pozdravit koně, sbírat šípky na čaj, bobule na korálky, vyrábět draky z pytlíků, trénovat uzlíky, lítat s draky a hrát Krvavé koleno. Předškoláky máme dnes jen Jindru a Honzíka a ti se s velkým zápalem pustili do tkaní na stavech. Moc je to baví. Honzík dokonce chtěl natočit video návod, jak tkát. Bohužel mi ale klekl telefon, tak příště... Odpoledne nás moc nezůstalo, vaření čaje na ohni tedy necháváme na jindy.

Pátek 8. října - Kája a Martina

Ranní kroužek jsme věnovali opakování tvarů, děti z obrázků poznávali, které tvary tam najdou. Poté jsme hráli speciální hru s tvary a kostkou. Svačinu jsme dali na lesním hřišti a pokračovali dále ke "svatyni" a učili jsme se plést copánky z trávy, poznávali stromy dle listů a šišek a hráli na schovávanou. Odpoledne jsme vyráběli žížaly z kaštanů.

Čtvrtek 7. října - Péťa a Terka

To se tak stane, že když nenapíšete deník hned, už se vám úplně vykouří z hlavy, co jsme dělali. Ještě, že máme fotky. :-) Byli jsme na lesním hřišti, kde jsme udělali oheň a opékali na něm jablíčka. Taky jsme hráli hry s lanem a tahali řepu (Terku). Po obědě nás zbylo tak málo, že jsme si s Terkou zalezli do spacáčků k pohádce a Péťa měla volno. Prostě pohoda den.

Středa 6. října - Katka a Kája

Ráno začínáme představením základních geometrických tvarů - kruh, čtverec a trojúhelník. Počítáme jejich strany. Poté hrajeme hru, při které se rozdělíme do tří skupin a hledáme a třídíme naučené tvary. Na každém tvaru je číslo a děti je řadí od nejnižšího po nejvyšší, poté společně čísla čteme. Odpoledne jdeme na lesní hřiště na svačinu. Každá ze tří skupin z přírodnin tvoří svůj geometrický tvar a představuje ho ostatním. Znovu počítáme strany tvarů. Při hře na ovečky a vlka, ovečky zachrání jen domeček s určitým geometrickým tvarem. Zdobíme hřiště obrázky malovanými křídami na stromy. Oklikou pak dojdeme do školky. Po cestě hledáme listy osiky a povídáme si o přísloví "třese se jako osika". Odpoledne vyrábíme slunce obtiskáváním listů, na které jsme nanesli barvu.

Úterý 5. října - putovní - Tereza

Ráno jsme v lese protáhly jak naše těla, tak naše hlasivky uvítací písničkou a mnoha dalšími. Dopoledne jsme strávily s hlavní skupinkou na lesním hřišti. Vyráběly jsme slunečnice z kukuřičného šustí, stavěly lesní domečky, hrály pohybové hry. V poledne vykouklo sluníčko, naobědvaly jsme se na mechu a při poslouchání pohádky odpočívaly. Hezkou procházkou jsme se vracely ke školce a cestou sbíraly kaštany na zvířátkové tvoření.

Úterý 5. října - Péťa a Šárka

Úterní ráno jsme zahájili ve velmi malém počtu dětí. Na ranním kruhu jsme si povídali o zvířátkách v lese. A také o tom, co se nám v měsíci září nejvíce ve školce líbilo a co naopak ne. Během ranní rozcvičky jsme využili pneumatiky, s kterými jsme si zacvičili různé cviky. Děti si hlasováním zvolily, že se půjde na lesní hřiště, kde jsme začali tvořit slunečnice z kukuřičného šustí a semínek. Hráli jsme hry na Mrazíka, Ocáskovou. Hádali jsme a popisovali si zvířátka, která žijí v lese. Děti si vyzkoušely hru Poznej svého kamaráda, kdy měly zavázané oči a pohmatem poznávaly toho druhého. Předškoláci během předškolní přípravy dotvářeli školkový deník za měsíc září. Odpoledne jsme pak dodělávali slunečnice, tvořilo se narozeninové tablo a hráli se hry s lanem. Na závěr jsme si v kruhu zhodnotili, jak se nám uplynulý den ve školce líbil.

Pondělí 4. října - Terka a Kája

Dnes nás čeká fialová narozeninová bojovka. V kruhu si povídáme o měsíci říjnu. O říji daňků a chystání se přírody k odpočinku. Ptáme se dětí, jaké je jejich štěstí, co to znamená mít štěstí a kdy naposledy štěstí měly. Bojovka, která nás čeká nám štěstí prý přinese. Při rozcvičce s počátečními písmeny našich jmen si procvičíme naši bystrost. Učíme se i dvě nové písničky, které se nám možná na bojovce budou hodit. Ve štrůdlu se pak vydáváme na naši dobrodružnou stezku. Vytváříme mandalu z přírodnin, učíme se a vydržíme být v lese potichu, abychom neurazili podzimního ducha. Hrajeme hry s lanem, obkreslujeme oči buků na jejich kůře, které se pořád dívají. Hodí se nám i naučené písničky a to, že poznáme počáteční písmeno jednotlivých našich jmen. Po nalezení pokladu v podobě dračích kouzelných slz se přes Skalku vracíme zpět. Po obědě, odpočinku a předškolní přípravě nás čeká Bártova narozeninová oslava. Zbytek dne trávíme hrou Na tý louce zelený, zábavou na nové klouzačce, a na dětech je vidět únava.

Pátek 1. října - Martina a Kája

Ráno začínáme opakováním legendy o sv. Michaelovi a povídáním o tom, co je náš vnitřní drak, se kterým musíme bojovat. Poté nás zahřeje parcour, přes který letíme jako jeden dlouhý drak přes celou zahradu a zdoláváme překážky. Následně se vydáváme na výpravu za drakem na dračí hřiště, kde hrajeme hry, zpíváme s bubnem a flétnou o sv. Michaelovi a děti užívají volné hry. Po obědě všichni poslouchají pohádku o Bajajovi a vyrábějí dráčky z ruliček od toaletního papíru. Ráno bylo mrazivé, ale odpoledne nám to vynahradilo krásně hřejivé podzimní slunce.

Čtvrtek 30. září- Terka a Péťa

Dnešní téma ve školce bylo spojeno s legendou o sv. Michaeli a boji s drakem, temnotou. Po ranním kroužku, kde se za pomocí šamanského bubnu učíme písničku Michael, máme gymnastickou rozcvičku pod taktovkou dětí a průvodců dohromady. Vydáváme se na Skalku. Nejdeme však po cestě, ale šplháme do strmého svahu pořádným terénem. Přidržujeme se lana a všichni si s terénem, co pod botami podkluzuje, poradí. Ti rychlejší  čekají na vršku a povzbuzují a podporují ostatní, co stále bojují. Některé děti se vydávají na pomoc ostatním, třeba když spadne bota dolů ze svahu. U vyhlídky na Skalce pozorujeme rychlost mraků, hrajeme Kimovu hru, také na draka a kořist. Slaňujeme a šplháme ze svahu a taky se houpeme na houpačce vyrobené z lana. A nakonec vaříme kouzelnou pařezovou polévku. Odpoledne se čte legenda o sv. Michaeli a boji proti temnotě ztělesněné v drakovi. Předškoláci pracují na svých denících z přírody. Někdo vybarvuje sluneční štít. Příjemně den zakončujeme narozeninovou oslavou v jurtě.

Středa 29. září - putovní Šárka

Středeční ráno jsme se s Kájou z putovní skupiny připojily k hlavní skupině. Kája se během ranního kruhu, kdy jsme si připomínali svatého Václava, seznámila s ostatními dětmi. Po společném zpívání jsme se vydali do města na kaštany. Svačinu jsme si dali u městského střediska, kde jsme nalezli i velké množství kaštanů. Nakonec si děti užily volnou hru na hřišti Pod Kvítkem. Po společném obědě jsme si přečetli pohádku o Šípkové Růžence a tvořili s tiskátky.

Středa 29. září - Kája a Katka

Ranní kruh jsme věnovali opakování sv. Václava, poté jsme si zazpívali písničku Září i s pohyby. Na vycházku jsme vyrazili k bývalému Kulturáku do kaštanové aleje a sbírali jsme kaštany a listy na pozdější tvoření. Potom jsme se zastavili na hřišti Pod Květinou, kde si děti užily volné hry. Po odpočinku a předškolní přípravě jsme vyrobili pomocí míchání základních barev velký strom a korunu natiskli pomocí prstových barev svými dlaněmi.

Pondělí 27. září - Terka a Kája

Dnes jsme pokračovali v tématu sv. Václav. Trvalo déle, než jsme se všichni sešli, a proto jsme si stihli namíchat, vyrobit a obarvit vlastní modelínu. V ranní kruhu jsme na chvilku odbočili k tématu abcycling a říkali jsme si, co kdy kdo objevil položené u popelnic. Pak jsme pomocí papírových loutek sehráli dětem příběh o životě a osudu sv. Václava a povídali si o tom, kde v okolí a třeba v Praze můžeme najít sochu sv. Václava. Na rozcvičce jsme se chvíli mečovali s pěnovými pomůckami a hráli si hru s lany. Při ní jsme si zkoušeli, jak to vypadá, když napadl v historii někdo naši zem a naše území se zmenšovalo. Na výlet jsme zamířili do farní zahrady. Tam jsme posvačili, hráli si, pozdravili se s panem farářem. Po obědě jsme měly holčičí předškolní přípravu. Skupinka byla obohacena o školačku Aničku, která vloni Sedmikvítek také navštěvovala. Pracovali jsme na denících z přírody a vizuálně jsme rozlišovaly předměty kreslené přes sebe. Ke konci odpoledne jsme si vyrobili koníky a zdobili je pentlemi. Zahráli si na ukulele a klidně v kruhu ukončili dnešní pohodový den.

Pátek 24. září - Kája a Martina

Dnešním tématem byl sv. Václav, patron naší země. Během ranního kruhu jsme si povídali o jeho životě a pak pokračovali rozcvičkou na motivy koně knížete Václava. Dopoledne jsme navštívili zámeckou zahradu a kostel sv. Václava, kde jsme si poslechli v tichosti Svatováclavský chorál. Vesele jsme pak pokračovali na hřiště Pod květinou, kde si to děti moc užily. Odpoledne jsme si za pomocí komiksu s předškoláky zopakovali, co si pamatují o životě sv. Václava a zahráli jsme si grafomotorickou hru. Odpoledne, kdo chtěl, tak měl možnost si vyrobit malou loutku koně z kartonu. Nakonec jsme si zazpívali několik písniček, zahráli pár her a shrnuli náš den v odpoledním kruhu.

Čtvrtek 23. září - Peťa, Kája a Lenka

Dnešní den se scházíme v Černolických skalách, kde budeme celý den lézt. Je krásně slunečno a teplo. Jako obvykle se přivítáme v kruhu ranními pisničkami s pohyby a povídáme si o pravidlech bezpečnosti pohybu na skalách i pod nimi. Pak se na to lezení pořádně rozcvičíme a po svačině začneme. Dnes je o lezení velký zájem a hodně dětí odvážně vyleze až ke karabině, kde na na čeká pytlík s drobnými poklady. Je to velká motivace i pro ty, kteří by normálně asi lézt nechtěly. Takhle překonají strach a jdou do toho. Děti, které nelezou, si dole hrají hry a prolézají slepou stezku. Při odpočinku se nám podaří krásně zrelaxovat u pohádky a Matouškovi dokonce i usnout. Odpoledne se část skupiny vydá s Lenkou a Kájou na vyhlídku a část zůstane lézt. Pak ještě odpolední kruh, svačina a už jsou tu rodiče.

Středa 22. září- putovní, Tereza

Dnes byla v plánu výprava k Zadnímu rybníku. Při zvířecí rozcvičce u vody nás nenapadlo, kolik zvířátek během dne zblízka uvidíme. Nejprve se na nás přišlo podívat celé stádo krav, ty odvážnější prošly přímo kolem nás. Běhaly jsme, trénovaly píďalkovou dráhu, navlékaly jsme ozdobičky z jeřabin. Po obědě jsme odpočívaly u poslouchání prvního příběhu o netopýrkovi Vendovi. Cestou zpět jsme zastavily u koní, vyzkoušely svoji šikovnost na balících slámy a jako bonus jsme v lese pozorovaly slepýše. Poslední letní den jsme si užily naplno.

Úterý 21. září  - Péťa a Terezy (spojené skupiny s putovní)

Ráno jsme zahájili fotbalovým zápasem pro zahřátí a kruhem. Po zvířátkové rozcvičce jsme vyrazili k Hnízdům, kde nás čekala velká věc - napínání a uvazování plachty na stromy. Práce se podařila a zahráli jsme si i na honěnou. Cestou na oběd jsme hráli na Mrazíka a po očku koukali po houbách. S plnými bříšky jsme šli odpočívat a předškoláčci navlékat jeřabinky a křížaly. Na odpočinku jsme poslouchali pověst o sv. Václavovi. Po odpočinku jsme vyráběli meče a koníky, a připomněli si tak nadcházející svátek sv. Václava.

Pondělí 20. září 2021 - Kája a Terka

Dnes jsme měli jen rychlé přivítání v kruhu a hned jsme se vydali k rybníkům a po cestě jsme sbírali odpadky. Všechny děti se krásně zapojily a dokonce zvládly cestu až k Zadnímu rybníku. Když jsme se vrátili, tak předškoláci vyráběli umělecká dřevíčka. Odpoledne jsme hráli na schovku a jiné hry nebo kreslili, jak vypadá mraveniště uvnitř.

Pátek 17. září. - Kája a Martina

Dnes jsme si v ranním kruhu povídali o žních a celém procesu obilí od zasetí přes mletí na mouku až do výroby chleba. Povídali jsme si o tom, z čeho se chléb vyrábí. Děti měly možnost porovnat rozdílné vlastnosti (texturu, vůni, ...atd.) kvásku a kvasnic. Poté jsme ochutnávali i domácí chléb a porovnávali ho chuťově s chlebem z obchodu. Při rozcvičce jsme si zacvičili s klacky jako s cepy a zkusili si v rytmu žňových říkadel mlátit cepem obilí. V lese jsme pak sbírali dřevo a smůlu na odpolední oheň. Nezapomněli jsme si zahrát i pár her. Oblíbená byla na Veverky a lasičky. Každý také v lese prokázal svou odvahu, když prošel poslepu úsek vytyčený lanem mezi stromy. Po obědě si předškoláci povídali o různých druzích obilí a co se z nich vyrábí. Procvičovali si také ruku při grafomotorických cvičeních. Po poledním odpočinku, jsme si připravili společně oheň, uváleli si hady ze sladkého kynutého těsta a opekli si slavnostně dožínkové trdelníky. Den jsme zakončili mlynářskou písničkou, připomenutím si celého dne a pro velký úspěch i hrou na Veverky a lasičky.

Čtvrtek 16.září - Terka a Péťa

Dnešní téma v kruhu je: Koho a co mám rád? Děti byly celý kroužek klidné. Rozcvičili jsme se a hlasovalo se, kam půjdeme na dopolední procházku. Vyhrála hnízda s přestávkou na sváču v mechovém pokojíčku. Po svačině hrajeme na Déšť a Slunce. Hledáme samorosty a učíme se orientovat podle mechu a lišejníků. Děti si hrají ve skupinkách i sami. Na hnízdech nás čeká práce nad opravou celé stavby. Když je práce hotová, hrajeme si na toreadora a býky. Obědváme venku, kupodivu stále neprší. Po obědě mají předškoláci téma smyslů (čich, chuť, hmat). Ostatní poslouchají pohádku v domku. Nakonec si zacvičíme jógu a vyběhneme z domečku na zahradu. Před odpoledním kroužkem se vracíme k rannímu tématu. Koho máme rádi. Obkreslujeme, stříháme a sestavujeme si srdce z papíru a procvičíme vše, co jen naše ruce dovedou. Každý dokončí výtv. činnost v jiný čas,  a proto některým zbyde opět čas na volnou hru. Společně se opět svoláme za doprovodu ukulele k odpolednímu kruhu. Připomeneme si celý den, zazpíváme a jdeme svačit.

Středa 15. září - Kája a Martina

Dnes ráno jsme si v kruhu opakovali, co se děje během měsíce září. Kam létají ptáci, jak se připravují zvířata na zimu, co můžeme sbírat ve volné přírodě ke zpracování,...atd. Zpíváme společně píseň od Svěráka a Uhlíře Září, září a protáhli jsme si naše těla jogínskou rozcvičkou Pozdrav slunci. Pak jsme vyrazili na louku nad Zadním rybníkem, kde jsme hráli plno pohybových her. Cestou zpět jsme poznávali trnky, hloh, šípky a trhali ostružiny. Odpoledne předškoláci poznávali a tvořili rozlišné geometrické tvary. Po poledním odpočinku si, kdo měl chuť, mohl navléknout jeřabiny na provázek či drátek.

Úterý 14. září - Péťa, Šárka a Terka (spojené s putovní)

V úterý ráno děti ve škole přivítala nová průvodkyně Šárka, se kterou se některé děti měly možnost už potkat při putování za švestkami. Společně jsme si udělali zvířátkovou rozcvičku a v ranním kruhu si zazpívali a zopakovali, které plodiny nám během září dozrávají. Společně s putovní skupinou jsme se pak vypravili do Hnízd, kde se nejen pracovalo, ale i tvořilo. Někteří se podíleli na znovuobnovení hnízd a jiní si zas vyzkoušeli tvoření s jablky, Vyráběla se z nich razítka a křížaly, které jsme pak navlékali na nit, k usušení. V zázemí školky jsme si pak společně dali dobrý oběd a rozdělili se na dvě skupinky. Odpočinkovou a předškoláky. Předškoláci měli tento den logopedickou přípravu. Hráli jsme logopedické hry, zpívali říkanky na procvičení R a Ř. Vytleskávali jsme jména a názvy věcí v jurtě a trénovali písmena na začátku slov. Předškoláci si vyplnili své předškolácké deníčky. Odpoledne se ještě kreslilo, vybarvovalo a hrálo vytlačování z kruhu, které děti moc bavilo. Proběhl i odpolední kruh, kde jsme si říkali, co se nám na dnešním dnu nejvíce líbilo.

Pondělí 13. září - Terka a Kája

Otázkou v kruhu vzpomínáme na to, co jsme kdo dělal o víkendu. Rozcvičíme se tím, že každý z nás předvede nějaký cvik, který všichni opakují. Ještě básnička a písnička o září a jde se do lesa. Učíme se, jak poznáme buk. Podle očí na kůře. Svačíme na pavoučím mostě, kde prolézáme pavučinu, hrajeme kimovku. Děti si hrají hezky i volně. Po svačině vyjdeme na Skalku. Hrajeme ocáskovanou honičku a pak si vyrábíme letouny z papíru. Předškoláci kreslí vodovkami buk, strážce lesa. Po odpočinku i mladší děti vyrábějí vitráže z bukového listí. Před svačinkou shrnujeme společně den, svačíme a vyčkáváme na rodiče. Dnes byl krásný den.

Pátek 10. září - Martina a Kája

Dnešní ráno jsme začali hrou Cukr, káva, limonáda, kterou ještě ne všechny děti znaly. Pak jsme do ranního kroužku přizvali ke zpěvu i flétnu a učili jsme se novou písničku Září, září. Spolu se zpěvem jsme pak i tancovali a poté jsme si povídali o babím létě a o tom, co se všechno v měsíci září děje. Do lesa jsme letěli na pavoučím vlákně a vyprávěli si u toho naše zážitky s pavouky. Dopoledne jsme strávili hledáním a pozorováním pavoučích sítí v lese, společným splétáním pavoučí sítě z bavlnky a stavěním sítě ze šišek a klacíků. Po obědě děti, které odpočívaly, poslouchaly pohádku o pavoučkovi Pokoutníčkovi a předškoláci si trénovali jemnou motoriku při stříhání a výrobě pavoučích korun na hlavu. Po poledním klidu jsme si povídali o stavbě pavouka a jeho životě a pak si vyráběli pavoučí síť z papíru. Den jsme zakončili písničkou Skřítek Peříčko a společným kruhem.

Čtvrtek 9. září - Peťa a Terka

Před ranním kroužkem vyrobíme foukací fotbálek a foukáme si góly. Také dojde i na fotbalový zápas holek proti klukům, který skončil nerozhodně. V kruhu se bavíme o medvědech/ divočácích. Kde žijí, jak zasahují do života lidí apod. Děti sdílí spoustu historek ze života lidí a zvířat. Také jsme vedli diskuzi na téma pravidla - co není mé a chci si půjčit, ptám se zdali smím. Rozcvičku máme zvířecí, napodobujeme vždy zvíře jednoho z nás. Dojde třeba na čapí spánek na jedné noze, či k polykání slonů hroznýši. Dopoledne jsme zdolávali nízké lanové překážky, nebo si ve skupinkách hráli v lese. Některé děti si brčky vyfoukají obrázek, učí se míchat modrou a žlutou a proměňují ji na zelenou. Nakonec se obrázek obalí v jehličí aby se dosáhlo jeho plasticity.

Po obědě mladší odpočívají při hraní na ukulele v domečku a předškoláci trénují kreslení obloučků. Poté přiřazují počáteční písmena k obrázkům. Nakonec si vytleskáváme slabiky oblíbených obrázků. Před odpoledním kroužkem probíhá volná hra na zahradě. V kroužku si zazpíváme a zacvičíme na novou písničku a připomeneme si, co jsme to vlastně všechno zažili.

Středa 8.září - putovní  - Šárka

Dnešní den jsme začaly seznámením s kotětem, které se k nám připojilo na začátku dne. Poté jsme šly do lesa na rozcvičku a kruh. Zahrály si hru a procvičovaly pravidla skupiny. A po půl desáté jsme se připojily k hlavní skupině na vycházku k Zadnímu rybníku za švestkami a špendlíky. Děti po cestě ochutnávaly jejich plody. U rybníka jsme se pak rozloučily s hlavní skupinou a holky se zde ještě klouzaly, lezly a pouštěly listí po vodě. Po obědě jsme si povídaly o zvířátkách a pomocí kartiček jsme je popisovaly. A určovaly, kde která zvířata žijí. Při cestě nazpátek holčičky natrhaly kytičky pro maminky a v cíli si pak daly svačinku a hrály s klacíky a šiškami.

Středa 8.září - Kája a Katka

Dnes máme překrásný den, sluníčko svítí a my se chystáme na výpravu za švestkami. Ráno na kroužku si s dětmi povídáme o ovoci a plodech. Ukazujeme si malvice, peckovice a bobule. Při rozcvičce pečeme švestkový koláč a děláme marmeládu. Na výpravě se k nám připojilo malé koťátko a pro děti to byl velký zážitek, protože bylo ohromně mazlivé a nechali se pohladit a pochovat. Během cesty sbíráme špendlíky dvou barev a nakonec jsme dorazili úspěšně k třetímu rybníku, kde jsme zatřásli švestkou a protože švestek bylo málo, rozhodli jsme se je spravedlivě rozpočítat. Odpoledne předškoláci poslouchají pohádku a poté si zkouší vyšít tvar švestky. Dětičky, které jdou odpočívat zažívají koncert koshiho zvonků, který je uvolnil ke spánku. Na závěr dne zpíváme a ukazujeme si z jakých dvou barev vzniká fialová, můžou si ji namíchat a nakreslit švestku. 

Úterý 7. září - putovní - Terka

První den putovní skupinky jsme zahájily ranní písničkou, kruhem a cvičením pod stromy lesního hřiště při sluníčku. Seznámily jsme se mezi sebou navzájem i se základními pravidly naší skupinky. Cestou na naši základnu jsme trhaly ostružiny a povídaly si o nočních zvířatech. Opravily jsme ohniště, které nám bude sloužit v chladných dnech, při čtení lesní pohádky jsme odpočívaly. Cestou zpět jsme trénovaly házení na cíl šiškami. 

Úterý 7. září - Péťa a Lenka

Dnes je s námi mimořádně místo Šárky Lenka, ale tu děti dobře znají. Zároveň se za námi přišel podívat Michal, který se trochu zajímá o práci v alternativních školkách a školách, tak možná... :-)

Ráno vyrábíme čelenky z papíru na podporu celého dne, kam si děti nakreslí, jak se dnes cítí a povídáme si o emocích. Po veselém rozhýbání se vydáváme k prasečím lázním nabrat krásnou červenou hlínu na tvoření. Pak se usadíme na lesním hřišti, kde z hlíny tvoříme, stavíme sopku a zkoušíme pokus s octem a jedlou sodou (děti byly nadšené, tak to s nimi taky zkuste :-) ). Lenka vymyslela hru na zvířátkovou honěnou - děti si vyberou ze 4 nakreslených zvířátek a honí se podle skupin. Pak hrajeme na veverky a schováváme dobroty a vzájemně si hledáme zásoby na zimu. Při předškolní přípravě probíráme téma sexuality a vlastních hranic, které se mezi dětmi začalo objevovat. Máme k tomu krásné knížky a děti to moc zajímá. Ještě znovu povídáme o emocích za pomoci emočních karet.

Pondělí 6. září - Terka a Kája

Ráno jsme malovali pomocí přírodnin a pastelkami. Při kruhu jsme probírali rozdíl mezi lesníkem a myslivcem. Proběhla tématická rozcvička a šli jsme do lesa. Důsledně cvičíme chození ve dvojicích mimo pozemek školky, abychom nebyli zaskočeni, až pojedeme do města. 

Na lesním hřišti jsme uklidili klacky po rozbořeném domečku na hromadu. Děti si uvnitř hromady rozsektorovaly pokojíčky a hrály si po svém. Po svačině přišla na řadu hra na zvířata a jejich smysly. Po obědě hráli předškoláci společenskou hru Logic Town. Mladší děti i některé starší zvolili odpočinek v domečku. Odpoledne jsme si vyrobili zrající strom z vaty. V odpoledním kroužku děti pojmenovávaly kreslené obrázky s pravidly. Zápor Ne jsme vynechali a formulovali si první pravidla pozitivně.

např. : Na 1 strom lezeme nejvíce ve 2. a Chováme se k sobě ohleduplně a laskavě.

Na tato dvě pravidla jsme přirozeně během dne naráželi. Dnes ze strany průvodců musely být opakovaně ukazovány hranice chování ve školce a důsledně se dbalo na jejich dodržování. Všechny děti se ochotně zapojují do vymyšlených aktivit, které byli průvodci nabízeny, naopak svobodná volná hra se pro dnešní slunečný den změnila cca po 10 min. v konfliktní situace, kterým chceme společně a vědomě předcházet.

Pátek 3. září - Martina a Kája

Ráno jsme zahájili bublifukem a tvořením papírových sluníček na špejli k zapíchnutí do květináče . V ranním kruhu jsme se seznámili s novou průvodkyní Martinou. Pak jsme se vydali na lesní hřiště, kde děti prolézaly pavučinou, za kterou byly schované kartičky, které k sobě pak přiřazovaly. Celý úkol byl stížen tím, že musely překonat strach ze zlé pavoučice, která síť hlídala. Poté jsme podlézali, přeskakovali a podbíhali lano. Odpoledne si předškoláci vyráběli první písmeno svého jména z přírodnin. Poté si všichni vytvořili indiánské sluníčko z peříček a korálků.

Čtvrtek 2. září- Terka + Peťa

V kruhu jsme přivítali novou Lucinku a během rozcvičky zahráli seznamovací hru Bumtarata na buben. Pak jsme se vydali k lesnímu hřišti na Fabiánův strom, na kterém jsme lezli s jištěním lanem až do jeho vrcholku. Ostatní děti hrály s Terkou různé lesní hry a někdo si dělal, co potřeboval. Odpoledne jsme vyrobili boxovací pytel a kdo chtěl, tak kelímek na poklady. 

Středa 1. září - Kája a Katka

Ráno jsme hledali lískové oříšky, pomocí nichž jsme dělali obrázky. Poté jsme se v kruhu přivítali a představili se novému kamarádovi. Ven jsme se vydali na lesní hřiště, kde byla volná hra a kdo chtěl, hádal kdo je jaké zvíře nebo hrál všechno lítá, co peří má. Po obědě a odpočinku (předškoláci si během odpočinku povídali o prázdninách) jsme tvořili nové jmenovky do šatničky.