DENÍK ZE ŠKOLKY

Tady najdete, milí rodičové, deníčky z naší lesní školky. Snažíme se opravdu poctivě psát deníčky každý den, abyste věděli, co s dětmi děláme. Ale občas se tak zapomeneme u her, že na deníčky nezbývá prostor. 

Tak nám to odpusťe. :-) 

Školní rok 2020/2021

Pátek 27. listopadu - Terka a Nikča

Dnes jsme si v ranním kroužku povídali o Adventu a také o různých druzích ptáků, kteří u nás zůstávají i v zimě. K dispozici jsme měli dřevěné realistické 2D napodobeniny vybraných druhů. Děti pak se zápalem kreslily, nebo s pomocí průvodců psaly svá Vánoční přání, která se měla týkat obecného přání pro nás všechny nebo pro celou komunitu školky. Je nám zima, a tak se zahřejeme se hledáním nabarvených kamínků s motivem adventního věnce a jmelí.

Po taneční rozcvičce vyrážíme do lesní svatyně, kde svačíme a společně připravujeme a zapalujeme oheň k "adventní spirále". K ohýnku docházíme po spirále ve dvojicích, každý z jedné strany, a své papíry s přáníčky pálíme. Kouř, který z ohně dýmá, jistě předá kouřový signál až nahoru Ježíškovi. Okolo ohně si pak povídáme o Betlému - jak vypadá a kdo do Betlému patří. Řekli jsme si něco o historii a Judské země. Společně jsme si zazpívali písničku Anděli můj.

Odpoledne odpočíváme při čtení legendy O Svatém Mikulášovi. Po odpočinku tvoříme společně 2 Adventní věnce. V odpoledním kroužku zapalujeme Adventní věnec a shrnujeme den. Měli jsme se pěkně, bylo nás málo a měli jsme na sebe více času a pozornosti, panovala předadventní pohoda, klid a mír.

Středa 25. listopadu - Lada a Rady

I dnes venku mrzne. U ranního kroužku si povídáme o nadcházejícím měsíci prosinci (kdy o něco prosíme a vyjadřujeme naše tužby a přání. Každý řekne, jaké je jeho nejniternější přání, které by děti chtěly, aby se jim splnilo.. Většina si přeje konec korony... tak doufejme, že nezůstane Vesmírem nevyslyšeno... je neuvěřitelné, jak citlivě dětské dušičky toto téma vnímají a prožívají..

Po rozcvičce se vydáváme na Skalku. I tady je vše namrzlé.. Abychom se zahřáli, hrajeme na Mrazíka ( :-)), Rybičky, rybáři jedou, a nakonec se jdeme podívat na Poustevnu. Cestou zpátky si chvilku pohrajeme na hřišti u stánku s občerstvením, a hurá do jurty na oběd!

I dnes se rádi zavrtáme do spacáků, a spolu s Králíky z klobouku Bobem a Bobkem procestujeme celý svět :-)

Úterý 24. listopadu - Lada a Terka

Dnes je venku zima, takže po dlouhé době zůstáváme na ranní kroužek v jurtě. Povídáme si o vodě, v jaké formě ji známe a můžeme se s ní setkat v přírodě (déšť,led, mlha, ...) Po rozcvičce pak vyrážíme na procházku lesem přes louku k rybníku. Na louce nás čeká doslovné "Ledové království" - namrzlá jinovatka všude, kam se podíváš.. viz fotečky ve fotogalerii :-)

Vymrzlí jsme hned po obědě zalezli do teplých spacáků a odpočívali při Honzíkově cestě. Odpoledne jsme pak malovali a vystřihovali draky (podobné, jaké pouštěl Honzík v knížce) a vyráběli mu dlouhý ocas :-)

Pondělí 23. listopadu - Nikča a Terka

V ranním kroužku se vracíme k základům a povídáme si o tom, proč vlastně společné kroužky ve školce děláme a proč je u nich důležité v klidu poslouchat, kdo zrovna hovoří. Kroužek a rozcvičku dnes výjimečně máme v jurtě, protože den začal deštěm. Na svačinu ale již vyrážíme na lesní hřiště, kde se vyběháme, pohrajeme a jdeme dál lesním terénem, přičemž hledáme zvířecí úkryty na zimu, kamínky a šišky.

Po obědě odpočíváme u příběhů Krysáků a Andělské písničky, a poté se pouštíme do výroby vánočních ozdob na stromeček - zvonečků z kapslí do kávovaru. Kdo nechce vyrábět, kreslí si, nebo hraje v jurtě. K odpolednímu kroužku se dostáváme o něco později, a kromě hodnocení dne hodnotíme i sebe navzájem, když předáváme šišku tomu, kdo nás potěšil, a kamínek tomu, kdo nás nepotěšil.

Pátek 20. listopadu - Terka a Nikča

Začínáme společné ráno povídáním o tom, jak je každý den jiný. O tom, že máme každý z nás nárok mít různé nálady. Vyjmenujeme si, co vše nás ovlivňuje: počasí, snídaně, spánek a spousta dalších věcí. Ukazujeme si obrázky koníků, na kterých jde jasně poznat, jestli jsou rozzlobení, radostní, smutní či veselí. Otázka do ranního kroužku zní: Jak se dnes mám? Také si ukazujeme obrázky popisující jednotlivé aktivity ve školce.

Poté rozcvičíme naše těla, pozdravíme Slunce - pohybem :-) - a jsme připraveni na vycházku. Dojdeme posvačit na lesní hřiště. Tam trénujeme koordinaci na překážkách nebo se houpeme na lanové houpačce. Hrajeme honičky na kocoury, myšky a psy. Obejdeme jen malý okruh lesem. Nacházíme skrýš s podzemní chodbičkou. Chvilku si tu pohrajeme uvnitř a okolo stavby, nebo nás zaujme hra rybičky rybičky rybáři jedou.

Vracíme se spokojeni zpět k jurtě. Dáváme si sladký oběd. Po něm odpočíváme při stromové pohádce a hrajeme  na ukulele Don't worry, be happy. Předškoláci pracují s Niky venku, konečně se sejdou všichni tři spolu.

V odpoledním kroužku hodnotíme den a opět se dětí ptáme jak se cítí po celém dni ve školce.

Středa 18. listopadu - Ríša a Lada

Dnes nás celý den doprovázelo sluníčko na modré obloze bez jediného mráčku :-) Na ranním kroužku jsme si povídali o včerejším státním svátku, o studentech, o svobodě, a o tom, co se odehrálo před 31 lety.

Po speciální "hasičské rozcvičce" jsme se odebrali na vycházku na Skalku, kde jsme hráli naše oblíbené hry, které si děti samy vybraly (Krvavé koleno, Rybičky - rybáři jedou).

Po obědě menší děti odpočívaly v jurtě při Honzíkově cestě, zatímco předškoláci s Ríšou trénovali předškolní přípravu. Na odpoledním kroužku se věnujeme tématu "komunikace" - některé děti používají k zahájení komunikace s ostatními dětmi takové prostředky, jako je např.bouchnutí. Vysvětlujeme si, že pokud si chceme hrát s ostatními dětmi, je vhodné zvolit např. větu: "Mohl bych si s tebou hrát?"

Úterý 17. listopadu - státní svátek

Pondělí 16. listopadu - Terka a Nikča
V ranním kroužku si povídáme o demokracii a o tom, jak je možné realizovat velké věci, když se lidé společně rozhodnou pro změnu. Pokládáme dětem otázku, co by oni sami ve školce, nebo ve svém životě, chtěly změnit. Dozvídáme se spoustu praktických věcí, ale také spoustu dalších zajímavostí dle představivosti každého dítěte, která jak víme, nemá hranic ani konců. :-)
Je nám dnes trochu zima. Jdeme se projít k mýtince pod lesem a dáváme si svačinku. Poté hrajeme lesní pexeso, nebo pobíháme mezi pařezy. Pak dojdeme k okraji velkého lesa pod Skalkou a měníme se v rybáře, když hrajeme rybičky rybičky rybáři jedou. Po cestě sbíráme přírodniny abychom si mohli vyrábět lucerničky. Zpíváme si písničku o světýlku, aby nás společný zpěv zahřál a stmelil. Nakonec obědváme venku. Po obědě pracuje Niky s předškoláky a ostatní poslouchají pohádku a snaží se odpočívat.
Odpolední kroužek probíhá venku při písničce skřítka pelíška, kdy hodnotíme den. Některé děti jsou u kroužku velmi neklidné a vyrušují, tak pomáhají s úklidem před svačinou. Rodiče ale přicházejí záhy.

Pátek 13. listopadu - Terka a Nikča

V ranním kroužku společně shrnujeme téma sv. Martina otázkou, co si kdo o něm a jeho příběhu pamatuje. Rozcvičku máme mnoharozměrnou. Některé děti s nadšením pozorují, jak se staví předsíňka před jurtou, současně probíhá koňská rozcvička a přidáváme pozice různých bojovníků, abychom se lépe vžili do postavy sv. Martina. Také zpíváme tématickou písničku.

Dnes se jdeme podívat až na Skalku. Jde s námi i Jeroným, nový člen školky. Svačíme u pavoučího mostu a na vrcholku hrajeme různé hry. Nejdříve si bereme koňské ohony v podobě šátků, které si zastrkujeme za kalhoty, také si zahrajeme hru O Martinovi a žebrákovi, pak i na slepou bábu. Ze Skalky jdeme horní vyhlídkovou cestou a kdo chce, má zavázané oči šátkem a nechává se vést druhým. Zakoušíme tak lesní terén poslepu a s důvěrou k našemu průvodci.

Obědváme venku. Po obědě odpočíváme v jurtě při hře na kytaru a pak při čtení pohádky. Kdo neusne, vytváří poté z obrázků koní puzzle, které následně složí znovu v obraz. Na předškolní přípravě také tvoříme obdobné puzzle obrázky, mluvíme o technice proláži a vyplňujeme cvičení na rozpoznání předmětů, které k sobě patří. V odpoledním kroužku zpíváme novou píseň o světýlku a hodnotíme den.

Čtvrtek 12. listopadu - Peťa a Ríša

Dnešní den je netradiční. Scházíme se ve vypůjčeném prostoru přírodovědného klubu Čejka, protože se na zahradě školky staví nová předsíň/ šatna. V přetopeném prostoru klubovny se nám dlouho zůstávat nechce a i když je venku nevlídno, jdeme hned ven i na ranní kroužek. Povídáme si o sv. Martinovi a o dobrých skutcích, které jsme pro někoho udělali. A protože jsme ještě nebyli na hřbitově, jdeme zavzpomínat na zemřelé na ten náš místní. Na něm se dozvídáme, že asi nejslavnější hrob patří Marii Wagnerové, která psala pod pseudonymem Felix Háj knížky o Kájovi Maříkovi. Taky se podíváme k hrobu Ríšovy rodiny a povíme si o márnici a rozptylové loučce.
Po obědě si odpočineme, něco si nakreslíme a pak jdeme řádit ven, na hřiště Pod květinou.


Středa 11. listopadu - Ríša a Lada

Dnes máme svátek sv. Martina, a tak si u ranního kroužku o něm povídáme. A i když jeho bílý kůň je zatím v nedohlednu, teplo zrovna není (a dlouho nebude), takže se hned po rozcvičce vydáváme přes lesní hřiště, kde posvačíme a chvilku si pohrajeme, směrem k hnízdům, a cestou sbíráme březovou kůru na roztopení kamen.

I dnes po obědě si všudypřítomná šedošedá šeď vybírá svou daň, a při pohádce usínají i chroničtí nespáči. Po probuzení si děti až do příchodu rodičů malují nebo hrají v jurtě.

Úterý 10. listopadu - Ríša a Lada

Počasí je nadále pošmourné, takže ráno se scházíme na poslední chvíli. A když už jsme u té všeobecné ospalosti, u ranního kroužku si povídáme o snech. Téma, které pohladí na duši, ale tělo nezahřeje :-) Hned po rozcvičce se proto vydáváme na "Bedlovou stezku". Cestou si hrajeme na "Bezzubou babičku", velmi autenticky znázorněnou Ríšou, a užíváme si slovní hříčky. Děti jsou z nové hry nadšené:-)

Procházka je dlouhá, do jurty se vracíme ve 12,30 hodin, pořádně roztopíme kamínka, a po obědě téměř všechny děti při pohádce usínají. "Nespavci" si mezitím u stolečku malují a nalepují obrázky. Někteří rodiče si své děti vyzvedávají doslova přímo ze spacáku, tak nám pobyt na čerstvém vzduchu svědčí :-)

Pondělí 9. listopadu - Terka a Nikča

Blíží se svátek sv. Martina, který zatím svůj příjezd ohlásil nočními mrazíky a hustou mlhou. Povídáme si o prvních známkách zimy, o Martinově životě, jeho slavném bílém koni a také se učíme o Martinovi a předadventním období novou písničku. Pokračujeme "koňskou rozcvičkou" - překážkovým závodem, který si opakujeme i v lese po svačině, abychom se zahřáli. Někteří by si rádi dovyrobili kokedamu, kterou nestihli v pátek, a tak sbíráme další mech na její výrobu, a než se vrátíme na oběd, stačíme si zahrát také divadlo o tom, jak se Martin podělil o svůj plášť se žebrákem.

Odpoledne si po pohádce můžeme pohrát v jurtě a nakreslit obrázek koníka mrazíka pomocí suchých pastelů, voskovek a klovatiny.

Pátek 6. listopadu - Terka a Nikča

Ráno jsme se bavili o změně přírody na podzim, o opadaném listí, o tom, jak většina jehličnanů neopadává, o dubu či o ořešáku a jejich specifikacích. Děti krásně mluvily o svých zkušenostech s podzimním listím. Ukázali jsme si sušené tobolky některých léčivek a okrasných květin (černucha, echinacea, mák, levandule). Povídali jsme si také o rýmovníku eukalyptovém.

Na rozcvičce jsme si hráli na poletující semínka, která se shlukují ve skupinky po 2,4,4 etc. V lese jsme došli k místu, kterému říkáme pokojíček, a odebrali trochu mechu na odpolední výrobu kokedamy. Na rozcestí pod hnízdy jsme si zahráli krvavé koleno, polívka se vaří.... a na mrazíka. Vracíme se k jurtě, jíme uvnitř. Po obědě děti poslouchají pohádku O Smolíčkovi. S předškoláky nacvičujeme grafomotoriku, kdy se snažíme zachytit trajektorii padajícího listí rovnými i zaoblenými čárami. Děláme cvičení na počítání slabik jednotlivých slov. Daník a Maxík hrají hru na rozpoznání počátečních písmen slov. Přicházejí na to, že jejich jména končí na písmenko K a pokračují v hledání dalších společných věcí a zájmů. Když mladší děti začínají odcházet z jurty na zahradu, začínáme vyrábět kokedamy. Dvě si vyrobí Daník, dvě také Jozífek, Já s Nikčou i Rozárka. Další si vyrobíme v pondělí. V odpoledním kroužku zpíváme Pelíškovi a hodnotíme den.

Čtvrtek 5. listopadu - Ríša a Péťa

Ráno nás přivítalo pěkným mrazíkem, tak se potřebujeme pořádně hýbat, abychom se zahřáli. V ranním kruhu si ještě krátce připomínáme oslavu Dušiček a povídáme si, na koho jsme při nich vzpomínali, kdo už s námi není. Téměř každý z nás si vzpomněl na někoho blízkého, ať už to bylo zvíře nebo někdo z rodiny či známých.

Po rozcvičce jsme se vydali k Hnízdům vybaveni pilkami, noži a fixami, abychom si tam vyrobili dřevěné panáčky. Slíbili jsme si, že si z nich postupně uděláme rodinku a zahrajeme třeba i divadlo. Na fotkách uvidíte, jak se nám daří. Ještě přidáme barvy a možná i nějaké oblečky.

Oběd si dáváme ve vyhřáté jurtě a čteme si pohádku o třech prasátkách a taky o Krysácích. Mezitím Ríša s Daníkem vyrobí mini jezírko z kýble pod vodovodem, abychom neplýtvali vodou a mohli jsme si ji nabírat na různé hry.

Středa 4. listopadu - Ríša a Lada

Po ranním kroužku jsme se vypravili na Lesní hřiště. Ríša vzal nářadí, a děti rýče a kbelíky na zeminu. Některé atrakce se nám častým používáním začaly trochu rozpadat, a tak se Ríša za podpory malých pomocníků rozhodl zasáhnout. Jiné děti si mezitím užívaly při lezení a houpání na lanech, a další sbíraly šišky a plnily kbelík hlínou, kterou jsme vyryli. Lada objevila na internetu video, na kterém z borových šišek, které se zasadí do hlíny a pravidelně se zavlažují, začnou po čase vyrůstat šlahouny, a z nich může po čase vyrůst nový strom. Tak jsme se rozhodli to vyzkoušet.

Odpoledne jsme opět odpočívali při pohádce ve vytopené jurtě, a po odpočinku pokračovali ve hrách se stavebnicemi. A také samozřejmě zasadili šišky - tak uvidíme, jestli nám z nich něco vyroste! :-)

Úterý 3. listopadu - Ríša a Lada

I dnes se před námi sluníčko celý den schovávalo. Zato louží bylo všude kolem spousta, takže jsme si procházku lesem měli čím zpestřit :-) Bylo vidět, že si včera děti hru na Krvavé koleno užily, neboť se jí dožadovaly i dnes. Po příchodu na Skalku tedy sundaváme batůžky a ponořujeme se do hry. Když jsme se dostatečně vystrašili a vyběhali, byl pomalu čas k obědu.

Po příchodu do jurty jsme se vrátili v různém stádiu promočení, tak jsme si zatopili, a odpolední odpočinek strávili v příjemně vytopené jurtě. Tam se nám tak zalíbilo, že jsme tu zůstali po zbytek odpoledne, a hráli si se stavebnicemi.

Pondělí 2. listopadu - Nikča a Terka

Dnešní pošmourné počasí odpovídá času Dušiček a my si o tomto svátku a o tom, jak jsme ho doposud prožili a na koho zavzpomínali, povídáme v ranním kroužku. Protože k němu patří také strašidla a zdravý strach, obzvlástě k jeho anglosaskému pojetí, v lese si zahrajeme dnes již tzv. "retrohru" Krvavé koleno, ve které se ukáže, že se jen tak něčeho nezalekneme. Poté dojdeme také na tajemné místo pod Skalkou, kde se dají nalézt dokonce meteority. :-) Po obědě odpočíváme u pohádky Zákeřné keře a Honzíkovy cesty a poté můžeme opět s rodiči zapálit svíčku v dušičkovém oltářku a prolézt pavučinou.

Pátek 30.října - Terka a Nikča

Dnes jsme si v kroužku povídali o dýni. Jak roste, co se z ní dá využít, kde se pěstuje. Povídali jsme si o složení půdy a o živočiších, kteří v půdě žijí. Navázali jsme rozcvičkou. Udělali jsme skupinky po dvou a děti si v nich házely míčkem. Počítalo se kolikrát si hodíme bez spadnutí. Pak jsme se trefovali do basketového koše a nakonec si zazpívali anglickou písničku "Five little ghosts jumping on the bed".

Dopoledne jsme opět navštívili lesní hřiště a pak cesta pokračovala do lesní svatyně a končila až na druhém okraji lesa. Po cestě jsme hráli hry, sbírali lístky na tvorbu růžiček z javoru.

Po výborném sladkém obědě odpočíváme u pohádky "Zákeřné keře". Venku i po 14h vytrvale prší. Děti si tedy hrají v jurtě nebo pomáhají s věcmi na dušičkový oltář. Odpolední kroužek probíhá ještě v jurtě. Našeho skřítka Pelíška vítáme mezi sebe jeho písničkou, kterou už děti umí.

Lehce po 15h narychlo připravujeme venkovní hru " pavoučí síť " a dušičkový oltář.Rodiče nám pomáhají aby bylo vše rychle připraveno. Jsme rádi a v pondělí rituál pro ty co nebyli zopakujeme a za příznivějšího počasí doufejme :-). Vše se nám dnes nakonec vydařilo velmi dobře.

Čtvrtek 29. října - Terka a Ríša

Dnes jsme si v kroužku povídali o jablku jako pokladu podzimu, ze kterého můžeme udělat koláč, mošt, zavařeninu, křížaly atd. Také jsme se bavili o dýních. O tom, co má dýně uvnitř a také o tradici vydlabávání dýní a zmínili se o nadcházející Dušičkové slavnosti. Na rozcvičce jsme si házeli s jablkem a míčky o různé váze a pak si vzpomněli na čápy, kteří nás brzy opustí. Protáhli jsme si svá těla do tvarů čapích nohou a zobáků. V lese jsme posvačili na lesním hřišti pak jsme si tu i hráli a nakonec doběhli do lesní svatyně. Tam si zase hráli a odtud už vyrazili k jurtě.

Odpočívali jsme v teple při četbě pohádky a hřálo nás teplo od kamen. Nakonec jsme poslouchali vyprávění Pejska a kočičky o Státním svátku 28.října. Odpočinek přešel ke hře v jurtě. Po ustání deště jsme uzavřeli den venku v kruhu. Společně s námi tam byl i skřítek Pelíšek, který se přes den toulal lesem a hledal dušičkové světýlko. Zazpívali jsme mu jeho, pro nás novou, píseň ke které jsme přidali pohyby.

Středa 28. října - státní svátek

Úterý 27. října - Lada a Ríša

V ranním kroužku si povídáme o ptáčcích - kteří odlétají na zimu do teplých krajin a kteří u nás přezimují. Na vycházce v lese pak ptáky pozorujeme a snažíme se je rozpoznat. Kromě opeřenců si cestou naši pozornost získá i vysoká jabloň, z níž se na nás směje spousta červených jablíček, a zmocní se nás mlsná :-) Nejdříve se snažíme zatřást větvemi, ale spadne jich jen pár.. a tak se Ríša neohroženě vrhne do samotné koruny, odkud dětem, na které se nedostalo v první vlně, jablíčka shodí. Spokojeně chroupajíc pokračujeme kolem rybníka pomalu zpět do školky na oběd. Po obědě odpočíváme při pohádce O Palečkovi a Honzíkově cestě. Odpoledne si pak hrajeme na zahradě, odkud si nás po svačince pomalu začnou vyzvedávat rodiče.

Pondělí 26. října - Nikča a Terka

V kroužku probíráme, co nás v nadcházejícím týdnu čeká za svátky a oslavy, protože se jich teď blíží více: středeční státní svátek, Dušičky / Halloween, ale také oslava narozenin. Připomínáme si písničku o sv. Václavovi, dáváme rozcvičku a vyrážíme do lesa. Tam nacházíme tajemné šipky, které nás dovedou k hnízdům, kde se v menší klackové stavbě ukrývá malý skřítek! Prozrazuje nám, že se jmenuje Pelíšek a že ho sem odvál vítr z dalekých Prachovských skal, jichž je ochráncem. Nabízíme mu přístřeší, alespoň dokud neskončí zima, a Pelíšek rád přijímá. Dokonce nás poté, co mu po obědě na odpočinek vytváříme pelíšek, učí veselou písničku. Odpoledne tedy trávíme s Pelíškem převážně v jurtě, kde také skládáme puzzle mapy České republiky, zpíváme si a hrajeme.

Pátek 23.října - Terka a Lada

V ranním kroužku jsme si dnes povídali o všech, kdo se starají o naše zdraví a bezpečnost, když se dostaneme do nesnází - o záchranářích, hasičích a policii.

Na vycházku do lesa se s námi vydal plyšový pejsek, který se svou díky své neopatrností dostal hned do tří svízelných situací. Nejdříve na něj spadla větev a pochroumal si packu, pak spadl v prudkém srázu, skutálel se dolů a zůstal v bezvědomí, a nakonec se stal aktérem dopravní kolize. Zjistili jsme, v jaké situaci musíme zatelefonovat o pomoc na to správné telefonní číslo, naučili jsme se ošetřit krvácení, zabalit zraněného do termoregulační folie, vyzkoušeli si srdeční masáž, a řekli si, kdy je nebezpečné se zraněným manipulovat.

Po obědě jsme si pak užívali zaslouženého odpočinku v jurtě při pohádce o "stromovém doktorovi" - datlovi, který díky svým schopnostem pomohl veverce zachránit její strom, na němž měla svůj domeček.

Čtvrtek 22.října - Péťa a Ríša

Využili jsme krásného dne, a vyrazili na skály do Černolic. V raním kroužku jsme si zopakovali jak se na skalách a v jejich blízkosti máme chovat Na jednu z lezeckých cest Petra umístila pytlík plný pokladů, a tak byl o lezení ještě větší zájem než obvykle. Dokonce i někteří zarputilí nelezci se osmělili, a za chvíli už se mohli radovat z pokladu. Ten, kdo zrovna nelezl, mohl si s Rady vyrobit příšerku z listí, nebo si třeba pohrát na pískovišti.

Po obědě jsme si přečetli pohádku o ztraceném kocourkovi a ještě chvíli si zalezli.

Středa 21.října - Péťa a Nikča

Přípravné práce na šatně u jurty jsou již ráno hotové, a tak máme opět ranní kroužek klasicky u venkovního stolu a pokračujeme ve včerejším tématu - stromy a stromový keltský horoskop. V lese kromě svého stromu poznáváme i různé další podle listů či jehličí a šišek. Procházíme lesním terénem z lesního hřiště přes svatyni až k Vesničce, kde opravujeme klackové domečky a hrajeme si. Po cestě si zpíváme také anglickou podzimní písničku. Odpoledne Daník, dnes jediný předškolák, pracuje na stavu, zatímco ostatní poslouchají pohádku Zákeřné keře. Poté si buď hrajeme venku, nebo vyrábíme listové vitráže či si kreslíme.

Úterý 20.října - Terka a Nikča

Děti přicházejí do školky, kde na pozemku pozorují bagr a celou přípravu na stavbu přístřešku před jurtou. Ranní kruh máme na lesním hřišti. Zjišťujeme který strom je koho dle keltského horoskopu. Tyto stromy pak v lese hledáme. Je nám zima, hrajeme na mrazíka a dojdeme okružní vycházkou až do naší lesní vesnice.

Po obědě, který máme venku pod přístřeškem, se s námi loučí Nikča, která výjimečně odchází dříve. Odpočinek probíhá uvnitř jurty. Děti naslouchají vybraným kapitolám z knihy Škola Malého stromu. Po probuzení bubnujeme na zahradě na dřevo paličkami a snažíme se jeden po druhém opakovat rytmus toho, kdo zrovna zvukový patern hraje ostatním. V odpoledním kroužku shrnujeme den a opakujeme si anglickou písničku co jsme si zpívali dopoledne.

Pondělí 19. října - Terka a Nikča

Po týdenních covidových prázdninách otevíráme téma stromů, protože na zítřek je v Čechách určen Den stromů. V ranním kroužku si povídáme, proč jsou stromy důležité a jak jsou užitečné, co všechno lidem a zvířatům poskytují. Na procházce poznáváme druhy stromů podle určovacích klíčů a chytrých karet, ochutnáváme bukvice a sbíráme barevné listy. Z těch si odpoledne po pohádce O veverce Zrzečce můžeme vyrobit "listové vitráže", takové přírodní ozdoby do oken.

Pondělí 12. - pátek 16. října  -  Sedmikvítek zavřený

Pátek 9.října - Terka a Nikča

Při ranním kroužku si povídáme o dnešním chystaném plánu uvařit si oběd. Díváme se na naučné video o pěstování a sklízení brambor. V duchu sklizně probíhá i rozcvička, při které naše těla klíčí, rostou, průvodci dělají vozíky, aby svezli děti a děti dělají trakaře, které vodí průvodci . Vydáme se směrem k náměstí. Svačíme v zámecké zahradě. Potom Nikča s předškoláky, Danem a Maxem, kupuje suroviny na oběd. Zbytek skupinky sbírá kaštany a barevné listí okolo kostela. Děti okolo náměstí hledají také obchod kde se dá koupit chleba, kde je k dostání káva a zmrzlina a kde se nachází veterina.

Před obědem krájíme koupenou zeleninu. Odpočinek je dnes kratší, protože oběd, zejména jeho příprava, nás zdržela. Předškoláci si s Terkou povídají o hodnotě peněz, o bohatství a chudobě i o solidaritě mezi lidmi. Počítáme nuly od 10 do trilionu. V odpoledním kroužku hodnotíme den a loučíme se s úsměvem.

Čtvrtek 8. října - Peťa a Terka

Ve školce je netradičně s Peťou místo Ríši Terka. Navíc Bártík má dnes speciální den - slaví narozeniny! :-) Terka brzy ráno připravila pro všechny děti cestu za pokladem plnou zajímavých tvůrčích úkolů. Tak se na ni po ranním kroužku a narozeninové rozcvičce vydáváme. Nejdřív se máme seřadit do hada od nejmenšího po největšího a jít potichu lesem. I tak těžký úkol krásně zvládáme a díky tomu můžeme slyšet rozličné zvuky z lesa i mimo něj. Pak tvoříme mandalu - land art, stavíme domek pro skřítka a taky dáváme Bártovi narozeninového hobla. Poklad objevujeme pod pavoučím mostem a v něm samé dobrůtky! Ty si společně rozdělíme do ručně vyrobených papírových kelímků a pochutnáme si na nich odpoledne. U mostu si ještě prolezeme na lanech a už šupity na oběd, který je dneska venku. Užili jsme si krásný pohodový den.

Středa 7. října - Ríša a Lada

Dnes na nás zpoza mraků občas nesměle vykoukne sluníčko. U ranního kroužku si povídáme, kdo má rád jaké ovoce a zeleninu, a kde roste - jestli na stromě, v zemi, či na keři. Na vycházce si pak všímáme záhonků, jabloní a hrušní v zahradách, a keřů na loukách a všude kolem nás. U rybníka si pak dáme svačinku, a na nedaleké louce cestou ke školce objevíme úžasnou luční tělocvičnu - snopy slámy! Šplháme, přeskakujeme je, padáme a náramně se u toho bavíme. I dnes po obědě všichni uléhají znaveni k odpočinku a po pohádce hurá na zahradu, kde si hrajeme až do příchodu rodičů.

Úterý 6. října - Ríša a Lada

Dnes je od rána deštivo a pošmourno, a tak si u ranního kroužku povídáme, kdo co rád dělá, když je doma a venku prší. Někdo lenoší, někdo si hraje nebo prohlíží knížky, někdo se dívá na pohádky. Po krátké rozcvičce pod přístřeškem se vydáváme do lesa, abychom se zahřáli. Dnes jsme se rozhodli zkontrolovat krmelec, jak je pro zvířátka připraven na zimu. Chůze do kopce, který k němu musíme vystoupat, nás zahřeje, a menší děti z něj rozbolí nožičky - delší chůzi ještě musíme pořádně protrénovat :-)

V krmelci je vše, jak má být, seno je pro zvířátka připraveno, dokonce i dvířka do něj jsou opravena. Chvilku si tu poskotačíme, a vydáme se zpět do školky na oběd. Díky dešti i vydatné procházce jsou všichni unaveni, a po obědě uléhají k pohádce a odpočinku, a mnohým se podaří i usnout :-)

Pondělí 5. října - Nikča a Ríša

Dnes slaví svátek Eliška a navíc je Mezinárodní den úsměvu, a tak jmenovkyni mezi námi přejeme vše dobré a povídáme si o tom, co nás přiměje k úsměvu. Dále si v chytré knížce ukazujeme, jaké potraviny a v jakém poměru by měl člověk denně sníst a pokoušíme se přijít na to, odkud se různé suroviny berou. Je pro nás totiž vlastně záhada, jak se do obchodu dostane třeba taková paprika nebo maso. Dozvídáme se tak o tom, co dělá řezník - a v lese si na řezníka, který se snaží ulovit prasátko nebo kuřátko, také zahrajeme - ale nic drastického, nebojte. :-) Po obědě někteří z nás usínají u pohádky o víle Amálce a bubnování kapek deště na střechu jurty, zatímco předškoláci pracují na úkolech a ukazují si více z knížky o jídle a o člověku.

Pátek 2. října - Nikča a Terka

V ranním kruhu si povídáme o tom, co obnáší měsíc říjen a také o tom, co nám která zvířata dávají a jak je využíváme, protože je Světový den hospodářských zvířat. V rozcvičce se dokonce naučíme, jak obstarat všechna zvířata na statku a pak se vydáváme na jeden statek podívat - do Stříbrné Lhoty. Mají tam velké stádo krav, které sledujeme s bázní a údivem :-). Pro většinu z nás je to totiž poprvé, co vidíme tato velká zvířata opravdu zblízka. Házíme jim popadaná jablka, jichž je kolem dost, a zpíváme si o tom, jakou mají krávy a další zvířata řeč. Po cestě na oběd sbíráme listy vybarvené podzimem, protože z nich odpoledne mohou ti, kteří chtějí, vyrábět obrázky zvířat. Většinu ale baví honěná s drobnými papírovými motýlky od Radky, která také dnes vedla lesní dopoledne pro předškolkáčky. :-)

Středa 30.9.Terka a Ríša

Ráno si povídáme o dešti a větru. Dětí se ptáme, jaký z živlů mají rádi a proč. Rozcvičíme se tím, že se sebe děláme větrnou elektrárnu, která se se po nabití vydává do lesa. Svačíme na bezpečném místě s dohledem na lesníky, kteří zrovna v lese kácí stromy. Potkávame muže, co právě staví "oplocenku" pro novou lesní školku. Tu stromovou :-).

Když pokračujeme dál v naší procházce. Objevujeme nový kout lesa. Nacházíme spoustu jam, které vznikaly vlivem těžby železa, když se podloží Skalky místy propadalo. Také objevuje zbytek staré kolejnice, kudy se vytěžená hornina svážela do kovohutě. Dopoledne je tedy dobrodružné. Hrajeme si v jámách, kde děláme čertíky a schováváme se uvnitř a objevujeme. O poledním klidu čteme pohádky uvnitř jurty. Pak nás čeká opravdu moc krásná oslava narozenin Bruna a Zuny. Je stále hezké počasí a tak slavíme venku. Děkujeme za vydařený den. :-)

Úterý 29.9. - Peťa a Ríša

Užíváme si další propršené dopoledne, tentokrát některé z nás zaskočí mokré počasí trochu víc - máme takový počůraný den :-). Nálada je typicky předúplňková, tak je těžké se chvíli soustředit na nějakou činnost. Chceme pokračovat ve stavbě lesního hřiště, ale nakonec přes trvalý deštík jen natáhneme další lano na houpačku a prolézačku a vyrábění necháme na jindy. Ríša vytváří provizorní přístřešek ze svého ponča, tak se můžeme schovat aspoň na svačinku. Děti velmi bavila hra na: Hádej, jak dělá žirafa? Btw, děti mají domácí úkol: Mají s rodiči zjistit, jak dělá žirafa. :-) Odpovědi předejte Ríšovi. :-)

Odpoledne trávíme zabalení do spacáčků u příběhů o smyslech zvířat. Tentokrát si vyprávíme o chuti a hmatu. Minule jsme si povídali o zraku.

Pondělí 28.9. - státní svátek


Pátek 25.9. - Nikča a Péťa

Po dlouhé době se slunce schovalo a již od rána vytrvale prší. Naším dnešním cílem je kostel sv. Václava na mníšeckém náměstí, protože již v pondělí budou mít Václavové svátek a díky výročí smrti patrona naší země má i stát svátek. Ve skrovném počtu vyrážíme vybaveni pláštěnkami a holínkami, takže nám déšť vůbec nevadí, ale naopak jsme nadšení, že se můžeme brodit loužemi. V kostele hledáme sochu sv. Václava, připomínáme si, kdo byl, ale také si povídáme, proč existují kostely a co v nich lidé dělají. Zpět do jurty se vracíme přes zámeckou zahradu, kde si zahrajeme pár her. Odpoledne nás zbyde ve školce jen pár. Je tedy prostor na dozdobení marmelád z pondělí, na představení si nových knížek a také na modelovací písek, z něhož jsou kluci tak nadšení, že si ho na památku odnesou domů na oblečení a úklid písku z podlahy jurty trvá možná i déle než prvotní modelování. :-D

Čtvrtek 24.9. - Terka a Ríša

Ráno jsme si povídáme o tom, jaké roční období máme nejraději a proč. Rozcvička jóga (automasáž, žába, kočka, pes, pozdrav slunci). Výlet na Skalku se zastávkou na pavoučím mostě, zde svačina. Za Skalkou navštívíme prostor bývalého rybníku. Hrajeme si na kočku a na myš a pak na rybičky r... rybáři jedou s domečkem ve spirále. Někteří pak bosky, z důvodu příliš zabahněných bot, nebo po svých dolů stejnou cestou jako nahoru. Nováčci náročnou cestu zvládají dobře. Odpoledne posloucháme audio pohádku O pejskovi a kočičce a slavíme narozeniny Maxíka.

Středa 23.9. - Terka a Ríša

V ranním kroužku povídání o lesní zvěři v souvislosti s přicházejícím podzimem. Jak se zvířata chovají na podzim? Které lesní zvíře je tvé oblíbené? Práce s kartami zvířat. Přiřazení dle potravy, úkrytu, stop. Následuje delší rozcvička a výlet na Skalku. Svačina probíhá na lesním hřišti. Poté přesun lesem nahoru. Nakonec končíme na rozcestí před vrcholem, kde některé děti ,,bojovaly s Ríšou" a snažili se získat jeho provázek z kapsy. Zpět jdeme po zelené. Při odpočinku děti poslouchají vyprávěné pohádky o Vojáku a indiánce a také o Živé a mrtvé vodě. Děti také poznávaly vůni levandule před spaním a pomeranče po spánku. Aromaterapeutická pomůcka :-).


Úterý 22.9. - Nikča a Ríša

Navazujeme na včerejší program, tedy pokračujeme v seznamování se s osobností sv. Václava prostřednictvím písničky a vyprávěním o jeho životě k odpočinku, a vracíme se také ke "hnízdům", kde zpevňujeme stěny větvových domečků, abychom mohli příště položit střechu. Zastavujeme se také na dalším našem lesním místě - "vesničce", kde též stavíme klackové domky. Po obědě předškoláci připravují marmeládu, kterou jsme včera uvařili, na vánoční knoflíkový trh - vyrábějí a uvazují látkové pokrývky na víčka.

Pondělí 21.9. - Nikča a Terka

V ranním kroužku jsme si vyprávěli o sv. Václavovi a přivítali jsme mezi sebe Aničku. Ta zvládla celé dopoledne velmi dobře a bez pláče. Na procházce směrem k hnízdům jsme my průvodci a některé děti také sbíraly ostružiny na marmeládu. U hnízd jsme začali s rekonstrukcí zborcených vnitřků staveb a učili jsme se píseň o sv. Václavovi. Před obědem jsme pasovali Theu na patronku Barušky. Odpočinek doprovázelo loutkové divadlo na motivy legendy o sv. Václavovi a následovala pověst o Blanických rytířích. Odpoledne děti pomáhaly s krájením jablek na zmiňovanou marmeládu, jejíž vaření se započalo na ohništi na zahradě, ale kvůli velkému plamenu se dokončilo raději na sporáku :-)


Pátek 18.9. - Nikča a Terka

Místo do lesa dnes vyrážíme za trochou kultury, a to na mníšecký zámek a do jeho zahrad. Tam si dáváme sváču, hrajeme na schovku a potkáváme i staré známé. :-) Pak pokračujeme prohlídkou nádvoří a nahlédnutím do výstavy esoterických obrazů (hlavně mandal), než se vydáváme zpátky do jurty na oběd. Po cestě stihneme, kromě pár her, zkontrolovat, jaké plody kde rostou a z kterých bychom mohli vyrobit v pondělí marmeládu. Odpoledne téměř všechny menší děti usínají u českých pověstí, zatímco předškoláci pracují na hřebíkovo- bavlnkovo-dřevěném obrázku.

Čtvrtek 17.9. - Péťa a Ríša

Práce s nástroji nás včera tak bavila, že se hned u ranního kroužku dohodneme, že v tom chceme pokračovat. Dnes s sebou vezmeme navíc ještě sekeru. Práce nám jde od ruky, a tak máme před obědem druhou prolézačku hotovou, ale ouha - ztratilo se jedno kladivo. Nikdo z nás o něm nic neví, nikdo ho nikam neodnášel. Asi to musel být lesní skřítek. I tak si ale radši zopakujeme, že je třeba si na věci dávat pozor, a také je vracet na svá místa.

Po obědě jdou předškoláci na přípravu, a s ostatními si čteme Honzíkovu cestu. Nastává ale další problém, v knížce chybí stránky. I tak se ale všem líbí tak moc, že kdyby to šlo, s odpočinkem snad ani neskončíme. Pokud by někdo z vás měl tuhle knížku neporušenou, moc by nás zajímalo, co je na chybějících stránkách ;)

Středa 16.9. - Nikča, Terka a Ríša

Dnes za Ladu zaskukují hned dvě průvodkyně, ráno je to Nikča, a tu pak před obědem vystřídá Tereza, proto se nechceme moc vzdalovat od jurty. Rozhodneme se tedy, že si zopakujeme, jak se pracuje s některými nástroji jako je třeba pila nebo kladivo, a vyrážíme na lesní hřiště. Do oběda se naučíme jak řezat pilou, a někteří také zatloukání hřebíků. Stihneme postavit jednu prolézačku, a vytvořit základ druhé.

Po obědě se hraje loutkové divadlo, s předškoláky hrajeme Dobble, a také si povídáme co je to káva, a proč ji nemohou pít děti.

Úterý 15.9. - Peťa a Ríša

Lada odjela na pár týdnů pracovně do Itálie, tak ji zaskakuje Peťa. Rozhodli jsme se udělat dnes větší procházku - výlet k Zadnímu rybníku. Původní plán, že u něj natáhneme lano na lanové překážky tedy nevyšel, protože nám cesta trvala hooodně dlouho. Je vidět značný rozdíl oproti jaru, kdy už jsou všechny děti rozchozené a zvládneme i delší výpravy. :-) Tak trénujeme nožičky a sluníčko nám ohřívá hlavičky. U Zadního rybníka prozkoumáme roury, které jsou mimořádně vyschlé, a tak se jimi dá krásně prolézat. Zpátky to bereme přes louku pod Stříbrnou Lhotou.

Pondělí 14.9. - Lada a Terka

I dnes přišlo do školky jen 9 dětí, navíc od rána svítilo a hřálo sluníčko, a tak jsme se hned po ranním kroužku a rozcvičce vydali na vycházku do lesa. Došli jsme na lesní hřiště, a po svačince zkoušeli své dovednosti na lanových překážkách. Potom jsme pokračovali po "Bedlové stezce" ke kaštanové aleji, a okruhem zpět do školky na oběd. Cestou jsme hráli "golf" s šiškami, závodili v "kořenovém" autě, lezli po stromech, sbírali ostružiny, honili se a povídali si.

Po obědě všichni odpočívali při pohádce ve stínu lípy za jurtou. Po odpočinku jsme si hráli na pískovišti, nebo v jurtě s kostkami a hudebními nástroji. Na odpoledním kroužku jsme si povídali, co se nám na dnešním dni líbilo, a pak už na nás čekala svačinka a hurá domů k rodičům :-)

Pátek 11.9.2020 - Nikča a Terka

Dnešní den začal velmi pohodově. Čekal nás den jen s 9 dětmi. V ranním kroužku jsme si krom dalšího opakovali, jaké máme roční období. Povídali jsme si o končícím létu o sklizni o plodinách, které teď ještě dozrávají.

Po důkladné rozcvičce, na které se velmi aktivně podílel Dan, když nás učil jednu s verzí pozdravu Slunci s říkankou, jsme se vydali do "svatyně", kde jsme posvačili. Po cestě jsme hráli hru na sochy, které byly ozvučené a repetetivně se pohybovali, pak jsme tvořili společné sousoší a pomalu se přesouvali k vrcholku Skalky. Po cestě jsme hráli další různé imaginativní hry, s některými dětmi vymýšleli pohádku o drakovi, který v tamním lese žil. Došli jsme na vyhlídku a pohráli jsme si v domečkách, které tu zůstaly z léta.

Po obědě probíhal odpočinek a četba Starých českých pověstí s Nicole zatímco Max, Eliška a Dan měli předškolní přípravu s Terezou. Děti si označily své pracovní sešity a desky. Pro Dana přišla maminka a Eliška s Maxem malovali formy vycházející z tvaru ležaté osmičky. Dále jsme pracovali s didaktickými kartami o lese a přiřazovali potravu, stopy, detaily těla k danému zvířeti. V odpoledním kroužku jsme hodnotili den. Před příchodem rodičů děti pomáhaly uklidit prostor zahrady před a probíhala jejich volná hra. Dnešní den byl čas i na individuální práci s Eliškou a Maxem, větší pozornost měl i Josífek a Thea.

Čtvrtek 10. 9. 2020 - Péťa a Ríša

Někteří z nás byli po ránu ještě hodně smutní, a tak to vypadalo, že se k našemu dnešnímu cíli, na vyhlídku na Skalce, snad ani nedostaneme. Nakonec ale vše dopadlo. Hodně nám pomohl telefonický rozhovor s rodiči. ;) Na Skalce jsme si natáhli houpačku, a lano na lezení.

Po obědě čteme pohádku, a předškoláci hrají různé postřehové a smyslové hry po celé zahradě.

Středa 9. 9. 2020 - Ríša a Lada

Na ranním kroužku jsme si - mimo jiné - opět zopakovali dny v týdnu, pak jsme si protáhli tělíčka při rozcvičce, a potom vyrazili na procházku směrem k hnízdům. Tady jsme se i nasvačili, a při hrách si užívali krásného slunečného podzimního dne. Oklikou lesem jsme se pak vrátili do školky na oběd. Malé děti pak odpočívaly s pohádkou v jurtě, předškoláci se věnovali plnění svých úkolů - tentokrát překreslování různých obrazců, které namalovala malá šikovná opička - a šlo jim to moc dobře!
Potom jsme si hráli na pískovišti, s autíčky, houpali se - zkrátka každý dělal to, co ho baví! :-)

Úterý 8. 9. 2020 - Ríša a Lada

I dnes ráno odchod rodičů ještě pár dětí neslo těžce. Během ranního kroužku jsme si povídali o dnech v týdnu a snažili se zapamatovat, kolik jich je a jak jdou za sebou. Po rozcvičce jsme se vypravili na vycházku na Skalku. Cestou jsme sbírali ostružiny a hráli různé hry. Na Skalce se pak některé děti věnovaly pokračování stavby domečku, některé si povídali. Také se nám podařilo pozorovat úplně maličkou žabku. Po obědě se tradičně odpočívalo v jurtě při četbě pohádky, předškoláci si malovali, a odpoledne jsme si pak hráli na zahradě.


Pondělí 7. 9. 2020 - Nikča a Terka

Protože se dnes scházejí další dvojice nováčků a starších dětí, které se mohou stát jejich patrony, vznikají další dvojice patron - nováček a vyrábějí si korálkové přívěšky. Patroni při pasování naším vlastnoručně vytvořeným duhovým mečem poté slavnostně slibují, že budou o svého nováčka starat a pomáhat mu, pokud bude potřebovat a o pomoc je požádá.
V lese navštívíme lesní hřiště, kde kromě vyrábění lezeme přes lanové překážky a cestou naoběd nás dokonce zastihne povodeň, bomba nebo velký vlk! Odpoledne si po pohádce kreslíme, hrajeme se stavebnicí nebo s autíčky...


Pátek 4. 9. 2020 - Nikča a Terka

V ranním kroužku pokračujeme v seznamovacím duchu, jak je první školkový týden běžné. Kromě seznamování se mezi sebou poznáváme také pravidla - jak se máme chovat ve školce i v lese tak, aby se nám nic nestalo a aby nám spolu bylo dobře. Jdeme k hnízdům - jednomu z míst, kde jsme postavili domečky z větví, a na svačinu se zastavujeme na druhém takovém místě, které jsme pojmenovali Vesnička. U hnízd vznikají první dvě dvojice patron - nováček, kteří si jako "poznávací znamení" vyrábějí z korálků přívěšek na batoh (ostatní si mohou malý přívěšek s přírodninami vyrobit také) a patroni jsou před obědem oficiálně pasování mečem, který později odpoledne zdobíme pestrými temperovými barvami. Celý den včetně odpočinku dnes trávíme venku, protože sluníčko se rozhodlo ke konci týdne ukázat svou sílu a krásně hřeje.

Čtvrtek 3. 9. 2020 - Peťa a Ríša

Dnešní ráno bylo pro některé nové děti trochu náročnější, ale i ty si den ve školce nakonec taky užily. V ranním kruhu přidáváme k běžným jazykovým verzím trochu legrační, jako třeba Tuc tuc prase a podobně. :-) Na kruh vesele navazujeme vtipnými pohybovými říkankami a děti pak sami předvádí cviky, tak si krásně protáhneme celé tělo. Rozcvičku zakončíme Raketou a letíme celým Vesmírem až na Skalku. Na Pavoučím mostě tradičně posvačíme, pochytáme pár much, které se zachytily do pavučiny z lan a už stoupáme vzhůru. Na Skalce vyrobíme oblíbenou houpačku a uvážeme lano na šplhání a slaňování z kopce. Někteří kluci staví nový dům z té spousty uřezaných větví, které zbyly po kácení a taky tu vznikají nové domečky pro skřítky. 
Oběd si užíváme venku a pak už se rozdělíme - Ríša pokračuje ve včerejším čtení pohádky a Peťa s předškoláky hraje hry na paměť - Kimovku, hmatové hádanky - poznáš, co je v pytlíku? Pak hru: Přines něco kulatého, zeleného a tvrdého. A na závěr si ještě vytahujeme kameny s obrázky a vymýšlíme příběhy. Pak už mají děti prostor pro volné hraní. V odpoledním kruhu si ještě popovídáme o tom, co jsme dnes zažili a jak se nám to líbilo.

Středa 2.9.2020 - Ríša a Lada

Dnes bylo počasí příznivější, od rána svítilo sluníčko. Na ranním kroužku jsme si opět osvěžili jména, a pak si povídali o ročních obdobích.

Po rozcvičce jsme vyrazili na procházku do lesa. Tentokrát jsme se vydali ke hnízdům, kde jsme si hráli, a snažili se rozdělat oheň pomocí navlhlé březové kůry - a povedlo se!! Ríša v sobě nezapře zkušeného zálesáka :-)

Cestou jsme pak sbírali sladké ostružiny - mnozí z vás jste to při vyzvedávání vašich ratolestí určitě poznali :-)

Dnes už i nováčci smutněli o poznání míň, a velký dík za to patří starším dětem, které se jim ve všem snaží pomoci, čehož si malé děti nesmírně váží a snaží se starší kamarády napodobovat.

Po obědě se opět odpočívalo při pohádce v jurtě, a odpoledne jsme si hráli a povídali si na zahrádce.

Úterý 1.9.2020 - Ríša a Lada

První poprázdninový školkový den nás doprovázelo uplakané počasí. Sešly se děti, které se do školky těšily, a ihned po příchodu se zabraly do hry se "starými známými" kamarády, a přivítali jsme také několik nováčků, kteří potřebovali trochu času, aby se smířili se skutečností, že maminky a tatínkové opravdu musí odejít :-).

U ranního kroužku jsme se společně přivítali a představili se. Při rozcvičce jsme si kromě tělíček procvičili i paměť a zjišťovali, kolik jmen jsme si zapamatovali. Dopoledne jsme pak vyrazili na lesní hřiště, kde jsme si hráli, povídali, a lezli po lanech. A - samozřejmě - průběžně utírali slzičky :-)

Starší děti byly úžasné - snažily se novým kamarádům pomáhat a vtáhnout je do hry. U některých se to povedlo na jedničku, někteří budou potřebovat trošku více času - ale obecně můžeme říct, že na to, že se jednalo o první den, to nakonec všechny děti zvládly nad naše očekávání!!!

Po obědě se odpočívalo v jurtě při četbě pohádky, odpoledne jsme si pak hráli na zahradě.


Školní rok 2019/2020

Úterý 30. června - Ríša + Lada

Sluníčko se rozhodlo strávit s námi poslední školkový den. V ranním kroužku si povídáme - jak jinak - než o prázdninách, a předškolákům zpíváme poslední školkovou písničku na přání.

Ze tří nabízených alternativ si děti odhlasovaly návštěvu Dračího hřiště, kde jsme už dlouho nebyli. Pískoviště, houpačky, klouzačky, hřiště - nevíme, kam dřív :-)

Po obědě čte Ríša na zahradě pohádku a předškoláci si chtějí malovat. Postupně se k nám přidávají i odpočatí "pohádkáři", a vyrábí si papírové mobily a notebooky.

Kéž jim nadšení z této papírové elektroniky vydrží co možná nejdéle!!! :-)

Tak krásné prázdniny vám všem!!!

Pondělí 29. června - Ríša + Nikča

Již na ranní kroužek se k nám připojuje výjimečně Fabián (který s námi jinak bývá až u odpoledního kruhu). Ukáže se totiž, že mu dnes můžeme pomoci vymanit se ze svého zakletí v loutku a vrátit se zpět do lesa do funkce patrona Brd. Proces vysvobozování se ze zakletí začal už o svatojánské noci, kterou si připomínáme, a dnes je k tomu ještě potřeba zašeptat Fabiánovi nebo říct všem své tajné přání, odnést ho do skřítčího domečku v lese a pronést v naší lesní svatyni zaříkávadlo, které nám Fabián prozradí a které si musíme zapamatovat - a které funguje! Když se totiž vrátíme ke skřítčímu domečku, místo Fabiána je tam jen vzkaz z trávy: "Děkuji". Odpoledne oslavujeme narozeniny Leontýnky. Slavíme je převážně v jurtě, protože venku chvilkami prší.

Pátek 26. června - Všichni

Kromě dětí jsou dnes na celý den vítáni ve školce i rodiče - a o to více, pokud donesou něco dobrého k zakousnutí k obědu. :-) Po společném kroužku, rozcvičce, dopoledním lezení na lanových překážkách nebo vyrábění náramků a dalekohledů z roliček od toaletního papíru nám totiž všem pořádně vyhládne. Po obědě si mohou také malí i velcí odpočinout u pohádky, nebo si zvolit zábavu podle svého gusta. Místo tradičního odpoledního kroužku si dáváme hravý a divadelní s Terkou, která nás bere na výlet do kouzelné krajiny plné barevných šátků, voňavých květů a zvířat. Během jedné srážky s takovým zvířetem dokonce dojde k vytržení zubu! A nakonec si uvaříme pastelkovou polévku!

Úterý 23. června - Ríša a Lada

Krásný slunečný den, hned po ranním kroužku se vydáváme na Skalku, a odtud procházkou přes starý vypuštěný rybník, kde se nasvačíme a chvilku si hrajeme, zpátky do školky.

Dnes je tu s námi pomocník Martin, student předškolní pedagogiky, který nám pomáhá řešit naše malé i větší konflikty (bude tu s námi do čtvrtka).

Po obědě odpočíváme u pohádky O Sněhurce, předškoláci malují obrázky s výjevy z této pohádky (zjišťujeme, že se nám pohádky trochu pletou, splývá nám Sněhurka s Elsou z Ledového království... víme, na čem bychom měli zapracovat!). Odpoledne si pak hrajeme na zahradě.

Pondělí 22. června - Nikča + Ríša

Dnešní den se odehrává (i v dramatickém slova smyslu) v duchu pohádky o Popelce, kterou použijeme k takové prevenci šikany. Nejprve nám Nikča pohádku převypráví, protože se ukáže, že si ji téměř nikdo už nepamatuje nebo ji dokonce ani nezná. Poté si pár scén s Popelkou a její macechou, nevlastními sestrami a tatínkem zahrajeme a protože většinu z nás zaujali Popelčini malí přátelé holoubci, stáváme se takovou holoubčí nápovědou, díky které se Popelce podaří nalézt ta správná slova a ubránit se špatnému zacházení. Po obědě si vyrábíme loutky, abychom si zahráli také tuto pohádku jako loutkové divadlo. :-)

Pátek 19. června - Nikča + Lada

V ranním kroužku probíráme to, co se stalo včera odpoledne, ale také letní slunovrat, který spadá tento rok na sobotu. V naší lesní svatyni pak hlavně předškoláci a školáci sestavují letní kouzlo - písničku, do které vkládáme naše přání - co chceme od léta. A protože také chceme, abychom se k sobě všichni chovali do konce školky (a i poté) hezky, ke kouzlu přidáváme i slavnostní slib.

Po obědě kreslíme obrázky pro Jindru, který dnes slaví ve školce narozeniny a krom jiného si přeje od ostatních zazpívat originální písničku. Pochutnáme si i na krásných ovocných špízech a Jidáškách od Jindrovy babičky.

Čtvrtek 18. června - Petra + Lada

Po ranním kroužku se vydáváme do "vesničky". Cestou zjišťujeme, že v borůvčí se začíná modrat, a tak si vychutnáváme první letošní borůvky. Ve vesničce se nasvačíme, a pak pátráme po kešce, která tu byla umístěna v období karantény, a pár dětí v ní vymění své poklady :-)

Po obědě se dosud pohodový den překlopí do své nepříjemné fáze, která ovlivní naše bytí ve školce do konce školního roku. Otevře téma hranic mezi přípustné a nepřijatelné, a jakým způsobem v budoucnu vyvozovat důsledky, aby je pochopily všechny děti, a jakým způsobem postupovat v rámci prevence, aby bylo uděláno vše, co je v našich společných silách, abychom obdobným situacím předešli.

Pondělí 15. června - Ríša + Nikča, Petra + Inna

Čeká nás den velkých příprav na odpolední zlatý hřeb - pasování školáků a předškoláků. Letošní předškoláci začínají den s Petrou a Innou v Řevnicích, odkud pěšky vyrážejí společně na přechod přes brdský hřeben. Na oběd se zastaví na Babce, pokračují přes Skalku a kolem 15. hodiny dorazí do školky. Tam se na ně mezitím přichystají ostatní děti s Ríšou a Nikčou. Do lesa se vypravují hledat ohebné větve na oslavnou bránu a luční květiny do kytic pro budoucí školáky. Hned od školky však nacházejí šipky z klacíků a záhadné kousky vlny, tak je sledují a na jejich konci najdou skřítka Fabiána, který se tímto způsobem vrátil do Sedmikvítku alespoň na poslední dva týdny. Nejbližší louka s vhodným kvítím do kytic je na Skalce, kde si kromě trhání stihneme i trochu pohrát. Po obědě sestavujeme a zdobíme bránu, vážeme kytice a připravujeme se na příchod předškoláků i rodičů. Ríša a Nikča nás překvapí svými kostýmy - Ríša má dokonce helmu a meč, kterým školáky i předškoláky pasuje. I když některým budoucím školákům se do pasování moc nechce :-D.

Pátek 12. června Nikča + Lada

Dnešní den byl OSN vyhlášen jako Světový den proti dětské práci. V ranním kroužku si s dětmi povídáme o dětech, které žijí v tvrdých podmínkách a místo hraní a chození do školy jsou nucené pracovat. Pak nás Nikča naučí básničku, jak si správně mýt ruce, abychom z nich smyli úplně všechnu špínu. Po rozcvičce vyhlašujeme den naruby, čímž vlastně oslavujeme, že u nás si hrát můžeme. Anička a Maxík se tedy na dnešní dopoledne stávají průvodci, kteří rozhodnou, kam se vydáme, a co tam budeme dělat. Vítězí vesnička, kde se nasvačíme a hrajeme si v domečcích. Odtud později pokračujeme ke hnízdům, kde cvičíme rovnováhu na kládě, hrajeme si na cukrárnu, a také si musíme osvěžit pravidla hry s klackem, protože jsme na některá v období karantény trochu pozapomněli..

Po odpoledním odpočinku, kdy nás slunko a teplé počasí ani na chvilku neopustilo, se kluci rozhodli zahrát si na Tři malá prasátka. Během několika minut vznikla na pískovišti přehrada, ve které se dokázali rochnit hodinu..Jak jim u toho bylo, se můžete podívat na fotkách :-)

Předškoláci mezitím s Nikčou malovali, jak si představují školu.

S pískem až za ušima (někteří :-)), ale šťastní a unavení, odpoledne odcházíme domů.

Úterý 9. června - Lada + Ríša

Dnešní den se nese v pěstitelském duchu. Na bylinkovém záhonku nám přibyla šalvěj, a kousek nad ohništěm Ořešák Sedmikvítek, jak ho děti pokřtily. Na vycházku jsme se vydali ke kulturnímu domu, před kterým děti z místního kroužku zasadily spoustu rostlin a stromků. Společně se snažíme je rozpoznat, a přes les se pak vracíme zpět do školky na oběd.

Odpoledne pak mladší děti poslouchají pohádku (některé při ní i usínají), zatímco předškoláci a školáci pracují na stavech, malují, staví domečky na stromě a pod stromy, a vyrábí z hlíny domečky pro zahradní broučky.

Pondělí 8. června - Nikča + Ríša

Vyrážíme ještě jednou za otevíráním studánek, tentokrát je naším cílem zastřešená studánka u Skalky. Je vidět, že ji nevyčistil nikdo pěkně dlouho. Z vody vyndaváme hrabičkami spoustu zetlelého listí, kvůli kterému voda nevábně voní, stejně jako půda pod studánkou, kam odtéká do bahniště voda a vsakuje se tam. Proto vytváříme koryto potoka, aby to kolem nebylo tam podmáčené a smrduté. Na závěr ještě vykonáme studánkové kouzlo a zazpíváme jí písničku. Po cestě do jurty narazíme na naučnou stezku, kterou připravila Oáza a těšíme se na sladkou odměnu na konci, kterou slibují cedulky, ale bohužel ji už někdo snědl dávno před námi. Bude nám muset stačit oběd ve školce. :-) Odpoledne předškoláci pracují na stavech, nebo na obrázcích z prstových barev a ostatní na hlinkových kuličkách.

Pátek 5. června - Lada + Nikča

Ráno je sice lehce upršené, tak nasazujeme pláštěnky, ale naštěstí nezmokneme moc a po zbytek dne si užijeme i sluníčko. Dnes je mezinárodní den životního prostředí, takže v jeho znamení a zároveň v čase tradice otvírání studánek vyrážíme s lopatkami a hrabičkami k potůčku u zámeckého rybníku, abychom vyčistili vodu a okolí. Když jdeme zkontrolovat i malou vodní nádrž u potoka, Daník se při snaze ji prozkoumat nad ni nakloní tak, že ho převáží batoh na zádech a už je napůl v ní. Naštěstí jen na okamžik, průvodci ho hned vyloví a převléknou. :-D Po návratu do školky se učíme studánkovou píseň, pochutnáváme si na buchtičkách se šodó, odpočíváme u českých pověstí a kreslíme vodní obrázky...

Čtvrtek 4. června - Peťa a Inna

S Innou se nám zalíbily putovní dny, tak se dnes po ranním kruhu vypravujeme na vrch Babka, kde si chceme uvařit oběd. Je to trochu daleko, ale přesto zvládneme dojít až tam. Moc se nám hodí, že je na Babce jeskyně s ohništěm, protože když začínáme vařit, zrovna se spustí déšť. Děti nejen že pomáhají donést suroviny na oběd, ale také se většina z nich s námi pouští do přípravy oběda. Někdo nachystá dřevo a zapálí oheň, jiný krájí zeleninu a sýr. Oběd se vydařil a rozhodně stálo za to, sem všechno, včetně velkého kotlíku, donést. Moc jsme si pochutnali na našem oblíbeném mixu z brambor, červené čočky, zeleniny a navrch sýr. Mňam. Cesta zpátky byla ještě o něco náročnější, protože jsme unavení, ale zvládají ji i ti nejmenší. V louži nacházíme žáby a taky celou cestu hrajeme hru Co Jsem. V odpoledním kruhu jen v rychlosti shrneme, co se nám líbilo či nelíbilo, a už pelášíme za rodiči. Byl to prima den!

Úterý 2. června - Lada + Ríša

I dnes probíhá ranní kroužek pod azurovou oblohou. Dnes se vydáme do bývalé klášterní zahrady na třešně a pak k bývalému rybníku, schovaném o kousek dál za hustým porostem.

Vloudila se malá chybka - z třešní se nakonec vyklubaly jabloně s miniaturními nezralými jablíčky - ale to nám nemůže zkazit nadšení z dalších dobrodružství :-).

Na dně bývalého rybníka zbyly poslední zbytky vody - a v ní spousta věcí pro zkoumání (např.chcíplá žába..). Větší část už je úplně vyschlá, a povaluje se tu spousta kamenů, ze kterých se rozhodneme postavit spirálu. Všichni jsou pilní jak mravenečci - a jak se nám to povedlo, se můžete podívat na fotografie v naší fotogalerii :-). Vyzkoušíme si i hod kamínky na cíl, při kterém si všichni zúčastnění vedli na jedničku!!

"V rybníku" nám pořádně vytrávilo, a tak pospícháme do školky na oběd, který s chutí spořádáme.

Po obědě opět čteme venku pohádku a odpočíváme na karimatkách nebo při kreslení pod přístřeškem.

Odpoledne trávíme na houpačce, na pískovišti, a zakončíme jako vždy na odpoledním kroužku povídáním, co se nám za celý den líbilo či nelíbilo.

Pondělí 1. června - Lada + Ríša

V ranním kroužku si povídáme o dnešním Mezinárodním dni dětí. Dostali jsme nádherný dárek v podobě slunečného počasí, které nás doprovázelo celý den a zpříjemnilo naši procházku po lese.

Cestou, která stoupá ke krmelci, jsme se zastavili na svačinku na louce, kterou jsme pokřtili na Mravenčí louku, díky velkému mraveništi, jehož obyvatelům se příliš nelíbilo, že se někteří z nás přiblížili příliš blízko, takže si od nich vysloužili štípanec.

Zpět do školky jsme se vrátili přes Skalku, kde jsme se rozhodli pozdravit naše kamarády pulce, které jsme ve zdejším rybníku objevili minulý týden.

Dnes nás po dlouhé době čekal ve školce oběd. Byl dobrodružnější než obvykle - kdo chtěl, mohl si ho odnést na rozložené karimatky před jurtou nebo do svého "domečku".

Mnozí toho využili, takže jsme obědvali přímo v předpisových rozestupech :-).

Budeme v tom pokračovat i v následujících dnech.

Po obědě Ríša přečetl pohádku - někdo odpočíval na karimatkách, kdo chtěl, si maloval, a někteří předškoláci pokračovali v práci na svých stavech.

Odpoledne jsme si hráli na zahradě, dokud si pro nás nepřijeli rodiče.

Pátek 29. května - Lada + Petra

Dnes se od rána hlásilo sluníčko o svá práva. Stejně tak jako naše bříška, po všem tom putování po lese v těchto dnech. Vypravili jsme se kousek nad Skalku, kde se v lese schovává trampský přístřešek s ohništěm. A tam jsme jedli hady.

Že to zní děsivě?

Nebojte se, šlo o neškodné omotance z mouky a vody, obalené v cukru se skořicí, které jsme si opekli na klacku :-)

Zaměstnaly nás tak, že jsme ztratili pojem o čase, a zpátky do školky to stihli jen tak tak! Vrátili jsme se očouzení (někteří i pomalovaní jak Indiáni), ale s růžolícími tvářičkami a spokojení, jak se nám nejen hadi, ale celý den, krásně vyvedly! :-)

Čtvrtek 28. května - Lada + Inna 

Ranní déšť byl vlídný a ustal, jen co začala školka. A ještě nám nadělil náramné kaluže, ve kterých jsme se dosyta vyřádili. Voda nás láká ve všech podobách! Vyšlápli jsme si tedy až k Jezírku, kde na nás vykoukl vzácný mlok skvrnitý. Pozor na něj, nedotýkat se! Jed, který vylučuje, by vás mohl pěkných par dní potrápit. Cestou zpátky jsme si užili přírodní hádanky a protažení tělíček a pak už to bylo do školky co by kamenem dohodil. Nebo co by louží ošplouch?

Středa 27. května - Lada + Inna

Konečně! Po dvou měsících se opět setkáváme mezi vrátky do zahrádky. Počasí nám přeje a tak vyrážíme obhlédnout část lesa, kterou během karantény opečovávala Lada. Zapojila se totiž do boje s kůrovcem. Co že to ten kůrovec je? Proč s ním bojujeme? A jak poznáme, že napadl strom? Nejen o tom jsme si povídali. Stihli jsme si i otestovat rovnováhu na kládách, prozkoumat ledajaký kamen, ale hlavně pozorovat pulce a dokonce pijavice v rybníčku na Skalce. Do školky jsme vyrazili obutí neobutí s úsměvem na tváři. Tak to máme rádi!

Pátek 13.března - Zuzka + Lada

Při ranním kroužku si povídáme o datu "Pátek třináctého" - pro někoho symbolem smůly a pro jiného štěstí.. Bavíme se také o strachu, čeho se kdo bojíme, a jak je důležité s pocitem strachu pracovat..v tu chvíli ještě netuše, jak dalece aktuální téma otevíráme..

Na žádost dětí se vydáváme zpět do lesní "vesničky" - někteří chtějí pokračovat ve stavbě domečků, jiní si chtějí hrát na schovku. Po té se vydáváme do strmého kopce, který chrabě zvládají ii ti nejmenší, a procházkou se vracíme zpět do jurty.

Předškoláci se po obědě odebírají do domečku připravit přáníčka pro Elišku, která dnes slaví narozeniny, ti menší odpočívají při pohádce. Úderem 15,00 hodiny začíná oslava, kterou zakončíme spořádáním výtečného beránka, a rozcházíme se do svých domovů.. a ani v tuhle chvíli ještě netušíme, jak dlouho bude trvat, než se všichni znovu sejdeme..

Přejeme všem, ať toto nelehké období všichni ve zdraví překonáme, a budeme se moc těšit na společné hraní, učení a další společné procházky po lese!!!

Úterý 10. března - Lada + Richard

Lesní rodinka pokračuje i dnes, a občas na nás vykoukne i sluníčko:-). Vydáváme se na procházku do lesa, a všímáme si, jak stromy i keře začínají pučet, a jak první rostlinky zvědavě vystrkují hlavičky. Stihneme si zahrát i na schovku a nasbírat kameny, na které si odpoledne něco namalujeme.

Sotva dorazíme do jurty, spouští se mírný jarní deštík, který nám při obědě a odpočinku příjemně bubnuje do střechy. Přečteme si pohádku, a pouštíme se do malování na kameny z lesa. K předškolákům se postupně přidávají i ti menší, a každý se zaujetím štětcem promění svůj kamínek v umělecké dílo :-)

Pondělí 9. března - Richard + Nikča

Lesní škola funguje dnes spíš jako lesní rodinka - více než šest dětí dnes totiž nedorazí kvůli nemocem a dovoleným. Po cestě do lesa zkoumáme a určujeme jarní květiny na zahradách, nasvačíme se v "bunkru" na lesním hřišti, v němž se schováme před jemným deštíkem, a pak pokračujeme na nově objevené domečkové místo "Vesničku", kde začínáme se stavbou dalších dvou příbytků. Po obědě jsme v ještě skromnějším počtu - dva předškoláci s Ríšou pracují v předškolním domku, ve kterém přivrtávají poličku na knížky, a druhá dvojice s Nikčou odpočívá v jurtě. :-) Nakonec ještě zvládneme vytvořit sněženkové přání k MDŽ.

Pátek 6. března - Nikča + Péťa

V ranním kroužku si posíláme sněženku, s níž přejeme různé pěkné věci Maríně k dnešním narozeninám, ale také všem ženám k jejich mezinárodnímu dni, který nastane v neděli. V lese zakládáme nové domečkové místo, které pojmenováváme "Vesnička" a v kterém stavíme první příbytky z větví. Také hrajeme narozeninové hry na přání - Medvědí honičku a Mrazíka, tentokrát záchodovou variaci :-). Po sladkém obědě v podobě buchtiček se šodó vyrábíme pro Marínu přáníčka a kreslíme obrázky, a poté už nastává zlatý hřeb - oslava, která se tentokrát koná i s kouzlem - zmizení oslavenkyně z trůnu. :-D

Čtvrtek 5. března - Inna + Nikča

Po včerejším nabitém dni si dáváme "výšlapový" a objevný. Slunečný a skutečně jarní den nás motivuje k tomu překonat strmý terén od mostu pod Skalkou, kde většina šplhá zkratkou do kopce, místo pěšiny, a poté, co vyšplháme až na Skalku, se vydáváme směrem na hřebenovou cyklistickou cestu. Brzy ale sejdeme na cestu, která se mění v kouzelnou pěšinu, na níž najdeme větve roztodivných tvarů - takových, že si je nasbíráme a ve školce z nich uděláme výstavu. Krom toho ještě odpoledne plstíme z ovčího rouna kuličky či obrázky na filc, kreslíme si anebo jen tak vyspáváme až do odpoledního kroužku.

Úterý 3. března - Lada + Richard

Po ranním kroužku, kde si povídáme o jaru, zvířátkách, které se v lese pomalu probouzí a o pomalu rašících pupenech, vyrážíme do lesa tyto jevy pozorovat. Všichni zabaleni do pláštěnek kvůli urputnému dešti, neunikne naší pozornosti kromě výše zmíněného ani jediná louže. Kolem 11 hodiny mají někteří z nás louží už i plné boty, takže se raději pomalu vydáváme na ústup do jurty. Ta se po našem příchodu rázem mění v prádelnu/sušárnu. Kamna jsou obložená všemi našimi svršky, a čas, který nám zbývá do oběda, vyplňujeme hrami a malováním. Po obědě čeká menší děti odpočinek u obligátní pohádky, s předškoláky se věnujeme emocím - co to je, jaké známe, co je v nás vzbuzuje. Zajímavé téma, určitě se k němu budeme vracet..

Déšť nás neopouští ani po celý zbytek odpoledne, navíc oblečení a boty jsou stále mokré, a tak raději zůstáváme v jurtě. Hrajeme na páva, skládáme vlaštovky a malujeme si.

Pondělí 2. března Nikča + Richard

V ranních kroužku si nejprve povídáme o měsíci březnu a co přinese, ale protože pokračujeme v tématu povolání a řemesel, s mluvícím předmětem sdílíme, co bychom jednou chtěli dělat za práci. U kluků vede vlekař a policista :-). Do lesa zamíříme k hnízdům, kde si uspořádáme tržnici - po skupinkách si otevřeme obchody a stánky jako např. pekárna, dřevařství, kamenictví nebo "Vše z lesa zdarma" a za vyrobené peníze pak chodíme nakupovat. Po obědě si pro změnu můžeme vyzkoušet práci s vlnou a plstícími jehlami, kdy si uplstíme obrázek na filc nebo kuličku. Nějak se nám to vytváření ale protáhne, že nás pak někteří rodiče zastihnou ještě na odpoledním kroužku...

Pátek 28. února 2020 - Nikča + Karel

Za Ladu dnes zaskakuje výjimečně náš bývalý průvodce Karel, který do školky přivezl speciální keramickou hlínu. Pracuje totiž v keramické dílně spadající pod DDM v Praze a kromě odpoledního vyrábění rolniček (a případně dalších věcí, pokud je stihneme) z keramiky si povídáme, co se s keramickými výroky dělá, kde se vypalují, co vše se může z hlíny vyrobit... Dozvídáme se, jaký je rozdíl mezi povoláním a řemeslem, co za práci dělají naši rodiče a sami si trochu zapracujeme na lesním hřišti, kde pilkami ohlazujeme a připravujeme kládu na "novou" prolézačku a stačíme si i pohrát. Odpoledne rolničky vyrábějí hlavně předškoláci, protože všechny menší děti kromě jednoho usínají. :-)

Úterý 25. února 2020 - Lada+Richard

Dnes jsme se rozhodli vydat do lesa pozorovat, jaké škody po sobě zanechala vichřice. Netrvá dlouho, a nacházíme nejen dva vyvrácené smrky, u kterých pozorujeme mělce zarostlé kořeny, které byly příčinou, že neudržely nápor větru, ale hned za nimi nacházíme další nalomený strom, který drží jen díky tomu, že zůstal opřený o vedlejší břízu.

Ihned s Ríšou telefonujeme lesníkům, kteří slíbili, že odpoledne přijedou strom pokácet, aby na někoho nespadl.

Při odpoledním odpočinku dočítáme příběhy Hejkalky a předškoláci malují, vystřihují a hrají spojovačku.

Pondělí 24. února 2020 - Nikča + Richard

Vítejte piráti, kočky, dinosauři, kovbojové, indiáni, mnichové či pošťáci... zkrátka všechny maškary! Dnes si užijeme masopustní zábavu. Ríša v převleku mnicha nám na Skalce ukáže bývalý klášter a vysvětlí, k čemu sloužil, přičemž si u něj rovnou zahrajeme pár her a namícháme masopustní polévku. :-) Po obědě si ti, kteří nepřišli ráno dostatečně namaskovaní, mohou masku vytvořit, a v neposlední řadě si zazpíváme a zahrajeme na hudební nástroje. V odpoledním kroužku sdílíme nejen naše dojmy z dne, ale i s kostýmů

Pátek 21. února 2020 - Lada+Inna

Dnes je naším cílem "smutné" lesní hřiště, které potřebuje po zimě a větru poopravit. Vybavujeme se nezbytným nářadím a vyrážíme. Naráz jsou z nás architekti, tesaři i stavitelé mostů. Pokračujeme ve zvelebování domečku, s nímž před námi začaly už děti z Lipky, řežeme a sekáme větve a stavíme lávku mezi stromy. Jsme tak zabraní do práce, že si ani nevšimneme, že je čas na oběd. Dnes nám mimořádně chutná, při práci nám všem pěkně vytrávilo! :-)

Po obědě opět odpočíváme při četbě dalších Hejkalčiných dobrodružství, zatímco předškoláci tvoří u stolečku s Innou.

Čtvrtek 20. února 2020 - Peťa a Nikča

Za Innu dnes zaskakuje Nikča, která včera oslavila narozeniny a my je oslavíme s ní ve školce. V ranním kruhu Nikče posíláme přání a zpíváme písničku česky a anglicky a pak Nikča dostává nápad, že bychom mohli jít nakoupit ovoce a udělat si ovocný dortík. Vypravujeme se tedy do Alberta na náměstí a nakoupíme dobrůtky. Po cestě zpátky krátká zastávka na hřišti a ještě v komunitní škole Lipka, kde mají karneval. Inspirujeme se pro příští týden, kdy si chceme vyrobit masky i ve školce. Odpoledne probíhá v poklidu u pohádky a výroby dortíku, kreslení přáníček pro Nikču a hraní fotbalu.

Středa 19. února 2020 - Lada+Richard

Dnes jsme se rozhodli po dlouhé větrné odmlce vydat do lesa k "jámovým domečkům". Cestou přelézáme přes popadané stromy, které padly za oběť silnému vichru. Když dojdeme na místo, všimneme si, že se tu nachází několik stromů, opřených o jiné stromy, které ve větru zlověstně vržou, takže se raději rozhodneme vrátit zpátky.

V jurtě stavíme bunkr, kuličkovou dráhu, a spoustu dalších důmyslných staveb.

Po obědě pokračujeme s Hejkalkou v jejích dobrodružstvích, a odpočinku se rozhodnou aktivně zúčastnit naši dva školáci. Je nás i dnes jen osm, takže mimořádně svolujeme..

Úterý 18. února 2020 - Lada+Richard

Po ranním kroužku se vydáváme na Dračí hřiště, kde už jsme dlouho nebyli. Po svačince se chvilku kloužeme, houpeme, stavíme na pískovišti a prolézáme, a pak se přesuneme na hřiště, kde hrajeme oblíbenou hru Rybičky, rybáři jedou. Profukuje studený vítr, tak se při pobíhání rádi zahřejeme :-).

Odpoledne si čteme u odpočinku příběhy O Hejkalce, a protože je nás málo (jen 9 a z toho dva předškoláci), zůstáváme v jurtě všichni a předškoláci si při pohádce u stolku malují a vybarvují.

Pátek 14. února 2020 - Nikča + Lada

Pokračujeme v přípravách na masopust, ale nesmíme opomenout ani svátek zamilovaných. V ranním kroužku na stojáka (kvůli mokru a loužím kolem stolku, který zatím není pod ochranou plachty) prozrazujeme, koho máme rádi a komu bychom mohli dnes vyrobit valentýnské přání. V rozcvičce poprvé zkoušíme napínavou hru Paleček a obr. :-) Dopoledne obcházíme zámecký rybník, nasvačíme se v zámecké zahradě, zahrajeme si pár her a zaslouženě si zpátky v jurtě pochutnáváme na lívancích. Po obědě si malí i velcí mohou vytvořit valentýnky, předškoláci navíc pracují na masopustních maskách. Na závěr si v odpoledním kroužku vyzkoušíme tak trochu kouzelný hudební nástroj Fanfrnoch. :-)

Středa 12. února 2020 - Nikča + Richard

O víkendu se bude v Mníšku konat masopustní průvod, tak si v ranním kroužku povídáme, o čem masopust je, zda jsme už byli na karnevalu a jestli jsme na sobě měli masku či kostým. Dopoledne však podřídíme SNĚHU! Letošní zimu je poprvé dostatek vytouženého sněhu na bobování, a tak vytahujeme školkové lopaty a boby a vyrážíme do lesa. Počasí se celkem umoudřilo, už tolik nefouká, a v lese prašan v dopoledních hodinách drží. I když jak se blíží čas oběda, kloužeme se spíš už na blátě, což se výrazně projeví na našem oblečení. Také sněhulák, kterého jsme postavili, se rychle unavil a upadl. :-) Odpoledne předškoláci vyrábějí masky a společně pak v jurtě zkoušíme kuličkovou dráhu, kterou školce věnovali sousedé.

Úterý 11. února 2020 - Lada+Richard

Po včerejší vichřici, která nás připravila o část plachty u přístřešku, se přesto rozhodneme pro ranní kroužek pod jejím zbytkem. Mžouráme na sebe skrz sluneční paprsky, které nás dírou oslňují, a povídáme si, jak jsme kdo prožívali včerejší vichřici.

Po rozcvičce se rozhodneme pro Lanovkové hřiště, které se nachází v závětří mezi domy. Fujavice řádí i dnes, a tam budeme v bezpečí. Jenže ouvej, je nedobytně uzamčeno. Zatímco se děti pouští do svačinky, Ríša absolvuje obdivuhodně asertivní telefonát s hřišťovým referentem na úřadě, a po pár minutách je po překážce :-)

Na hřišti je to jak v pohádce O pejskovi a kočičce, jak sušili prádlo. Sluníčko -déšť - sluníčko - chumelenice - sluníčko... jenže kdo to v zápalu hry vnímá.. :-)

Po obědě přichází obligátní odpočinek s pohádkou v jurtě, a předškoláci připravují narozeninová přáníčka pro našeho dnešního oslavence - Tobíka. Pan král si užil svou hodinu slávy na trůně, a my ostatní výborného dortu od babičky :-).

Pondělí 10. února 2020 - Zuzka + Richard

Dnes je hlášený orkán Sabine, a tak jsme dnes ve velmi malém počtu dětí na návštěvě u Zuzky. Na ranním kroužku si povídáme jak se chránit, a kde se schovat před větrem a při bouřce. Po něm hrajeme různé deskové hry na paměť a motoriku, nebo si hrajeme v herně.

Před obědem si ještě uděláme krátkou vycházku do Nové vsi, kde vyzvedneme Honzu ze školy. Chvíli si hrajeme na hřišti, ale protože jsou blízko stromy, a pomalu se začíná zvedat vítr, jdeme raději počkat na autobus zpátky přímo na zastávku. Tam si ještě stihneme zahrát "Rybičky" a už jedeme autobusem na oběd. Po obědě předškoláci hrají paměťovou hru a ostatní poslouchají pohádku.

Pátek 7. února 2020 - Nikča + Inna

Protože se již příští víkend koná v Mníšku masopustní průvod, povídáme si, co to vlastně ten masopust je, o co v něm jde a co bychom mohli vypustit ze svého jídelníčku. Většinou se shodneme na sladkostech, spíš než na masu. :-) V lese ve svatyni v ohýnku spálíme adventní a zimní věnec, což bývá zvykem v období Hromnic, a opět si můžeme opékat svačinu. Poté čistíme svatyni od zetlelého listí, opravujeme kamenné spirály a při návratu do jurty si stačíme zahrát masopustní medvědí honičku. Po obědě se během odpočinku předškoláci dozvídají, jak to funguje ve vesmíru, proč má únor výjimečně 29. dní a letošní rok je tudíž přestupný. Vyrábějí k tomu modelínový model sluneční soustavy, který zkoumáme také u odpoledního kroužku.

Čtvrtek 6. února 2020 - Peťa + Inna

Věnujeme se dalšímu tématu měsíce - povoláním a řemeslům. V ranním kruhu si povídáme o různých povoláních a čím bychom chtěli být, až vyrosteme. V lese u hnízd pak povolání dramaticky ztvárňujeme a při hádání, kdo co dělá, si užíváme velkou legraci. U hnízd taky děláme oheň, je to naše oblíbená zimní aktivita. Děti se také učí, jak oheň založit a jak ho správně a bezpečně uhasit, aby neudělal škodu v lese. No, a zároveň si na něm můžeme upéct svačinu. :-)

Středa 5. února 2020 - Richard + Nikča

Svátek hromnic uzavíráme výrobou svíček hromniček, které již naši prapředci zapalovali jako ochranu proti zimním bouřím a plískanicím - i když takovým jsme se v letošní zimě dosud nedočkali. V ranním kruhu si posíláme a zkoumáme vosk, plástev a knot a pak už rychle jako blesk vyrážíme ven - a že po cestě ulicí ještě uvidíme také spoustu blesků, i když jen jako symbol na elektrických přípojkách u domů. Již během oběda se nám na kamnech rozehřívá vosk ze starých svíček, který jsme nasekali na malé kusy sekyrkou, a po odpočinku opakovaným namáčením střídavě do vosku a do studené vody vznikají duhové svíčky...

Úterý 4. února 2020 - Bára+Richard

Venku je dnes zima a hlavně deštivo, tak se rozhodneme udělat si ranní kroužek v jurtě. U kroužku se představujeme Báře a Jonatánovi, kteří se za námi přišli podívat. Rozcvičku jsme dnes udělali také trochu netradiční. V jurtě na zemi se různě protahujeme a zkoušíme hlavně takové cviky, na které je venku zatím příliš studená zem. Nejvíc nás bavilo, když jsme si postavili židle za sebe do hada, a prolézali jsme pod nimi :) Rychle se spočítáme u branky, a vyrážíme na náměstí vrátit knížky, které jsme měli půjčené z knihovny. Počasí je ale nevlídné, a tak pospícháme abychom nepromokli a nebylo nám moc zima. Vrátíme se akorát, když nám přivezou oběd. Po obědě odpočíváme u "Chytré kmotry lišky" a předškoláci pracují v domečku. Protože nám ještě zbývá čas, tak před odpoledním kroužkem ještě uspořádáme společný koncert kapel.

Pondělí 3. února  2020 - Inna + Richard

U ranního kroužku si opět povídáme o Hromnicích, říkáme si co jsou to hromničky (svíčky, které se dávaly do oken aby neuhodilo do domu, a také aby zaháněly zlé duchy). Také se představujeme Jáchymovi, který je dnes poprvé ve školce úplně sám. Po rozcvičce se vydáme na cestu do svatyně. Tam rozděláme oheň, a provedeme tu očistný rituál. Každý z nás dostane zapálenou svíčku, kterou odevzdá k ohni, a společně s ní odevzdá i nějaký svůj strach, nebo třeba vlastnost, které by se rád zbavil. Cestou zpátky se podíváme do lesního pokojíčku, a na domě si ukazujeme hromosvod. Po obědě někteří předškoláci ještě dokončují své příběhy, pak se hraje sluchové pexeso a nakonec vyrábíme krmítko pro ptáčky. Ostatní odpočívají u "Zasněžených pohádek"

Pátek 31. ledna 2020 - Nikča + Inna

Poslední lednový den jakoby se nesl ve znamení blížícího se jara - už od rána je kolem 10 stupňů. V ranním kroužku si povídáme o Hromnicích, přestupném roku, ukazujeme si, jak je to se sluneční soustavou a časem, abychom lépe pochopili, proč bude mít tento rok únor 29. dní. Do lesa s sebou bereme žaludy, jejichž část zasadíme na místě, které se nám zrovna líbí (o Hromnicích bylo zvykem vyhloubit první brázdu na poli, my alespoň zasadíme první semínko), a zbytek nasypeme divočákům na místo, kam rádi chodívají. Pak už míříme k jámovému domečku, pokračujeme ve stavbě a zbavujeme se vánočního stromku. Po obědě školáci (kteří mají jinak volno po vysvědčení) a předškoláci sestavují poslední příběhy, a menší děti dnes výjimečně v hojném počtu usínají u pohádky od Petra Síse. A pak už je vlastně čas na odpolední kroužek...

Čtvrtek 30. ledna 2020 - Inna + Péťa

Čtvrtek se nesl ve znamení městské výpravy. Po rozpačitém ranním honění, jsme se přece jen všichni našli a společně vyrazili do DOXu. A co že to je? No přece galerie, ve které jsme měli možnost spatřit obrazy z děl Petra Síse. Některé ve vzduchu, jiné na zemi nebo na zdech. Některé ve tmě, jiné na světle. Některé pohyblivé, jiné ne. Každá místnost nás přenesla z jedné knihy do druhé. A tak jsme se ocitli tu na "Ptačím sněmu", tu za "Zdí" a jindy pod hvězdným nebem, které možná zažíval "Pilot a Malý princ". Nejen to, nechte si vyprávět. Nebo se tam sami vydejte. Výstavu totiž prodloužili do 10/2, takže kdo nestihl, ještě může spatřit snové světy, které dřímou v každém z nás. Myslím, že mluvím za všechny, když řeknu, že stojí za to tuhle výstavu vidět!

Středa 29. ledna 2020 - Nikča + Richard

Po včerejší náhlé bouřce s vichřicí jdeme obhlédnout stav okolních zahrad, protože jsme dostali hlášení o spadlých stromech na některé ploty a domy. Míříme ke kulturáku, po cestě najdeme jen již rozřezanou vrbu jívu, která má již vyrašené kočičky, a spatříme pár zmateně pobíhajících veverek. U kulturáku se chvíli zdržíme - zahřejeme se nejdřív honičkou a pak následuje divadlo - dramatizujeme příběhy, které vytvořili předškoláci. Odpoledne pro změnu další příběhy předškoláci dokončují, hrajeme si s loutkovým divadélkem, štípeme dřevo nebo si malujeme...

Úterý 28. ledna 2020 - Lada + Ríša

I dnes se navzdory ranní mlze ukázalo sluníčko, které nás doprovází celé dopoledne. Vyrážíme na hřiště za domovem důchodců, které jsme se rozhodli pojmenovat jako Lanovkové - podle nejoblíbenější atrakce. Na rozdíl od Dračího hřiště je tu spousta odlišných hracích prvků, a každý si najde "to svoje" - kromě zmíněné lanovky je tu loď, u které se záhy střídá jeden kormidelník za druhým, dá se z ní sklouznout po tyči, je tu několik dřevěných překážkových drah - zkrátka po celou dobu máme všichni plné ruce práce :-).

Po obědě pár hrou zmožených dětí opět usíná, ostatní poslouchají pohádku, zatímco předškoláci se věnují své přípravě.

Kolem 14,00 hodiny se přehnala obrovská vichřice, která nám vyvrátila dveře od kadibudky z pantů.. naštěstí to byla jediná katastrofa, která nás potkala..

Pondělí 27. ledna 2020 - Lada + Ríša

Sláva, zdá se, že hlavní chřipkové tsunami pominulo, a scházíme se po dlouhé době téměř v plném počtu!

Dnes nás od rána zahřívají sluneční paprsky, v lese zpívají ptáčci - zkrátka je jak na jaře.

Vydáváme se na procházku - hřebenovku. Cestou si hrajeme na schovávanou, pozorujeme, jak sluníčko vypařuje z lesa vlhkost, a musíme dávat dobrý pozor na cestu - v místech, kam se sluníčko přes husté větve nedostalo, zbyla námraza, která proměnila asfaltovou cestu v souvislou klouzačku. Jsme však zkušení výletníci, takže až na pár natlučených kolínek všechny nástrahy hravě zdoláváme :-). Přes Skalku se pak vracíme zpět do jurty.

Po obědě čte jako obvykle Ríša pohádku, a několik zmožených pochodníků upadá do zaslouženého spánku :-).

Předškoláci pak v domečku vyplňují své úkoly.

Pátek 24. ledna 2020 - Lada + Inna

Dopoledne se vydáváme po modré značce vzhůru do lesa. Povídáme si, k čemu slouží turistické značky, a v jakých je můžeme potkat barvách. Po svačině hrajeme na Mrazíka, abychom se zahřáli, a pak vyrážíme směrem na Stříbrnou Lhotu. Tam si opět trochu zaběháme, a příjemně unaveni se vracíme na oběd. Sladká žemlovka je příjemnou odměnou za dlouhou procházku :-)

Dnes je nás opravdu málo, a tak školáci s předškoláky spolu s Innou uspořádají malovací maraton, a menší odpočívají při poslechu dobrodružství Křemílka a Vochomůrky. I dnes zůstáváme po zbytek dne v jurtě, kde si hrajeme s kostkami, malujeme či procvičujeme paměť, a snažíme se nerozšířit řady našich nastydlých kamarádů..

Čtvrtek 23. ledna - Nikča a Péťa

Protože máme celý měsíc téma knih, ráno si povídáme o oblíbených postavách z našich oblíbených knih. Pak se vypravujeme k rybníkům, svačíme na naší vrbě u Zámeckého a pokračujeme tajnou stezkou za Prostředním rybníkem až k Zadnímu. Překvapeně koukáme na úplně vypuštěný Prostředňák a vlastně jen díky tomu můžeme pozorovat, kudy rybníkem teče Bojovský potok. Po cestě Hrajeme hry Cukr káva, Na zloděje a na louce Mrazíka. Daník našel krásnou rybniční škebli v lesíku nad rybníkem. 
Předškolák odpoledne nezůstal žádný, je hodně dětí nemocných, ale zato díky chřipkovým prázdninám ve školách tu máme 3 školáky - prvňáka Honzíka, druháka Toma a třeťačku Beatku. Tak to máme pestré. Odpolední odpočinek proto trávíme spojený v jurtě a některé děti vypráví pohádku. Pak si čteme z knížky o sněžných pohádkách a děti s Nikčou vyrábí přáníčko pro Beatku k narozeninám.

Středa 22. ledna 2020 - Nikča + Richard

Od února k nám do školky začne chodit malý Jáchym, který se dnes poprvé s rodiči přichází do Sedmikvítku podívat a stráví s námi dopoledne. Poté, co se vzájemně představíme, se rozhodujeme, že mu ukážeme jedno z "našich míst" v lese - hnízda. Rozděláme si u nich ohýnek, abychom se alespoň trochu v teple nasvačili, a pak hnízda doplňujeme stavbou strážné věže, než se přesuneme ještě na lesní hřiště, na kterém zároveň zkontrolujeme, co vše bude potřeba vyměnit a postavit za prolézačky, protože se nám téměř úplně rozpadly. Po obědě se s námi Jáchym loučí, a my zkoušíme v jurtě pokořit rekord o nejvyšší věž z kostek, kreslíme si nebo hrajeme fotbal, který nás chytne natolik, že ani nechceme domů...

Úterý 21.ledna 2020 - Lada + Richard

Od rána je chladno, rozhodneme se tedy proti zimě "bojovat" pohybem - hned po rozcvičce se vydáváme na vycházku do lesa. V rychlosti se nasvačíme u krmelce, a svačinku nasypeme i ptáčkům, aby nestrádali. Okruhem se pak vrátíme zpátky na oběd do jurty. Odpoledne si předškoláci a školáci malují nebo hrajeme slovní fotbal, zatímco v jurtě Ríša čte pohádku. V herním duchu pak pokračujeme v jurtě po zbytek odpoledne, kde je nám u kamen příjemné teploučko :-)

Pátek 17. ledna 2020 - Nikča + Péťa

Dnes se účastníme na dlouhou dobu posledního Mladého vědce, kterého si parádně užijeme tentokrát díky pokusům s vlastnostmi vody. Vyzkoušíme si, co je to hustota a jak se dá ve vodě zjistit, jak voda i naše těla dokáží vést elektřinu, jak může fungovat povrchové napětí vody a nebo zkusíme odhalit barvu kyseliny a zásady pomocí šťávy z červeného zelí, která nahrazuje lakmusový papírek. Odpoledne předškoláci Aničce, která pro nás vymýšlela již pár let tak zajímavé pokusy, vytvářejí obrázek za celý Sedmikvítek, a také pracují dál na svých pohádkových příbězích. Malí si mezitím užívají zasloužený odpočinek.

Čtvrtek 16. ledna 2020 - Inna + Péťa

Stále v duchu knihy vstupuje do ranního kruhu otázka: "Jaký je váš oblíbený příběh / kniha?" Dozvídáme se, že někteří raději strašidelné, jiní pohádkové. Jedni raději Devatero pohádek od Karla Čapka a jiné teď oslovila kniha Co to tam mám? vydaná v nakladateství Svojtka&Co. Protože jsou s námi v kruhu tentokrát také Lucka s Josífkem, rovnou se domlouváme, že nám posledně jmenované dílko ještě dnes půjčí. Ale než se k němu dopracujeme, vydáme se protáhnout těla na Skalku. Tam objevujeme její skrytý hornický potenciál. Těžíme totiž všechno od hlíny přes kameny až po cihly. Kromě toho potkáváme také Hanku s Kenym. Po těžké práci metelíme do jurty, kde nás po obědě čeká několik zajímavostí. Předškoláci nám totiž představí svá díla a pak se vrhnou do jejich dokončení. Mezitím si poslechneme Pohádku psí (Devatero pohádek) a poté nakoukneme společně do knihy Co to tam je? Dozvídáme se, jaká místa na našem těle patří jenom nám, jak se jim říká a co dělat, když se nás někdo dotýká na místech, kde nám to není příjemné. Shodujeme se na tom, že si ji do školky pořídíme taky a někdy do ní zas nakoukneme, protože je moc zajímavá.

Středa 15. ledna 2020 - Richard + Nikča

Po včerejší návštěvě místní knihovny je další fází pokus o sepsání vlastní knížky. V ranním kroužku si ukazujeme knihy, které jsme ve školce vyrobili minulý rok, a dozvídáme se, jak taková knížka může vypadat a co by měl každý příběh obsahovat. Pak jdeme čerpat inspiraci na procházku do Stříbrné Lhoty, kde objevíme také malou knihovnu, která je ale otevřená jen odpoledne. Pozornost tedy věnujeme spíš opuštěným koňským stájím a výběhům s kravami. Po obědě, zatímco menší děti odpočívají a po dlouhé vycházce i některé usínají, se předškoláci věnují vytváření příběhů a jejich sestavení do jedné knížky. Jde ale o náročnou práci, vše nestihnou za jednu předškolní přípravu, proto budou pokračovat i další dny.

Úterý 14. ledna 2020 - Nikča + Richard

Ráno, než se všichni sejdeme, skládáme do dřevníku dříví, a protože nás to baví, dohodneme se, že v tom po raním kroužku budeme ještě pokračovat, a vytvoříme živý řetěz. Po rozcvičce jdeme do městské knihovny. Tam si dáme svačinu, povídáme si o tom, jak knihovna funguje, paní knihovnice nám přečte pohádku, a také nám půjčí nějaké hračky.

V knihovně se nám tak líbí, že se rozhodneme, že si zařídíme průkazku, a půjčíme si nějaké knížky. Po cestě zpátky se podíváme na betlém, a u rybníka narazíme na nutrii, která se s námi chce kamarádit. Nohy už nás bolí, a tak jsme rádi, když konečně dorazíme do jurty.

Po obědě čteme pohádku z nově půjčené knížky, a předškoláci zkoumají další knížku z knihovny.

Pondělí 13. ledna 2020 - Katka + Richard

U ranního kroužku si začínáme povídat o knihách. Zítra totiž jdeme do knihovny. Dnes je s námi po delší době Katka, tak jí připomeneme svá jména a hurá na rozcvičku. Katka nás učí nějaké nové cviky a říkadla. Po rozcvičce vyrážíme na procházku k Bibliobudce. Jestlipak víte co to je a také kde ji najít? Hlavně neplést s knihobudkou. Tu máme totiž v Mníšku také, a vyrážíme k ní hned po tom. Než k ní ale dorazíme, tak zjistíme, že jsme o jeden batůžek lehčí, a tak se rozdělíme na 2 skupiny. Katka a majitel batůžku odchází na loveckou výpravu, a my ostatní hrajeme zatím na louce na vlky a na písmenka. Když se opět shledáme, jdeme ještě společně ke knihobudce. Potom je už ale čas vrátit se na oběd. Po obědě předškoláci pracují v sešitech a na tkalcovském stavu a ostatní odpočívají a poslouchají pohádku.

Pátek 10. ledna 2020 - Lada + Nikča

Dnešní den je Mezinárodním dnem lachtanů, tuleňů a velryb. U ranního kroužku si povídáme o všech těchto zvířátkách s milým kukučem a spoustou zajímavých vlastností. Nikča přinesla knížku s obrázky a slyšeli jsme, jaké zvuky "vyrábí" velryba.

Téma mořských živočichů nás doprovází až na Skalku, kde si hrajeme na všechny oslavence, jimž patří dnešní den.

V jurtě nás čeká sladký oběd v podobě palačinkových trhanců s úžasnou marmeládovou omáčkou, nezbylo ani sousto :-)

Zmoženi uléháme do spacáků a při zajímavém čtení sladce odpočíváme, zatímco naši kamarádí řádí na horách...

Čtvrtek 9. ledna 2020 - Petra + Inna

Čtvrtek se nese ve znamení cestování do Prahy. Na Smíchově už na nás čeká Inna a společně vyrážíme na lezeckou stěnu do Holešovic, kde se dosyta vyřádíme. Někteří si zkoušejí poprvé obléknout úvazek a vylézt si do výšky navázaný na laně. Jiní testují sílu a hbitost svých paží na boulderové stěně, kde se neleze v sedáku na navázaný na lano, ale skáče do měkké žíněnky. Po obědě se vydáváme na dlouhou cestu tramvají, kde si někteří unavení dávají šlofíček. Jiní se zájmem naslouchají čtení z knihy Rajsa a tygr. Tentokrát volíme cestu na autobus přes náplavku a železniční most. Kocháme se zaliti slunečním svitem, pár nerozvážných zakusí "mokrost" Vltavy a pak už hurá do autobusu a ahoj příště, Praho!

Středa 8. ledna 2020 - Lada + Ríša

Dnes probíhal na Skalce odchyt divočáků, a tak jsme se raději vydali na opačný konec města - k rybníku. Naše domněnka, že jsme pro bezpečnost udělali maximum, bere brzy za své. Přes veškerá upozornění, týkající se tenkého ledu a zákazu vstupu na něj, našli se nevěřící Tomášové, kteří považovali za nutné v průběhu svačinky naši tezi prověřit.

Schválně, jestli uhodnete, jak to dopadlo..

Následoval obdobně urychlený ústup směr jurta jako onehdy, když v lese zaháněli divočáky..

I dnes bylo počasí uplakané, takže odpoledne jsme četli pohádky, malovali a hráli si - někdo na zahradě, někdo v jurtě - podle toho, kdo jak byl mokrý :-)

Úterý 7. ledna 2020 - Lada + Ríša

U ranního kroužku si povídáme, jaký dárek udělal dětem pod stromečkem největší radost. Jaká dřina vybrat jen jeden!! :-)

Po včerejším úspěchu tříkrálové sbírky jsme se rozhodli v ní pokračovat i dnes, ale ouha - všude už tři králové dorazili před námi, a tak se po prvních třech návštěvách rozhodneme pokračovat jen v procházce. I tak byla paní z charity s naším příspěvkem spokojená a všem koledníkům poděkovala :-)

Počasí nám moc nepřálo, a tak jsme odpoledne trávili střídavě na zahradě a hrami v jurtě.

Pondělí 6. ledna 2020 - Inna + Ríša

Ani letos nevynecháme příležitost si zakoledovat a přispět tak svým dílem na dobrou věc. Ráno si oživíme, jak to vlastně s těmi třemi králi bylo, u rozvičky probudíme své hlasivky a osvěžíme paměť zpěvem koledy a pak už pádíme zvonit, zpívat a radovat se. Nejdříve se však posilníme svačinou na kořenech staré borovice. Koledování nám jde jedna báseň, ale taky vyčerpává, a tak po obědě padneme do pelíšku s ušima nastraženýma na pohádku

Pátek 3. ledna 2020 - Lada + Nikča

Opatrně vyndaváme z nádob a obdivujeme ledové ozdoby ze včerejška, některé i zavěšujeme, ale protože je zhruba 5 nad nulou, dlouho vcelku nevydrží... Doufáme, že se nám alespoň na chvíli vyplní přání do nového roku a nasněží víc než jen lehký poprašek. Pro dnešek se vydáváme zkontrolovat krmelec nahoře na hřebeni, kde se schováme na svačinu do seníku a necháme zvířátkům zbytky od svačiny. Pak po hřebenové asfaltce pokračujeme směrem ke Skalce, hrajeme tříkrálovou obměnu Cukr-kávy-limonády a objevujeme lesní stezky. Projdeme se pořádně, a pár z nás to unaví tak, že u novoročního příběhu z Chaloupky na vršku usnou a spí až do odpoledního kroužku. Ostatní si mezitím mohou vyrobit koruny na pondělní tříkrálové koledování.

Čtvrtek 2. ledna 2020 - Péťa + Inna

První den ve školce v roce 2020. Ve skromném počtu sedmi dětí a dvou průvodců si šeptáme, co bychom si přáli v tomhle magickém roce zažít, vidět, slyšet,... Vydáváme se zkontrolovat hnízda a jedno u té příležitosti rozšíříme natolik, že se nás pod jeho střechu vejde všech devět. Na palouku obdivujeme paprsky slunce prosvítající skrz kouř ohně. Rozvíjíme obratnost na padlém kmeni a zpíváme si do kroku. Po obědě vypráví předškoláci i mladší děti příběhy. A odpoledne ještě stačíme vytvořit ozdoby ve vodě, které necháme do zítřka zmrznout. Jsme opět na cestě. Tentokrát v kulatém roce 2020. Za Sedmikvítek Vám přejeme vše dobré a čarokrásné!

Pátek 20. prosince - Nikča + Karel

Aneb poslední školkový den v roce 2019. Po dlouhé době k nám do školky alespoň na dopolední záskok zavítá bývalý průvodce Karel. Začínáme s ním pracovat na výzdobě jurty, a protože nám přiváží velmi užitečný dárek - nové dětské nářadí - rovnou ho vyzkoušíme při navršení další hlíny na podstavec u komína. U ranního kroužku hlasujeme, kam bychom se chtěli vypravit, když jsme spolu letos naposledy. Vyhrává Skalka a ukáže se to jako správný nápad, protože nejen že krásně svítí sluníčko a můžeme si vychutnat výhled na okolí, ale navíc se tam právě koná svatba, a tak chvilku pozorujeme, jak se svatebčané scházejí a vstupují do bývalého kláštera. Pak si stihneme zahrát pár her, než se vrátíme na oběd - který dnes vlastně sestává z tradiční štědrovečerní večeře. :-) Odpoledne posloucháme příběh o Ježíškovi, pracujeme na vánoční výzdobě jurty a jako zlatý hřeb nás čeká dárková tombola s hledáním toho správného, protože nám je skřítek Fabián schoval na zahradě...

Středa 18. prosince - Richard + Nikča

Jdeme zkontrolovat, jak se zakořenily stromky, které jsme nedávno zasadili s panem Jeřábkem na sídlišti, a protože je tam mimochodem také staré klepadlo na koberce, jež se dost podobá jesličkám, je to také vhodné místo pro divadlo o narození Ježíška. Kdo se ujímá rolí, je vybaven šátky - kostýmy, a představení může začít. Na jeho závěru si samozřejmě zazpíváme i pár koled. Náš nejvěrnější divák je kočička za oknem, které se divadlo líbí tolik, že ho s drobnou obměnou ještě opakujeme. Předškoláci odpoledne navazují výrobou betléma z modelíny, který si pak vystavujeme v jurtě.

Pondělí 16. prosince - Richard + Nikča

Týden začíná nezvyklým teplem, díky kterému nejprve zjišťujeme, jak je navršená hlína pod jurtou změklá a že bychom ji mohli použít k navršení kopečku na podstavec u jurtového komína, který má poměrně ostré hrany, které bychom tím zabezpečili. A tak si dáváme pracovní rozcvičku než vyrazíme na Skalku. Tam si procházíme kapličky křížové cesty s nedávno instalovanými reliéfy, a popisujeme si, co se na nich děje. Povídáme si o Ježíškovi a konci jeho života - a tím se dostáváme k jeho narození.

Po obědě vytváříme na předškolní přípravě origami stromečku a vytváříme šípkový řetěz, kterým zdobíme malý smrček na zahradě. Snad jej ptáčci najdou.

Pátek 13. prosince - Nikča + Petra

Vánoční svátky se nezadržitelně blíží, příští týden budeme ve školce společně v letošním roce naposledy, a tak je čas začít pracovat na výzdobě, která přispěje k vánoční atmosféře. Již ráno si ti, kteří přijdou dříve do školky, mohou vyrobit papírového andílka, který ozdobí jurtu nebo domov. Do lesa pak jdeme zkontrolovat, zda divočáci již snědli perníčky (zjistíme, že ano), a místo nich jim přisypeme kaštany, žaludy i něco ze svých svačin. :-) Pak se jdeme ještě podívat k hnízdům a protože se do nás dala docela zima, rozděláme si malý ohníček. Odpoledne zůstáváme sami s Nikčou, protože se Péťa musí vrátit k nemocné Beatce, a posloucháme vánoční příběh z Chaloupky na vršku, vyrábíme další andílky a zpíváme koledy, než si všimneme, že venku pěkně chumelí!

Středa 11. prosince - Richard + Nikča

V ranním kroužku si odhlasujeme, že se vydáme zkontrolovat stav námi ozdobeného stromečku na náměstí, zda ozdoby stále visí a jestli ubylo něco z kouliček pro ptáčky. Také chceme prozkoumat nově instalovanou dřevěnou sochu Mnicha. Po cestě si ještě uděláme zastávku v kostele, protože nás zajímá, jestli už v jesličkách odpočívá Ježíšek - ale zatím je na betlém v kostele moc brzy, musíme počkat do jeho narozenin. :-) Po svačině a prohlídce stromečku na náměstí se projdeme cyklostezkou pivovárkou až ke hřišti naproti restauraci u Káji Maříka a poté, co si tam na chvilku pohrajeme, se vracíme na oběd. Po obědě vyrábějí předškoláci vánoční přání, a některým menším dětem se tak líbí, že se do něj po pohádce pouští také.

Úterý 10. prosince -Richard+Lada

Od rána nás doprovází sluneční paprsky, kterým se úspěšně podařilo proniknout mrakům. Po rozcvičce vyrážíme na naše oblíbené Dračí hřiště, kde si dáváme svačinku a hrajeme si skoro celé dopoledne.

Cestou zpátky do školky si čteme popisná čísla domů, a procvičujeme si číslovky.

Po obědě si malé děti čtou s Ríšou v jurtě pohádku, zatímco předškoláci vyrábí s Ladou v domečku papírové vánoční stromečky.

V odpoledním kroužku si opakujeme pravidla lezení na stromy, na které někteří stále zapomínáme. Rozebíráme i téma rušení (při obědě, v kroužku), a připomínáme si, v jakém stavu opouštíme "kadibudku". Prosíme i vás, rodiče, abyste to dětem doma připomínali, některé děti po sobě neuklízí. Děkujeme!!

Pondělí 9. prosince - Richard+Inna

Ráno si v kroužku povídáme o vánočních tradicích, pak si trochu zacvičíme, a vyrazíme směrem k rybníkům. U prostředního se podíváme na kachny, a dáme si svačinu. Po svačině odcházíme směrem ke Stříbrné Lhotě. Po cestě koukáme na pasoucí se koně, a auta-veterány, která tu mají zaparkovaná asi majitelé statku. Na blízkém poli si zahrajeme na Mrazíka, a pokračujeme dál, až na křižovatku u Božích muk. Trošku si povíme, co to vlastně je, a pomalu se začneme vracet na oběd. Poslední zastávka je u dřevěné sochy, která se nám moc líbí. Po obědě předškoláci trochu potrápí své smysly, a ostatní si poslechnou pohádku "O chytré kmotře lišce." V odpoledním kroužku si ještě zopakujeme, co jsme dnes všechno zažili, a co se nám líbilo, pak už je ale čas jít domů.

Pátek 6. prosince - Lada + Nikča

Opět se po čase vydáváme do blízkého kulturního střediska na pokusy s Aničkou v rámci cyklu "Mladý vědec". Dnes si budeme hrát opět se vzduchem a vodou, ale trochu jinak než posledně. Zkusíme odpálit raketu pouze fouknutím do brčka, foukáním také rozpohybujeme míček v pet lahvi. Zkusíme vynořit nad hladinu ponorku, do které vniká voda, a v neposlední řadě vyzkoušíme kouzelný Pythagorův pohár.

Po sladkém obědě během odpočinku předškoláci trochu zapracují na tkacích stavech a poté v jurtě zpíváme vánoční koledy - při ranním kroužku většina z nás totiž prozradí, že žádné neumí, tak to musíme prověřit. :-)

Středa 4. prosince - Nikča + Richard

Po včerejším neúspěšném pokusu, kdy jsme nemohli dát do krmelce zvířátkům loňské perníčky kvůli myslivcům s puškami, to zkoušíme podruhé, a tentokrát už se nám podaří zanechat perníčky na několika místech, kam rádi chodí zejména divočáci. Sledujeme jejich stopy nejen na zemi, ale i na kmenech stromů, o které si drbou červenou hlinkou obarvenou srst. Vyšlapanou pěšinku od zvěře následujeme až za silnici vedoucí ke Skalce, pak je čas se vrátit na oběd. Po cestě nacházíme větvičku jmelí, kterou zavěsíme do jurty.

K odpočinku posloucháme příběh o tom, jak to chodívalo na Mikuláše z Chaloupky na vršku, a předškoláci si vyrábějí z papíru anděla.

Úterý 3. prosince - Lada + Richard

Náš adventní věnec je už v jurtě na stole, všude kolem nás leží první sněhový poprašek, a nastal tedy vhodný čas myslet na zvířátka v lese. Rozhodneme se vydat ke krmelci a ozdobit jim vánoční stromeček perníčky.

Sotva však ujdeme po cestě prvních pár stovek metrů, přeběhne nedaleko před námi přes cestu lovecký pes a po chvíli se v dáli ozve výstřel. Po minutě se rozhrne křoví a za ním se objeví rojnice myslivců, kteří zahánějí divočáky. Chvilku se oboustranně vzpamatováváme z nečekaného setkání, a sotva se dozvíme, co se odehrává, neztrácíme čas a uposlechneme radu udělat neprodleně čelem vzad a vrátit se zpátky.

Děti mají ze setkání s myslivci a z toho, jak se divočáci zahánějí, i z našeho následného ústupu velký zážitek, o kterém nadšeně vypráví ještě u odpoledního kroužku.

Pondělí 2. prosince - Lada + Richard

I dnes po ránu poměrně přituhuje, a tak než se nám vytopí jurta, vyrážíme hned po rozcvičce do Mníšku zakoupit svíčky na adventní věnec, který budeme odpoledne vyrábět. Obchůdek je maličký a dokonale naaranžovaný, takže abychom s 16 dětmi s batůžky na zádech nezpůsobili katastrofu, dovnitř jdou vybírat jen předškoláci, zatímco ostatní čekají s Ríšou před obchodem. Holky chtějí bílé, kluci zlaté, je to 3:3. Nezbývá než si střihnout. Napotřetí Aniččin "papír" zabaluje Tobíkův "kámen" a do batohu putuje vítězná bílá verze :-).

V rámci předškoní přípravy věnec ozdobíme čerstvě nasbíranými voňavými smrkovými větvičkami, šiškami a šípky, a při odpoledním kroužku obřadně zapalujeme první (bílou! :-))

Pátek 29. listopadu - Nikča + Lada

Hned po rozcvičce vyrážíme na náměstí. Ale ouha, déšť, který bychom rádi, aby ustal, naopak stále sílí. Na náměstí nezbývá, než se na svačinku uchýlit pod stříšku autobusové zastávky, kde se s námi dávají do řeči někteří cestující :-)

Pak ozdobíme "náš" vánoční stromeček, a hurá na nákup do Albertu! Odpoledne nás čeká výroba vánočního cukroví na Knoflíkový trh, tak je zapotřebí nakoupit nějaké dobroty. Kdo by to byl řekl, jaké dobrodružství může být jízda s nákupním vozíkem! :-)

Promočení, ale spokojení se vracíme do jurty, která se záhy po obědě začíná měnit v to nejlepší cukrářství v Mníšku. Co na tom, že kokos máme všude, za to máme spoustu fantastických kuliček. Tak ať vám všem chutnají!!! :-)

Středa 27. listopadu - Nikča + Richard

V plném počtu bereme všechny lopatky a hrábě, co ve školce máme, a jdeme pomáhat sázet ovocné stromky na sídlišti. Pan Jeřábek to prý dostal za úkol od města Mníšek a my jako lesní školka jsme na to ideální pomocníci. :-) Společnými silami zvládneme vysadit 3 stromky a ještě si mezitím zahrát na honěnou. Po obědě předškoláci pracují na výrobě ozdob na stromeček na náměstí, jehož zdobení nás čeká v pátek, a také se učíme další písničky na Adventní spirálu.

Pondělí 25. listopadu - Ríša + Lada

Dnes jsme se rozhodli vyrazit k "domečku v jámě". Les je opět ponořený v mlze, a navíc je sychravo. Cesta do kopce terénem sice zahřeje, ale ne všechny. Záhy po svačince se tedy raději kvůli zimomřivým kamarádům vracíme zpět do jurty, která je příjemně vytopená, a až do oběda si v ní hrajeme.

Po obědě se rozdělujeme na dvě skupinky - mladší zůstávají s Ríšou v jurtě s jejich pohádkami, zatímco předškoláci odcházejí s Ladou do "domečku" ke svým pracovním sešitům.

I dnes v odpoledním kroužku otevíráme téma rušení, a připomínáme si, že bychom se měli k ostatním chovat tak, jak chceme, aby se oni chovali k nám..

Pátek 22. listopadu - Lada + Nikča

V ranním kroužku si povídáme o nadcházejícím prosinci a co vše přináší za slavnosti a tradice. Samozřejmě také ale přináší zimu, a tak v lese sbíráme zásoby na zátop - březovou kůru. Je také potřeba si znovu pořádně zopakovat pravidlo Dost!, které používáme, když se nám něco nelíbí. Zdokonalujeme ho na Dost-stop! a procvičujeme ve hře. Po sladkých pirožcích s mlékem k obědu pokračujeme ve zpívání písniček k Adventní spirále, které doprovázíme hrou na hudební nástroje - dnes i na kytaru a ukulele. :-)

Čtvrtek 21. listopadu - Lada + Inna

Dnes jsou děti od rána ještě aktivnější než kdykoli jindy, a tak se ihned po ranním kroužku vydáváme na vycházku na "hřebenovku". Cestou se zastavíme v seníku s krmelcem, který si důkladně prohlédneme a trošku jej zvířátkům upravíme. Les dnes působí obzvlášť tajemně, je zahalen v mlze, a tak se musíme držet pohromadě.

Při odpoledním kroužku se všichni do jednoho jednomyslně shodujeme, že se nám nelíbí, když "ostatní" ruší.

No jo, ale kdo jsou tedy vlastně ti "ostatní".....? I sřítek Fabián v tom má trochu zmatek..

Středa 20. listopadu - Ríša + Nikča

Komín krásně vypadá i krásně topí, hurá! :-) Po měsíci přichází Terka s pokračováním programu o Indii. Z jejího minulého "dramaťáku" si pamatujeme překvapivě hodně a zejména to, že máme dnes rozveselit smutného velblouda. To se nám nakonec podaří, když splníme všechny úkoly včetně boje s opičím králem Hanumanem. Na oběd se však musíme vrátit zpět do Čech, protože se blíží slavnost Adventní spirála, na níž dnes nacvičíme nové písně.

Úterý 19. listopadu - Ríša + Lada

Dnes máme ve školce kominíky, kteří nám přišli spravit komín v jurtě a postavit nový v dřevěném domečku. Hurá, konečně si předškoláci budou moct zatopit v kamínkách! :-)

V jurtě ale celý den nemůžeme topit. Naštěstí od rána svítí sluníčko, a tak se hned po rozcvičce vydáváme na procházku na Skalku. Tady je opravdu nádherně, sluníčko nás hřeje, a každý se spokojeně věnuje své práci.

Po obědě dnes pro jistotu zůstáváme všichni v jurtě, aby někdo nedopatřením neskončil v komíně :-)

Během odpočinku si hrajeme, zpíváme, malujeme, a snažíme se všemožně zahřát.

Budiž nám odměnou, že večer jsou oba komíny na světě, a všichni se moc těšíme, až si zítra budeme užívat zaslouženého tepla! :-)

Pondělí 18. listopadu - Ríša + Lada

Od rána se nad Brdy plouží mlžný opar, ke kterému se po 8,00 hodině přidává vytrvalý déšť. Ranní kroužek tedy poprvé zahajujeme ve vyhřáté, a hlavně suché, jurtě.

Dnes máme tři hosty - 4 letou Emmu s maminkou a malou sestřičkou, které se k nám přišly podívat do školky, protože Emma by se k nám ráda přidala.

Za neutuchajícího šumu a povídání (dnes se nám pozornost rozlétá do všech světových stran) se snažíme si povědět něco o včerejším významném dni - 17. listopadu. Vysvětlujeme si, kdo jsou studenti, a za co vlastně bojovali.

Ale ze všeho nejvíc potřebujeme vybít spoustu přes událostí plný víkend nabyté energie, a tak se nepříznivému počasí navzdory vydáváme na krátkou procházku.

Po obědě Ríša s Tobíkem vyprávějí pohádky, zatímco v domečku probíhá s Ladou předškolní příprava.

Pátek 15. listopadu 2019 - Nikča + Lada

Voda, vzduch a jejich vlastnosti jsou hlavním tématem dnešního dopoledního "Mladého vědce" - zábavných a zajímavých pokusů s Aničkou Čiškovou. Kromě sodo-octové sopky a triku se skleničkou a suchým papírkem oslavíme i třídenní narozeniny vajíčka těsně předtím, než se vcucne do skleněné lahve, a tím si sfoukne do něj zapíchnuté svíčky. :-D Zazpíváme mu k tomu dokonce i spontánně anglicky. Odpoledne věnujeme oddechovějším činnostem - zpívání písní k adventní spirále, hraní fotbalu, kreslení a další zábavě...

Středa 13. listopadu 2019 - Nikča + Richard

Martin se svým běloušem dodržel svou tradici a přinesl sníh. Hned ráno (než zase roztaje :-)) tedy využíváme příležitosti a stavíme sněhuláky nebo hrajeme koulovanou. Také se zajímavě pracuje se sněhem a pískem. Akorát rukavice se nám pěkně promáčí, tak si zahřejeme ruce alespoň na svačinu v jurtě, než nám kamna rukavice osuší a pak jdeme do svatyně. Zopakujeme divadlo o sv. Martinovi i pro ty, kteří ho v pátek neviděli, chvilku si pohrajeme a po obědě se od martinské tématiky přesouváme k adventu, který pro školku započne adventní spirálou a zdobením stromečku na náměstí. Na stromeček vyrábíme první ozdoby - bambulky z bavlnek, a ke spirále cvičíme písničky "Byla cesta ušlapaná" a "Moje malé světýlko".

Úterý 12. listopadu 2019 - Ríša + Lada

Zítra, 13.11., je Mezinárodní den nevidomých. Celý den s námi tráví Petra, která přišla o zrak ve svých 10 letech po komplikované operaci, se svou "psí kamarádkou" Viky, která jí pomáhá zdolávat každodenní nástrahy světa "ve tmě". Dopoledne k nám přijdou děti ze školy z Lipky, a společně pozorujeme, jaký je Viky úžasný pomocník. Najde dveře i s klikou, sebere upadnutou slepeckou hůl i jakýkoli jiný předmět, upozorní na obrubník a všechny ostatní nerovnosti terénu, pomůže převést přes silnici. A taky si moc ráda hraje, miluje hlavně házení tenisákem :-)

Dozvídáme se, jak je důležité, pokud venku potkáme vodícího pejska, jej nehladit, neoslovovat jej - protože pejsek je v tu chvíli v práci a musí se plně soustředit na to, aby se postaral o svého páníčka nebo paničku, aby se jim něco nestalo.

Po obědě si děti vyzkouší se zavázanýma očima rozpoznávání různých předmětů, a společně se věnujeme Petřině oblíbené kratochvíli - navlékání korálků. I s otevřenýma očima máme plné ruce práce.:-)

Petře se s námi moc líbilo, a když budeme chtít, ráda k nám někdy přijde znovu na návštěvu.

Pokud byste se o světě nevidomých nebo Petře a její obdivuhodné tvorbě chtěli dozvědět více, můžete se podívat zde: https://www.petrazelenkova.cz/

Já osobně před ní hluboce smekám...

Pátek 8. listopadu 2019 -Nikča a Lada

V pondělí 11.11 oslaví svátek všichni Martinové, a tak se dnes něco dozvíme o sv. Martinovi, díky němuž vznikla spousta (mnohdy chutných - jako třeba husa, rohlíčky) tradic a s jehož svátkem spojují lidé i příchod zimy. V lese si zahrajeme divadlo o zřejmě nejznámějším Martinově dobrém skutku - jak se podělil o plášť se žebrákem. Pro velký úspěch si ho zahrajeme v různých obměnách rovnou třikrát. :-) Po vytouženém sladkém obědě, lívancích, tvoříme obrázky svíček a běloušů z klovatiny a suchých pastelů. Učíme se také písničku "Moje malé světýlko".

Středa 6. listopadu 2019 - Richard + Nikča

Po celé zemi ve školách stávkují učitelé, tak proč si neudělat takovou malou stávku i v Sedmikvítku?, říkají si ráno průvodci. Děti souhlasí, že převezmou část průvodcovských povinností na sebe, a tak se u ranního kroužku domlouváme, kdo si vezme na starost rozcvičku, počítání u branky, vycházku, vyprávění pohádky, odpolední kroužek... V zodpovědných úlohách se vystřídají všichni předškoláci, ale zdatně pomáhají i třeba Míša, Sebík, a Sárinka, kteří se také zapojují do role průvodců-asistentů.

Úterý 5. listopadu 2019 - Richard+Lada

Po ránu začíná být sychravo, takže Ríša vytápí jurtu, abychom po návratu z lesa měli kde spočinout a usušit lehce navlhlé svršky.

Dnes se vydáváme na vycházku k rybníku vyřezávat lodičky. Jenže díky dlouhodobě podprůměrným srážkám je suchou nohou dostupný ostrůvek, a tak je nutné toho využít k důkladnému průzkumu. Děti jsou do své činnosti tak zapálené, že se nakonec smiřujeme s tím, že své využití nakonec našly pouze dva nožíky. Občas je na místě projevit trochu flexibility :-).

Dnešní den se po obědové stránce významně vepsal do historie - nezbyl jediný knedlík, ni kapička omáčky, a dokonce ani kousek masa! Jo jo, u vody holt vždycky dobře tráví :-).

A protože z Ríši se už stal nefalšovaný odpočinkový expert, pohádky v jurtě jsou opět v jeho režii, a předškoláci včetně dobrovolných téměř předškoláků s Ladou v domečku vzorně (pravda, někteří vzorněji :-)) pracují na svých úkolech.

Pondělí 4.listopadu 2019 - Richard+Lada

Opět krásný podzimní den. Ráno se sice utápí v šedošedé šedi, ale kolem 9. hodiny se slunko tvrdošíjně hlásí o své slovo a průběžně se o svá práva hlásí po celý den 😊.

V ranním kroužku seznamujeme děti, které nebyly v pátek ve školce, se skřítkem Fabiánem a rekapitulujeme všechny úkoly, které jsme museli splnit, abychom ho vysvobodili ze zakletí..

Všechny se daří správně zodpovědět, jen musíme ještě trénovat, abychom je uměli uvést do praxe.. hlavně ten, nekřičet v lese, abychom neplašili zvířátka, která jsou tu doma..

Skřítek Fabián nás pak doprovází do lesa, aby dohlédl na stavbu domečků pro ostatní skřítky, kteří na rozdíl od něj (Fabián přečká zimu v naší jurtě) zůstanou v lese, a za mrazivých nocí se nebudou mít kam uchýlit..

Při odpočinku v jurtě Ríša čte pohádky, a (téměř všichni) předškoláci s Ladou v domečku pokračují vyplňováním svých sešitků.

Pátek 1. listopadu 2019 - Lada + Nikča

Halloween/ Dušičky jsou zde, a tak se mohou stát různé nadpřirozené věci... Jako třeba nalezení ohořelého vzkazu poté, co jsme uhasili oheň, který nás zahříval během svačiny. Napsal ho sám patron brdských lesů Fabián, kterého zaklel duch zlé čarodějky a který nás požádal o pomoc. Vydali jsme se na obtížný výstup, během něhož jsme museli splnit několik úkolů, abychom Fabiána vysvobodili. Což se nám nakonec podařilo! Je však zakletý v loutku, proto ho odnášíme do jurty, aby s námi mohl v bezpečí přečkat zimu až do doby, kdy bude mít slunce největší sílu a zakletí prolomí. Odpoledne s námi také oslaví Jindrovy narozeniny a možná i vydlabe pár strašidelných výrazů do dýní!

Čtvrtek 31. října 2019 - Peťa a Lada

Hned ráno po kruhu, kde si povídáme o našich babičkách a dědečcích, se vydáváme na první návštěvu Domova seniorů. Předtím jsme jezdili do Kytína, ale letos jsme navázali spolupráci v místním, protože Fabiánek, který tam chodil, už zanikl.

V jídelně v domově už je na nás nachystáno asi 15 babiček a dědečků. Mezi sebou u stolů mají volná místa pro děti. Ty jsou zprvu trochu ostýchavé, ale pak se osmělí a sednou si k nim. Ergoterapeutky mají pro nás nachystané tvoření a děti vyrábí obrázky společně s lidmi z domova. Přitom si povídají a je úžasné pozorovat to propojení generací. Jeden dědeček k tomu celou dobu hraje na klávesy. Návštěva se podařila, jedna paní nám řekla, že díky naší návštěvě úplně omládla. A příště by měli přijet oni k nám do jurty. 

Středa 30. října 2019 - Nikča + Richard

Hned po státních oslavách nastává další svátek - Dušičky neboli anglický Halloween, oba vycházející z keltské slavnosti Samhain. Povídáme si o duších, zda je máme a jak se to pozná, že je vůbec máme. :-) Každý si představuje takovou dušičku po svém. Jako dopolední cíl máme mníšecký hřbitov až na druhé straně města. Vzpomínání na duše, které už z našeho světa odešly, je neodmyslitelnou součástí Dušiček, a tak i my tam zavzpomínáme, zapálíme za ně svíčku a položíme na některé opuštěné hroby kytice, které jsme posbírali po cestě. Abychom stihli oběd, svezeme se nahoru k jurtě autobusem z náměstí. Po obědě odpočíváme u vyprávění o dobrém duchu a patronu Brd Fabiánovi nebo předškoláci pracují společně s pár školáky, kteří díky podzimním prázdninám zavítali na pár dní zpět do školky. :-)

Úterý 29. října 2019 - Lada + Richard

Při ranním kroužku si připomínáme včerejší státní svátek. Povídáme si o vzniku republiky, státní vlajce a znaku, a končíme zpěvem hymny.

Po rozcvičce odcházíme na dětské hřiště, kde si nejprve děti hrají samy, pak s Ríšou fotbal, a zakončujeme oblíbenou hrou Rybičky, rybáři jedou.

Po obědě se menší uchylují s Ríšou do jurty a čtou pohádku, předškoláci v domečku pokračují ve vyplňování úkolů ve svých pracovních sešitech.

Pátek 25. října 2019 - Nikča + Lada

Čechy čeká prodloužený víkend kvůli 28. říjnu - dnu, kdy vznikl stát Československo. Povídáme si proto o Čechách, naší vlajce, tvaru na mapě, státních symbolech... a zazpíváme si i hymnu. V lese hledáme lipové lístečky - opravdové i papírové v barvách trikolory, a společně vytváříme na velký papír Lípový strom. Po sladkém obědě nás celkem hodně odchází domů, ale ti co zůstávají, si odpočinou u českých pověstí a poté prozkoumat české mince :-). Zkrátka vlastenecký den.

Čtvrtek 24.října 2019 - Petra+Lada

Ráno i celé dopoledne probíhá zahalené do tajemné mlhy.

Po ranním kruhu se "vyzbrojujeme" lany a vyrážíme na Skalku. Petra má s sebou knížku o stromech, a tak cestou sbíráme listy, a podle knížky určujeme, který list patří k jakému stromu.

Po svačince na Pavoučím mostě se rozdělujeme na dva tábory - ti smělejší vyráží s Petrou vzhůru "terénem", my pohodáři, kteří se nebojíme nějakého toho krůčku navíc, se klikatíme po cestičce :-)

Na Skalce Petra upevňuje lana, a vytváří z nich dvě úžasné houpačky. Kdo se zrovna nehoupe, věnuje se dostavbě a údržbě svých domečků, vytvořených před pár dny, nebo objevuje krásy a taje lesa.

Cestou zpět do školky sbíráme houby a ostružiny, vysvětlujeme si rozdíly mezi jedlými a nejedlými houbami, i rozdíly mezi jedlými a nejedlými lesními plody.

Po obědě si čteme v jurtě pohádku, předškoláci se věnují školní přípravě.

Středa 23.října 2019 - Richard+Katka

Dnešní den je velmi netradiční, je tu s námi Katka, která dnes zaskakuje za Nikču. U ranního kroužku se Katce všichni představíme, aby nás trochu poznala, a povíme si, že dnes přijdou ještě Terka a Kamila, které pro nás mají připravené dramatizační dopoledne.

Ještě se protáhneme a rozhýbeme na rozcvičce, spočítáme u branky, a už jsou tu. V lese s nimi hrajeme různé hry s pohybem, a učíme se hrát různé role. Víme už třeba, jak se předvádí radost, zlost, smutek a další emoce. Také se dozvídáme spoustu zajímavých věcí o Indii, kde Kamila nedávno byla. Ani se nám nechce zpátky do školky, a tak si dnes oběd dáme výjimečně o chvíli později. Rozloučíme se ještě s Terkou a Kamčou, a zbytek dne ve školce již trávíme jako obvykle - u pohádky, nebo při školní přípravě. U odpoledního kroužku si opakujeme, co jsme zažili a říkáme si, co se nám líbilo nejvíc.

Úterý 22.října 2019 - Richard+Lada

Další krásný podzimní den :-)

Hned po ranním kroužku zahajujeme netradiční rozcvičku - pokračujeme přesunem naštípaného dřeva za jurtou do dřevníku. Záhy ho máme plně zaplněný polínky, přitom se vyřádíme na kolečku, proběhneme, a hlavně - zima už nás nemůže zaskočit! :-)

Odměnili jsme se procházkou na Skalku, kde jsme si hráli a stavěli domečky z větví. Tobík objevil příbytek červů, kde se jich hemžily snad stovky! Chvíli jsme je pozorovali, až nám ze všeho toho hemžení začal přecházet zrak. Při zpáteční cestě jsme sbírali ostružiny a potkali dalšího dřevorubce, který se snažil rozřezat pokácený strom. Jenže se mu v kmeni vzpříčila pila, takže z očekávané podívané nebylo nakonec nic :-( A tak jsme pokračovali zpátky do školky na oběd.

Při odpočinku v jurtě Ríša pokračoval v četbě dalších Mauglího dobrodružství, zatímco předškoláci se s Ladou v domečku usilovně věnovali plněním svých úkolů.

Před odpoledním kroužkem jsme si hráli na zahradě. Sluníčko nás pěkně hřálo, a tak jsme se věnovali vytvářením různých staveb na pískovišti, houpali se, šplhali, po čem to jen trochu šlo, a honili se.

A těch zajíců, co jsme za celý den pochytali! Kdybychom je všechny stáhli z kůže, bylo by na guláš pro celý Mníšek i s přilehlým okolím!!! :-) :-) :-)

Pondělí 21.října 2019 - Richard+Lada

U ranního kruhu si povídáme o barvách podzimu a hlavně o stromech. Vyjmenujeme si jaké známe. Do rozcvičky zapojíme také hromadu dřeva, kterou nám dovezli na topení, a tak se dřevník krásně plní. Po rozcvičce vyrážíme do lesa, kde koukáme na stromy a učíme se je od sebe rozeznávat. Štěstí nám přeje, a tak v lese narazíme na pana dřevorubce, který nám ukáže, jak se kácí stromy motorovou pilou, a také nám poví, co znamenají značky, které si dřevorubci kreslí křídou na stromy. Po obědě si čteme pohádku o Mauglím, a s předškoláky pracujeme v sešitech.

Čtvrtek 17. října 2019 - Nikča + Inna

V ranním kruhu probíráme zvířata, která se připravují k zimnímu spánku. Ukazujeme si jejich obrázky v knížce. Pak se rozhodujeme zkontrolovat stav jámového domku a pokračovat ve stavbě, aby byl na zimu co nejútulnější. Mezitím si nové dvojice patronů a nováčků stačí vyrobit také odznaky na batohy. Odpoledne zpíváme písničky s kytarou, hrajeme oblíbenou hru na sochy s hudbou a kromě vlastních obrázků kreslíme cedulky na finální várku marmelády na Knoflíkový trh. :-)

Středa 16. října 2019 - Nikča + Richard

Den naruby. Dopoledne trávíme na zahradě a v jurtě, protože zpracováváme bedly nasbírané včera. Obalujeme je jako řízky a na kamnech v jurtě smažíme... až na to, že než se kamna vyhřejí na správnou smaživou teplotu, chvíli to trvá, a tak mezitím zpíváme písničky o ježcích a medvíďatech, vyrábíme cedulky na marmelády (je to proces :-)) a hrajeme si. Bedly si nakonec dáme spolu s obědem, jako malou přílohu. A po obědě, odpočinku a předškolní přípravě vyrážíme na lesní hřiště, kde volnou hru zakončíme odpoledním kroužkem, načež je čas se vrátit zpět do školky...

Úterý 15. října 2019 - Richard + Lada

Počasí nám stále ještě přeje, a tak vyrážíme do lesa na listy, kaštany a šípky, abychom si z nich mohli odpoledne vyrobit skřítky. Podél lesa roste spousta Bedel, a tak je nadšeně sbíráme do jednoho z kyblíků, co jsme si vzali na kaštany. Práce nám jde rychle od ruky, a tak se rozhodneme, že se zastavíme na Dračím hřišti, a chvíli si pohrajeme. Po obědě odpočíváme u pohádky "Malá mořská víla" a předškoláci pracují v sešitech. Na odpoledním kroužku ještě proběhne pasování patronů pro zbylé nováčky.

Pátek 11. října 2019 - Nikča + Lada

Kdoulovou marmeládu dokončil Richard a my ji už dnes máme ve školce připravenou k ozdobení. Dopoledne vyrážíme nasbírat ten správný materiál - pěkné spadané listy a plody, které barví. U ranního kroužku si odhlasujeme směr rybník a zámek. Na zámecké zahradě se zastavíme u pomníčku věnovanému Karlu Gottovi, u nějž se zastavují lidé a přinášejí růže či svíčky. Ladě ukazujeme i zámecké nádvoří, protože ho ještě neviděla, a máme štěstí na výstavu panenek, a ne ledajakých. Představují totiž osobnosti z historie s odpovídajícími ručně šitými šaty. Můžeme si jednu vybrat a podržet ji v ruce, zatímco se s nimi vyfotíme. Po obědě nás zbude polovina, ale o to více si užijeme výrobu plátýnek na marmelády a zejména oslavu Fandových pátých narozenin. :-)

Středa 9. října 2019 - Richard + Nikča

Výroba marmelády č. 2 - Kdoulové z kdoulí, které jsme v pátek otrhali na Hančině zahradě. Dnes jdeme nejprve nakoupit ingredience: pektin, kyselinu citronovou, cukr, citronovou kůru... A hned po obědě předškoláci začínají kdoule krájet na malé kousky, aby se stihly na jurtových kamnech povařit a pasírováním zbavit slupek. Po konci pohádky menší děti pomáhají také, a to i s výrobou cedulek na sklenice. Bohužel nám kdoule nechtějí moc měknout, a tak se závěr výroby ve školce už nestihne...

Úterý 8. října 2019 - Richard + Lada

U ranního kroužku probíráme roční období, podzim a podzimní měsíce. Pak si zacvičíme, a naučíme se od Lady "Myšku tanečnici." Potom vyrážíme na lesní hřiště. Po cestě si dáváme svačinu na paloučku, kam chodíme dělat lanové překážky. Také nacházíme past na Kůrovce, kterou sem dali lesníci. Ukážeme si tedy jak past funguje, jak kůrovec vypadá, a řekneme si co dělá. Na lesním hřišti nás ale velmi záhy překvapí intenzita plánované "přeháňky," a tak se rozhodneme vrátit do jurty. Před obědem stavíme z kostek farmu, město a silnice pro auta. Odpoledne je vyhlášena soutěž o největšího spáče, (tedy, kdo první usne) které se dnes výjimečně účastní i předškoláci. S přehledem vyhrává Pepík, a od odpoledního kroužku si tak může odnést skleničku špendlíkové marmelády.

Pondělí 7. října 2019 - Richard + Lada

Přesto, že krásně svítí sluníčko, je ráno veliká zima, a tak se u ranního kroužku zahříváme v jurtě u kamen. Máme mezi sebou novou tvář, průvodkyni Ladu. Všichni se jí jak se patří představíme, a povíme si co kdo z nás rád dělá. Sluníčko venku už zemi trochu zahřálo, tak se i my zahřejeme rozcvičkou,(naučili jsme se nové říkadlo Had leze z díry) a vyrážíme na Skalku, abychom Ladě ukázali, jak je v Mníšku krásně. Tobík se zmínil, že by chtěl být průvodce, pro dnešek ale máme plný stav ;) tak souhlasil alespoň s funkcí navigátora, a bezchybně nás dovedl k pavoučímu mostu, kde jsme si dali svačinu. Po svačině jsme už jen vyšlápli kopec, a mohli se podívat na sluníčkem osvícený Mníšek, který navíc hraje všemi barvami podzimu. Ještě jedno překvapení nás tu čekalo. Byl to Honzíkův tatínek, který stejně jako my využil krásný den, a vyrazil na kolo. Ještě jsme si zahráli nějaké pohybové hry (nejoblíbenější je mrazík) a vylezli na povalený strom, pak už byl ale čas vrátit se na oběd. Po obědě odpočíváme u pohádky, a předškoláci pracují v sešitech.

Pátek 4. října 2019 - Inna + Nikča

Kdoulový den. Kdouli ochutnáváme a zkoumáme u ranního kroužku a následně se vydáváme poměrně dlouhou cestou za jejím zdrojem - kdoulovcem - na zahradu k Hance, jedné ze zakladatelek Sedmikvítku, která nás pozvala, abychom je nasbírali a zpracovali. Nadšeni úspěchem špendlíkovo-ostružinové marmelády jsme hned souhlasili. :-) Na zahradě jsou kromě onoho kyselého ovoce také prima prolézačky a trampolína. Poprvé s námi tráví den Marína, Bruno a Zuna, kteří stejně jako ostatní cestu téměř na druhou stranu Mníšku zvládnou s přehledem, a to i když má každý v batohu kdouli jako závaží. 

Odpoledne připravují předškoláci o přípravě kavárnu, kterou nazývají "Sedmikvítkův pohár" a do níž menší děti po odpočinku připraví kdoulový čaj a nakrájí kdoulové plátky. Při průzkumu spokojenosti zákazníků kavárny nás zastihnou první rodiče...

Čtvrtek 3. října 2019 - Péťa + Inna

Počasí pokračuje v duchu rozmarného podzimu a my po ranním plánování vyrážíme za pochutinami do dnešního oběda. Vaříme si totiž sami. Na ohni. V kotlíku. V té době ještě netušíme, že budeme mít nakonec obědy dva, neb mám ho doveze i Bionea. Obchod zvládáme s elegancí (slona v porcelánu) :) a do kotlíku tak může putovat řepa, dýně, batát, cibule, česnek, rajčata, brambory, mrkev dýňová&sezamová semínka a navrch balkánský sýr.

Středa 2. října 2019 - Nikča + Richard

V kroužku se bavíme o aktuálním i uplynulém měsíci, učíme se podzimní anglickou písničku. Pak se vydáváme vzhůru do kopce až na vyasfaltovanou hřebenovku. Nahoře v lese se zastavujeme na svačinu v pěkném krmelci, v němž se dá snad i přespat. Nacházíme také pěkné hřiby. Po dlouhé dopolední vycházce trávíme odpoledne převážně v jurtě. Slavíme totiž oslavu Maxíkových narozenin, během níž se spustil vydatný déšť, takže nás dnes rodiče výjimečně vyzvedávají uvnitř.

Pátek 27. září 2019 - Nikča + Zuzka

Místo zaskakující Inny zaskakuje Zuzka, jinak naše hlavní mailová komunikátorka. :-) U ranního kruhu posloucháme příběh o sv. Václavovi a také Svatováclavský chorál. V lese dvojice patronů a nováčků vyrábějí rytířské štíty se znakem orlice, které si mohou dozdobit i odpoledne - nebo si vybarvit Václava na omalovánkách. Poprvé letošní školní rok si také pochutnáváme na sladkém obědě, který bývá v nabídce pátečním menu, a jako obvykle jdou palačinky s domácí marmeládou na dračku.

Čtvrtek 26. září 2019 - Inna a Peťa

Máme speciální návštěvu z dalekého Švýcarska. Martin (náš bývalý průvodce) k nám zase po půl roce zavítal. Byl to prima slunečný den. Vyšlápli jsme na Skalku cestou i necestou, hráli si s lany a objevovali přírodu. Užíváme si obědy venku, dokud to jde. Předškoláci pak z nasbíraného listí, které už hraje barvami, tvořili a domalovávali jejich tvary. Martin nám vyčistil píštalku a teď zase pěkně hraje.

Středa 25. září 2019 - Nikča + Richard

Hned po příchodu do jurty se připojujeme ke zpěvu a hraní písničky, která se váže k podzimnímu období - Ježci. Lehce prší, na ranní kroužek a rozcvičku jsme ještě venku, ale sílící déšť nás zažene do jurty na svačinu. Ven k zámku jdeme vybaveni pláštěnkami. Hrajeme v zámeckém parčíku mimo jiné hru Meč a štít, což jsou i atributy sv. Václava, o němž si povídáme vzhledem k jeho blížícímu se svátku. Při odchodu nacházíme krásně zbarvené javorové listy, ze kterých vytváříme odpoledne ježčí obrázky.

Středa 18. září 2019 - Nikča + Richard

Cukr, pektin, gelfix, kyselina citronová, vyvařené sklenice... v ranním kruhu se dozvídáme, co je potřeba k výrobě marmelády, protože do ní se dnes pustíme. Vyzbrojeni kyblíčky trháme na cestě pod Skalkou ostružiny, ale z nich samotných bychom dost sladké pochoutky nevyrobili. Naštěstí Ríša ví, kde najít bohatý zdroj špendlíků, a tak odnášíme do jurty kyblíky plné. Už před obědem dáváme plody vařit, abychom směs odpoledne zbavili pecek a slupek. Pasírování nám jde krásně, jen to vaření v kotlíku jde pomalu. Sklenice marmeládou naplňujeme, až když přicházejí rodiče. Ale i tak někteří ještě horkou dobrotu odnášíme domů. Je totiž zvláštní, začarovaná přáními vyřčenými v odpoledním kroužku. Poznáte, až ochutnáte ;-).

Pátek 13. září 2019 - Nikča + Inna

U ranního kruhu zkoumáme gramofonovou desku. Mnozí ji vidíme poprvé a přemýšlíme, k čemu se to vůbec používá. A i když je původně na hudbu, my ji použijeme k něčemu úplně jinému. Ale to až odpoledne. Mezitím pobudeme chvíli v lese, kam tentokrát bereme i pilky a kladivo, abychom pokračovali ve stavbě jámového domku, kterou jsme započali ve středu. Do jurty se vracíme zvířecí pěšinkou členitým terénem, u něhož musíme projevit šikovnost i trpělivost. :-) Po obědě zůstávají ve školce pouze 4 děti s Nikčou. Po pohádce je čas na ráno zmiňovanou desku - a tu využíváme jako základ pro společně vyrobené hodiny, které rozzáří jurtu jako sluníčko!

Čtvrtek 12. září 2019 - Peťa a Inna

Tak jsme se konečně sešly ve čtvrteční kompletní sestavě a vyrážíme do skal, dokud je pěkné počasí. Jako doprovod je s námi Linda a Pepík, takže se nemusíme bát, když se děti vzdálí na pískoviště nebo na houpačku. Celé dopoledne lezeme a překonáváme své hranice a když nám přivezou oběd, tak se na něj hladově vrháme. Pohádka je pod stromy mezi Slepou stezkou a na závěr ještě výprava na krásnou vyhlídku s překonáváním lezeckého terénu.

Středa 11.září 2019 - Nikča + Richard

Počasí nám přeje, a tak hned po ranním kroužku vyrážíme do lesa. Na tajném místě nedaleko Skalky máme totiž postavený domeček v jámě ;) Tedy, měli jsme. Dřevorubcům, kteří nejspíš v blízkosti nedávno pracovali, spadl na střechu domečku kmen a probořil ji.

Nasvačili jsme se na uklidněnou, a hned potom se rozhodli, že kousek dál postavíme nový jámový domeček. Práce nám šla pěkně od ruky, a někteří se dokonce rozhodli nakreslit plán nového domečku. Takový domeček se ale nedá stihnout za den. Příště vezmeme i nějaké nástroje :) Po cestě na oběd čistíme les, a objevíme pár zajímavých věcí, jako je stará kramle, asi ještě z období důlní těžby, a polotovar k výrobě pet lahví (jestlipak víte, k čemu kramle slouží, a jak takový polotovar vypadá?). Odpoledne s předškoláky vypracováváme úlohy v pracovních sešitech, a všem to jde krásně od ruky. Ostatní v jurtě odpočívají a poslouchají bajky.

Úterý 10. září 2019 - Peťa a Richard

Dneska se hned po ranním kroužku vypravujeme do lesa stavět nízké lanové překážky. Pro některé děti, i pro Ríšu, je to úplně nové, některé už jsou zdatní překážkáři. Přecházíme také po slacklině a trénujeme rovnováhu. Taky věšíme oblíbenou houpačku z lan. Z fotek uvidíte víc. :-)

Pondělí 9.září 2019 - Nikča + Richard

Opět nám vychází na počátek týdne deštivé počasí. V lese proto hledáme vhodné úkryty, z nichž se solidně jeví most na cestě ke Skalce, u něhož se nasvačíme, a poblíž Skalky malá osada s domečky z větví, která tu zůstala po letním příměstském táboru. Některé domečky opravujeme, chvíli si na místě hrajeme, než je čas vrátit se na oběd. V té době také začíná pořádně pršet, takže je dobře, že včas stihneme dorazit do jurty. Po obědě předškoláci vymýšlejí návrh hodin, které se chystáme společně vytvořit, a své nápady ostatním představují v odpoledním kroužku.

Čtvrtek 5. září 2019 - Peťa a Monika

Některé děti si ještě nepamatují jména, tak si v ranním kruhu házíme míčkem. Kdo hodí, řekne jméno toho, komu hází. Výprava je dnes k Zadnímu rybníku, kde malujeme voskovkami a vodovkami. Den je krásný, nové děti občas potřebují své patrony a ti se své důležité role zhostili skvěle. Ale jak řekl Tobík Sebíkovi: Nebudu za tebe dělat všechno. O tom to opravdu není. Při odpočinku a dlouhé pohádce usíná většina dětí, předškoláci pracují venku a odpoledne jako vždycky zbude čas na volné hraní.

Středa 4. září 2019 - Nikča + Richard

Pomalu navykáme na školkový režim, zejména nováčkům se daří a dva, kteří s námi dnes jsou, zůstávají celý den. Vydáváme se k hnízdům, školkovým stavbám z větví, u nichž vyrábíme patronské odznaky na batůžky - stejný odznak z filcu má patron a jeho nováček. Odpoledne u kroužku završuje pouto patronská přísaha a pasování dozdobenou holí. Mezitím stihneme změřit hloubku pískoviště, nasbírat ostružiny, odpočívat u pohádky či se v případě předškoláků připravovat do školy.

Úterý 3. září 2019 - Peťa a Ríša

Sluníčko se na nás dneska směje a my se po ranním seznamovacím kruhu a rozcvičce vypravujeme s lany na Skalku. Svačíme u Pavoučího mostu a odsud se rozdělujeme na partu horolezců a partu stezkochodců. Děti, i ty nejmenší, výšlap zvládají parádně. Na Skalce natahujeme lana na houpačky, na šplhání a taky hrajeme hru na paměť, Kimovku. Po obědě navrhujeme pohádku všem, ale předškoláci už jsou tak natěšení na přípravu, tak s nimi jdeme pracovat a mají obdivuhodnou výdrž.

Pondělí 2. září 2019 - Nikča + Richard

První školkový i školní den se neobejde bez deště, a tak nás kromě průvodců v jurtě vítá i kapkový orchestr :-). Seznamujeme se s novými kamarády, prostředím i základními pravidly Sedmikvítku. Na lesním hřišti stavíme (či boříme) domečky pro skřítky, hrajeme fotbal a hru na zapamatování jmen, nacházíme i pár hub a vhodnou větev pro výrobu hole na pasování patronů - dětí, které do školky chodily už minulý rok a které se nyní ujmou nováčků. Ti jsou dnes moc stateční a naprostá většina (půl)den bez rodičů hravě zvládne. Odpoledne si pořádně odpočineme u pohádky o Človíčkovi a stačíme také vyzdobit pasovací hůl.