VELKÁ SKUPINA

Máme pro vás pár praktických informací do začátku. Pokud zde nenaleznete odpověď na svoje otázky, neváhejte nás kontaktovat.

Komu je určena lesní mateřská školka (lesní klub)

Lesní klub Sedmikvítek je tady pro děti od tří let do školního věku, které jsou již samoobslužné a jsou schopné držet se skupiny během putování přírodou.

Velikost skupiny: max. 16 dětí na 2 pedagogy (průvodce)

Dětem se věnují tito průvodci:

pondělí - Kája a Terka

úterý - Katka a Terka (Petra)

středa - Kája a Katka

čtvrtek - Péťa a Martin

pátek - Kája a Terka

Více o průvodcích naleznete zde.

Denní rytmus v lesním klubu Sedmikvítek

Velká skupina: od pondělí do pátku 8:00 - 16:00 

(Struktura režimu je pouze orientační, vždy klademe důraz na aktuální potřeby dětí a smysluplnost našeho konání.)

8:00 - 8.45: Příchod, v chladnějším období zatopení v jurtě. Volná hra dětí podle zájmu, případně společná příprava programu. V 8.45 hodin odcházejí rodiče, aby děti měly prostor na volnou hru a aklimatizaci. 

9:00: Ranní komunitní kruh (venku) - společné přivítání, písničky, říkadla vztahující se k aktuálnímu tématu a prostor vyjádřit se, případně podávání vlastních návrhů. Pohybové hry s říkadly.

9:30 - 12:00: Pobyt v přírodě - vzdělávací činnost dle pedagogického plánu, volná hra

10:00: Svačina

12:00 - 12:30: Převlékání, osobní hygiena

12:30 - 13:00: Oběd (13.15 vyzvedávání dětí, které jsou po obědě)

13:30 - 14:30: Odpočinek, zpívání, čtení, vyprávění, relaxace, spánek, předškoláci mají předškolní přípravu

15:00: Odpolední kruh - sdílení a reflexe z nových prožitků

15:15 - 16:00: Svačina, tvoření, volná hra 

15:30 - 15:45: Individuální konzultace s průvodci (po předchozí domluvě)

15:30 - 16:00: Vyzvedávání dětí

Co budou děti do školky potřebovat:

Prostorný baťůžek (pokud možno s přezkou na hrudníku, aby se dal pohodlně nosit) se svačinou, nápojem (v zimě v termosce), pláštěnkou a případně jednou další vrstvou oblečení pro případ náhlého zhoršení počasí. V letním období děti vybavte malým balením opalovacího krému, příp. repelentu.

Svačinu dětem rozdělte na dopolední a odpolední a tu odpolední nechávejte v jurtě na polici spolu s ešusem. Udělejte tak společně s dítětem, aby vědělo, kde co má.

V zázemí by měl mít každý označenou tašku, v níž je ještě jedno náhradní suché oblečení (včetně ponožek), spodní prádlo, zástěrka na tvoření, holiny, nepromokavé oblečení a malý ručník. Náhradní oblečení průběžně kontrolujte. Dále bude mít v jurtě dítě spacák. Karimatku dostane od nás.

Teplé obědy jsou dováženy externí firmou. Rodiče děti vybaví dvojdílnými ešusy a příborem, které si na umytí odnesou každý den domů. Ešusy doporučujeme vybírat takové, aby je děti dokázaly samy obsluhovat a samy si je otevřít.

Věci dětí by měly být podepsané nebo jinak jasně označené.

Oblečení, kterým doporučujeme děti do lesa vybavit:

Kvalitní oblečení vhodné do lesa, vrstvené tzv."cibulovité" oblečení, které odpovídá aktuálnímu počasí - světlé (odráží sluneční paprsky) pohodlné a prodyšné oblečení pro pobyt v přírodě (ideálně dlouhý rukáv a dlouhé nohavice z hladkého materiálu - prevence přisátí klíštěte). Pro zimní období, doporučujeme zvolit jako spodní vrstvu vlněné spodní prádlo (výhoda vlny je, že hřeje i za mokra). Důležitá je i pokrývka hlavy.

Nepromokavé gumové oblečení je vhodné prát co nejméně, často stačí osprchovat.

Obuv

Nejlépe nízké nebo kotníčkové plné boty. Při výběru obuvi zvolte velikost o půl čísla nebo číslo větší, vytvoříte vzduchovou vrstvu, která pomůže udržet chodidla v teple, a také proto, že dětské nohy rychle rostou. Ponožky by měly odvádět vlhkost - nejlepším zateplením se jeví dvě vrstvy vlněných ponožek v kombinaci s voděodolnými botami.

Počítejte s tím, že si děti často oblečení v lese znečistí, někdy i protrhnou. Tomu uzpůsobte i výběr šatníku.