LESNÍ TŘÍDA

Máme pro vás pár praktických informací do začátku. Pokud zde nenaleznete odpověď na svoje otázky, neváhejte nás kontaktovat.

Komu je určena lesní mateřská školka (lesní klub)

Lesní klub Sedmikvítek je tady pro děti od tří let do školního věku, které jsou již samoobslužné a jsou schopné držet se skupiny během putování přírodou.

Velikost skupiny: max. 16 dětí na 2 pedagogy (průvodce)

Dětem se věnují tito průvodci:

pondělí - Martin a Magdalena

úterý - Katka a Petra

středa - Katka a Magdalena

čtvrtek - Martin a Petra

pátek - Andrej a Markéta

Více o průvodcích naleznete zde.

Denní rytmus v lesním klubu Sedmikvítek

Velká skupina: od pondělí do pátku 8:00 - 16:00 

(Struktura režimu je pouze orientační, vždy klademe důraz na aktuální potřeby dětí a smysluplnost našeho konání.)

8:00 - 8.45: Příchod, v chladnějším období zatopení v jurtě. Volná hra dětí podle zájmu, případně společná příprava programu. V 8.45 hodin odcházejí rodiče, aby děti měly prostor na volnou hru a aklimatizaci. 

9:00: Ranní komunitní kruh (venku) - společné přivítání, písničky, říkadla vztahující se k aktuálnímu tématu a prostor vyjádřit se, případně podávání vlastních návrhů. Pohybové hry s říkadly.

9:30 - 12:00: Pobyt v přírodě - vzdělávací činnost dle pedagogického plánu, volná hra

10:00: Svačina

12:00 - 12:30: Převlékání, osobní hygiena

12:30 - 13:00: Oběd (13.15 vyzvedávání dětí, které jsou po obědě)

13:30 - 14:30: Odpočinek, zpívání, čtení, vyprávění, relaxace, spánek, předškoláci mají předškolní přípravu

15:00: Odpolední kruh - sdílení a reflexe z nových prožitků

15:15 - 16:00: Svačina, tvoření, volná hra 

15:30 - 15:45: Individuální konzultace s průvodci (po předchozí domluvě)

15:30 - 16:00: Vyzvedávání dětí

Co budou děti do školky potřebovat:

Prostorný baťůžek (pokud možno s přezkou na hrudníku, aby se dal pohodlně nosit) se svačinou, nápojem (v zimě teplým - nikoliv horkým! v termosce), pláštěnkou a případně jednou další vrstvou oblečení pro případ náhlého zhoršení počasí. V letním období děti vybavte malým balením opalovacího krému, příp. repelentu.

Svačinu dětem rozdělte na dopolední a odpolední a tu odpolední nechávejte v jurtě na polici spolu s ešusem. Udělejte tak společně s dítětem, aby vědělo, kde co má.

V zázemí by měl mít každý označenou tašku, v níž je ještě alespoň jedno náhradní suché oblečení (včetně ponožek), spodní prádlo, zástěrka na tvoření, holiny, nepromokavé oblečení a malý ručník. Náhradní oblečení průběžně kontrolujte a doplňujte. Dále bude mít v jurtě dítě spacák, příp. polštářek. Karimatku dostane od nás.

Teplé obědy jsou dováženy externí firmou. Rodiče děti vybaví dvojdílnými ešusy (krabičkami) a příborem, které si na umytí odnesou každý den domů. Ešusy doporučujeme vybírat takové, aby je děti dokázaly samy obsluhovat a samy si je otevřít a zároveň se daly pohodlně odnést i se zbytkem jídla.

Věci dětí by měly být podepsané nebo jinak jasně označené, jinak neručíme za jejich ztrátu.

Oblečení, kterým doporučujeme děti do lesa vybavit

Hlavním předpokladem pobytu dětí venku za každého počasí je, že mají svoje tělíčko v teple a suchu. Nemusí kvůli tomu zůstávat v pohodlí domova. Oblečením toho lze docílit také. A taková zkušenost se dětem v životě může velmi hodit – umět se obléci do jakýchkoli podmínek znamená velkou svobodu a soběstačnost. Odměnou jsou nezapomenutelné okamžiky v přírodě, které umí vykouzlit třeba voda, bláto nebo led.

Kvalitní oblečení vhodné do lesa, vrstvené tzv."cibulovité" oblečení, které odpovídá aktuálnímu počasí - světlé (odráží sluneční paprsky) pohodlné a prodyšné oblečení pro pobyt v přírodě (ideálně dlouhý rukáv a dlouhé nohavice z hladkého materiálu - prevence přisátí klíštěte).

Nepromokavé gumové oblečení je vhodné prát co nejméně, často stačí osprchovat.

Pro zimní období doporučujeme zvolit jako spodní vrstvu vlněné spodní prádlo (výhoda vlny je, že hřeje i za mokra). Spodní vrstva má být hřejivá a následují ještě další 1 -2 vrstvy, které hřejí a izolují. Výhodou cibulkového vrstvení je, že dítě má více vrstev, které je možné podle potřeby navýšit nebo ubrat. A na rozdíl od jedné silné vrstvy, tyto vrstvy vytváří meziprostor a udržují stabilní teplotu. Jako spodní vrstvu raději používat legíny než punčocháče (v mokrých botách se dítě nemusí vysvléct donaha, ale sundá si jen ponožky).
Druhá vrstva by měla hřát. Nejvhodnější jsou vlněné či fleesové mikiny nebo mikiny s větší tepelnou izolací, které je možné dle potřeby vysvléct či naopak přidat, když je dítě prochladlé.
Třetí – vrchní vrstva musí dítě chránit před vlivy počasí – vítr, déšť, sníh a mráz. Důležité je, aby byla svrchní vrstva nepromokavá, ale přitom prodyšná. Do této vrstvy je mnohdy zapotřebí investovat, ale uvidíte sami, že dítě nebude za 2 hodiny promočené a smutné, nýbrž spokojené v teple a suchu. Výhodou této vrstvy je, když je oblečení rostoucí, tudíž vašemu dítěti vydrží mnohem déle. A když pořídíte oblečení, které je kvalitní, bude ho moct dědit některé z dalších dětí.

Obuv

Nejlépe nízké nebo kotníčkové plné boty. Při výběru obuvi zvolte velikost o půl čísla nebo číslo větší, vytvoříte vzduchovou vrstvu, která pomůže udržet chodidla v teple, a také proto, že dětské nohy rychle rostou. Ponožky by měly odvádět vlhkost - nejlepším zateplením se jeví dvě vrstvy vlněných ponožek v kombinaci s voděodolnými botami.

Doplňky – nejdůležitější je dostatečné množství, zejména rukavice je třeba během dne obvykle vystřídat za suché.

Rukavice by měly být především nepromokavé a měly by se dětem pohodlně nasazovat, ušetříte tak nervy a čas. Další výhodou je, když můžete rukavice připnout přímo k bundě nebo kombinéze, dítě je tak nikde nezapomene. Menším dětem určitě dávejte raději palčáky.

Ideální pokrývka hlavy je ta, která nebude dítěti nikde sklouzávat, a přitom bude dobře držet na hlavičce. Pokrývka hlavy je volená podle venkovní teploty. Doplněna dětským nákrčníkem, který nemusíte nikde zavazovat. Na rozdíl od šály se nikam neplete, a tak nehrozí nebezpečí zachycení za větve apod.

Počítejte s tím, že si děti často oblečení v lese znečistí, někdy i protrhnou. Tomu uzpůsobte i výběr šatníku. 
(zdroj: Asociace lesních MŠ)